صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

پرچم ايران از چه زماني سه رنگ شد؟

درفش، بيرق، علم، لواء يا رايت به معني پرچم از ديرباز مورد استفاده بوده و از آن به عنوان علامت شاه، حکمران، فرمانده نيرو و لشکريان استفاده مي شده است.

کد خبر: 15167

جام جم/ درفش، بيرق، علم، لواء يا رايت به معني پرچم از ديرباز مورد استفاده بوده و از آن به عنوان علامت شاه، حکمران، فرمانده نيرو و لشکريان استفاده مي شده است.
اندازه و رنگ بيرق ها از دوران کهن تفاوت هاي متعددي داشته ولي گزينش رنگ هاي سه گانه سبز، سفيد، قرمز را مربوط به دوران ناصرالدين شاه قاجار دانسته اند.

در نهايت در جريان انقلاب مشروطيت اين سه رنگ تثبيت شد و از اين پرچم براي ساختمان هاي دولتي و يادمان هاي سلطنتي، قلعه ها و بنادر و هر آنچه به دولت و سلطنت مربوط بود، استفاده مي کردند.
با تدوين قانون اساسي مشروطه، رنگ پرچم ايران معين گرديد که بر اساس اصل پنجم متمم اين قانون، رنگ سبز در پرچم ايران به عنوان نشانه دين اسلام و مذهب شيعه و نيز خرمي کشور و صفاي روح و باطن، رنگ سفيد نشان صلح خواهي، دوستي و آرامش طلبي ملت ايران، و قرمز نشان مشروطيت ايران و آمادگي ملت براي دفاع از استقلال و آزادي به قيمت ريخته شدن خون فرزندان خود به کار رفته است.

ابعاد و شکل دقيق پرچم ايران در سال 15 مهر 1336 شمسي دوباره تعيين شد و تا انقلاب اسلامي ايران بدون تغيير با همان شير و خورشيد و گاهي تاج پهلوي باقي ماند.
پس از انقلاب نشان پرچم جاي خود را به طرحي شبيه به واژه «الله» داد که مانند لاله سرخي است که از خون شهيدان انقلاب سر برآورده و چهار قسمت آن شبيه هلال و جزء قائم مياني، يادآور شمشير به نشانه قدرت و ايستادگي ملت مسلمان ايران است و مجموعا کلمه توحيد (لااله الا الله) را تشکيل مي دهد.
همچنين عبارت «الله اکبر» 22 بار در حاشيه پائين نوار سبز و حاشيه بالاي نوار قرمز که نشانه و نماد 22 بهمن 1357، روز پيروزي انقلاب اسلامي ايران است، تکرار شده است.

منبع: علي حائري و همکاران، روز شمار شمسي(قم: مرکز پژوهش هاي اسلامي صدا و سيما،1382)ص241.

نظرات بینندگان

ارسال نظر