صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

کاخ سفید: پیش بینی ما، توافق سیاسی تا پایان ماه جاری است

کد خبر: 17695

واحد مرکزی خبر/ جان ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت:پیش بینی می کنیم که تا پایان ماه جاری به توافق سیاسی با ایران برسیم.

به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی خبرگزاری صدا و سیما،

وی درباره پیام نوروزی اوباما گفت:همانطور که دیدید بدیهی است که رئیس جمهور به این مذاکرات علاقه دارد. رئیس جمهور روزانه آخرین اطلاعات درباره این مذاکرات را دریافت می کند. وی با جان کری وزیر خارجه در تماس است تا آخرین اطلاعات را دریافت کند. رئیس جمهور همچنین با برخی از روسای جمهوری کشورهای دیگر در این رابطه در تماس است. وی به این مذاکرات علاقمند است و این اولویت وی است، زیرا این موضوع تاثیر و تبعات قابل توجهی بر امنیت ملی ما دارد و رئیس جمهور عمیقا وارد این موضوع شده است.

وی افزود:رئیس جمهور به طور شفاف اعلام کرده است که این مذاکرات برای بیش از یکسال به طول انجامیده است و زمان رسیدن به توافق اگر میسر باشد، فرا رسیده است. این موضوع سبب شده است که شاهد تلاش سخت هم از طرف ایرانی و هم طرف جامعه بین المللی در این رابطه باشیم. آنچه که لازم است درباره آن شفاف سازی کنم این است که در پایان این ماه ما توافقی مهم را پیش بینی می کنیم و این به آن معناست که تعهدات ویژه ای از طرف ایرانی درباره برنامه اتمی و نحوه فعالیت تاسیسات اتمی آنها را شاهد خواهیم بود.

ارنست ادامه داد: این موضوع همچنین تعهدات خیلی مهمی را از طرف ایرانی ها در رابطه با موافقت با بازرسی های سرزده شامل می شود و انتظار داریم که جزئیات این توافقات با توجه به تعهداتی که داده شده است،محرمانه بماند. به هرحال آنچه که به آن نیازمندیم این است که متخصصان فنی گرد هم آیند و درباره اینکه چگونه این توافقات سیاسی از نظر فنی اجرایی شوند با هم بحث کنند. به نظرم این موضوع قابل درک است که آمریکا علاقمند به این موضوع است که جزئیات فنی این توافق مطابق با متن سیاسی آن باشد. آنچه که ما پیش بینی می کنیم این است که این مذاکرات فنی زمان گیر باشد. پیش بینی می کنیم که این مذاکرات فنی تا پایان ژوئن به نتیجه برسد.

این سخنگو در پاسخ به سوال خبرنگاری که خواهان اطلاعات جدید درباره مذاکرات اتمی با ایران شد،گفت: من می دانم که کارهای دشوار و سختی در جریان مذاکرات این هفته صورت گرفته است. من نمی توانم جزئیات و یا ارزیابی درباره اینکه آنها تا چه حد به هم نزدیک شده اند، ارائه دهم. به نظرم بر اساس بیانیه وزارت خارجه پیشرفت هایی صورت گرفته است. تا آنجایی که می دانم وزیر خارجه برنامه ای برای مشورت با هم پیمانان اروپایی ما داشته باشد. این هفته جان کری وزیر خارجه به اروپا سفر خواهد کرد و با همتایان فرانسوی، انگلیس و آلمانی خود دیدار خواهد کرد. وزیر خارجه همچنین از آمادگی خود برای گفتگو با همتایان چینی و روسی خود صحبت کرده است.

وی گفت: تمامی این کشورها در این مذاکرات با ایران حضور دارند. نوع اتحادی را که در جامعه بین المللی مشاهده می کنیم به منظور فشار بر ایران برای اجابت انتظارات بین المللی در رابطه با برنامه اتمی اش است. این اتحاد ابزاری خارق العاده در راستای این تلاش ها بوده است. جان کری وزیر خارجه در این مرحله از مذاکرات معتقد است که باید با دیگر کشورهای حاضر در این مذاکرات رایزنی هایی داشته باشد.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا سفر جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در این برهه زمانی با هدف اثرگذاری بر مذاکرات اتمی با ایران صورت گرفته است؟گفت: رئیس جمهور اوباما معتقد است که روابط بین ما و اسرائیل نباید بازیچه اهداف و بگو مگو های حزبی باشد و این دلیل دیدار نکردن رئیس جمهور با نخست وزیر نتانیاهو در اوایل ماه بود. بدیهی است که شرایط هم اکنون با توجه به پایان یافتن انتخابات در اسرائیل متفاوت شده است. من همچنین به این موضوع پی بردم که دفتر رئیس مجلس نمایندگان از چند ماه پیش درباره این سفر خبر داده بود.

وی درباره مصاحبه اخیر نتانیاهو با شبکه تلویزیونی ان.بی.سی گفت: به نظر ما نخست وزیر نتانیاهو بهترین نماینده کشورش است. ما به تعامل و رایزنی خود با وی ادامه می دهیم و این اولویت ما خواهد بود. نخست وزیر نتانیاهو اعلام کرده است که همکاری های امنیتی بین دو کشور تحت ریاست جمهوری اوباما غیرمنتظره بوده است و این همکاری ها ادامه پیدا خواهد کرد.

در ادامه ارنست در پاسخ به سوال خبرنگاری که خواهان موارد مطرح شده در تماس تلفنی بین نتانیاهو و اوباما شد،گفت: من نمی توانم جزئیات بیشتری از آنچه که در بیانیه منتشره آورده شده است برای شما بیان کنم. ما بارها گفته ایم که نتایج این انتخابات هیچ تاثیری بر تعهد دولت آمریکا به اسرائیل و سرمایه گذاری بر روابط امنیتی قدرتمند با این کشور نخواهد داشت. روابط نظامی بین دو کشور همچنان قدرتمند خواهد بود و این موضوع درباره روابط اطلاعاتی بین دو کشور هم به همین ترتیب خواهد بود. ما به تبادل منظم اطلاعات خود با اسرائیل که سبب افزایش امنیت شهروندان آمریکایی و اسرائیلی شود، ادامه خواهیم داد. این نوع رابطه برای امنیت مردم اسرائیل ضروری است. این همکاری ها ادامه پیدا خواهد کرد.

وی گفت: من این موضوع را در روزهای اخیر بارها بیان کرده ام. این موضوع در تماس تلفنی رئیس جمهور اوباما با نخست وزیر نتانیاهو مطرح شده است. ما همچنین نگرانی بزرگ خود را درباره شیوه های تفرقه افکنانه انتخاباتی که حزب نخست وزیر در انتخابات اخیر به کار گرفته بود ،اعلام می داریم. ما همچنین نگرانی خود از اقدام نخست وزیر نتانیاهو در عقب نشین از راه حل دو کشور اسرائیلی-فلسطینی اعلام می کنیم.

وی درباره سفر آتی جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به فلسطین اشغالی گفت: مطمئنا من هیچ اظهار نظری درباره سفر رهبران کنگره از دو حزب به اسرائیل ندارم. ما در این باره به طور شفاف اعلام کرده ایم که این راهبرد آمریکا است و بهترین روش برای فلسطینی ها و اسرائیلی ها است که اختلافات خود را بر بر سر میز مذاکره با اولویت راه حل ایجاد دو کشور اسرائیلی و فلسطینی حل و فصل کنند. این راه حل از یک طرف ایجاد کشور دمکراتیک ویهودی اسرائیل را در کنار یک کشور مستقل فلسطینی دنبال می کند. این هدف راهبرد آمریکا است. این موضوعی است که دمکراتها و جمهوری خواهان در کنگره از آن حمایت می کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر