صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

روزنامه آرمان : جبهه واحد اصلاح طلبان آري، حزب واحد خير !

فعالان احزاب و دلسوزان اصلاح‌طلب گاه به دلايل متعدد ازجمله عدم وحدت درسال 84 برلزوم هماهنگي بيشتراصلاح‌طلبان تاکيد و پيشنهاد مي‌کنند مانند بسياري از نظامهاي سياسي دنيا اصلاح‌طلبان نيزبه صورت يک حزب واحد درآيند تا از اختلافاتي مانند عدم‌اجماع درسال 84 جلوگيري شود.

کد خبر: 1966

متن پيش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

فعالان احزاب و دلسوزان اصلاح‌طلب گاه به دلايل متعدد ازجمله عدم وحدت درسال 84 برلزوم هماهنگي بيشتراصلاح‌طلبان تاکيد و پيشنهاد مي‌کنند مانند بسياري از نظامهاي سياسي دنيا اصلاح‌طلبان نيزبه صورت يک حزب واحد درآيند تا از اختلافاتي مانند عدم‌اجماع درسال 84 جلوگيري شود.

نظراين دوستان قابل بررسي است و جا دارد که درمورد آن بحث شود. به هرحال بسياري برخلاف نظر اين عزيزان به وحدت درميان احزاب اعتقاد ندارند و کثرت احزاب را مطرح مي کنند. چرا ما بايد احزاب را تقويت کنيم؟ چون تعدد وتکثراحزاب بسيارمفيد است.

ممکن است يک حزب از نظراساسنامه و مرامنامه و همچنين مواضع خود درمورد موضوعات متعدد مورد پذيرش قشرخاصي از مردم نباشد. اين عدم پذيرش‌ها نبايد باعث شود اصلاح طلبان اين جمعيت را از دست بدهند. چرا که همين جمعيتها هستند که بدنه اجتماعي اصلاح‌طلبان را تشکيل مي‌دهند.

ممکن است در درون اصلاح طلبان وحتي دردرون اصولگرايان احزاب مختلفي حضور داشته و مخاطبان خاص خود را داشته باشند. آنچه بايد به آن دقت شود اين است که ميان حزب و جبهه فرق وجود دارد. تاکيد بسياري از اصلاح‌طلبان بر ايجاد يک جبهه واحد است.

جبهه واحد، مرکب از دهها حزب و فعال سياسي تاثير گذار است و دردرون جبهه ممکن است احزاب مختلف وجود داشته باشد و بايد بين اين احزاب وجه اشتراکي وجود داشته باشد تا بتوانند جبهه تشکيل دهند.

بايد دقت شود اگر به سمت تک‌حزبي شدن پيش برويم قطعا به سمت استبداد پيش خواهيم رفت و تک‌حزبي شدن مي‌تواند يک جريان که خود را دموکراتيک مي‌داند را به سمت رفتارهاي ديکته‌اي پيش ببرد. اتفاقا نمونه اين نگرش که به حزب واحد اعتقاد دارد قبلا موجود بود.

قبل از انقلاب احزاب متعدد را زير چتر يک حزب واحد قرار دادند و اين تصميم باعث شد که آن حزب واحد تصميمات دموکراتيکي از خود بروز ندهد. خطر ديگر در کار سياسي اين است که اشخاص را محور تصميم‌گيري بدانيم واعلام کنيم همه بايد از آنها تبعيت کنند.

اين تصميمات باعث به وجود آمدن استبداد حزبي و استبداد شخصيتي مي‌شود و اگر به سمت تک‌حزبي شدن پيش برويم باعث مي‌شود که بدنه اجتماعي در نظر گرفته نشود و بهترين راه اين است يک جبهه واحد تشکيل دهيم و جا براي پيدايش احزاب باز باشد و احزاب جديد هم به وجود آيند و روي اشتراکات باهم به تفاهم برسند و براي تقويت اين جبهه چند نفربه عنوان شيوخ وبزرگان که مورد پذيرش همگان قرار دارند نيز حضور داشته باشند و آنها نيز فقط نظارت را برعهده داشته باشند و از دخالت در کار احزاب ديگر جلوگيري شود و نگذارند اختلافي ميان احزاب به وجود آيد. وجود اين اشخاص هم جبهه و هم خود احزاب را تقويت مي‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر