صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

موسويان: توافق هسته اي ميتواند به همکاري ايران و آمريکا عليه داعش بيانجامد

حسين موسويان از اعضاي سابق تيم مذاکرات هسته اي ايران احتمال داد که توافق هسته اي ميان ايران و گروه 5+1 (آمريکا، روسيه، چين، انگليس و فرانسه بعلاوه آلمان) به همکاري ميان ايران و آمريکا در مبارزه با داعش بي انجامد.

کد خبر: 15164

ايرنا/ حسين موسويان از اعضاي سابق تيم مذاکرات هسته اي ايران احتمال داد که توافق هسته اي ميان ايران و گروه 5+1 (آمريکا، روسيه، چين، انگليس و فرانسه بعلاوه آلمان) به همکاري ميان ايران و آمريکا در مبارزه با داعش بي انجامد.

موسويان در مصاحبه با خبرگزاري آناتولي ترکيه گفت که هجده ماه مذاکره ميان تهران و کشورهاي غربي درخصوص برنامه هسته اي ايران نتيجه بخش بوده است. وي گفت که شانس حصول توافق نهايي بالاست و از سپتامبر 2013 گروه 5+1 و ايران به پيشرفت هاي چشمگيري دست يافته اند. به گفته موسويان توافق هسته اي همچنين تنش موجود ميان ايران و آمريکا را کاهش خواهد داد.

وي ادامه داد که در نبود يک توافق امکان انجام مذاکرات درباره مباحث جامعتر وجود ندارد، اما يک توافق هسته اي راه را براي همکاري پيرامون مسايل جامعتر مثل داعش هموار خواهد کرد. ائتلاف بين المللي به رهبري آمريکا براي ريشه کن کردن داعش در عراق در اواسط سپتامبر 2014 به وجود آمد.

سخنان موسويان پس از مذاکرات ميان محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران و همتاي آمريکايي وي جان کري به مدت سه روز در مونترو سوئيس براي دستيابي به يک چارچوب سياسي توافق قبل از ضرب الاجل 31 مارس ايراد شد. موسويان گفت که ظريف و کري به فهم مشترکي در خصوص اصول توافق جامع دست يافته اند.

وي ادامه داد که به هر حال اختلافات زياد است و در نتيجه هيچکس نمي تواند دستيابي به توافق جامع را تضمين نمايد. در پاسخ به سوالي پيرامون اينکه اگر مذاکرات با شکست مواجه شود چه اتفاقي خواهد افتاد، موسويان پاسخ داد به اعتقاد وي طرفين راهي براي تمديد مذاکرات تا حصول توافق نهايي پيدا خواهند کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر