صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

«بده و بستان» دولت و اصلاح‌طلبان

سرمقاله آفتاب يزد/ «بده و بستان» دولت و اصلاح‌طلبان

کد خبر: 1783

آفتاب يزد/ ««بده و بستان» دولت و اصلاح‌طلبان» عنوان يادداشت روز روزنامه اعتماد به قلم سيد عليرضا کريمي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

با اينکه چندين روز از اظهارات هسته‌اي شيرزاد و زيباکلام در يکي از دانشگاه‌ها مي‌گذرد اما همچنان نوک پيکان انتقادات جناح راست به همراه رسانه‌هايشان به سمت اين دو، خصوصا شيرزاد است. البته اينکه نوشته شد «انتقاد» تنها براي تلطيف نمودن فضا است چرا که آنچه اين روزها عليه اين دو نفر نوشته و گفته مي‌شود فراتر از انتقاد و به نوعي به «توهين» رسيده است.

ضمن اينکه اخيرا جناح فوق در اين خصوص به سمت دولت نيز حمله‌ور شده و اين پرسش را مطرح ساخته که «چرا دولتي‌ها و شخص رئيس‌جمهور در مورد اظهارات هسته‌اي شيرزاد و زيباکلام سکوت نموده‌اند؟»

براي ورود به بحث اين نکته را هم بد نيست متذکر شوم که نگارنده تمايل ندارد سخنان شيرزاد و زيباکلام در دانشگاه تهران را راستي آزمايي نمايد. به هر حال مطمئنا بسياري از مردم از طريق رسانه‌هاي مختلف و شبکه‌هاي اجتماعي پي به اين سخنان برده‌اند و مي‌توانند به راحتي در خصوص سوالات مطرح شده از سوي اين دو نفر قضاوت کنند. در ضمن بايد آقايان در جناح مقابل بپذيرند سوالاتي که شيرزاد و زيباکلام مطرح کرده‌اند ممکن است دغدغه حداقل بخشي از مردم باشد و چه بهتر بود به جاي ناسزاگويي به پرسش‌هاي آنان پاسخ مي‌دادند. في‌المثل روز يکشنبه حدادعادل در حاشيه حضور خود در مراسم گراميداشت شهيد احمدي‌روشن در دانشگاه صنعتي شريف در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اظهارات شيرزاد گفت: «توصيه من به آقاي شيرزاد اين است که اگر معتقدند در مسئله هسته‌اي پيشرفتي نداشته‌ايم به آمريکا بگوييد که دليل اين تحريم‌ها چيست؟»؛ هر چند اين پاسخ کنايه‌آميز است اما مي‌تواند فتح بابي براي ادامۀ بحث در اين باره باشد. اي کاش حدادعادل در مورد ديگر اظهارات شيرزاد هم سخناني را مطرح مي‌کرد و باز هم اي کاش برخي همفکران حدادعادل نيز به جاي «فحش»، پاسخ مي‌دادند.

بگذريم. نگارنده بدين خاطر به اين موضوع پرداخت تا هم يک يادآوري و هم يک توصيه به دولت در اين خصوص داشته باشد.

همگي مي‌دانيم تا قبل از طرح سخنان شيرزاد و زيباکلام در دانشگاه تهران جناح مخالف دولت به واسطه عدم رسيدن به توافق هسته‌اي و تمديد مذاکرات حملات بي‌سابقه‌اي را متوجه رئيس‌جمهور و تيم ظريف نموده بود. اما بلافاصله پس از طرح اظهارات اين دو استاد دانشگاه، پيکان انتقادات از سمت دولت برداشته شده و به سمت اصلاح‌طلبان رفت. در واقع در شرايطي که ظريف هر روز در سرمقاله‌هاي رسانه‌هاي محافظه‌کار مورد عنايت (!) قرار مي‌گرفت به يکباره گويي، نه مذاکراتي وجود داشته و نه فرجام مذاکرات به جاي «توافق»، «تمديد» بوده است. جالب‌تر آنکه حتي بعضا حمايت‌هايي نيز از تيم مذاکره‌کننده و شخص ظريف از سوي رسانه‌هايي که تا ديروز نتيجه مذاکرات را «هيچ» مي‌دانستند شد!

به نظر مي‌رسد اين اتفاق مهم را بايد لطف اصلاح‌طلبان به دولت روحاني دانست. يعني همان‌طور که اصلاح‌طلبان خرداد ماه سال 1392 توافق نمودند بر روي «روحاني» ائتلاف کنند و از «عارف» بگذرند اين بار هم خواسته يا ناخواسته سبب «خير» و باعث شدند دولت از انتقادات هسته‌اي مخالفان خود فارغ شود. به نظر مي‌رسد اين موضوع به يک «بده و بستان» سياسي شباهت دارد که مطمئنا بايستي دو طرف همواره به آن پايبند باشند. به عبارت ساده وقتي اصلاح‌طلبان از روحاني حمايت مي‌کنند و او روانه پاستور مي‌شود در عوض روحاني نيز تا حدودي فضاي سياسي را باز مي‌کند. به طوري که افرادي مثل شيرزاد و زيباکلام فرصت پيدا مي‌کنند در دانشگاه‌ها حضور پيدا کنند و آنان نيز در همين شرايط و فضايي که تا حدودي باز شده به ميان دانشجويان مي‌روند و سخناني بر زبان جاري مي‌کنند که دولت را از شر انتقادات بلاوجه خلاص نموده و به نوعي ضربه‌گير دولت مي‌شوند.

حال به نظر مي‌رسد براي استمرار اين «بده و بستان» بايد دولت و اصلاح‌طلبان همديگر را تقويت نمايند. مقامات پاستورنشين بايستي در کنار تعامل با قدرت، وعده‌هاي خود به اصلاح‌طلبان را فراموش نکرده و متوجه باشند در غياب حمايت جناح چپ، دلواپسان به راحتي مي‌توانند دولت را در گوشه رينگ گير بياندازند و ضربات کاري بر آن وارد کنند. بنا به گفته دبير شوراي امنيت ملي مخالفان دولت ابايي ندارند براي شکستن دولت حتي در زمين دشمن بازي کنند؛ اين نکته را فراموش نکنيد. اصلاح‌طلبان نيز بايستي به خاطر داشته باشند خوب يا بد و غلط يا درست اشتباه‌هاي دولت به حساب آنان نيز نوشته مي‌شود و به شکل پيچيده‌اي سرنوشت‌شان به يکديگر گره خورده است. پيچيده از اين جهت که دولت ببازد يعني اصلاح‌طلبان باخته‌اند و دولت ببرد اصلاح‌طلبان در اين پيروزي «فقط» سهيم هستند!
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر