صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

چرا حمله سايبري به کره حماقت است؟

يک انديشکده آمريکايي بر اين باور است در صورتي که آمريکا در واکنش به کره شمالي اقدام به حمله سايبري کند اين مسئله بيشتر شبيه دعواها و تلافي‌هاي بچگانه است تا يک استراتژي ژئوپليتيک.

کد خبر: 1714

مطلبي که مي خوانيد در اشراف منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
يک انديشکده آمريکايي بر اين باور است در صورتي که آمريکا در واکنش به کره شمالي اقدام به حمله سايبري کند اين مسئله بيشتر شبيه دعواها و تلافي‌هاي بچگانه است تا يک استراتژي ژئوپليتيک.
انديشکده «امريکن انترپرايز»در يادداشتي به قلم «مايکل آسلين» به بررسي موضوع حملات سايبري متقابل کره شمالي و آمريکا پرداخته است. نويسنده معتقد است حمله سايبري متقابل آمريکا به منظور انتقام‌جويي از کره شمالي شيوه مناسبي نيست و اين کشور براي مقابله با تهديدات فزاينده کره شمالي نيازمند استراتژي جدي و محکمي است. حتي اقدامات نظامي و اعمال تحريم عليه کره شمالي نيز تاکنون چندان کارساز نبوده است. بنابراين آمريکا بايد به دنبال شيوه ديگري براي مقابله با کره شمالي باشد، چراکه واکنش‌هاي تلافي‌جويانه اصلاً گزينه مناسبي براي استراتژي‌هاي هوشمندانه نيست.

■ اقدام متقابل آمريکا در برابر حمله سايبري کره شمالي■
دوشنبه هفته گذشته اينترنت کُند کره شمالي به طور کامل به مدت ۹ ساعت قطع شد، اما در حال حاضر اينترنت اين کشور دوباره وصل شده است. اين قطعي اينترنت به احتمال زياد تصادفي نيست. بسياري از ناظران گمان مي‌کنند که دولت اوباما پشت اين قضيه است. به عقيده اين ناظران، آمريکا با اين اقدام درصدد تلافي “خرابکاري سايبري” کره شمالي بوده است که سيستم‌هاي استوديوي فيلم‌سازي «سوني پيکچرز» را مورد هدف قرار داده بود. همانطور که همه به خوبي مي‌دانند، حمله سايبري کره شمالي باعث شد استوديوي «سوني پيکچرز» نمايش فيلم کمدي «مصاحبه» را لغو نمايد. موضوع اين فيلم درباره ترور «کيم جونگ اون» رهبر جوان کره شمالي است.

■ راه‌اندازي جنگ سايبري عليه کره شمالي يک اشتباه بزرگ است ■
اگر باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا واقعاً بدون آنکه رسماً اعلام کند جنگ سايبري عليه کره شمالي راه انداخته باشد، مي‌توان اين کار وي را به اقدام «بيل کلينتون» در دهه ۱۹۹۰ ميلادي شبيه دانست که دستور داد تعدادي موشک کروز به سمت اردوگاه‌هاي آموزشي خالي «اُسامه بن‌لادن» پرتاب شود. حملات موشکي کلينتون به‌هيچ‌وجه يک استراتژي حقيقي براي مقابله با تهديدات فزاينده نبود و تنها به تشديد حملات منجر شد. در حال حاضر ممکن است اوباما نيز همين اشتباه را تکرار کند.

■ حمله سايبري کره شمالي به استوديوي فيلم‌سازي «سوني پيکچرز» آمريکا■
حمله سايبري کره شمالي اصلاً شوخي نبود زيرا در اين حمله شبکه‌هاي کامپيوتري استوديوي فيلم‌سازي «سوني پيکچرز» به کلي نابود شد، ايميل‌ها و اطلاعات کاري و تجاري منتشر شد و دارايي‌هاي فکري اين شرکت نيز به سرقت رفت. تمامي اين حملات سايبري توسط گروه ناشناسي انجام شد که خود را “حافظان صلح” مي‌نامند. اين گروه همچنين با ارسال پيام‌هايي تهديد کردند به سينماهايي که فيلم «مصاحبه» را به نمايش گذاشتند حمله خواهند کرد. همين امر باعث شد تا سينماهاي بزرگ اعلام کنند فيلم را اکران نخواهند کرد.

■ آمريکا به يک استراتژي جدي براي مقابله با پيونگ‌يانگ نياز دارد ■
اوباما طي يک کنفرانس خبري به تلافي اين اقدام اشاره کوچکي داشت و به شکلي مبهم وعده داد که «در مکان و زمان و شيوه مورد نظر خودمان» به اين اقدام پاسخ خواهيم داد. اگر اين «شيوه»، تقليد آمريکا از حملات سايبري باشد در آن صورت ممکن است دولت اوباما در مارپيچ بي‌انتهايي از تقابل و رودررويي گرفتار شود، به جاي اينکه به استراتژي جدي و محکمي براي مقابله با پيونگ‌يانگ برسد.

■ تقليد آمريکا از کره شمالي و راه‌اندازي حملات سايبري متقابل استراتژي مناسبي نيست ■
از يک منظر، اگر تنها ابرقدرت دنيا تاکتيک‌هاي حريفي کوچک‌تر و ضعيف‌تر را تقليد کند، فقر فکري و استراتژيکي آمريکايي‌ها را نشان خواهد داد. آري، کاري که کره شمالي انجام داد برگ جديدي از کتاب تروريسم را گشوده است و مي‌تواند اعلام خطري براي حملات مخرب‌تر بر کسب‌وکار آمريکا باشد. اما اگر پاسخ سايبري ما واقعاً نقشه‌اي براي خنثي‌سازي حملات جديد نباشد يا جزئي از سياستي کلان براي براندازي حکومت کيم جونگ اون نباشد، در آن صورت فقط ملعبه قدرت سايبري آشکار کره شمالي شده‌ايم.موضوع نگران‌کننده‌تر اين است که آيا دولت اوباما به‌طور کامل عواقب واکنش به حمله کره شمالي را مورد بررسي قرار داده است يا خير. اين کار شايد احساسات عامه مردم را آرام کند اما مي‌تواند به حملات بيشتر از سوي کره شمالي نيز بينجامد که در آن صورت ديگر چيزي جلوي بالا گرفتن اوضاع را نخواهد گرفت زيرا آمريکا در برابر تلافي بزرگ‌تر کره شمالي بيکار نخواهد نشست.

■ اقدامات و مانورهاي نظامي آمريکا براي مقابله با کره شمالي■
تيم امنيت ملي اوباما احتمالاً فرض را بر اين گذاشته‌اند که اگر پيونگ‌يانگ با اقدام جدي و شديدي از سوي آمريکا مواجه شود عقب خواهد نشست. به‌هرحال اين اتفاقي است که پس از هر تحريک نظامي کره شمالي تاکنون رخ داده است. آمريکا تعدادي جنگنده بي-۵۲ يا اف-۲۲ به شبه‌جزيره کره اعزام مي‌کند، با متحد جنوبي خود چند مانور نظامي انجام مي‌دهد و کره شمالي تا چندين ماه ساکت مي‌شود.اما بين تهديد به تلافي و تلافي واقعي تفاوت وجود دارد.

■ اعمال تحريم عليه کره شمالي هم بي‌فايده بوده است ■
عرض‌اندام آمريکا کاري براي حل مشکل بلندمدت کره شمالي انجام نداده است اما از طرفي هم مانع از آن شده که رخدادهاي گذشته از کنترل خارج شوند. حتي تحريم‌هاي مورد حمايت آمريکا هم، جز در يک مورد، مشکل خاصي براي حکومت خانواده کيم ايجاد نکرده است زيرا چين همچنان طناب نجاتش را به سوي کره شمالي دراز کرده است. همان يک مورد هم حساب‌هاي شخصي رهبري اين کشور را هدف قرار داده بود که دولت جورج بوش اين تحريم را خيلي زود و در ازاي گفتگوي به‌اصطلاح معنادار (که هرگز انجام نشد) از ميان برداشت.

■ حملات سايبري، شيوه جديد کره شمالي براي مقابله با آمريکا ■
آمريکا اکنون درهرصورت عملاً به حمله کره شمالي پاسخ داده است. ما اطلاعات کافي درباره حکومت کره شمالي و بخصوص رهبر جديد آن نداريم تا از نحوه واکنش اين کشور اطمينان داشته باشيم. بي‌پروايي آشکار در حمله به کمپاني سوني بايد ما را به تأمل وامي‌داشت که شايد اين حکومت به‌اندازه رژيم پدر کيم قابل پيش‌بيني نباشد. بعلاوه، با توجه به آساني مسلم استفاده از تروريسم سايبري براي کره شمالي، اين کشور احتمالاً به اين نتيجه برسد که مي‌تواند از اين طريق مجازات عليه آمريکا را افزايش دهد؛ کاري که نمي‌توانست از راه سنتي نظامي انجام دهد.

■ واکنش‌هاي تلافي‌جويانه جانشين خوبي براي استراتژي‌هاي هوشمندانه نيست ■
دولت اوباما به استراتژي يکپارچه‌اي براي مقابله با کره شمالي نياز دارد، نه واکنش ناگهاني که تنها يک جنبه مثبت براي ما به همراه دارد و آن اينکه با افتخار بگوييم، «جوابتان را داديم!»بنابراين اوباما بايد چه کار کند؟ حمايت مداوم چين از کيم جونگ اون مانع بزرگي بر سر راه بي‌ثبات کردن حکومت کره شمالي است اما دولت اوباما دست‌کم بايد بر شدت تحريم‌هايي بيفزايد که بر حلقه رهبري اين کشور تأثير مي‌گذارد و به تحقيق و بررسي براي کشف راه‌هاي جلوگيري از پيشرفت هسته‌اي و موشکي حکومت کيم جونگ اون ادامه دهد.واکنش‌هاي تلافي‌جويانه اصلاً جانشين خوبي براي استراتژي‌هاي هوشمندانه نيست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر