صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

اميد اوباما به بازگشايي سفارت در ايران

«تغيير» و «ايران» دو گزاره‌اي که به شاهراه برون‌رفت اوباما از چالش‌ها و برگ برنده دموکرات‌ها در انتخابات آينده رياست‌جمهوري تبديل است. شعار راهبردي انتخابات سال 2008 رياست‌جمهوري آمريکا با گذشت شش سال از روي کارآمدن باراک اوباما، اکنون ارتباطي وثيق و تنگاتنگ با ايران و نحوه تعامل با آن يافته و به مهم‌ترين گرانيگاه عرصه سياست خارجي آمريکا تبديل شده است

کد خبر: 1807

متن پيش رو در روزنامه آرمان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

«تغيير» و «ايران» دو گزاره‌اي که به شاهراه برون‌رفت اوباما از چالش‌ها و برگ برنده دموکرات‌ها در انتخابات آينده رياست‌جمهوري تبديل است. شعار راهبردي انتخابات سال 2008 رياست‌جمهوري آمريکا با گذشت شش سال از روي کارآمدن باراک اوباما، اکنون ارتباطي وثيق و تنگاتنگ با ايران و نحوه تعامل با آن يافته و به مهم‌ترين گرانيگاه عرصه سياست خارجي آمريکا تبديل شده است. اولين رئيس‌جمهوري رنگين‌پوست ايالات متحده نمي‌خواهد تمام اميدهايي که به وي براي تغييري نمايان معطوف شده بود از کف رفته و نام وي تنها و تنها به‌عنوان مردي با تغييرات ظاهري در آلبوم روساي جمهوري ايالات متحده ثبت و ضبط شود. چهل‌وچهارمين رئيس‌جمهوري تاريخ ايالات متحده پس از شش سال اکنون تنها يک برگ برنده براي ثبت‌نام خود در ميان روساي جمهور شاخص آمريکا دارد. او مي‌خواهد قفل 36ساله را باز و تغييري نمايان در عرصه سياست خارجي ايالات متحده ايجاد کرده و نام خود را ماندگار کند و اکنون که شيخ ديپلمات ايراني از تعامل سازنده با جهان گفته و پرونده هسته‌اي به‌عنوان مهم‌ترين گلوگاه در اين مسير در برابر طرفين قرار دارد، همه چيز مهياي تحقق شعار تغيير است، تغييري که نمايه آن به‌وضوح در سخنان روز گذشته رئيس‌جمهوري ايالات متحده هويدا بود و براي اولين‌بار طي چند دهه گذشته عالي‌ترين مقام ايالات متحده از احتمال بازگشايي سفارت آمريکا در ايران گفته است.

از محور شرارت تا کشور بزرگ و تاثيرگذار
دکترين سياست خارجي جمهوري اسلامي در تمامي سال‌هاي اخير بر يک موضع اصولي و راهبردي استوار بوده است؛ ارتباط با تمام دولت‌هاي جهان غير از رژيم‌ نامشروع صهيونيستي، با شرط پرهيز از سياست‌هاي يکطرفه، احترام متقابل و پرهيز از نگاه نامتوازن و بالادستي قدرت‌هاي جهاني به ايران. کشوري که هيچ گاه تسليم زياده‌خواهي و درشت‌گويي نشده و همواره اعلام داشته در صورت تغيير نگرش‌ها و نگاه متوازن و مبتني بر احترام متقابل، حاضر به برقراري ارتباط با همه کشورهاي جهان است. از هنگام تسخير سفارت آمريکا توسط دانشجويان خط امام(ره) در پاسخ به کارشکني‌هاي متعدد آمريکا در برابر انقلابيون ايران، روابط دو کشور به‌طور کامل قطع شده و پس از آن تمامي روساي جمهوري ايالات متحده در چارچوب مواضعي زياده‌طلبانه و با لحني نامحترمانه درخصوص ايران به اظهارنظر پرداخته و از موضعي متفرعنانه و بالادستي ايران را خطاب قرار مي‌دادند، روزي که جرج دبليو بوش، رئيس‌جمهوري نومحافظه کار ايالات متحده در 22 ژانويه 2002 در سخنراني سالانه خود در کنگره ايالات متحده، ايران را يکي از سه ضلع محور شرارت خواند، اوج خصومت سياستمداران کاخ سفيد با طرف ايراني به نمايش گذاشته شده و حتي بر اساس برخي شواهد به نظر مي‌رسيد در فضاي تند آن روزها و با آمادگي افکار عمومي که متاثر از حادثه 11سپتامبر بودند، غربي‌ها خود را آماده حمله نظامي به ايران نيز کرده بودند. با روي کارآمدن اوباما در کاخ سفيد اميدها براي تغيير رويکرد ايالات متحده در عرصه سياست خارجي افزايش يافت و سخنراني معروف اوباما در مصر نشان از تغيير لحن و ادبيات رئيس‌جمهوري آمريکا نسبت به اسلاف پيشين خود مي‌داد اما به‌دلايل مختلف بيروني و دروني تغييرات تنها و تنها محصور در تغيير برخي واژگان بوده و به تدريج نيز وضع به همان شکل سابق بازگشت اما پس از روي کارآمدن دولت اعتدالي در ايران و نزديک شدن اوباما به سال‌هاي پاياني رياست‌جمهوري خود و عدم حصول تغييري ملموس و دندانگير که کفه اوباما و دموکرات‌ها در معادلات انتخاباتي آتي را سنگين کند، کم‌کم تغييرات در ادبيات رئيس‌جمهوري آمريکا شکل و شمايل تازه‌تري به خود مي‌گيرد آنچنان که اوباما در گفت‌وگو با راديو ملي آمريکا در آستانه آغاز سال تازه ميلادي خاطرنشان کرده است: «ايران کشوري بزرگ و تاثير گذار است.» و در ادامه نيز احتمال بازگشايي سفارت آمريکا در ايران را تا پايان دوران رياست‌جمهوري خود دور از ذهن ندانسته است. کلمات و واژگاني که لااقل در ظاهر تفاوت اساسي و بنيادين با سخنان روساي جمهوري قبلي آمريکا داشته و مبتني بر احترام متقابل و پذيرش جايگاه راهبردي ايران در منطقه است.
اميد اوباما به ارتباط با ايران
اين تغيير لحن اوباما مبتني بر منافعي است که او در ارتباط با ايران براي کشور و حزب و جايگاه خود متصور است. اوباما در گفت‌وگو با راديو «ان.پي.آر» در پاسخ به اين پرسش که آيا مي‌تواند بازگشايي سفارت آمريکا در تهران طي دو سال پاياني رياست‌جمهوري خود را متصور شود يا خير، گفت: «من هرگز نمي‌گويم، هرگز.» وي همچنين تاکيد کرد که احتمال بازگشايي سفارت واشنگتن در تهران دور از ذهن نيست. رئيس‌جمهوري ايالات متحده البته با پذيرش اين اصل که به يکباره نمي‌توان ديوار بي‌اعتمادي را فروريخت و بازگشايي سفارت نيازمند تغيير و تحولات فراوان است، تاکيد کرد: «روابط بايد به صورت گام به گام بازسازي شود.» وي در ادامه سخنان خود در اظهارنظري بي‌سابقه که نشان از پذيرش جايگاه ايران در معادلات منطقه‌اي و جهاني مي‌داد، با اشاره به تصميم آمريکا براي بازگشايي سفارت اين کشور در کوبا، گفت که مساله تهران با‌ هاوانا متفاوت است.وي تاکيد کرد: کوبا کشوري کوچک است ولي ايران کشوري بزرگ و تاثيرگذار است. همگان از اهميت ترک مخاصمه 53 ساله ميان آمريکا و کوبا و جايگاه استراتژيک اين کشور در همجواري با ايالات متحده آگاه هستند و به هنگامه‌اي که اوباما اين برقراري ارتباط با کوبا را در برابر حل مساله با ايران و جايگاه کشورمان اندک و ناچيز مي‌شمرد به‌خوبي مشخص است که وي براي برقراري ارتباط با ايران تا چه ميزان اهميت قايل است البته وي با ادبياتي دوپهلو در اين زمينه سخن گفته و نگاهي هم به ادعاهاي هميشگي در اين زمينه دارد اما نکته آن است که وي ضرورت تغيير رويکرد و پذيرش جايگاه ايران در معادلات منطقه‌اي را درک کرده است.
حل پرونده هسته‌اي، کليد گذر
دکتر حسن روحاني در آخرين سفر خود به نيويورک خاطرنشان کرد که حل پرونده هسته‌اي مي‌تواند آغازي براي همکاري‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي باشد و اکنون رئيس‌جمهوري ايالات متحده نيز با توجه به اهميت اين پرونده، تاکيد مي‌کند: «درصورت موافقت ايران با يک توافق هسته‌اي بلندمدت اين کشور مي‌تواند به يک قدرت منطقه‌اي بسيار موفق تبديل شود.» نکته‌اي که نشان مي‌دهد آمريکايي‌ها به‌خوبي دانسته‌اند که بدون ايران و پذيرش جايگاه آن در معادلات منطقه‌اي نمي‌توان تحولات خاورميانه را سامان داد و اميد دارند با توافق هسته‌اي روابط ايران و غرب نيز دچار تغيير و تحول شود. آنگونه که اوباما ابراز اميدواري مي‌کند که توافق هسته‌اي به بهبود روابط ايران و آمريکا نيز منجر شود. رئيس‌جمهوري آمريکا با اشاره به لغو تحريم‌ها به‌عنوان يکي از مهم‌ترين مولفه‌هاي مدنظر ايران از توافق هسته‌اي، تصريح کرد: ايران بايد از اين فرصت براي رسيدن به توافقي که موجب لغو تحريم‌ها شود، استفاده کند. چون منابع توانايي و پختگي لازم در ايران وجود دارد و اين کشور مي‌تواند به يک قدرت منطقه‌اي بسيار موفق تبديل شود. وي توافق هسته‌اي با ايران را ممکن و به نفع همگان دانسته و در ادامه نيز با اشاره به جنگ هشت ساله ايران و عراق تاکيد کرد: من اين مساله که ايران پس از جنگ وحشتناکي که با عراق در دهه‌ 1980 داشت، داراي نگراني‌هاي دفاعي مشروع باشد را به رسميت مي‌شناسم. البته وي به انتقادهاي مرسوم از ايران براي دفاع از حزب‌ا... و مخالفت با اسرائيل نيز پرداخت اما هرچه هست مواضع بي‌سابقه اوباما نشان مي‌دهد که وي عزم خود را جزم کرده تا شعار تغيير را در فرصت اندک باقيمانده جلوتي نمايان بخشيده و با حل موضوع پرونده هسته‌اي و ايجاد تغيير در روابط تهران- واشنگتن، رئيس‌جمهوري تاريخساز نام بگيرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر