صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

AP : یازدهم فروردین ؛ تفاهم سیاسی !

آسوشیتدپرس گزارش داد؛ گمانه زنی‌ درباره توافق آمریکا و ایران/ سفرای خارجی در راه لوزان پیش‌بینی می‌شود اگر بخت برای دستیابی به تفاهم سیاسی تا پیش از مهلت تعیین شده یعنی یازدهم فروردین ماه افزایش یابد، وزیران خارجه آلمان و چین نیز به این گفت‌گوها بپیوندند.

کد خبر: 18452

جام نیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) امروز در گزارشی از مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 نوشت: «آمریکا احتمالاً به تهران اجازه خواهد داد صدها سانتریفیوژ فعال در سایت غنی‌سازی زیرزمینی فردو داشته باشد و در برابر، فعالیت سانتریفیوژها در دیگر تأسیسات هسته‌ای ایران محدود شود.

 

این خبرگزاری به نقل از مقام‌های غربی نزدیک به جزئیات مذاکرات هسته‌ای نوشت: «در صورت توافق نهایی بر سر این موضوع، صدها سانتریفیوژ فعال در فردو مجاز به غنی‌سازی اورانیوم نخواهند بود و تأسیسات فردو نیز تحت بازرسی‌های بین‌المللی قرار خواهد داشت.»

 

آسوشیتدپرس در ادامه نوشت: «در مقابل، ایران باید تعداد سانتریفیوژهای خود در تأسیسات نطنز را کاهش دهد و محدودیت‌های دیگری را بر روی فعالیت‌های مرتبط هسته‌ای بپذیرد.»

 

بر اساس این گزارش «سانتریفیوژهای فعال در فردو به جای اورانیوم، باید با عناصر دیگری مانند روی، گزنون یا ژرمانیوم به منظور جداسازی ایزوتوپ‌ها برای مصارف پزشکی یا علمی تغذیه ‌شوند. عناصری که بر خلاف اورانیوم، قابلیت استفاده در ساخت تسلیحات هسته‌ای را ندارند.»

سومین روز از دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا با هدف دستیابی به یک تفاهم سیاسی روز جمعه در لوزان سوئیس ادامه داشت و آن طور که منابع خبری گزارش داده اند، قرار است که وزیران خارجه انگلیس و فرانسه و احتمالاً روسیه هم در روزهای آتی به این گفت‌وگوها بپیوندند.

 

طبق گزارش خبرنگار گاردین (Guardian)، فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس، روز شنبه به این شهر خواهد رفت تا در مذاکرات شرکت کند و این سفر از سوی وزارت خارجه انگلیس تأیید شده‌است.

 

آنطور که منابع خبری گزارش می دهند، هنوز مشخص نیست که آیا وزیران امور خارجه دیگر کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک نیز برای پیوستن به گفت‌وگوها راهی لوزان خواهند شد یا خیر، اما پیش‌بینی می‌شود اگر بخت برای دستیابی به تفاهم سیاسی تا پیش از مهلت تعیین شده یعنی یازدهم فروردین ماه افزایش یابد، وزیران خارجه آلمان و چین نیز به این گفت‌گوها بپیوندند.

 

در همین حال روزنامه بریتانیایی گاردین به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی گزارش داد: «حتی اگر مذاکرات هفته جاری میان ایران و قدرت‌های جهانی به توافقی بر سر موارد کلیدی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی منجر شود، بیشتر این توافق تا پایان ضرب‌الاجل پایان ماه ژوئن (۱۰ تیر) محرمانه باقی می‌ماند.»

 

گاردین به نقل از این دیپلمات ارشد اروپایی افزود: «این هفته پایان بازی نیست. تا پایان این هفته توافقی در کار نخواهد بود، زیرا توافق تنها زمانی خواهد بود که بر سر تمام جزئیات فنی که بسیار زیادند تفاهم شود.»

 

ایران و گروه ۱+۵ پایان ماه مارس (یازدهم فروردین) را به عنوان ضرب‌الاجل خود برای رسیدن به توافقی کلی تعیین کرده‌اند تا بتوانند پس از آن، تا پایان ماه ژوئن (سه ماه دیگر) به توافقی کلی و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران برسند.

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر