صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مهمترین اخبار مذاکرات هسته ای ایران با 5+1 / امروز شنبه ۱ فروردین

آخرین دور رایزنی‌های هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 روز جمعه برای انجام هماهنگی‌های داخلی این گروه موقتاً متوقف ماند. قرار است مذاکره‌کنندگان پنجشنبه (26 مارس) بار دیگر این گفت‌وگوها را از سر بگیرند.

کد خبر: 17766

آخرین دور رایزنی‌های هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 روز جمعه برای انجام هماهنگی‌های داخلی این گروه موقتاً متوقف ماند. قرار است مذاکره‌کنندگان پنجشنبه (26 مارس) بار دیگر این گفت‌وگوها را از سر بگیرند.

 

دیپلمات‌ها در هفته‌ای که گذشت تلاش کردند تا در آستانه فرارسیدن ضرب‌الاجل 31 مارس برای مشخص کردن چارچوب توافق، تا سرحد ممکن پیشرفت حاصل کنند.رسانه‌های غربی به نقل از منابع مطلع ولی بی‌نام مدعی بودند که ایرانی‌ها به دلیل فوت مادر رئیس‌جمهور و برای مراسم عید باستانی نوروز به ایران بازگشته اند ولی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی امروز مطلبی در صفحه شخصی خود در فیسبوک نوشت و گفت که وی و دیگر اعضای تیم مذاکره‌کننده بنا به درخواست طرف‌های مقابل که خواستار مشورت با پایتخت‌هایشان بوده‌اند، مذاکرات را موقتاً تعطیل کرده‌اند. باید دید با از سرگیری از مذاکرات در روز پنج شنبه 6 فروردین آیا توافق نهایی حاصل می شود یا باید منتظر دور بعدی مذاکرات بود؟!

مهمترین اخبار مذاکرات هسته ای ایران با 5+1 در این دور از گفتگوها به شرح ذیل می باشد:

**روحانی: توافق قابل حصول است/ طرف مقابل باید تصمیم نهایی را بگیرد

رئیس‌جمهور کشورمان گفت: اراده کافی برای مذاکره و توافق در چارچوب معیارها و خطوط قرمز از طرف ایران وجود دارد بنابراین حصول توافق ممکن است و چیزی وجود ندارد که قابل حل و فصل نباشد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران گفت: در این دور از مذاکرات در برخی از موارد که اختلاف نظر وجود داشت، نقطه نظرات مشترکی بوجود آمد که می‌تواند مبنای توافق نهایی باشد، ‌اما همچنانی برخی موارد و اختلاف‌نظرها باقی مانده است.

وی با بیان اینکه اختلاف‌نظرهای باقیمانده می‌توانست در همین مذاکرات حل و فصل شود، گفت: دو طرف احساس کردند که زمان بیشتری نیاز دارند و طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادند، ادامه مذاکرات را به چند روز آینده موکول کردند.

دکتر روحانی تصریح کرد: معتقدم مشکلات چیزی نیست که قابل حل و فصل نباشد، اما طبیعی است که در روزها و هفته‌های آخر کار سخت می‌شود و وقتی طرفین می‌خواهند به توافق برسند به این معنی است که باید، فشار بیشتری تحمل کنند، چرا که برداشتن گام‌های نهایی همواره سخت است.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: این طبیعی است که در مذاکرات رضایت صددرصد هیچ کدام از طرفین حال نمی‌شود و هر دو باید خط قرمزهای خود را مد نظر داشته باشند، تفاهم کلی آسان است، اما وقتی وارد جزئیات می‌شویم کار بسیار سخت و پیچیده می‌شود و می‌بینیم معضلات و مشکلات فراوانی وجود دارد.

روحانی گفت: فکر کردن به نتیجه برد – باخت در دنیای امروز کاملاً اشتباه است و در دنیای فعلی هیچ قدرتی نمی‌تواند به فکر برد مطلق باشد و اینکه یک طرف بگوید که باید طرف مقابل را از بین ببریم یا طرف دیگر بگوید که باید اهداف حریف را زیر پا بگذاریم.

رییس جمهوری اظهار داشت: امیدوارم مذاکرات به یک تفاهم منجر شود که در آن برای مردم ایران و منطقه و جهان خیر وجود داشته باشد و صلح، دوستی، رابطه نزدیک و توسعه برای ایران و منطقه به همراه بیاورد.

** ظریف در فیس بوک: راه حل های مناسب فنی و سیاسی پیدا شده است/ چهارشنبه برای نهایی کردن موضوعات به ژنو بازمی‌گردیم

وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی تاکید کرد که راه حل‌های مناسب فنی و سیاسی برای موضوعاتی که در گذشته غیر قابل حل بود، پیدا شده است.

وی افزود: آمادگی ادامه مذاکره را داشتیم ولی طرف‌های مقابل به زمان بیشتری برای هماهنگی نیاز داشتند.ظریف در این پیام نوشت که اولین پیام فیس بوکی‌اش در سال جدید است، نوشت: «تلاش می کنم در سال همدلی و همزبانی دولت و ملت، دست کم هر هفته یک گزارش کوتاه خدمت شما تقدیم کنم.»وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: مذاکرات این دور، سخت و فشرده اما مفید و راهگشا بود. به لطف خدا و با تلاش، نوآوری و همفکری مسئولین و کارشناسانِ وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی و دیگر دستگاه ها، راه حل های مناسب فنی و سیاسی برای موضوعاتی که غیرقابل حل می نمود، پیدا شده است.»آقای ظریف ادامه داد: «اعضای هیئت مذاکره کننده آمادگی داشتند که حتی در روزهای تعطیلی نوروز نیز مذاکرات را برای نهایی کردن جزئیات راه حل ها ادامه دهند. ولی طرف های مذاکره ما به زمان بیشتری برای هماهنگی داخلی بین اعضای 1+5 نیاز داشتند که در برخی موارد به دلیل تنوع منافع و گرایش های سیاسی و یا مسایل فردی و شخصیتی حتی از مذاکرات اصلی نیز حساس تر می شود.»وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: قرار است چهارشنبه برای ادامه و انشاءالله نهایی کردن جزئیات راه حل ها به ژنو بازگردیم.

**معاون وزیر خارجه روسیه: چارچوب زمانی برای لغو تحریم‌ها از مشکل ترین مسائل مذاکرات هسته‌ای است

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که تعیین چارچوب زمانی برای لغو تحریم‌های غرب علیه ایران، هنوز یکی از مشکل ترین مسائل در مذاکرات هسته‌ای با تهران به شمار می‌رود.سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری تاس، تصریح کرد که مشکلات در مذاکرات هسته‌ای ایران همچنان مانند گذشته است، هرچند برخی پیشرفت‌ها حاصل شده است.وی در ادامه گفت: اولا، هدف، وسعت و ادامه دار بودن تحریم‌هاست. ثانیا، محدودیت‌هایی علیه برنامه هسته‌ای ایران در دوره اعتبار توافقنامه، وجود دارد. این محدودیت‌ها نباید موجب ایجاد موانع شود چرا که این یک مساله بسیار حساس و پیچیده است.ریابکوف اظهار داشت: مسائلی مثل کارخانه هسته‌ای اراک، سطح غنی سازی، شفافیت برنامه هسته‌ای ایران و بعد نظامی آن در گذشته، بسیار سیاسی شده است. به همین خاطر است که تصمیم گیری در خصوص هر یک از این موضوعات، سخت و دشوار شده است. مساله تحریم‌ها، مشکل ترین این موضوعات به شمار می‌رود.

** فابیوس: خواستار توافق هسته‌ای محکم با ایران هستیم

وزیر خارجه فرانسه که کشورش بار دیگر عامل کارشکنی در مذاکرات هسته‌ای معرفی شده می‌گوید خواستار توافقی محکم با ایران است.

«لوران فابیوس»، وزیر خارجه فرانسه می‌گوید پاریس خواستار «توافق هسته‌ای محکم» با ایران در رایزنی‌های هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 است.

وی در توصیف توافق محکم گفت که این پیمان باید تضمین کند که ایران به «بمب هسته‌ای» دست پیدا نمی‌کند.

** هاموند در دیدار با کری: سخت برای تضمین توافق هسته‌ای با ایران، کار می‌کنیم

وزیر خارجه انگلیس در صفحه توئیتر خود نوشت که «سخت در حال کار برای تضمین توافق (هسته‌ای با ایران) هستیم.»

به گزارش فارس، رسانه‌های خبری از جمله روزنامه‌های وال‌استریت‌ژورنال و گاردین با انتشار گزارش‌هایی مدعی شده‌اند واشنگتن و پاریس اختلافاتی بر سر پاره‌ای موضوعات مانند رفع تحریم‌های بین‌المللی ضد ایران دارند، اما وزیر خارجه آمریکا بر مواضع متحد گروه 1+5 تأکید کرده است.

**مجلس نمایندگان آمریکا جلسه استماع دیگری با موضوع برنامه هسته‌ای ایران برگزار می‌کند

مجلس نمایندگان آمریکا یک جلسه استماع دیگر درباره برنامه هسته‌ای ایران برگزار می‌کند.بر اساس گزارش پایگاه خبری المانیتور این جلسه استماع روز 24 مارس (چهارم فروردین) با موضوع «عدم پایبندی ایران به تعهدات خود در آژانس» برگزار می‌شود.

این خبر در حالی اعلام شده که ۳۶۰ نماینده این مجلس با امضای نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمریکا هشدار داده‌اند رفع هر گونه تحریم‌ علیه ایران مستلزم تصویب قانون جدید در کنگره است.

**مقام روس: پیشنهاد جدید آمریکایی ها در مذاکرات برای ایران قابل قبول به نظر می‌رسید

یک خبرگزاری آمریکایی روز شنبه به نقل از یک مقام روس مدعی شد آمریکایی‌ها پیشنهادی به طرف ایرانی ارائه کردند که قابل قبول به نظر می‌رسید.

خبرگزاری بلومبرگ روز شنبه ضمن گزارش این خبر از قول این مقام روس افزود نمایندگان ایران پیشنهاد مورد نظر را به تهران بردند.

این مقام روس از ارائه جزئیات بیشتر درباره این پیشنهاد طرف آمریکایی خودداری کرد.

مذاکره‌کننده اصلی چین هم در یک گفت‌وگوی جداگانه مدعی شد پیشنهادهای مبتکرانه‌ای که در روز آخر مذاکرات ارائه شده به پیشرفت در این گفت‌وگوها کمک کرده است.

** خرازی: ایران و 5+1 بسیاری از موارد اختلافی را حل کردند

نظرات بینندگان

ارسال نظر