صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

اوباما از کوبا به ايران مي رسد؟

باراک اوباما در گفت‌وگو با راديو «ان‌پي‌ار» در پاسخ به اين پرسش که آيا مي‌تواند بازگشايي سفارت آمريکا در تهران طي دو سال پاياني رياست‌جمهوري خود را متصور شود يا خير، گفت: «من هرگز نمي‌گويم هرگز».

کد خبر: 1724

احتمال بازگشايي سفارت واشنگتن در تهران دور از ذهن نيست.
باراک اوباما در گفت‌وگو با راديو «ان‌پي‌ار» در پاسخ به اين پرسش که آيا مي‌تواند بازگشايي سفارت آمريکا در تهران طي دو سال پاياني رياست‌جمهوري خود را متصور شود يا خير، گفت: «من هرگز نمي‌گويم هرگز».
«باراک اوباما» رئيس‌جمهوري آمريکا تاکيد کرد که احتمال بازگشايي سفارت واشنگتن در تهران دور از ذهن نيست.
باراک اوباما در گفت‌وگو با راديو «ان‌پي‌ار» در پاسخ به اين پرسش که آيا مي‌تواند بازگشايي سفارت آمريکا در تهران طي دو سال پاياني رياست‌جمهوري خود را متصور شود يا خير، گفت: «من هرگز نمي‌گويم هرگز».
وي در عين حال گفت که روابط بايد به صورت گام به گام بازسازي شود.
اوباما با اشاره به تصميم آمريکا براي بازگشايي سفارت اين کشور در کوبا، گفت که مساله تهران با هاوانا متفاوت است.
وي گفت که کوبا کشوري کوچک است ولي ايران کشوري بزرگ و تاثيرگذار است.
رئيس‌جمهوري آمريکا ابراز اميدواري کرد که تهران و واشنگتن به توافق هسته‌اي دست يابند و ايران بتواند بار ديگر به جامعه بين‌الملل بپيوندد.وي ابراز اميدواري کرد که اين امر به بهبود روابط ايران و آمريکا منجر شود.

توافق هسته اي بزرگترين مسئله اوباما
شبکه تلويزيوني سي بي اس امريکا، توافق يا عدم توافق هسته اي با ايران را بزرگترين چالش براي اوباما درسال 2015 دانست ولي گفت: دو طرف براي رسيدن به يک توافق نهايي جدي هستند.
در برنامه «در برابر ملت» ميجر گارت مجري برنامه از روبين رايت کارشناس سياست خارجه در خصوص احتمال توافق ايران و آمريکا پرسيد که وي گفت: ايران و امريکا اکنون براي نخستين بار طي 35 سال همزمان به يک نقطه رسيده اند. ومن گمان مي کنم که هردو کشور واقعا خواهان يک توافق هستند. اما همواره اين مسئله مطرح بوده که محافظه کاران در ايران مي توانند خريدار توافق با امريکا شوند؟
اين کارشناس افزود: به گمان من اين امکان وجود دارد. اين امر محتمل است؟ مشکل بتوان گفت . اما بديهي است که امريکا و ايران امروز منافع مشترک زيادي در خاورميانه بويژه درعراق دارند وهردوي آنها نگران گسترش حيطه نفوذ داعش و به طور گسترده تر و تجزيه مرزهاي تعريف شده در يک قرن پيش هستند.
گارت درادامه با اشاره به اين که در کاخ سفيد اين احساس وجود دارد که حتي در صورت عدم توافق با ايران تداوم وضعيت موجود توافق چندان بدي نيست، نظر خبرنگار رويترز را در اين زمينه جويا شد.
رود گفت: يک علامت سوال بزرگ درمورد اين مذاکرات وتوافق وجود دارد وآن نحوه نگرش کنگره امريکا واسرائيل است. اگر کنگره نوعي تحريم هاي جديد را تصويب کند آنگاه مصالحه با ايرانيان دشوارتر خواهد شد.
اين گزارشگر رويترز گفت: براي دولت اوباما رسيدن يا نرسيدن به توافق يک مسئله بزرگ در سال 2015 خواهد بود ناکامي آنها وضعيت بسيار خطرناکي بوجود خواهد آورد.

آمريکا از کوبا به تهران مي رسد؟
النهار در تازه ترين گزارش تحليلي خود پيرامون مذاکرات هسته اي ايران با گروه 1+5 ، با استناد به تصميم جديد اوباما درباره کوبا، از اين دستاورد اوباما بعنوان يک دستاورد کوچک ياد کرد و آن را مقدمه اي براي رسيدن به دستاوردها بزرگ که همانا توافق جامع هسته اي با ايران مي باشد، دانسته است.
روزنامه لبناني النهار نوشته است: در سايه انتظارات گسترده اي که از رئيس جمهور اوباما مي رود، تغيير ناگهاني او در رابطه با کوبا بسيار شبيه اردک لنگ است، اين صفتي است که هميشه به روساي جمهور امريکا با نزديک شدن به پايان دوران رياست جمهوري شان مي زنند. در حالي که جمهوريخواهان کنگره بر سر موضوع مذاکرات هسته اي ايران در برابر رئيس جمهوري امريکا ايستاده اند، او ناگهان برگ برنده اي رو کرد و گفت که به دوران دشمني امريکا با کوبا پايان مي دهد و در اين کار با استناد به اختياراتش در سياست خارجي که نيازي به کنگره ندارد، اقدام مي کند، او خوب مي داند که قبل از آغاز به کار کنگره جديد در ابتداي سال جديد ميلادي بايد دست به اين کار بزند. به اين ترتيب دستاوردي که انتظار مي رفت او در سياست خارجي با رسيدن به توافق نهايي با ايران به دست آورد به کوبا انتقال مي يابد با طرح سوال هاي بسيار در اين رابطه که چگونه مي خواهد از حالا به بعد بر آن چه تلاش دارد با ايران برسد، دست يابد و در اين رابطه جامعه جهاني را توجيه کند.
منابع آگاه مي گويند که دستاورد ناگهاني اي که اوباما در سايه وضعيت داخلي و خارجي اش به دست آورد باعث مي شود که وي در دوره آينده از برخي پرونده هاي داخلي صرف نظر کند و همه تلاش خود را متمرکز بر دستاورد مشابهي با ايران کند اما بدون اين که اشاره کند که فشارهايي که در اين زمينه وارد مي کند تا در ديوار اختلاف ها با پرونده ايران شکاف به وجود آورد و به هدف نهايي خود براي رسيدن به يک پيروزي تاريخي برسد هيچ تفاوتي با چند ماه پيش ندارد.
اوباما بي شک تلاش مي کند که با حل موضوع ايران بر دستاوردهاي خود بيفزايد و خود را به واقعيت هاي ديپلماتيک بيشتر نزديک کند تا بتواند نتايج مهمي همانند آن چه در موضوع کوبا به دست آورد در موضوع ايران نيز به دست آورد. هم زمان از اين هم نمي ترسد که بگويد به سراغ جنگ خواهد رفت همان طور که پيماني بين المللي براي مبارزه با داعش در سوريه و عراق ايجاد کرده است.
ايران با نزديکي اي که اوباما در موضوع رابطه با کوبا به وجود آورده است احساس راحتي مي کند با اين تصور که اين موضوع مي تواند به سود آن تمام شود تا به اين ترتيب به دشمني تاريخي ايران با امريکا نيز پايان بدهد، از اين وجهه جديد قطعا جريان غير تندرو نهايت استفاده را خواهد کرد. کما اين که ميانه روها از اين که کنگره امريکا در طرح اوباما در قبال کوبا چالش ايجاد کنند، احساس نگراني مي کنند از اين که مبادا کار مشابهي را در موضوع ايران در صورتي که اوباما بخواهد به سمت توافق مشابهي که باب ميل کنگره نباشد برود و تحريم ها را عليه تهران لغو کند، مبادرت ورزد.

آريا/

نظرات بینندگان

ارسال نظر