صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ديدار محرمانه مقام ارشد ايراني با سيدحسن نصرالله

کد خبر: 1802

روزنامه لبناني الاخبار با اعلام اينکه يک مقام جمهوري اسلامي ايران بطور محرمانه به بيروت سفر و فقط با «سيد حسن نصرالله» دبيرکل حزب الله ديدار کرده است، نوشت: سفيرعربستان گفته است که رييس جمهوري جديد لبنان تا 2 ماه ديگر انتخاب مي شود.

به گزارش ايرنا، الاخبار در شماره روز سه شنبه خود افزود: در سال 2014 برخي پرونده هاي مهم و پيچيده لبنان مانند برگزاري چند انتخابات و در راس آنها انتخاب رييس جمهوري به سرانجام نرسيد و به سال 2015 منتقل شد و به نظر مي رسد گفت وگوي حزب الله و حزب جريان المستقبل برغم اختلاف نظرهاي دو طرف مقدمه اي براي انتخاب رييس جمهوري جديد لبنان باشد.

اين روزنامه لبناني اضافه کرد: در حالي که در انتظار موعد دور دوم گفت وگوي حزب الله و حزب جريان المستقبل در روزهاي آغازين سالجاري ميلادي(2015) هستيم، هر روز که مي گذرد اين گفت وگو بويژه براي دو طرف بسيار مهمتر مي شود.

الاخبار خاطرنشان کرد:نزد هر يک از دوطرف چندين شاخص و نشانه مثبت منطقه اي وجود دارد که به نظر مي رسد ادامه گفت وگو را بدون موانع ميسر مي سازد و حتي ترجيح داده شده است که گفت وگو طولاني شود تا به آرامي به نتايجي ملموس دست پيدا کند.

اين روزنامه لبناني تصريح کرد: نزديکان به گفت وگوي حزب الله و حزب جريان المستقبل گفته اند که اين گفت وگو تا انتخاب رييس جمهوري جديد لبنان متوقف نمي شود و معناي آن اين است که دو طايفه شيعه و سني هستند که در باره انتخاب رييس جمهوري بايد تصميم بگيرند.

الاخبار برخي از شاخص هاي مثبت منطقه اي را که تشويق کننده براي شروع گفت وگوي حزب الله و حزب جريان المستقبل و تمايل آنها بر ادامه اين گفت وگو شده، بدين شرح اعلام کرده است:

1- «يک مقام ارشد جمهوري اسلامي ايران در سفري اعلام نشده چند روز قبل به لبنان سفر کرده و بطور محرمانه فقط با « سيد حسن نصرالله» دبيرکل حزب الله ديدار و گفت وگو کرده است».

«دراين ديدار مواضع ايران در خصوص تحولات منطقه بويژه سوريه بررسي شده اما تمرکز بر تشريح موضع تهران در خصوص انتخاب رييس جمهوري جديد لبنان بوده و به طرف هاي منطقه اي و بين المللي ذيربط که درتلاش براي وساطت و حل اين مشکل هستند، اعلام شده است».

الاخبار نوشت: دراين ديدار تاکيد شده است که حزب الله درباره انتخاب رييس جمهوري لبنان تصميم مي گيرد و تهران با آنچه حزب الله درباره اين موضوع تصميم بگيرد، موافقت مي کند.

2- « علي عواض العسيري» سفير عربستان در لبنان تلاش مي کند فضاهايي مثبت را در ديدارهايش با مقامات و شخصيت هاي لبناني ايجاد کند از جمله اينکه گفته است انتظار دارد در دو ماه آينده رييس جمهوري جديد لبنان انتخاب شود.

العسيري دو هفته قبل در ديدار با گروهي از مسيحيان ماروني لبنان به تفصيل در باره مسيحيان منطقه صحبت و گفته است که « دولت عربستان ازهرگونه تلاش براي توقف چند دستگي مسيحيان حمايت مي کند».

وي همچنين بر ضرورت آمادگي براي مقابله با هر طرفي که خطري براي مسيحيان درمنطقه بويژه درعراق و سوريه است ، تاکيد کرده است.

الاخبار نوشت در سخناني بين تاکيد و اميد، العسيري گفته است که « شرايط لبنان به سوي بهترشدن پيش مي رود و اين شرايط به انتخاب رييس جمهوري کمک مي کند».

سفير عربستان ادامه داده است که انتظار دارد در دو ماه آينده رييس جمهوري جديد لبنان انتخاب شود.

العسيري خاطرنشان کرده است که « عربستان تماشاچي نيست و بطور جدي براي انتخاب رييس جمهوري لبنان کار مي کند».

سفيرعربستان همچنين با اشاره به موضع ژنرال « ميشل عون» رييس حزب جريان آزاد ملي لبنان، « اعلام آمادگي ژنرال براي بررسي موضوع انتخاب رييس جمهوري و عبور از موضع سرسختانه اش در خصوص نامزدي رياست جمهوري» را - براساس ارزيابي ميهمانان العسيري-« ايجاد فرصتي بزرگ براي بررسي نامي ديگر به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهوري لبنان دانسته است».

الاخبار اضافه کرد: العسيري در ديدار با « فيصل کرامي» هنگام عيادت از « عمر کرامي» پدرش گفته است که نسبت به گسترش تفاهم داخلي ميان همه گروه هاي لبناني خوشبين است و اين يک اشاره واضح به خانواده کرامي در خصوص معادله سياسي اهل تسنن براي مرحله آينده بود که هرگونه ناديده گرفتن گروه هاي مختلف را رد مي کند.

3- الاخبار به سفر حدود دو هفته قبل « سمير جعجع» رييس حزب نيروهاي لبناني به عربستان و ارتباطش با انتخاب رييس جمهوري لبنان اشاره کرد و نوشت که يک مقام ارشد سعودي با جعجع درباره نام يک نامزد شناخته شده ديگر براي رياست جمهوري لبنان صحبت کرده است.

اين روزنامه لبناني افزود: جعجع برغم اينکه از روابط مستحکم آن نامزد با مقامات بلند پايه سعودي اطلاع دارد، بسرعت عواملي که تاييد اين نامزد را رد مي کند، تشريح کرد.

درهر صورت اعلام اين نامزد به زمان تمايل رياض براي خارج کردن پرونده انتخاب رييس جمهوري لبنان از رکود موکول شد.

الاخبار نتيجه گرفته است که « اين موضع رياض با تلاش هاي ديپلمات سعودي که درصدد است آمادگي عربستان براي کمک به جداسازي انتخاب رييس جمهوري لبنان از پرونده سوريه را ترويج و بر اهميت افزايش ثبات داخلي لبنان تاکيد کند با مواضع العسيري و سفر اعلام نشده مقام ايراني همخواني دارد و شاخص هايي براي شتاب گرفتن روند انتخاب رييس جمهوري لبنان هستند».

اين روزنامه لبناني به چندين موضع که تاييد کننده اين ارزيابي است ، اشاره مي کند و مي نويسد: طرف هاي ذيربط به « نبيه بري » رييس مجلس لبنان که حزب الله و حزب جريان المستقبل را به ورود گفت وگو براي کاهش تنش مذهبي در لبنان تشويق کرد، اعلام کرده اند اين گفت وگو تا انتخاب رييس جمهوري لبنان متوقف نخواهد شد و اين موضع به شاخص هاي مثبت منطقه اي بسيار نزديک است.

اکنون اين باور تقويت شده است که حزب الله و حزب جريان المستقبل که در دور اول گفت وگو درصدد تدوين دستور کار بودند، تقريبا بر يک مفهوم واحد در خصوص تروريسم توافق کرده اند و اما حزب الله بر ادامه حضورش در سوريه براي جنگ با تروريست هاي تکفيري و حزب جريان المستقبل هم بر حمايت از طرح سرنگون کردن نظام سوريه تاکيد کرده است.

بارزترين دليل نزديک شدن حزب الله و حزب جريان المستقبل به مفهومي واحد ازتروريسم،اظهارات « نهاد المشنوق» وزير کشور لبنان در گفت وگوي اخير هيات هاي اين 2 حزب است.

الاخبار نوشت: المشنوق گفته است که سعد الحريري رييس حزب جريان المستقبل با حمايت لازم از اقدامات ارتش در شهرک عرسال و شهر طرابلس درشمال لبنان بخوبي موضع خود و جريان المستقبل در خصوص تروريسم را روشن کرد.

اين روزنامه لبناني افزود: المشنوق بدون اينکه تروريسم را تعريف کند ، تاکيد کرد که هرخطري براي لبنان و ارتش آن تروريسم است و هرطرفي که زير چتر اين موضع قرار گيرد حال داعش باشد و يا جبهه النصره.

نظرات بینندگان

ارسال نظر