صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 4

blomberg wiew / النجیفی نامه ای به رهبران ایالات متحده نوشت وهشدارداد که عراق درنقطه اوج نفوذ ایران

جنجال نامه فرماندار موصل به مقامات امریکا و شکایت از نفوذ ایران !!

روز یکشنبه، النجیفی نامه ای به رهبران ایالات متحده نوشت و هشدار داد که عراق در نقطه اوج نفوذ ایران قرار دارد. النجیفی می گوید: «ایران به طور کامل اختیار مبارزه با داعش را در اختیار دارد، اما این تهدید در حال عمیق تر شدن است. تهدید فوری این است که ایران در حال در اختیار گرفتن نقاط تعیین کننده از دولت عراق است.»

کد خبر: 18457

بلومبرگ ویو / برای درک دلیل تخلیه شتاب زده یمن توسط نیروهای عملیات ویژه آمریکا و ارتباط آن به استراتژی منطقه ای ایران، بد نیست نگاهی به سخنان اثیل النجیفی، فرماندار سنی استان نینوا بیندازیم.

 

روز یکشنبه، النجیفی نامه ای به رهبران ایالات متحده نوشت و هشدار داد که عراق در نقطه اوج نفوذ ایران قرار دارد. درحالی که نیروهای ایالات متحده در حاشیه کمپین آزادی تکریت به رهبری ایران قرار داشتند، النجیفی ابراز نگرانی کرده است که کشورش در برابر ایران شکست خورده است.

 

 

به عبارت دیگر آن چه که در یمن اتفاق افتاد – یعنی جایی که شبه نظامیان توسط ایران آموزش و مسلح شده، دولت مورد حمایت ایالات متحده را سرنگون کردند- به زودی در عراق هم اتفاق خواهد افتاد.

النجیفی که استان تحت اداره اش شامل موصل، دومین شهر بزرگ عراق می شود در نامه ای که به اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان نوشت از وی درخواست کرد تا در جلسه استماعی که در کنگره با موضوع استراتژی دولت علیه داعش برگزار می شود، حضور پیدا کند.

 

این فرماندار عراقی همچنین رونوشتی از این نامه را برای رئیس جمهور باراک اوباما، جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان، جان کری، وزیر خارجه و ژنرال بازنشسته جان آلن که فرستاده ویژه ایالات متحده در زمینه مبارزه با داعش است، فرستاد.

 

رویس با نظر النجیفی در این رابطه که دولت در زمینه برخورد با چالشی به نام گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه شکست خورده است، موافق است و می گوید: «واقعیت این است که فرماندار مجبور است تا مستقیماً با ما در کنگره درباره موقعیت حیاتی که ایران در دولت بغداد دارد، صحبت کند.»

 

النجیفی در نامه اش می گوید: «ایران به طور کامل اختیار مبارزه با داعش را در اختیار دارد، اما این تهدید در حال عمیق تر شدن است. تهدید فوری این است که ایران در حال در اختیار گرفتن نقاط تعیین کننده از دولت عراق است.» برخی ممکن است این سخنان را به عنوان یک بیانیه نگاه کنند. سال هاست که این دیدگاه وجود دارد که آمریکا در عراق جنگید اما ایران جنگ را برد. دولت شیعه ایران نفوذ قابل توجهی بر اکثریت شیعه دارد که امروز بر عراق حکومت می کند.

 

اما همیشه اوضاع این گونه نبوده است. در سال 2008، نوری المالکی، نخست وزیر عراق نیروهایی را برای مبارزه با شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق فرستاد. درحالی که بسیاری از اعراب سنی، امروز دولت تحت اختیار شیعیان در بغداد را بایکوت کردند، برخی از سیاستمداران سنی همچون النجیفی و خالد العبیدی، وزیر جدید دفاع، همچنان سعی می کنند تا از استقلال کشورشان در مقابل ایران حفاظت کنند.

 

از زمانی که نیروهای آمریکایی در سال 2011 از عراق خارج شدند، نفوذ ایران افزایش یافته است، اما عراق هنوز در زمین بازی قرار دارد. وقتی اوباما تابستان گذشته قبول کرد که بمباران مواضع داعش و اعزام مشاوران نظامی به این کشور را آغاز کند، بسیاری از عراقی های سنی امیدوار بودند که نفوذ آمریکا مانع از توسعه طلبی ایران شود.

 

النجیفی درباره چیزی هشدار می دهد که هنوز اتفاق نیفتاده است. وی در نامه اش می گوید که هنوز به نخست وزیر عراق، حیدر العبادی برای حفاظت از کشور اعتماد دارد. اما همرمان النجیفی درباره چندین تحول که می تواند این هدف را مختل کند، اشاره می کند.

 

النجیفی همچنین درباره بیانیه های اخیر رهبران شبه نظامی شیعه مبنی بر استقبال از حضور ایرانی ها در عراق و نقش ابومهدی المهندس، رهبر شبه نظامی که هم اکنون مسئول داوطلبان عراقی برای مبارزه با داعش است، هشدار داد. النجیفی در نامه اش همچنین گفته است که المهندس مسئول حملات تروریستی علیه سربازان آمریکایی هم بوده است.

 

هم اکنون ایالات متحده در یمن حضور ندارد – سفارتخانه به همراه دفتر سازمان سیا در صنعا از ماه فوریه بسته شده است- دیگر بازیگران منطقه ای هم سعی در پر کردن این خلاء دارند. روز دوشنبه، سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان اعلام کرده بود که کشورش در حال آماده شدن برای پاسخ به تهاجم ایرانی ها است. پیش از این منصور هادی، رئیس جمهور برکنار شده یمن هم از دیگر کشورهای خلیج فارس درخواست مداخله کرده بود.    

 

 

 

منبع: بلومبرگ ویو/ irdiplomacy

نظرات بینندگان

 • جهاد

  | |

  هنوز اون لحظه رو که همین النجیفی موصل رو بی دفاع کرد و هزاران نفر از ارتش عراق رو از پادگان ها خارج کرد و شهر دو دستی تحویل داعش البعثیها داد رو یادمون نرفته کثافت عوضی

 • عسگر نوری از کرمانشاه

  | |

  این خود فروش داعشی هنوز سر کار ه و الله به خدا باید به عقل این عربها شک کرد .این قاتل 1700 جوان بی گناه عراقی پادگان اسپایگر میباشد . این دو دستی شهر را تحویل داد بدون مقاومت یک سرباز .این فرد یکی از مشاوران و هسته اصلی داعش میباشد .چرا تا حالا زنده است با عقل من نمیخواند یا من معلم 50 ساله عقل و هوش و ذکاوت ندارم یا باز ماندگان ان 1700 نوجوان بیگناه بدون سلاح . تمام کشتار ها تحت امر این خود فروش بوده غیرت عراقیها کجاست ؟ خدا میداند

 • احمد

  | |

  با سلام تا این افراد خیانتکار در عراق هستند عراق روی ارامش را به خود نخواهد دید مرتیکه بی عرضه عرضه داشتی استانت را از دست نمی دادی

 • اجمد

  | |

  بركناري اين خاين كافي نبود بايد محاكمه مي شد.

ارسال نظر