صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

يونسي: تندروي عليه مذاهب و فرق مختلف مورد تأييد جمهوري اسلامي نيست

حجت‌الاسلام علي يونسي در نشست خبري همايش "پيامبر رحمت و مدارا" در پاسخ به سؤال خبرنگار سياسي خبرگزاري آنا، درباره اهداف برگزاري اين همايش، تأکيد کرد: در اين همايش، تأکيد ما بر نمايش چهره اسلام رحماني است که در واقع مايه وحدت شيعه و سني است.

کد خبر: 1576

تابناک/ حجت‌الاسلام علي يونسي در نشست خبري همايش "پيامبر رحمت و مدارا" در پاسخ به سؤال خبرنگار سياسي خبرگزاري آنا، درباره اهداف برگزاري اين همايش، تأکيد کرد: در اين همايش، تأکيد ما بر نمايش چهره اسلام رحماني است که در واقع مايه وحدت شيعه و سني است.

دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي، در اين نشست خبري که عصر امروز برگزار شد، در اين زمينه به اختلافات شيعه و سني در مواردي اشاره کرد و گفت: ما بنا نداريم و به مصلحت هم نيست که بگوييم اختلافات از بين برود، چراکه اختلافات از بين رفتني نيست. مهمترين هدف ما اين است که با هم نزاع و دشمني نکنيم.

يونسي با تأکيد بر اينکه "داشتن اختلاف عقيده اشکالي ندارد"، خاطرنشان کرد: بحث ما اين است که اختلافات شيعه و سني بايد در محافل علمي دنبال شود.

به گزارش خبرنگار آنا، وي با اشاره به اينکه "همايش پيامبر رحمت و مدارا، در همان مسير تقريب مذاهب اسلامي است"، گفت: کساني که حرف از تقريب مذاهب به ميان آوردند به دنبال اين نبودند که اختلافات را بردارند بلکه مي‌خواستند شيعه و سني با هم دعوا و دشمني نداشته باشند. همچنان که در مذاهب شيعه و سني، فقهاي هر يک از آنها با هم اختلاف نظر دارند.

يونسي با بيان اينکه "اختلاف سليقه، از لوازم آفرينش است"، تصريح کرد: برخي عنوان مي‌کنند که ما بايد وحدت را به عنوان يک تاکتيک در ايامي که دشمن مشترک وجود دارد دنبال کنيم؛ در صورتي که اينگونه نيست و وحدت بايد در زماني که دشمني هم وجود ندارد، دنبال شود؛ چرا که امت اسلامي در قرآن، امت واحده خطاب شده است و جمهوري اسلامي، نگاه تاکتيکي به اين مقوله ندارد.

يونسي همچنين در پاسخ به ديگر سؤال خبرنگار سياسي آنا، درباره موضع دولت يازدهم در قبال آنچه در سال‌هاي 84 و 85 عليه دراويش گنابادي اتفاق افتاد و نگاه دولت به نوع مواجهه با فرق مختلف گفت: آن اتفاقات ناگوار بودند و بعد هم تکرار نشدند.

وي افزود: آن حرکت، يک حرکت خودسرانه بود که خارج از حاکميت و حکومت جمهوري اسلامي ايران صورت گرفت.

يونسي تأکيد کرد: اين حرکت‌هاي افراطي و تندروانه، به هيچ وجه مورد تأييد جمهوري اسلامي نيست. تندروي چه در مورد مذاهب و چه در مورد فرقه‌ها، درست نيست.

وي با بيان اينکه "اديان، مذاهب و فرق مختلف در کشور وجود دارند و ملت بايد در کنار هم و در سايه حاکميت قانون زندگي کنند"، گفت: هيچ کس حق ندارد فراتر از قانون عمل کند. ملت ايران، با هر مذهبي حقوق برابر دارند و کسي نمي‌تواند آنها را از اين حقوق محروم کند.

يونسي تأکيد کرد: آن حرکت‌ها عليه دروايش در آن مقطع، برخلاف مصالح و قانون جمهوري اسلامي ايران بود.

گفتني است، همايش پيامبر رحمت و مدارا، پنج شنبه هفته جاري از ساعت هشت و 30 دقيقه صبح، در تالار علامه اميني دانشگاه تهران آغاز به کار مي‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر