صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ولايتي: عفو و سماحت رهبر انقلاب نبود بايد جور ديگري با سران فتنه رفتار مي‌شد

علي‌اکبر ولايتي رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به اين پرسش که چرا مقام معظم رهبري فرمودند روز نهم دي در تاريخ انقلاب اسلامي جاودانه خواهد بود؟ گفت: آنچه در 9 دي رخ داد جلوگيري کرد از تکرار وقايعي که در اوکراين، قرقيزستان و ديگر کشورها پيش آمد.

کد خبر: 1677

تسنيم/ رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: اگر عفو و سماحت رهبر انقلاب نبود بايد جور ديگري با سران فتنه رفتار مي‌شد.

علي‌اکبر ولايتي رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به اين پرسش که چرا مقام معظم رهبري فرمودند روز نهم دي در تاريخ انقلاب اسلامي جاودانه خواهد بود؟ گفت: آنچه در 9 دي رخ داد جلوگيري کرد از تکرار وقايعي که در اوکراين، قرقيزستان و ديگر کشورها پيش آمد.

ولايتي خاطرنشان کرد: بدون ترديد و براساس شواهد، بيگانگان پشت صحنه فتنه 88 بودند و تنها چيزي که مي‌توانست جلوي آنها را بگيرد حضور ميليوني مردم در صحنه بود که همين عامل موجب پيروزي انقلاب و دفاع مقدس نيز شد.

وي افزود: حضور مردم در نهم دي مهمتر و عظيم‌تر بود به اين دليل که ابعاد فتنه در اين نوبت بزرگ‌تر بود، لذا يک روز تاريخي است که بايد قدر آن را بدانيم، زيرا به واسطه چنين نهضتي که مردم در حمايت از مقام معظم رهبري و تماميت ارضي کشور و بقاي نظام جمهوري اسلامي ايران داشتند، روز نهم دي نقش مؤثري داشت.

رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام که با مجري راديو ايران سخن مي‌گفت،‌ اضافه کرد: قطعاً فتنه 88 را نمي‌توان يک اتفاق نام‌گذاري کرد، قطعاً يک پروسه‌اي بود که طي شد و اکثريت مردم که در انتخابات رأي دادند، تصور نمي‌کردند عده‌اي بعد از اين موضوع دبّه در آورند و مقدمه شورش‌هاي رنگين را در ايران فراهم کنند.

وي در ادامه گفت: اين يک امر شناخته‌ شده براي خواص بود، اما اکثر مردم تصور نمي‌کردند همه زحماتي که براي انقلاب کشيده شده با يک توطئه - از دورن و بيرون- اين‌طور در معرض خطر قرار گيرد، لذا زمان برد تا امواج آماده‌سازي اذهان به آنجايي برسد که در نهم دي چنين جمعيت عظيم جمع شوند.

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بين‌الملل تاکيد کرد: بخش اعظم کساني که آن زمان در خيابان‌ها اعتراض کردند، قصد و غرض سوئي نداشتند، بلکه از طريق رسانه‌هاي بيگانه و عوامل داخلي اين باور در آنها به وجود آمده بود که تقلب شده است، بعد زمان گذشت و روشنگري انجام شد و واقعيت را فهميدند، پشيمان شدند و در تظاهرات مردمي نهم دي شرکت کردند. در نهايت مي‌توان گفت نهم دي واکسيناسيوني عليه اين نوع فتنه‌ها بود.

ولايتي در پاسخ به اين سؤال که آيا با توبه، پرونده سران فتنه بسته خواهد شد يا خير؟ اظهار داشت: معمولا وقتي کسي جرمي مرتکب مي‌شود - اعم از سياسي و غيرسياسي - بايد قوه قضائيه به آن رسيدگي کند، البته يک استثنائي هم هست که برخي مورد عفو مقام معظم رهبري قرار مي‌گيرند و اگر نبود عفو و سماحت ايشان، بايد جور ديگري رفتار مي‌شد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح کرد: ما شاهد بوده‌ايم که مقام معظم رهبري با ديد وسيع و جهان‌بيني دورنگارانه‌اي که دارند و مايلند همبستگي ملي حفظ و هر روز محکم‌تر شود، بناي‌شان بر گذشت بوده و تا به حال بيش از آنچه که انتظار مي‌رفت ايشان گذشت فرمودند. براي بازگشت بعضي ديگر به صحنه نيز شرايطي را قايل شدند که شرايط سختي نيست و اگر مطابق آنچه که مقام معظم رهبري مشخص کردند، عمل شود، آن وقت وضعيت طور ديگري خواهد شد.

وي ادامه داد: آنچه که تا به حال صورت گرفته،‌ تصميم سختي عليه کساني نبود که با جاه‌طلبي و ندانم‌کاري تمام استقلال کشور و دستاوردهاي طولاني مبارزاتي مردم را به خطر انداختند. آنچه که تا به حال انجام شده، جزاي سختي نبوده و اکثر کساني که در اين نوع کارها شرکت داشتند اکنون با سماحت و بخشش مقام معظم رهبري در حال زندگي خود هستند و در فعاليت‌هاي سياسي شرکت مي‌کنند و کسي متعرض آنها نمي‌شود.

ولايتي در پايان با اشاره به آيه شريفه«فإذا فرغت فانصب» گفت: توطئه‌ها عليه نظام ريشه‌دار جمهوري اسلامي ايران تمامي ندارد و هر چه انقلاب توسعه و نفوذ بيشتري در منطقه پيدا مي‌کند، بيشتر بايد هوشياري خود را حفظ کنيم و لحظه‌اي غافل نشويم. بايد«9 دي‌»هاي ديگري را هم به عنوان پيشگيري داشته باشيم، چون بايد علاج واقعه قبل از وقوع کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر