صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

نقشه های اوباما در خاورمیانه راه به جایی نمی برند

شکست “استراتژی از راه دور” علیه تروریسم

محسن صابر / رصد

اوباما با یک استراتژی ناقص و از راه دور می‌خواهد شر گروه‌های تکفیری را از کشورهای منطقه دور کرده و از طرفی هم نمی‌خواهد هزینه‌های گزاف جنگ علیه تروریسم را تقبل کند، لذا محدود به "استراتژی از راه دور" شده که توفیق چندانی ندارد.

کد خبر: 1740

آمریکا بعد از ۱۱ سپتامبر، با اتخاذ استراتژی علیه تروریسم، موجی از حرکت‌های مداخله‌گرایانه را در برخی از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا آغاز کرد. تاکتیک این کشور جهت مبارزه علیه تروریسم در کشورها به شیوه‌ای متفاوت بوده است به‌طوری که اگر سیاست‌های ضد تروریسم آمریکا در کشور عراق، سوریه، لیبی و افغانستان را بررسی کنیم، استراتژی یکنواختی در آن دیده نمی‌شود. این کشور با اتخاذ سیاست “دست دراز” همزمان با حمایت پنهانی از گروه‌های خرابکار و بنیادگرای منطقه، سعی در مهار حرکت‌های رادیکالیستی دارد.

“اقدام مستقیم” آمریکا برای مهار گروهک داعش در عراق و سوریه، نمونه کامل یک استراتژی و ائتلاف نصف و نیمه علیه تروریسم تعریف می‌شود. چرا که رئیس‌جمهور آمریکا یا کاخ سفید استراتژی جنگی را تعریف می‌کنند؛ در حالی که همه می‌گویند پیچیده است و قبل از هر چیز تعریف صحیحی از تروریسم در آن مشاهده نمی‌شود.

راهبردهای واشنگتن زیر سایه ابهام

تحلیل‌گران سیاسی معتقدند، باراک اوباما یکی از ناکام‌ترین روسای جمهوری آمریکا در خاورمیانه، درصدد است تا با اقدامات تلافی‌جویانه نظامی در کشورهای منطقه، سدی در برابر توفیقات روسیه و ایران ایجاد نماید و از این رهگذر، محور عربی- عبری، جسارت بخشی بیشتری برای حضور در جریانات منطقه پیدا کنند. از طرفی هم عدم شفافیت مبارزات ضد تروریسم این کشور سبب شده است تا سایه شوم تروریسم بر بسیاری از مناطق و کشورهای جهان سایه بیندازد و خطری برای همگان شود.

 

بمباران هوایی برای از بین بردن تروریست‌هایی که مقرر ثابتی ندارند بدترین آرایش نظامی است که نتیجه ای نخواهد داشت

 

بر این اساس، روایت شکست پیشاپیش آمریکا در یک روزنامه سعودی چاپ لندن این گونه روایت شده بود که استراتژی آمریکا علیه تروریسم داعش اشتباه، ناقص، سردرگم و خنده‌دار است. همچنین روزنامه الحیات در ارزیابی نطق اوباما پیرامون تروریسم داعش نوشت: «باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا استراتژی خود را علیه تروریسم همزمان با سالروز ۱۱ سپتامبر اعلام کرد. استراتژی او شامل چهار محور می‌شود که همگی غامض، ناقص، پر از اشکال و متزلزل است».

در بررسی دلایل شکست “استراتژی از راه دور” آمریکا در جنگ با داعش، بخش عظیمی از متحدان استراتژیک آمریکا در برابر این راهبرد سکوت اختیار کرده‌اند و بر این باورند که عواقب وخیمی در انتظار این استراتژی از پیش شکست خورده است.

نارضایتی منطقه ای از اقدامات ضد تروریستی

در یک دهه گذشته شمار کشته‌شدگان سربازان آمریکایی و فشار افکار عمومی آمریکا باعث شده تا تاکتیک نظامی آمریکا در جبهه تروریسم تغییر یابد. آمریکا با هدف جنگ تبلیغی و عملیات روانی و کاسته شدن از فشار روانی ناشی از کشته شدن سربازان، درصدد است تا عملیات‌های هوایی را جایگزین نیروی زمینی کند. در هدف‌گذاری تحرکات و حملات نیروی هوایی آمریکا اشتباهات فاحشی دیده می‌شود. بسیاری از زیرساخت‌ها و پالایشگاه‌های سوریه و عراق در این حملات از بین رفته‌اند. موج وسیعی از نارضایتی مردم از مبارزه با تروریسم در این کشورها از حملات هوایی آمریکا دیده می‌شود.عربستان، قطر و ترکیه در برابر استراتژی اوباما منفعلانه عمل کرده‌اند و بیشتر نقش هماهنگی تا هم‌پیمانی را در آن ایفا می‌کنند؛ تا شاید بتواند خطر داعش را حداقل از جانب خود دفع کند.

بدیهی است که حضور پراکنده گروهک داعش در سوریه و عراق و نداشتن مقرهای ثابت، نقش بسزایی در تاکتیک نظامی طرف مقابل دارد. به‌طوری که بسیاری از داعشی‌ها که از نیروهای القاعده و گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه می‌باشند برای رسیدن به اهداف خود و تصرف شهرها با استفاده از جنگ‌های نامنظم و تاکتیکی موفق بوده‌اند. لذا بمباران هوایی برای از بین بردن تروریست‌هایی که مقرر ثابتی ندارند بدترین آرایش نظامی است که نتیجه ای نخواهد داشت.

حقایق تاریخی به ما می‌گویند که استراتژی آمریکا تاکنون در افغانستان و عراق و سوریه و لیبی و یمن و سومالی شکست خورده است. بنابراین چگونه می‌توانیم باور کنیم استراتژی اوباما این بار حتی به نسبتی بسیار کم تر از گذشته موفق شود؟

به‌طور قطع تجربه موفق ایران در مدیریت تروریسم در عراق و سوریه می‌تواند به‌عنوان یک پارادایم مدنظر قرار گیرد. هرچند که آمریکا مایل نیست ایران و روسیه در این ائتلاف حضور داشته باشند. از طرفی هم مایل است تا با هم‌پیمانان منطقه‌ای، مبارزه با داعش را دنبال کند. به نظر می‌رسد اوباما با یک استراتژی ناقص و از راه دور می‌خواهد شر گروه‌های تکفیری را از کشورهای منطقه دور کرده و از طرفی هم نمی‌خواهد هزینه‌های گزاف جنگ علیه تروریسم را تقبل کند، لذا محدود به “استراتژی از راه دور” شده که توفیق چندانی ندارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر