صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

5 احتمال اگر توافق هسته‌اي حاصل نشود

يک ديپلمات پيشين ايران مذاکرات هسته‌اي ايران و غرب را نشان دهنده تمايل و آمادگي ايران براي اجراي مفاد معاهده NPT و حتي بيش از آن است.

کد خبر: 14840

مطلبي که مي خوانيد در خبرگزاري ايسنا منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
يک ديپلمات پيشين ايران مذاکرات هسته‌اي ايران و غرب را نشان دهنده تمايل و آمادگي ايران براي اجراي مفاد معاهده NPT و حتي بيش از آن است.
روزنامه تلگراف در مقاله‌اي به قلم حسين موسويان، عضو پيشين تيم مذاکره کننده هسته‌اي کشورمان نوشت: دستيابي به يک توافق هسته‌اي ميان ايران و کشورهاي گروه 1+5 تا پايان ماه مارس کاملاً به واقعيت نزديک است. ايران مايل است محدوديت‌هاي را در مورد برنامه هسته‌اي‌اش بپذيرد که ضمن شفاف‌تر شدن ابعاد برنامه هسته‌اي‌اش راه‌هاي دستيابي به تسليحات هسته‌اي را از بين مي‌برد.

اما در صورتي که فشارهاي سياسي از سوي کنگره يا اسراييل منجر به دست نيافتن دو طرف به هر گونه توافق هسته‌اي تا پايان ماه مارس شود دو طرف پنج گزينه احتمالي پيش روي خود دارند.

نخستين احتمال تمديد دوره توافق کوتاه مدتي است که در سال 2013 در ژنو ميان دو طرف به امضا رسيد که تاکنون نيز 2 دوره تمديد شده است. اگرچه احتمال تمديد دوباره توافق ژنو غيرممکن به نظر مي‌رسد به خصوص از سوي ايران چرا که در آن صورت ضمن اين‌که بخش زيادي از تحريم‌ها عليه ايران هم‌چنان باقي مي‌ماند از گسترش برنامه هسته‌اي ايران نيز جلوگيري مي‌کند و در نتيجه باعث خواهد شد تا روحاني نتواند به وعده‌هايي که در مورد مناسب شدن اوضاع اقتصادي داده است،‌ عمل کند.

گزينه ديگر، احتمال دستيابي دو طرف به يک توافق هسته‌اي کوتاه مدت ديگر است. اگرچه اين توافق، توافق جامعي نخواهد بود که دو طرف انتظار آن را دارند اما ابعاد آن نسبت به توافق ژنو گسترده‌تر است. در اين توافق احتمالاً از ايران در ازاي برداشته شدن بخش ديگري از تحريم‌ها که حداقل شامل برداشته شدن تحريم‌هاي اتحاديه اروپا بر صادرات نفت و بانک مرکزي ايران است خواسته خواهد شد تا ميزان غني‌سازي اورانيوم خود را از 5 درصد بالاتر نبرد.

در ادامه اين مقاله آمده است: احتمالات جدي‌تر ديگري نيز وجود دارند. در دوره‌اي که تحريم‌ها عليه ايران به طور پيوسته در حال افزايش بود، تعداد سانتريفيوژهاي ايران از 164 به 20 هزار سانتريفيوژ رسيد. اگر تلاش‌هاي نتانياهو و کنگره براي جلوگيري از دستيابي به يک توافق با ايران به نتيجه برسد احتمال بروز تنش‌ها و اختلافات گسترده ميان دو طرف بسيار بالاست و در آن صورت ممکن است آمريکا نتواند ديگر اعضاي گروه 1+5 را به صدور تحريم‌هاي جديد عليه ايران متقاعد کند. چرا که اتحاديه اروپا و چين خواستار برداشته شدن هرچه سريع‌تر تحريم‌ها هستند و با توجه به تنش‌هاي موجود ميان مسکو و غرب در مورد بحران اوکراين، به نظر نمي‌رسد که روسيه از هيچ يک از تصميمات شوراي امنيت سازمان ملل در مورد ايران حمايت کند.

در هر صورت تنها گزينه پيش روي آمريکا در صورت شکسته کلي مذاکرات صدور تحريم‌هاي چندجانبه عليه ايران است و از سوي ديگر نيز ايران در نتيجه اين اقدام برنامه هسته‌اي خود را گسترش خواهد داد. در نهايت ايران خواهد توانست از مرحله گريز هسته‌اي عبور کند. در اين صورت آمريکا دوباره مجبور به بازگشت به ميز مذاکرات با ايران است با اين تفاوت که ديگر ايران از مرحله گريز هسته‌اي عبور کرده و آمريکا مجبور به اعطاي امتيازات بيش‌تري به ايران خواهد بود. اما گزينه ديگري که پيش روي آمريکا خواهد بود، آغاز جنگ عليه ايران است.

نتيجه اقدام نظامي آمريکا عليه تأسيسات هسته‌اي ايران باعث خواهد شد تا ايران با تمام توان خود به سمت ساخت تسليحات هسته‌اي پيش رود.

نتايج حمله نظامي آمريکا عليه تأسيسات هسته‌اي ايران، وارد شدن صدمات جبران ناپذيري به آمريکا، ‌ايران و اسراييل و نيز بروز يک بي‌ثباتي غيرقابل تصور در منطقه خاورميانه است. در نهايت آمريکا دوباره مجبور خواهد بود تا براي پايان دادن به اين اوضاع با ايران مذاکره کند.

در آن صورت ايران خواستار امتيازات بيش‌تري مثل برداشته شدن تهديد وجود همه گزينه‌ها بر روي ميز، توقف سياست‌هاي تغيير رژيم ايران، لزوم برخورد يکسان با ايران مثل ديگر اعضاي معاهده (NPT)،‌ برداشته شدن سريع همه تحريم‌ها و لزوم پيوستن اسراييل به معاهده NPT از آمريکا خواهد بود.

موسويان مدعي شد: جنگ عليه ايران که در نتيجه باعث دستيابي ايران به بمب اتمي شود، در واقع موضعي که ايران براي اطمينان از دستيابي به اهدافش را نياز دارد تضمين خواهد کرد.
گزينه احتمالي پنجم نيز در صورت شکست مذاکرات، خروج ايران از معاده NPT و ديگر پيمان‌ها و محدوديت‌هاي بين‌المللي در مورد تسليحات کشتار جمعي است. از اين رو آمريکا و غرب در واقع از معاهده NPT به عنوان ابزاري براي صدور تحريم‌ها و محدوديت‌ها عليه ايران استفاده مي‌کند، در حالي که اسراييل به دليل آن که معاهده NPT را امضا نکرده است به راحتي مي‌تواند تعداد زيادي کلاهک هسته‌اي در اختيار داشته باشد.

مذاکرات هسته‌اي ايران و غرب در واقع نشان دهنده تمايل و آمادگي ايران براي اجراي مفاد معاهده NPT و حتي بيش از آن است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر