صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

"ملاعمر" زنده و در کراچي پنهان است

کد خبر: 1816

ايسنا/ يکي از مقامات ارشد اطلاعاتي افغانستان مدعي شد، رهبر طالبان افغانستان زنده و در شهر کراچي پاکستان پنهان شده است؛ ادعايي که بازگو کننده ارزيابي‌هاي مشابه منابع اطلاعاتي غرب است.

به نوشته روزنامه نيشن، رحمت الله نبيل، رئيس موقت آژانس اطلاعاتي افغانستان درباره محل اختفاي ملا محمد عمر،‌ رهبر طالبان افغانستان به روزنامه نيويورک تايمز گفت: ترديدهاي بسياري درباره اينکه آيا ملا عمر زنده است يا خير وجود دارد. اما ما بسيار اطمينان داريم که او در کراچي پنهان شده است.

يکي از مقامات اروپا که خواست نامش فاش نشود، گفت: اتفاق نظري در ميان تمامي سه شاخه نيروهاي امنيتي افغان وجود دارد مبني بر اينکه ملا عمر زنده است. آنها نه تنها فکر مي‌کنند که ملاعمر زنده است بلکه مي‌گويند که او در کراچي پنهان شده است.

رحمت الله نبيل در اين گزارش گفت: ملاعمر هميشه بيشتر از آنکه يک فرمانده عملياتي باشد، رهبر معنوي و ايدئولوژيکي جنبش طالبان است.

اطرافيان و نزديکان ملا عمر از بزرگان روستايي است که چندين دهه يکديگر را به خوبي مي‌شناسند و رهبران گروه‌هاي محلي طالبان را تشکيل مي‌دهند.

نبيل افزود: اما در حال حاضر شخصي به نام ملا اختر محمد منصور به عنوان مرد شماره 2 طالبان شناسايي شده که ارتباط اصلي را با ملا عمر دارد و اين امکان را براي او فراهم مي‌کند تا وفادارانش را براي رتبه‌هاي مختلف تعيين کند.

وي ادامه داد: برخي مي‌گويند که اين اقدام براي کنترل بيشتر به شبه نظامي گري طالبان است. برخي ديگر اين مساله را به عنوان بسط تلاش‌هاي طولاني مدت پاکستان براي اجتناب از فاش شدن محل اختفاي ملاعمر در کشورش تلقي مي‌کنند.

در اين گزارش همچنين مطرح شده که پاکستان در تلاش است تا تروريست‌ها را به دنبال حمله طالبان به مدرسه‌اي در پيشاور که در ماه جاري ميلادي رخ داده،‌ تحت فشار بگذارد.

برخي ديگر از مقامات افغان به همراه برخي از شرکاي اروپايي و آمريکايي گفتند، اظهارات مبني بر اينکه ملاعمر کشته شده يک حقه تبليغاتي با هدف تضعيف روحيه طالبان است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر