صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

پیروزی در انتخابات شورایاری‌ها با ٣٠٠ رای!

پیروزی در انتخابات شورایاری‌ها با ٣٠٠ تا ٥٠٠ رای مشارکت ٥٧٤ هزار نفری در انتخابات شورایاری‌ها

کد خبر: 17009

پیروزی در انتخابات شورایاری‌ها با ٣٠٠ تا ٥٠٠ رای
مشارکت ٥٧٤ هزار نفری در انتخابات شورایاری‌ها
 

اعتماد| بالاخره بعد از ٤٨ ساعت، آمار انتخابات شورایاری‌ها اعلام شد؛ آماری که قرار بود روز شنبه اعلام شود. درهمین خصوص رییس هیات اجرایی انتخابات شورایاری‌های محلات شهر تهران، جزییات جدیدی از این انتخابات را اعلام کرد. مرتضی طلایی، درتشریح جزییات نتایج این انتخابات در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در مجموع ٥٧٤ هزار و ٨٠١ نفر در چهارمین دوره انتخابات شورایاری‌های محلات شهر تهران شرکت کردند که در مقایسه با دوره سوم، شاهد افزایش ٣٠ درصدی مشارکت شهروندان در این امر بوده‌ایم.

طلایی با بیان اینکه ٤٠ درصد شرکت‌کنندگان در گروه سنی ٢٥ تا ٤٠ سال، ٢٧ درصد در گروه سنی ٤٠ تا ٥٠ سال و ٣٢ درصد در گروه سنی ٥٠ به بالا قرار دارند، ادامه داد: همچنین ٣٥ درصد آنها دارای مشاغل آزاد، ٢٤ درصد کارمند و ١٠ درصد دارای مشاغل فرهنگی هستند. ٥٩٤ نفر نیز از جامعه ایثارگران هستند.

وی گفت: از ساعت ١٤ دیروز اسامی افراد روی سایت انتخابات و به تفکیک محلات قرار گرفته و به مدت ٤٨ ساعت شهروندانی که گزارش یا شکایتی دارند می‌توانند آن را به هیات نظارت یا هیات اجرایی تحویل دهند. هیات نظارت و اجرایی نیز طی پنج روز گزارشات را رسیدگی و سرانجام نتیجه نهایی و تایید صحت انتخابات را اعلام خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه ٨٧ درصد منتخبین آقایان و ١٣ درصد خانم‌ها هستند، ادامه داد: ٣٥ درصد منتخبین دارای مدرک تحصیلی کارشناسی، ١٥ درصد ارشد، دکترا و حوزوی، ١٦ درصد کاردانی و ٢٥ درصد دیپلم و زیردیپلم هستند.

طلایی با بیان اینکه بیشترین مشارکت در مناطق یک، دو، چهار، پنج، شش، هشت و ٢٢ بوده است، گفت: بررسی‌ها نشان داد که ٤٠ درصد از منتخبین انتخابات از اعضای شورایاری دوره گذشته و ٦٠ درصد افراد جدید هستند که در این بین ٨٧ درصد آنها متاهل و مابقی مجرد هستند.

 

چرا برنده نشدم ؟

محله فرهنگیان – شهرک آزادی در منطقه ٢١

میثم یکی از کاندیداهایی است که در انتخابات رای نیاورده است. وی در پاسخ به این سوال که به نظر خودت چرا رای نیاوردی؟ می‌گوید: محله ما (فرهنگیان) با محله کناری آن یعنی شهرک آزادی تلفیق شده‌اند و به همین دلیل رای‌ها شکسته است. وی در مورد انگیزه واقعی خود از شرکت دراین انتخابات می‌گوید: من ٣٠ سال است که دراین محله سکونت دارم و کاملا با وضعیت آن آشنا هستم. خیلی دوست داشتم تا بتوانم برای همسایه‌ها و اهالی محله‌ام کاری بکنم.

 

محله اراج – منطقه یک

محمود یکی ازکاندیداهای برنده انتخابات شورایاری‌هاست. وی که نمی‌خواهد از تعداد دقیق آرای خود صحبت کند، می‌گوید: بنویسید بیشتر از ٢٠٠ رای. نفر اول هم بالای ٣٠٠ رای آورده است. او مدعی است که برای خدمت آمده است: برای خودم هم تجربه جالبی بود. می‌خواستم نوعی دیگر از کارهای اجرایی را تجربه کنم. از طرفی مدیریت یک محله در مقیاس کوچک‌تر، نمادی از مدیریت در سطح کلان است. درحقیقت می‌تواند تمرینی برای حضور درعرصه‌های بزرگ‌تر باشد.

 

دکتراقبال شاکری: با جدیت به شکایت‌ها رسیدگی می‌شود

دراین میان نایب‌رییس هیات نظارت شورایاری‌ها درگفت‌وگوبا اعتماد درمورد سرنوشت شکایت‌های کاندیداها گفت: افرادی که به آرای خود اعتراض دارند می‌توانند ظرف ٤٨ ساعت شکایت خود را از طریق سامانه اعلام کنند تا هیات نظارت ظرف پنج روز شکایت‌ها را رسیدگی و نتیجه را از طریق ستاد برگزاری اعلام کند.

دکتر اقبال شاکری با ذکر اینکه این انتخابات می‌توانست مشارکت‌کننده بیشتری داشته باشد، گفت: نزدیکی به عید نوروز و همچنین نحوه تبلیغات کاندیداها که به جای تبلیغ چهره به چهره، متوصل به شیوه‌های انتخاباتی ملی شده بودند، درکنار اطلاع‌رسانی‌های محدود رسانه‌ها باعث شد تا حضور مردم بیش از این نباشد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چند درصد از واجدین شرایط تهرانی در انتخابات شرکت کرده‌اند ؟ گفت: این را باید ازسازمان ثبت احوال پرسید یعنی تعداد افراد بالای ١٨ سال را درآورد و بر تعداد آمار شرکت‌کنندگان تقسیم کرد.

شاکری همچنین در مورد تحصیلات برندگان دراین رقابت شهری نیز گفت: اگر درست به خاطر داشته باشم ٥١ نفر از منتخبین دارای مدرک دکترا، ٦٧٠ نفر فوق‌لیسانس، ٤٠٠ نفر لیسانس و مابقی کاردانی و دیپلم داشته‌اند. به گفته نایب‌رییس هیات نظارت شورایاری‌ها در این رقابت ٢٤٧٨ نفر پیروز میدان رقابت بوده‌اند. به بیانی هفت نفر در هر محله در کنار سه نفر عضو علی‌البدل.

این عضو شورای شهر در خصوص بیشترین میزان رای کاندیداهای پیروز این انتخابات نیز می‌گوید: درست به خاطرم نیست ولی تا جایی که به خاطر دارم، بیشترین رکورددار، بالای ٥٠٠ رای داشته است.

از نکات جالب اعلام اسامی می‌توان به قطع بودن سایت شورایاری‌ها اشاره کرد. دکتر امیرافضل‌اللهیان، سخنگوی ستاد برگزاری انتخابات درمورد این نقص می‌گوید: مشکلی نیست. دلیل آن هجوم مردم برای اطلاع از اسامی منتخبین است.

همچنین از دیگر نکات قابل تامل دیگر، عدم پاسخگویی محمد سالاری، رییس هیات نظارت برانتخابات شورایاری‌هاست که باعث شده شایعاتی در موردش پخش شود. بنا براین شایعات، گویا دلیل این اقدام وی اختلافاتی است که بین هیات نظارت و ستاد برگزاری انتخابات پیش آمده و به همین دلیل رییس هیات نظارت تصمیم به روزه سکوت گرفته است.

این انتخابات هم تمام شد. اما آنچه می‌ماند، به اعتقاد کارشناسان نقشی است که این کاندیداها می‌توانند در مدیریت محله‌های تهران داشته باشند؛ نقشی که به طور مستقیم با نیت شرکت‌کنندگان مرتبط است. اگر حتی نیمی از کاندیداها برای خدمت خالصانه آمده باشند، می‌توان امیدواربود که آینده بهتری در انتظار محله‌های تهران خواهد بود.  

نظرات بینندگان

ارسال نظر