صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

25دي؛ همايش بزرگ اصلاح‌طلبان

کد خبر: 1987

متن پيش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

اين روزها همه اصلاح‌طلبان از وحدت مي‌گويند. در واقع دو تجربه تاريخي به آنان ثابت کرده که «وحدت» تا چه اندازه در پيروزي‌هاي سياسي تاثيرگذار است. تجربه اول به زمستان 81 بازمي‌گردد؛ جايي که تمامي احزاب اصلاح‌طلب امکان حضور در انتخابات شوراي شهر تهران را پيدا کردند و بعد از آن هر گروهي ساز خود را زد تا در انتخاباتي که ژنرال‌هاي بزرگي از اصلاح‌طلبان حضور داشتند، براي اولين‌بار نام احمدي‌نژاد در سياست ايران طنين‌انداز شود و اصلاح‌طلبان شکستي سخت را تجربه کنند. مورد ديگر به انتخابات سال 92 بازمي‌گردد که کانديداي اصلاح‌طلبان از انتخابات به نفع رقيب کناره‌گيري کرد تا به يکباره ديگر کانديداي مورد حمايت آنان در همان مرحله اول و با اختلافي 11ميليوني برنده انتخابات شد! حال اصلاح‌طلباني که براي اصلاح سياست‌هاي اجرايي برنامه داشتند به فکر اصلاح خود افتاده‌اند. احمد حکيمي‌پور، رئيس دوره‌اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات خبر از همايش اصلاح‌طلبان به همين منظور در 25دي ماه مي‌دهد.


برگزاري يک همايش سراسري از طرف اصلاح‌طلبان در 10سال گذشته بي‌سابقه است. چه اطلاعاتي درباره اين همايش داريد؟
بر اساس تصميمي که دو ماه قبل در شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات گرفته شد، در نيمه دوم دي‌ماه، همايش بزرگ اصلاح‌طلبان برگزار مي‌شود. درحال حاضر کارهاي اداري و قانوني آن انجام شده و يکي از تشکل‌هاي اصلاح‌طلب مسئوليت اين کار را به عهده گرفته است.
کدام تشکل؟
مجمع دانش‌آموختگان ايران اسلامي.
چه افرادي در اين برنامه حضور خواهند داشت؟
اين همايش قرار است با حضور همه احزاب اصلاح‌طلب برگزار شود. چه احزابي که در شوراي هماهنگي حضور دارند و چه احزابي که حضور ندارند. ما همه شخصيت‌هاي اصلاح‌طلب را براي اين همايش دعوت خواهيم کرد. طبق آنچه در جلسه شوراي هماهنگي تصويب شده قرار است از هر تشکلي اعضاي شوراي مرکزي و دبيران استاني آن به اين همايش دعوت شوند.
هدف از برگزاري اين همايش چيست؟
هدفگذاري ما تلاش جهت حضور حداکثري در انتخابات آينده و رفع موانع براي حضور همه سلايق در انتخابات است و هدف اصلي هم وحدت و انسجام در اصلاح‌طلبان است.
وزيران و مديراني هستند که سابقه عضويت در احزاب اصلاح‌طلب را دارند، آيا از اين افراد هم دعوت خواهد شد؟
ما از همه شخصيت‌ها دعوت خواهيم کرد. حتي در اين همايش شخصيت‌هاي اصولگرا هم دعوت خواهند شد. به هر حال اين يک گردهمايي بزرگ است و ما به اصولگرايان معتدل هم دعوتنامه خواهيم داد تا در اين برنامه حضور داشته باشند. به‌خصوص چهره‌هاي حزبي و اصلاح‌طلبان حزبي و ملي نيز در اين همايش حضور خواهند داشت.
برخي گروه‌ها نيز هنوز به‌عنوان يک حزب اصلاح‌طلب درنيامده‌اند. مثلا از دوستان دکتر عارف که در انديشه تاسيس يک حزب هستند کسي به اين برنامه دعوت خواهد شد؟
شوراي هماهنگي قصد دارد همه مجموعه‌هاي اصلاح‌طلب را در اين همايش دعوت کند و همه زير يک سقف جمع شوند و سعي مي‌کند اين برنامه‌ را طوري برنامه‌ريزي کند که نمايندگان احزاب در اين برنامه حضور داشته باشند. از دکتر عارف هم به‌عنوان يک شخصيت اصلاح‌طلب و ملي حتما براي اين برنامه دعوت خواهد شد.
حزب اعتمادملي چطور؟
حزب اعتمادملي که به جلسات شوراي هماهنگي دعوت شدند و خود آقاي منتجب‌نيا هم در اين جلسات حضور داشتند. الان از اعضاي اعتمادملي درخواست کرده‌ايم سطح روابط خود را با شوراي هماهنگي بالا ببرند و نمايندگان خود را براي حضور در جلسات شوراي هماهنگي معرفي کنند.
حزب نداي ايرانيان که اخيرا مجوز گرفته در اين برنامه حضور خواهد داشت؟
همه احزابي که مجوز و پروانه دارند در اين برنامه حضور خواهند داشت.
وضعيت اصلاح‌طلبان در تهران با شهرهاي کوچک متفاوت است. در شهرهاي کوچک آراي محلي تاثير زيادي روي آراي فرد دارد. در اين زمينه شوراي هماهنگي چه برنامه‌اي دارد که فرد اصلح را در شهرها معرفي کند؟
ببينيد! بحث انتخاباتي در هر حوزه متفاوت است و فعالان هر منطقه سازوکار خود را براي معرفي کانديدا دارند. ما فقط به اين دوستان کمک مي‌کنيم. بحث فقط بحث حمايتي و هدايتي و حفظ وحدت است.
پيش‌بيني‌تان از نتيجه انتخابات مجلس دهم چيست؟
تعبير خودم و نه شوراي هماهنگي اين است که انتخابات مجلس دهم رقابتي خواهد بود و فرصت برابر براي همه مجموعه‌ها فراهم است.
شايعاتي مطرح است که حزب اراده ملت نيز حضور فعال‌تري در اين انتخابات خواهد داشت؟
درحال تاسيس دفترهاي استاني هستيم. داريم مجوزها را مي‌گيريم و در شهرهاي مختلف فعال هستيم اما درنهايت فعاليت «حزب اراده ملت» در چارچوب جريان اصلاحات خواهد بود و برنامه مستقلي را پيش نخواهيم برد.
فکر مي‌کنيد آقايان هاشمي و روحاني هم در اين همايش حضور پيدا خواهند کرد؟
ما دوست داريم اين افراد در همايش حضور پيدا کنند اما همانطور که مي‌دانيد ممکن است حضور اين افراد با برخي حاشيه‌ها همراه شود و خود اين آقايان به خاطر دوري از تنش تمايل نداشته باشند در اين همايش حضور پيدا کنند. با اين حال اگر تشريف بياورند با استقبال اصلاح‌طلبان مواجه خواهند شد.
درمورد زمان و مکان آن اطلاعات دقيقتري در اختيار ما قرار مي‌دهيد؟
زمان آن به احتمال زياد 25دي است و مکان آن هم تعيين شده و مجوزهاي قانوني آن هم صادر شده اما اجازه دهيد اطلاع‌رساني در اين مورد از کانال‌هاي مربوط انجام شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر