صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

دکتر صباح زنگنه، کارشناس مسائل هسته‌ای

مذاکره بر سر‌لغو تحریم‌هاست

قطار مذاکرات هسته‌ای ایران به لوزان رسید، مذاکره‌کنندگان ارشد ایرانی با سکانداری دکتر ظریف طی چند روز مذاکره فشرده در ابعاد گوناگون فنی و سیاسی می‌کوشند گام نهایی را برای رسیدن به یک توافق جامع بردارند

کد خبر: 17175

احسان اسقایی: قطار مذاکرات هسته‌ای ایران به لوزان رسید، مذاکره‌کنندگان ارشد ایرانی با سکانداری دکتر ظریف طی چند روز مذاکره فشرده در ابعاد گوناگون فنی و سیاسی می‌کوشند گام نهایی را برای رسیدن به یک توافق جامع بردارند. البته گویا ابعاد بین‌المللی و داخلی این پرونده از ابعاد فنی پرونده هسته‌ای بیشتر جلوه‌گری می‌کند. رژیم‌صهیونیستی آخرین تلاش‌های خود را برای عدم توافق ایران و غرب انجام داده است.
 
 
نتانیاهو یک سخنرانی تکراری درکنگره آمریکا انجام داد که این سخنرانی حرف تازه‌ای با خود به همراه نداشت و به عقیده بسیاری از تحلیلگران این سخنرانی حتی در اسرائیل هم مورد توجه قرار نگرفته است. البته پرونده هسته‌ای ایران در بعد داخلی در آمریکا با نامه سناتورها جنجالی و رسانه‌ای‌تر شد تا جایی که اوباما در مقابل این نامه رسما موضع‌گیری کرد. مهم‌ترین بحثی که امروز در رسانه‌ها مشاهده  می‌شود، پیشنهاد دکتر ظریف برای ارجاع تصمیم بزرگ به شورای امنیت است که مورد تائید مقامات آمریکایی هم قرار گرفته است.
 
 
به بهانه تحولات اخیر در زمینه هسته‌ای با دکتر صباح زنگنه، کارشناس مسائل هسته‌ای به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.
 
 
 
 روند فعلی مذاکرات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در چند روز اخیر شاهد سرعت گرفتن دیدارها میان مقامات مذاکره‌کننده ایران و غرب به‌خصوص ایران و آمریکا و تحرکات مخالفین توافق ایران با 1+5 بودیم که نمونه این تحرکات اقدامات نتانیاهو و نمایش‌های مضحک وی در کنگره آمریکا بود همچنین رفت‌وآمد‌های مقامات سعودی و دعوت از مقامات آمریکایی درخصوص مذاکره آنها در خصوص مساله هسته‌ای را باید نمونه تحرکات مخالفین توافق هسته‌ای دانست. نمایش‌های نتانیاهو نه‌تنها نتیجه نداد بلکه به افزایش شکاف در داخل آمریکا هم انجامید و این نمایش مضحک باعث شده است تا نتانیاهو در انتخابات آینده در رژیم صهیونیستی با مشکل جدی‌ روبه‌رو شود و حزب لیکود به خاطر اقدامات بچگانه نتانیاهو از احزاب رقیب بر اساس نظرسنجی‌های روز جمعه در انتخابات عقب خواهد افتاد. عربستان نیز که تلاش می‌کرد بعد از بیدارشدن از یک خواب چندساله برای خود صندلی‌ای در این قطار روبه حرکت بیابد با حضور جان کری در شورای همکاری خلیج‌فارس و رایزنی با اعضا بدون نتیجه روشنی پایان یافت و اخیرا اعلام کرده‌اند مشکلی با به نتیجه رسیدن مذاکرات ندارند. لذا می‌توان گفت اقدامات رژیم‌صهیونیستی و عربستان نتیجه مطلوبی برای آنها نتوانست حاصل کند.
 
 
 
 اختلافات درونی آمریکا در زمینه هسته‌ای را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
اختلافات داخلی آمریکا درمورد پرونده هسته‌ای ایران را باید به‌نوعی جنگ زرگری تشبیه کرد که هدف آن را اولا خودنمایی جمهوریخواهان درانتخابات آینده و ثانیا تلاش برای کسب امتیاز بیشتر از ایران باید ارزیابی کرد اما مقامات مذاکره‌کننده ایرانی چندین‌بار اعلام کردند که با توجه به حضور دکتر صالحی و مذاکره با همتای آمریکایی خود از لحاظ فنی مشکلات مذاکرات حل شده است.
 اکنون که در مذاکرات فنی به نقطه مثبتی رسیده‌ایم در حال حاضر درمورد چه چیز مذاکره می‌کنیم؟
درحال حاضر مذاکرات درمورد رفع تحریم‌های بین‌المللی صورت می‌گیرد و این خود یکی از وظایف جدی هیات مذاکره‌کننده ایران است.
 
 
 
  تحریم‌ها چند مرحله است و چگونه رفع خواهد شد؟
 تحریم‌ها به چند دسته تقسیم می‌شود؛ اولین نوع تحریم علیه ایران، تحریم‌های ناشی از دستورات اجرایی رئیس‌جمهور است؛ این تحریم‌ها با دستور جدید رئیس‌جمهور قابل برداشته‌شدن است. نوع دوم تحریم‌ها، تحریم‌های کنگره است. این تحریم‌ها که صورت قانونی به خود گرفته‌اند از دو طریق می‌تواند برداشته شوند؛ یکی، اقدام خود کنگره برای رفع آن تحریم است. دوم، پیشنهاد رئیس‌جمهور به کنگره با این عنوان که طرف مورد تحریم(ایران) به تعهدات خود عمل کرده و دیگر نیازی به ادامه تحریم وجود ندارد. این تحریم مراحل خود را نیز باید طی کند. نوع بعدی تحریم‌ها تحریم‌های شورای امنیت تحت فصل هفتم منشور ملل متحد است. این تحریم‌ها با توجه به مذاکرات 1+5 با تصمیم جامع اعضای شورای امنیت قابلیت لغو دارد. تحریم‌های بعدی تحریم‌های اتحادیه اروپاست که بعد از حصول توافق راحت‌تر می‌توان این تحریم‌ها را لغو کرد و تحریم‌های بعدی تحریم‌های دوجانبه از سوی کشور‌هایی مانند کانادا و انگلستان و دیگر کشور‌هاست که این نوع تحریم‌ها هم در فضای حصول توافق از میان خواهد رفت اما باید خاطرنشان کرد تحریم‌های موردنظر درمذاکرات هسته‌ای تنها به آن دسته از تحریم‌ها گفته می‌شود که به قصد محدودکردن برنامه هسته‌ای ایران اعمال شده است و شامل تحریم‌های دیگر مانند قانونی که کارتر علیه ایران اعمال کرد، نخواهد بود.
 
 
 
 درصورت توافق میان ایران و غرب تحریم‌ها چگونه لغو خواهد شد؟
 این تحریم‌ها گرچه به‌صورت تدریجی وضع شده است ولی رفع آنها همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند باید به‌صورت یکجا صورت بگیرد و درحال حاضر نیز رفع تحریم‌ها به این شکل در دستور کار مذاکره‌کنندگان هسته‌ای است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر