صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آيا فصلي نو در روابط حماس با ايران شروع مي شود?

واکنش ها در قبال تحولات روي داده در روابط ايران و حماس را مي توان در دو دسته جاي داد. عده اي به اين امر معتقدند که شاخه سياسي حماس از گذشته درس گرفته و به همين دليل در پي احياي روابط با ايران است اما در مقابل عده اي معتقدند وقايع منطقه به گونه اي پيش رفته که حماس تا حدي ناچار از اتخاذ چنين موضع گيري هايي شده است.

کد خبر: 1703

واکنش ها در قبال تحولات روي داده در روابط ايران و حماس را مي توان در دو دسته جاي داد. عده اي به اين امر معتقدند که شاخه سياسي حماس از گذشته درس گرفته و به همين دليل در پي احياي روابط با ايران است اما در مقابل عده اي معتقدند وقايع منطقه به گونه اي پيش رفته که حماس تا حدي ناچار از اتخاذ چنين موضع گيري هايي شده است.

حسين اميرعبداللهيان، معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه، چند روز قبل از سفر خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي جنبش مقاومت اسلامي فلسطين، به تهران خبر داد و تاکيد کرد که روابط حماس با ايران هيچگاه قطع نشده است. اميرعبداللهيان در ادامه گفت که زمان اين سفر هنوز مشخص نشده است.

همزمان يک منبع آگاه به روزنامه السفير لبنان اعلام کرد که خالد مشعل، به‌زودي به ايران سفر خواهد کرد. اين منبع به السفير گفت که «سيدحسن نصرالله» نقشي مهم در بازگشت حماس به سوي ايران ايفا کرده است.

پايگاه صهيونيستي دبکا هم مدعي شده که خالد مشعل به دنبال انتقال دفتر سياسي خود از دوحه قطر به تهران است. دبکا در گزارش خود نوشته که احتمالا توافق هفته گذشته مصر و قطر منجر به اين تصميم شده است. براساس اين گزارش، چنين اقدامي باعث افزايش توان ايران در نوار غزه، دومين پايگاه مرزي ايران(بعد از لبنان) در نزديکي مديترانه خواهد شد. دبکا درباره مفاد توافق مصر و قطر مي‌نويسد که اين توافق آينده اخوان المسلمين، دشمن شماره يک عبدالفتاح السيسي و حماس فرزند خوانده آن که بر نوار غزه حکومت مي‌کند را شامل مي‌شود.

روابط حماس و ايران طي سال‌هاي گذشته فراز و نشيب هاي فراواني را پشت سر گذاشته اما اين روابط هرگز قطع نشد. اين فراز و نشيب ها بيشتر ناشي از اوضاع حاکم بر منطقه بود که باعث شکل گيري ائتلاف هاي منطقه‌اي متضاد و مخالف هم شد و در اين ميان، مواضع حماس و ايران در قبال تحولات کشورهاي عربي و به ويژه بحران سوريه با هم مغايرت داشته و دارد. في الواقع در پي شدت گرفتن بحران در سوريه، حماس ابتدا با سکوت و پس از آن با حمايت از مخالفان بشار اسد، با ترکيه، قطر و عربستان همراه شد.

اما تلاش‌ها براي احياي روابط ايران و حماس با سفر اخير هياتي به رياست محمد نصر عضو دفتر سياسي حماس وارد مرحله جديدي شده است. موسي ابومرزوق، معاون رئيس دفتر سياسي جنبش حماس، نيز اظهار داشته: حماس هرگز هيچ کدام از اقدامات احتمالي اعضايش عليه نظام سوريه را نپذيرفته و هر کسي را که دست داشتنش در اين اقدامات ثابت شده باشد، از عضويت در جنبش اخراج کرده است. وي عنوان کرده: رابطۀ نظام و دولت سوريه با جنبش حماس بر همگان روشن بود و هرگز جنبش حماس آن را فراموش نکرده يا به آن خيانت نکرده و همواره در همه محافل از سوريه تشکر کرده است. ما هيچ گونه موضعي در انتقاد از دولت يا نظام سوريه اتخاذ نکرده و همواره در حوادث جاري بي طرف بوده و تلاش کرده ايم تا سوريه را از اين وضعيت دور نگه داريم.

به طور کلي واکنش هاي داخلي درباره رويکرد اخير حماس را مي توان در دو دسته بررسي کرد:

برخي معتقدند مقامات حماس( به دلايلي مانند نداشتن پختگي کافي در مقطعي حساس و سرنوشت ساز و يا قرابت فکري با مصر در زمان مرسي، ترکيه و قطر) فريب شيوخ مدعي حمايت از فلسطين را خوردند و مرتکب اشتباهات راهبردي شدند اما پس از مدتي به خطاي خود پي بردند و از اين رو تلاش دارند تا با اقدامات عملي، مسير به خطا رفته را بازگردند. اين گروه معتقدند که برخي رهبران حماس هرگز به آرمان هاي جبهه مقاومت پشت نکرده و براي اثبات ادعاي خود به تشکر و قدرداني حماس از حمايت‌هاي ايران در جريان سخنراني ابو عبيده، سخنگوي گردان‌هاي شهيد عزالدين قسام، شاخه نظامي حماس در مراسم بيست و هفتمين سالروز تاسيس اين جنبش و قدرداني آن ها در پايان جنگ ‹‹سنگ هاي سجيل›› در سال ۲۰۱۲ اشاره مي کنند.

اما عده اي ديگر معتقدند عملکرد حماس زماني که شديدترين حملات نظامي عليه جبهه مقاومت در سوريه، عراق و لبنان در جريان بود رعايت حزم و احتياط را در برخورد با اين گروه ضروري مي کند و نبايد به گونه اي اقدام کرد که برخي سران حماس گمان کنند هميشه و در همه حال مي توانند در صف دوستان باشند. به خصوص اين که با دقت در سخنان ابومرزوق مي توان گفت که فعلا علامتي از تغيير موضع حماس در قبال تحولات منطقه‌اي، دولت سوريه و گروه‌هاي تروريستي فعال در اين کشور مشاهده نمي شود. همچنين اين گروه به ارتباط نزديک حماس با ترک ها و سخنراني خالد مشعل در جريان پنجمين کنگره حزب حاکم عدالت و توسعه ترکيه در شهر قونيه اشاره مي کنند که مشعل اعلام کرد: ترکيه دموکراتيک و باثبات منبع قدرت همه مسلمانان جهان است. مشعل تصريح کرد: همان‌طوري که ترکيه طي صدها سال متوالي از تاريخ باشکوهش حامي قدس و مسجد الاقصي بود، امروز نيز در کنار ملت فلسطين و امت عربي و اسلامي خواهد بود.

الف/

نظرات بینندگان

ارسال نظر