صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سيداحمد خاتمي مطرح کرد: نحوه برخورد ائمه با فتنه‌گران

امام جمعه موقت شهر تهران در تجمع 7 هزار نفري طلاب گفت: نحوه برخورد ائمه با فتنه‌گران 2 گونه بوده است، با سران فتنه افشاگرانه برخورد مي‌کردند، اما با بدنه فريب‌خورده فتنه بسيار مهرآميز رفتار مي‌کردند.

کد خبر: 1989

فارس/ امام جمعه موقت شهر تهران در تجمع 7 هزار نفري طلاب گفت: نحوه برخورد ائمه با فتنه‌گران 2 گونه بوده است، با سران فتنه افشاگرانه برخورد مي‌کردند، اما با بدنه فريب‌خورده فتنه بسيار مهرآميز رفتار مي‌کردند.

تجمع هفت هزار نفري طلاب استان تهران به مناسبت حماسه عظيم 9 دي صبح امروز(چهارشنبه 10 دي ماه) در مصلاي امام خميني(ره) برگزار شد.

*13 جريان فتنه‌ که از صدر اسلام تا کنون

در اين مراسم آيت‌الله سيداحمد خاتمي امام جمعه موقت شهر تهران با تأکيد بر اينکه حوزه‌هاي علميه يکپارچه در برابر فتنه ايستاده‌اند و خواهند ايستاد، بيان داشت: به ياري خداوند طلاب خواهر و برادر مالک اشترهاي ولايت خواهند بود و با سلاح بيان از دين محافظت خواهند کرد، با اين وجود فتنه‌هايي در طول تاريخ اسلام اتفاق افتاده است که به 13 دسته تقسيم مي‌شود.


وي با اشاره به اينکه فتنه جرياني است که باطل لباس حق بپوشد، افزود: از صدر اسلام 13 فتنه را شناسايي کردم، فتنه حوادث پس از پيامبر(ص)، جريان ناکثين، جريان قاسطين، جريان مارقين، جريان قاسطين، جريان غلّات، جريان زيديه، کيسانيه، جريان رندانه بني‌عباس، جريان فتحيه، جريان ناقوسيه، جريان اسماعيليه و جريان واقفيه که بعد از فتنه زمان پيامبر(ص) خطرناکترين جريان به حساب مي‌آيد.

*فتنه‌اي که شبيه فتنه 88 بود

آيت‌‌الله خاتمي با بيان اينکه فتنه 88 بسيار شبيه جريان واقفيه است، تصريح کرد:‌ امام صادق(ع) هم نام واقفي‌ها را «فتنه‌گر» گذاشت، براي روشن شدن مطلب عناصر شکل‌دهنده فتنه را به سه عنصر اصلي تقسيم مي‌کنم، يک عنصر که پاي ثابت همه فتنه‌ها بوده، خواص جاه‌طلب بوده‌اند؛ يعني کساني که دنيا آن‌ها را گرفته بود، دنياپرستي انسان را بيچاره مي‌کند و دنياپرستي سران فتنه هم پول بود.

وي ادامه داد: انتخابات باشکوهي در سال 88 انجام شد و 85 درصد مردم پاي صندوق‌هاي رأي آمدند که بي‌سابقه بود، آينده نشان داد که مردم با بصيرت به بعضي اشخاص نه گفتند و به آنها رأي ندادند، چرا که بعدها در جريان فتنه همين افراد کشور را به آتش کشيدند، بدعتي که مي‌خواستند بگذارند ابطال انتخابات بود که البته رهبر معظم انقلاب در سال 88 از جمهوريت نظام دفاع کردند و فرمودند: اگر حرفي داريد طبق قانون بگوييد تا به آن رسيدگي شود و حتي پنج روز اضافي هم تعيين کردند، اما سران فتنه به چيزي کمتر از قدرت و حکومت فکر نمي‌کردند.

*«شبهه» پاي ثابت همه فتنه‌ها بوده است

امام جمعه موقت شهر تهران شبهه‌افکني را عنصر بعدي فتنه دانست و گفت: در هر کدام از اين 13 فتنه‌اي که نام بردم، شبهه افکني وجود داشته و در واقع شبهه پاي ثابت همه فتنه‌ها بوده است، واژه تقلب شبهه‌اي بود که آنها ايجاد کردند و به قول خودشان رمز عمليات فتنه بود، تهمت‌هايي که فتنه‌گران به نظام زدند گناه کبيره بود، در اسلامي که آبروي يک فرد مهم است آيا آبروي يک نظام مهم نيست؟ فتنه‌گران اين دروغ را بارها گفتند و ناجوانمردانه حتي يک بار از دروغي که گفته بودند عذرخواهي نکردند.

وي افزود: سوءاستفاده از مقدسات عنصري ديگري است که فتنه‌گران از آن استفاده مي‌کنند و نماد آن در قرآن مسجد «ضرار» است که پيامبر (ص) دستور داد آن مسجد را که به خانه تيمي تبديل شده بود، بسوزانند و به زباله‌داني تبديل کنند، فتنه‌گران هم در سال 88 تا توانستند از مقدسات سوءاستفاده کردند. ديديد که چه تبليغاتي با عکس امام(ره) انجام دادند و سعي کردند خودشان را به امام بچسبانند.

*نحوه برخورد ائمه با فتنه‌گران

آيت‌الله خاتمي با اشاره به نحوه برخورد ائمه با فتنه‌گران زمان خود ابراز داشت: نحوه برخورد ائمه با فتنه‌گران 2 گونه بوده است، با سران فتنه افشاگرانه برخورد مي‌کردند و مي‌گفتند: بايد آن‌ها را منزوي کرد، اما با بدنه فريب‌خورده فتنه بسيار مهرآميز حرکت مي‌کردند، در فتنه 88 هم همين کار صورت گرفت، چرا که بايد دامن مهر نظام باز باشد و با روشنگري جواناني که از آنها سوءاستفاده ابزاري شده به دل نظام بازگردند.

وي افزود: مسئولان، سران فتنه را مدام دعوت به عذرخواهي مي‌کردند، البته چند روز پيش آيت‌الله واعظ طبسي گفتند که حکم سران فتنه اعدام است، چون مصداق بارز ياغي هستند، ولي باز هم مي‌گوييم که توبه اصحاب فتنه راه‌حل مسأله را باز مي‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر