صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

اوضاع ليبي به کدام سو خواهد رفت؟

جنگ داخلي ليبي روي کنترل بنادر کليدي نفتي متمرکز است .با وجود اطمينان سازمان ملل در مورد پيشرفت مذاکرات براي پايان دادن به جنگ داخلي، درگيري ها افزايش يافته است و هر دو طرف مذاکره فاصله بسيار زيادي از هم دارند.

کد خبر: 1687

متن پيش رو در فردا منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

جنگ داخلي ليبي روي کنترل بنادر کليدي نفتي متمرکز است .با وجود اطمينان سازمان ملل در مورد پيشرفت مذاکرات براي پايان دادن به جنگ داخلي، درگيري ها افزايش يافته است و هر دو طرف مذاکره فاصله بسيار زيادي از هم دارند.
اختلاف بر سر قدرت و درآمد نفت ليبي. اين اختلافات به سود چه کسي است؟ آيا پس از گذشت سه سال و نيم از سقوط معمر قذافي، ليبي رنگ آرامش را به خود ديده است؟ چرا جنوب ليبي تبديل به پايگاه تروريست ها شده است؟ برخي دلايل وجود بحران در اين کشور را در اين تحليل مي خوانيد.

جنگ داخلي ليبي روي کنترل بنادر کليدي نفتي متمرکز است .با وجود اطمينان سازمان ملل در مورد پيشرفت مذاکرات براي پايان دادن به جنگ داخلي، درگيري ها افزايش يافته است و هر دو طرف مذاکره فاصله بسيار زيادي از هم دارند.

حمله نيروهاي فجر ليبي براي تسخير بنادر نفتي يکي از بزرگترين و قطعا سرنوشت سازترين علمليات در شش ماه گذشته بوده است.

اين حمله چندي پيش توسط نيروهايي با بيش از 300 هزار خودروي مسلح از شرق به پايگاه هاي اطراف سرت به منظور تسخير سيدره بزرگترين پايانه نفتي کشور و راس لانوف بزرگترين پالايشگاه که در دست دولت به رسميت شناخته شده در توبراک (طبرق) است صورت گرفت.

به گزارش آژانس انرژي امريکا، با افزايش ذخاير شيل اويل ليبي به 74 ميليارد بشکه، اين کشور رتبه پنجم ذخاير شيل اويل جهان را کسب کرد.در اين رتبه بندي ليبي پس از روسيه، امريکا، چين و آرژانتين قرار دارد.ليبي يکي از اعضاي سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (اوپک) است.

گزارشات ميدان جنگ بسيار آشفته و مبهم است. 90 درصد درآمد کشور ناشي از صادرات نفت است و کنترل بودجه در اختيار دولتي خواهد بود که بنادر نفتي را کنترل مي کند.

به نظر مي رسد حمله نيروهاي فجر عکس العملي است به اظهارات عبدالله الطيني (نخست وزير دولت رسمي) مبني بر خارج کردن دارايي هاي نفتي از کنترل کنگره ملي. تا کنون درآمد نفت ليبي به بانک مرکزي که در طرابلس قرار دارد پرداخت مي شد.اما الطيني گفت اين انتقال شروعي براي جلب اطمينان مشتريان خارجي است.تاجران بين المللي نفت به دردسر افتاده اند و براي آنها مشخص نيست که بايد با کدام دولت معامله کنند.برخي منتظرند که به زودي يک "شرکت نفتي شرقي" مجزا براي فروش نفت تحت کنترل دولت توبراک تشکيل شود.

اين اقدام الطيني امکان پذير است. زيرا دولت او دولت به رسميت شناخته شده بين المللي است و بنابراين مالک درآمد نفت است. نيروي فجر ليبي مي داند حتي در صورت تصرف بنادر نميتواند نفت را بفروشد مگر اينکه سازمان ملل وضعيت به رسميت شناختن ليبي را تغيير دهد. اما به دست گرفتن بنادر مي تواند کنترل ميزان صادرات نفت را که اهرم مهمي براي تقسيم قدرت است را به آنها بدهد.

هم اکنون ليبي داراي دو دولت مستقل و دو مجلس جداگانه است.در ماه اوت امسال مخالفان دولت، پايتخت ليبي ، طرابلس را اشغال کرده و دولت قانوني اين کشور را به شرق ليبي (توبراک، طبرق) راندند. از آن زمان به بعد دولت مخالفان ليبي عمر الحسي را به نخست وزيري برگزيد و مجلس تشکيل داد.جامعه بين الملل همچنان عبدالله الطيني را به عنوان نخست وزير دولت ليبي به رسميت مي شناسد.با اين وجود دولت مخالفان توانسته کنترل بسياري از وزارتخانه ها را در طرابلس به دست بگيرد.

اوضاع در شرق و غرب ليبي آشفته است.

در شرق دولت رسمي قسمت عمده اي از شهر سيرنايکا که مرکز آن شهر بنغازي است و بخش مهمي از چاه هاي نفت در آنجا قرار دارد را کنترل مي کند.دولت اقدام به محاصره شهر بنغازي و شهر ساحلي درنه کرد،جايي که به گفته امريکا هم اکنون گروه داعش در آنجا حضور دارد.

در غرب اوضاع آشفته تر است.با خروج يگان هاي زنتان،نيروهاي فجر در ماه اوت کنترل طرابلس را به دست گرفتند، از آن زمان هر دو طرف با جبهه هاي نابرابر به سمت جنوب طرابلس به موازات مرزهاي ساحلي به جنگ پرداختند.شبه نظاميان در يک سري از شهرهاي ساحلي من جمله مصراته،زاويه و زواره به حمايت نيروهاي فجر برخاستند، در حالي که برخي قبايل داخلي مانند ورشفاني حمايت خود را از دولت رسمي اعلام کردند.

گزارشات دقيقي مبتني بر ميزان خسارات و تلفات ناشي از جنگ وجود ندارد.به گزارش سازمان ملل صدها مبارز کشته و هزاران ليبيايي بي خانمان و آواره شده اند.

فرماندهان هر دو طرف به دليل محدوديت نيروهايشان درمانده شده اند.اکثر يگان هاي مبارز شبه نظامياني هستند که آموزش اندکي ديده اند و فاقد ساختار عملياتي هماهنگ هستند.همچنين سرويس هاي لجستيکي و خدماتي براي اجراي عمليات هاي طولاني مدت وجود ندارد.

کشور ليبي در وضعيت پيچيده اي به سر مي برد. بخش اعظم بحران موجود،ناشي از اختلافات قبيله اي و منطقه اي است که امتياز بزرگي براي عوامل خارجي همچون کشورهاي غربي، امارات و قطر که منافع مستقيمي در اين کشور دارند و چشم طمع به ثروت عظيمش دوخته اند، محسوب مي شود. قطر حامي همه جانبه اخوان المسلمين و گروه هاي جهادي ليبي است و سعودي ها و اماراتي ها مخالف قدرت يابي اخواني ها در کشورهاي اسلامي هستند.حمايت امريکا از افرادي چون خليفه حفتر،ژنرال بازنشسته ارتش که نيرو هاي اسلامگرا وي را دستنشانده غرب و عامل اجراي سناريوي کودتاي مصر در ليبي مي دانند، عامل اعلام جهاد توسط برخي گروه هاي جهادي عليه ارتش و دولت شده است.

در مناطق شرقي و غربي اختلافات عميقي بر سر حمايت از اين ژنرال غربگرا وجود دارد.در شرق اکثر قبايل و گردان هاي نظامي و در غرب تنها شهر مصراته هم پيمان او هستند.

حضور گروه هاي مختلف سياسي و شبه نظامي و ناهماهنگي بين آنها بر پيچيدگي اوضاع افزوده است و تا زماني که مسائل مهمتري همچون عراق و سوريه در صدر توجه جهان وجود دارد اوضاع به همين منوال باقي خواهد ماند

نظرات بینندگان

ارسال نظر