صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

اوباما پايان جنگ افغانستان را اعلام کرد

رئيس‌جمهوري آمريکا با اعلام رسمي پايان عمليات 13 ساله ائتلاف ناتو در افغانستان اعلام کرد که اين کشور همچنان مکاني خطرناک به شمار مي‌رود.

کد خبر: 1689

رئيس‌جمهوري آمريکا با اعلام رسمي پايان عمليات 13 ساله ائتلاف ناتو در افغانستان اعلام کرد که اين کشور همچنان مکاني خطرناک به شمار مي‌رود.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا اعلام کرد با پايان عمليات 13 ساله ائتلاف ناتو در افغانستان اين عمليات به «نتيجه‌اي مسوولانه» ختم شده است.

در بيانيه رئيس‌جمهوري آمريکا آمده است: در 13 سال گذشته نزديک به سه هزار تن قرباني شدند و کشور ما در افغانستان در حال جنگ بوده است. اکنون با توجه به جانفشاني‌هاي قابل توجه مردان و زنان ما در لباس‌هاي رزم در افغانستان عمليات ما در اين کشور پايان مي يابد و به اين ترتيب بزرگترين جنگ در تاريخ آمريکا با "نتيجه‌اي مسوولانه" به خاتمه مي‌رسد. امروز ما از نظاميان و از کارکنان اطلاعاتي خود که بي‌وقفه عليه تروريسم پس از 11 سپتامبر جنگيده‌اند قدرداني مي‌کنيم. اين افراد هسته رهبري القاعده را از ميان بردند، اسامه بن لادن را به سزاي اعمال خود رساندند. نقشه‌هاي تروريستي را مختل کردند و جان تعداد بي‌شماري از آمريکايي‌ها را نجات دادند. ما اکنون امن‌تر هستيم و کشورمان به خاطر خدمات آنها امنيت بيشتري دارد.

وي افزوده است: در عين حال کارکنان نظامي و ديپلماتيک ما در افغانستان در کنار شرکاي ما در ناتو به افغان‌ها کمک کردند تا کشورشان را بازسازي کنند، مسووليت‌هاي امنيتي خود را عهده‌دار شوند، انتخاباتي تاريخي برگزار کنند و نخستين فرآيند گزار دموکراتيک قدرت را در تاريخ افغانستان رقم زنند. ما به جانفشاني‌هاي عميقي که اين رويدادها را محتمل ساخت افتخار مي‌کنيم و به تمامي آمريکايي‌هايي که -چه نظامي و چه غيرنظامي- در افغانستان خدمت کردند، احترام مي‌گذاريم.

رئيس جمهوري آمريکا گفت: ما نسبت به ارائه بهترين خدمات براي افرادي که در جنگ آسيب ديده‌اند متعهد هستيم. اغلب ما به خاطر داريم که بيش از 2200 آمريکايي وطن‌دوست جانفشاني کردند و متعهديم که در کنار خانواده آنها که نيازمند حمايت کشور هستند، باشيم.

اوباما اذعان کرد: افغانستان همچنان مکاني خطرناک است و مردم و نيروهاي امنيتي اين کشور به جانفشاني‌هاي خود در دفاع از کشورشان ادامه مي‌دهند. به درخواست دولت افغانستان و با هدف آنچه در کنار يکديگر به دست آورده‌ايم در نظر داريم حضور نظامي محدودي در افغانستان داشته باشيم که اهدافي نظير آموزش، مشاوره و کمک به نيروهاي افغان و انجام عمليات‌هاي ضدتروريستي عليه بقاياي القاعده را دنبال خواهيم کرد. نيروهاي نظامي ما همچنان با خطراتي مواجه خواهند بود اما اين مساله بازتابي از تعهد مداوم آمريکا در قبال مردم افغانستان و در قبال تماميت ارضي، امنيت و اتحاد اين کشور است که هرگز پايان نمي‌يابد. در 13 سال گذشته کشور ما و نيروهاي نظامي ما مورد آزمون قرار گرفته‌اند. با اين حال در مقايسه با 180 هزار نيروي آمريکايي در عراق و افغانستان در زمان آغاز دوره رياست‌جمهوري من، ما اکنون کمتر از 15 هزار نيرو در اين دو کشور داريم، بنابراين حدود 90 درصد نيروها اکنون به کشور بازگشته‌اند. ارتش ما بهترين جايگاه در دنيا را داراست و ما هوشياري خود را درخصوص حملات تروريستي و براي دفاع از آزادي‌ها و ارزش‌هاي خود حفظ کرده‌ايم.

هم‌زمان در يک مراسم رسمي که يکشنبه عصر در مقر فرماندهي نيروهاي ناتو در کابل برگزار شد، مأموريت رزمي نيروهاي ايساف به رهبري ناتو رسما پايان يافت و بعد از اين نيروهاي ناتو مستقر در افغانستان فقط در آموزش نيروهاي افغان مشارکت خواهند کرد و نقش آنان حمايتي خواهد بود.

در اين مراسم ژنرال جان کمپ‌بيل، فرمانده نيروهاي ناتو در افغانستان از فداکاري‌هاي نيروهاي افغان و نيروهاي تحت فرمانش ستايش کرد.

او در ادامه تاکيد کرد که نيروهاي افغان چالش‌هاي زيادي را در آينده پيشرو خواهند داشت که پيروزي از نيروهاي افغان است.

قرار بود اين مراسم در اول ژانويه سال ۲۰۱۵ ميلادي برگزار شود ولي سه روز زودتر از زمان تعيين شده داير شد.

کمپ بيل، در اين مراسم شروع ماموريت جديد نيروهاي امنيتي افغان را فصل جديدي در تاريخ اين کشورخواند و به ادامه همکاري با نيروهاي افغان تاکيد کرد.

او افزود که زمان آن است که دشمنان افغانستان به خواست رئيس جمهور غني احترام گذاشته، سلاح‌شان را به زمين گذارند، به روند صلح بپيوندند و به بازسازي افغانستان کمک کنند.

فرمانده نيروهاي ناتو در افغانستان گفت که در ۱۳ سال گذشته نيروهاي ناتو در کنار نيروهاي افغان جنگيدند و فداکاري کردند در ماموريت جديد نيز اين نيروها همراه با نيروهاي افغان خواهند بود.

او تاکيد کرد که راه بازگشت به روزهاي تاريک و گذشته وجود ندارد و نيروهاي ناتو و افغان ميدان را براي مخالفان خالي نخواهند گذاشت.

به گزارش بي.بي.سي محمدحنيف اتمر، مشاور امنيت ملي افغانستان نيز از فداکاري نيروهاي بين‌المللي در اين کشور ستايش کرد و گفت:"فراموش نمي‌کنيم که پسران و دختران شما در خاک ما کشته شدند، آنان فرزندان ما هم‌هستند."

او افزود که اکنون فرزندان افغانستان رهبري را بدست دارند و براي تامين امنيت مي‌جنگند و انشاالله کامياب خواهند شد.

براساس توافق افغانستان و ناتو سال ۲۰۱۴ پايان نقش نظامي نيروهاي ناتو در افغانستان است. شمار نيروهاي آمريکايي و ناتو که زماني به ۱۵۰ هزار نفر مي‌رسيدند اکنون به ۱۵ هزار نفر کاهش يافته است.

نقش اين نيروها آموزش و حمايت از نيروهاي امنيتي افغان خواهد بود و نيروهاي افغان مسئوليت جنگ و تامين امنيت اين کشور را به عهده خواهند داشت.

اکنون نيروهاي امنيتي افغانستان به بيش از ۳۵۰ هزار نفر مي‌رسند.

آموزگاران بين‌المللي نيروهاي امنيتي افغان مي‌گويند که آنان اکنون از قابليت لازم برخوردارند: "اين نيروها روحيه بالا و تجهيزات خوب دارند و از نظر فني نيز قادرند که تجهيزات مدرن را با اعتماد کامل استفاده کنند و توانايي اين نيروها در انجام حملات دقيق توپخانه نيز افزايش يافته است."

اين نيروها همچنين در واکنش به حملات اخير شورشيان در شهرهاي افغانستان بخصوص کابل از خود قابليت بالاي نشان دادند.

با تمام اينها اکنون نيروهاي امنيتي افغان از نظر پوشش هوايي و تامين بودجه با مشکلات جدي روبرو است و تمام حقوق کارمندان پليس و ارتش ملي افغانستان از کمکهاي بين‌المللي بخصوص آمريکا و ناتو تامين مي‌شود.

نيروهاي بين‌المللي بعد از سال ۲۰۰۱ ميلادي وارد افغانستان شدند و در اين مدت 3485 نفر آنان در اين کشور کشته شدند که آمريکا با 2356 بيشترين و انگليس بعد از آن با ۴۵۳ نفر کشته در مقام دوم قرار دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر