صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

پشت پرده طرح موسوم به پايان اشغالگري

طرح مربوط به پايان اشغالگري اسرائيل که قرار بود ديروز در شوراي امنيت سازمان ملل مطرح شود، براي چند روزي به تاخير افتاد. سازمان ملل، چند وقتي است که به محل رايزني‌ها و گفتگوهاي فشرده درباره اين طرح تبديل شده است. ديپلمات‌هاي وابسته به تشکيلات حکومت خودگردان به همراه برخي دولت‌هاي عربي به دنبال تصويب قطعنامه‌اي در شوراي امنيت هستند که به ادعاي آنها، رژيم صهيونيستي را ملزم خواهد کرد از مناطق اشغالي سال 1346 عقب ‌نشيني کند تا زمينه براي تشکيل يک کشور فلسطيني مهيا شود.

کد خبر: 1792

«پشت پرده طرح موسوم به پايان اشغالگري» عنوان يادداشت روز روزنامه جمهوري اسلامي به قلم جليل حسني است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

بسم‌الله الرحمن الرحيم
طرح مربوط به پايان اشغالگري اسرائيل که قرار بود ديروز در شوراي امنيت سازمان ملل مطرح شود، براي چند روزي به تاخير افتاد. سازمان ملل، چند وقتي است که به محل رايزني‌ها و گفتگوهاي فشرده درباره اين طرح تبديل شده است. ديپلمات‌هاي وابسته به تشکيلات حکومت خودگردان به همراه برخي دولت‌هاي عربي به دنبال تصويب قطعنامه‌اي در شوراي امنيت هستند که به ادعاي آنها، رژيم صهيونيستي را ملزم خواهد کرد از مناطق اشغالي سال 1346 عقب ‌نشيني کند تا زمينه براي تشکيل يک کشور فلسطيني مهيا شود.
تشکيلات خودگردان فلسطين، اين قطعنامه را از طريق اردن، به عنوان عضو موقت شوراي امنيت ارائه داده است. بررسي اين قطعنامه به تعويق افتاده است تا به گفته منابع آگاه، رضايت آمريکا براي خودداري از وتوي آن جلب شود. رژيم صهيونيستي تهديد کرده است درصورت اصرار حکومت خودگردان فلسطين براي طرح قطعنامه مذکور در شوراي امنيت، اين تشکيلات را منحل خواهد کرد. در همين حال، دو گروه شاخص فلسطيني، يعني حماس و جهاد اسلامي اقدام تشکيلات خودگردان را در ارائه پيش‌نويس قطعنامه مذکور تقبيح کرده و خواستار بازپس گيري آن شدند. اين گروه‌ها تاکيد کرده‌اند اين قطعنامه نه تنها نمي‌تواند متضمن تامين حقوق ملت فلسطين باشد بلکه امتيازات جديدي را در اختيار رژيم صهيونيستي قرار مي‌دهد.
واقعيت اين است که اين قطعنامه، در چارچوب روند شکست خورده سازش و در امتداد پيمان ننگين اسلو و با هماهنگي و مشارکت جناح سازشکار فلسطين، برخي دولت‌هاي عرب و غربي‌ها تنظيم شده است. برخي کشورهاي اروپايي که از ابتداي موجوديت رژيم صهيونيستي حاميان پر و پا قرص اين رژيم بوده و هستند، نيز تلويحاً از قطعنامه مذکور حمايت کرده‌اند. بسياري از ناظران، حتي اقدام مجالس چند کشور اروپايي در به رسميت شناختن کشور فلسطين را که اخيراً صورت گرفت با هدف مهيا کردن زمينه اجراي اين طرح جديد ارزيابي مي‌کند.
کشور فلسطيني که اروپايي‌ها از آن حمايت کرده‌اند محدود به بخش کوچکي از فلسطين اشغالي است، معادل آن مقدار که هم اکنون در اختيار فلسطيني‌ها مي‌باشد و آنهم نه يک کشور مستقل و متکي به خود، بلکه تحت قيموميت رژيم صهيونيستي. مخالفت‌هاي آمريکا و تهديد به وتو نيز يک بازي و حرکت تاکتيکي است تا چنين وانمود شود که قرار است امتياز بزرگي به فلسطيني‌ها داده شود.
اساساً تصويب و جا افتادن اين قطعنامه، در بدو امر به منزله تاييد موجوديت رژيم صهيونيستي و به رسميت شناختن اشغالگري اين رژيم در اراضي اشغالي مي‌باشد که تا همين مرحله نيز امتياز بزرگي را نصيب رژيم صهيونيستي خواهد کرد.
طراحان اين قطعنامه که متاسفانه جناح سازشکار فلسطين را نيز با خود همراه کرده‌اند، درصدد هستند نتيجه مبارزات ملت فلسطين در طول چندين دهه گذشته را پايمال کرده و حقوق تاريخي و قانون فلسطيني‌ها را بر باد بدهند و فلسطين را منحصر به سرزميني کوچک بکنند که در آن محدوده نيز فلسطيني‌ها همچنان سايه رژيم اشغالگر را بر سر خود احساس کنند.
همچنين اين قطعنامه، هيچ تضميني در مورد بازگشت ميليونها فلسطيني نمي‌دهد که دهها سال است در کشورهاي مختلف منطقه آواره هستند و در وضعيت بسيار بغرنجي به سر مي‌برند. قطعنامه مذکور همچنين رسماً به رژيم صهيونيستي مجوز مي‌دهد تا بدون هيچ مشکلي تا سه سال ديگر در مناطق اشغالي سال 1346 حضور داشته باشد و اين بدان معني است که فلسطيني‌ها تا آن زمان حق اعتراض به اين رژيم اشغالگر و متجاوز را نخواهند داشت. مهم‌تر اينکه اين قطعنامه از قدس نيز به عنوان پايتخت براي دو ملت سخن به ميان آورده است و اين به معناي تسليم کردن رسمي بخشي از قدس به رژيم صهيونيستي مي‌باشد.
همانگونه که کاملاً آشکار است اين قطعنامه ضمن پايمال کردن حقوق اصلي مردم فلسطين، امتيازات عمده‌اي را در اختيار رژيم صهيونيستي قرار مي‌دهد. اساساً، اين ساده‌لوحي است که تصور شود در شوراي امنيت و سازمان ملل، چيز دندان‌گير و قابل ملاحظه‌اي نصيب فلسطيني‌ها شود چرا که اين تشکيلات در سيطره حاميان رژيم صهيونيستي مي‌باشد. اگر در اين تشکيلات، اين عزم وجود داشت که بحران فلسطين را به صورت عادلانه حل و فصل کند تاکنون اين امر اتفاق افتاده بود.
وتوي ده‌ها قطعنامه که خواستار پايبندي رژيم صهيونيستي به مقررات و قوانين بين‌المللي و اعاده حقوق ملت فلسطين شده‌اند روشن‌ترين دليل است که نفعي از اين تشکيلات براي فلسطيني‌ها حاصل نخواهد شد و قطعنامه مذکور نيز در راستاي طرح‌ها و نقشه‌هاي گذشته است که عمدتاً در جهت تامين منافع نامشروع رژيم صهيونيستي و اعمال فشار به فلسطيني‌ها براي چشم‌پوشي از خواسته‌هاي به حق خود طراحي شده است.
واقعيت اين است که برخلاف هياهوها و جنجال‌هاي تبليغاتي کساني که خود را قيم ملت فلسطين مي‌دانند، مردم فلسطين اينگونه طرح‌هاي اعتقادي ندارند و به چيزي کمتر از دستيابي به حقوق حقه خود و آزادي کامل سرزمين اشغال شده‌شان رضايت نخواهند داد. مردم فلسطين مي‌دانند که تلاش سازش‌کاران در قالب قطعنامه به اصطلاح ضداشغالگري نيز توان پايان دادن به اشغالگري را ندارد. به همين دليل اين طرح نيز برگ ديگري بر پرونده ضد فلسطيني سران سازمان آزادي‌بخش فلسطين، ساف و دولت‌هاي عرب مرتجع منطقه خواهد افزود و قطعاً ملت فلسطين، آن را نخواهد پذيرفت.
بحران فلسطين، با چنين طرح‌هاي يکجانبه‌ و فريبکارانه‌اي حل و فصل نخواهد شد. تنها راه‌حل اين بحران، اعاده کامل حقوق ملت فلسطين، آزادي سرزمين‌هاي اشغالي و بازگشت همه آوارگان فلسطيني به وطن خود مي‌باشد و هر طرحي که اين موارد کاملاً بديهي را لحاظ نکند هيچ توفيقي نخواهد داشت و محکوم به شکست خواهد بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر