صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

تلاش‌هاي پشت‌پرده براي انتخاب رئيس شوراي عالي استان‌ها / رقيب چمران از خراسان مي‌آيد؟

انتخابات پنج‌شنبه جاري را مي‌توان تکرار انتخابات سال گذشته رياست شوراي عالي استان‌ها دانست؛ آنجايي‌که غلامرضا بصيري‌پور رييس شوراي استان خراسان رضوي، پا به ميدان رقابت در انتخابات رياست شوراي‌عالي استان‌ها گذاشت و رقيب مهدي چمران شد.

کد خبر: 1956

تکمیلی :

چمران ریس شورای عالی استان‌ها نشد

بصیری پور برای دو سال باقیمانده ازعمر چهارمین دوره شورای عالی استان‌ها به عنوان رییس با رای اکثریت اعضا برگزیده شد.

به گزارش ایسنا، در دوازدهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها که امروز (پنجشنبه) برای انتخاب رییس و هیات رییسه برگزار شد در پایان رای گیری از میان 74 رأی ماخوذه برای ریاست شورای عالی استانها غلامرضا بصیری پور با 42 رای رییس شورای عالی استانها شد.

بنابراین گزارش مهدی چمران نیز از تعداد رای های ماخوذه 32 رای را به خود اختصاص داد.

------------------------------------------------------------------------

انتخابات پنج‌شنبه جاري را مي‌توان تکرار انتخابات سال گذشته رياست شوراي عالي استان‌ها دانست؛ آنجايي‌که غلامرضا بصيري‌پور رييس شوراي استان خراسان رضوي، پا به ميدان رقابت در انتخابات رياست شوراي‌عالي استان‌ها گذاشت و رقيب مهدي چمران شد.

رقيب چمران از خراسان مي‌آيد

در انتخابات پيش‌روي شوراي عالي استان‌ها، تنها رقيبي که مي‌توان براي مهدي چمران متصور بود، غلامرضا بصيري‌پور است. او که عضو شوراي شهر مشهد و رئيس شوراي استان خراسان رضوي نيز هست، سال گذشته در رقابت با چمران با اختلاف 22 راي از مجموع 70 راي، از رسيدن به رياست شوراي عالي استان‌ها بازماند و سعي کرد در طول يک‌سال اخير، کم‌تر اظهارنظر کند. البته سکوت او در چند هفته گذشته شکسته و بصيري‌پور انتقادات تندي را نسبت به شوراي عالي استان‌ها داشته است؛ انتقاداتي که تلويحا حکايت از آمادگي او براي حضور در انتخابات رياست شوراي عالي استان‌ها دارد.

انتقادات بصيري‌پور از شوراي عالي استان‌ها تا جايي ادامه داشته که حتي شوراي شهر مشهد را در جايگاه رفيع‌تري نسبت به شوراي عالي استان‌ها با شيوه مديريت فعلي مي‌داند. بصيري‌پور پس از ارائه لايحه بودجه به مجلس شوراي اسلامي و بودجه 8 ميلياردي به شوراي عالي استان‌ها، اختصاص اين بودجه اندک را ناشي از ضعف شوراي عالي در ارتباط با دولت دانسته و گفته بود: «از 200 ميليارد تومان بودجه شوراهاي فرادست که از سوي شوراي عالي استان‌ها ارائه شده مبلغ 8 ميليارد تومان آن از سوي دولت در بودجه پيشنهادي به مجلس تائيد شده که اين نشان از آن است که شوراي عالي استان‌ها با دولت ارتباط قوي ندارد.»

تلاش‌هاي پنهان دولتي‌ها و اصلاح‌طلبان

اما در اين ميان نبايد از تلاش‌هاي اصلاح‌طلبان غافل بود. آن‌ها که در انتخابات رياست شوراي شهر تهران، نتوانستند احمد مسجدجامعي را براي بار دوم در دوره چهارم به رياست شورا برسانند، اکنون تلاش دارند که چمران از ادامه رياست در شوراي عالي استان‌ها باز بماند. هر چند رقيب وي در اين دوره اصولگراست اما آن‌ها براي اين‌که چمران به‌عنوان يک چهره شناخته‌شده اصولگرا بر کرسي شوراي عالي استان‌ها تکيه نزند، تمام هم و غم خود را بر تغيير در رياست بالاترين نهاد شورايي کشور متمرکز کرده‌اند.

براساس اين گزارش، علاوه بر اصلاح‌طلبان، جريان دولت نيز در تکاپوي تغيير رياست شوراي عالي استان‌هاست. آن‌گونه که شنيده شده، برخي از اعضاي شوراي عالي استان‌ها ديدارهايي را پيش از اجلاس روز پنج‌شنبه با دولتي‌ها و اصلاح‌طلبان برنامه‌ريزي کردند. آنها در فرصت باقي‌مانده با محمدباقر نوبخت معاون رئيس‌جمهور و سخنگوي دولت، رسول منتجب‌نيا قائم مقام حزب اعتماد ملي و همچنين هوشنگ خندان‌دل معاون وزير کشور ديدار خواهند کرد.

آنچه بديهي به نظر مي‌رسد اين است که دولت يازدهم با ادامه رياست مهدي چمران موافق نيست اما مخالفت خود را نيز صراحتا ابراز نمي‌کند. با توجه به اين‌که شوراي عالي استان‌ها يک نهاد نيمه‌دولتي به شمار مي‌رود، دولت نمي‌تواند مستقيما از يک نامزد حاضر در اين انتخابات حمايت کند اما برخي نشانه‌ها حاکي از آن است که بصيري‌پور به‌عنوان نامزد نزديک به دولت پاي به عرصه رقابت‌ها مي‌گذارد و اعضاي متمايل به دولت در شوراهاي استاني، راي خود را به نفع بصيري‌پور به صندوق خواهند انداخت.

تسنيم/

نظرات بینندگان

ارسال نظر