صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

حضور ناطق نوري در مجلس دهم !؟

سال 94 براي ناطق نوري دو حکايت گوناگون مي‌تواند داشته باشد. او مي‌تواند سکوت خود و ماندن در پشت پرده سياست را حفظ کند و هم مي‌تواند تبديل به بمب سياسي سال 94 و انتخابات مجلس شود. قضاوت در اين مورد کمي زود است و بايد ديد شيخ نور در سال پيش رو با درخواست‌هايي که به سوي او روانه مي‌شود چگونه برخورد خواهد کرد.

کد خبر: 14820

مطلبي که مي خوانيد در نامه نيوز منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

 


بعد از پايان تکاپوي انتخابات رياست جمهوري و مشخص شدن نام رئيس دولت يازدهم، گروه‌هاي سياسي مجلس دهم را هدف گرفتند و تلاش کردند کرسي‌هاي سبز مجلس دهم را به خود اختصاص دهند. انتخابات پيچيده مجلس و تنوع شديد نامزدها باعث شد تا اين جريان‌ها به دنبال يک ناخداي سياسي براي هدايت کشتي انتخابات خود باشند.

ناطق نوري، سياستمدار محاسن سفيد ايران، نامي بود که تمام گروه‌هاي سياسي ايران از او به عنوان ناخداي کارکشته‌اي نام مي‌بردند که مي‌تواند کشتي جريان مورد نظر آنها را به ساحل آرامش برساند. تجربه فوق العاده ناطق نوري در فضاي سياسي ايران به ويژه رياست او بر دو دوره پارلمان جمهوري اسلامي باعث شده بود تا همه به ناطق به عنوان يک ناجي سياسي نگاه کنند.

ناطق نوري براي اصلاح طلبان يک برگ برنده و براي اصول گرايان يک ناجي است. جريان چپ ايران مي‌خواهد با ناطق نوري فتحي بزرگ را به دست بياورد و جريان راست نيز مي‌خواهد با ناطق بعد از شکست در خرداد 92، در اسفند 94 جبران شکست بزرگ را انجام دهد.

غلام حسين کرباسچي دبيرکل حزب کارگزاران در مورد نقش ناطق در انتخابات آينده مي‌گويد:« احزاب اصلاح طلب از روش‌هاي سياسي معقول و فعال‌تر براي انتخابات مجلس استفاده مي‌کنند و بعيد نيست با توجه به سابقه ناطق نوري و مجموعه گرايش اصلاح طلبان اين اتفاق صورت بگيرد، حرکت به سمت ناطق نوري چيز عجيبي نيست که بايد هماهنگي در مورد آن بايد صورت بگيرد.»

سعيد حجاريان تئورسين جريان چپ ايران نيز در مورد ناطق نوري مي‌گويد: به‌نظر من حضور آقاي‌ناطق‌نوري در مجلس بعدي بسيار مؤثر خواهد بود و من از حضور چنين نيروهايي در مجلس بعدي استقبال مي‌کنم»

حسين ابراهيمي عضو ارشد جامعه روحانيت مبارز تهران بر خلاف نظر فعالان سياسي جريان چپ ايران اعتقاد دارد که :« «آقاي ناطق نوري يک اصولگراست واصولگرا نيزباقي مي ماند.هرچندوي هنوزازبرخي هادلخوري دارداما شخصيت شان اجازه نمي دهدچيزي رابروزدهند.»

سيد رضا تقوي عضو ديگر جامعه روحانيت نيز با بيان اينکه ناطق نوري هنوز اصول گراست مي‌گويد:« من ايشان را خارج از اصول‌گرايي نمي‌دانيم اصول‌گرايي را تا چگونه تعريف کنيم اگر پايبندي به ارزش‌ها و آرمان‌هاي انقلاب است اگر پايبندي به اصل ولايت است اگر پايبندي به جهاد و مبارزه با استکبارجهاني است اگر خط امام به تفسير ولايت و رهبري باشد من چيز خاصي را نديدم البته اختلاف سليقه وجود دارد.»

همين کش مکش‌هاي بين اصول گرايان و اصلاح طلبان در مورد ناطق نوري باعث شده بود تا «شيخ نور» تبديل به ستاره سياست ايران بعد از انتخابات رياست جمهوري شود. شيخ نور اما در برابر تمام اين واکنش‌ها و دعوت براي حضور در مجلس دهم يک پاسخ کوتاه داد و آنهم اينکه هنوز در اين باره تصميمي نگرفته‌ام.

برادر ناطق نوري که تقريبا نقش سخنگوي رئيس سابق مجلس را نيز به عهده دارد، حضور ناطق نوري در انتخابات مجلس را تکذيب کرد و گفت:« خودشان در اين باره صحبت کرده‌اند و گفته‌‌اند که من شرکت نمي‌کنم.»

رئيس دو دوره مجلس شوراي اسلامي پيش از اينها نيز در واکنش به درخواست‌ها براي حضور در انتخابات مجلس گفته بود:« : بنا ندارم در انتخابات مجلس شرکت کنم و نمي‌کنم و تشخيص مي‌دهم که دراين رابطه تکليف ندارم. 20 سال نماينده بودم و 20 سال پوستر بنده درسطح شهر زده شد و ديگر بس است.»

قطعا اما اين سخنان نمي‌توانست جريان‌هاي سياسي را راضي به دست کشيدن از ناطق نوري کنند اما ناگهان تمام گروه‌هايي که نام ناطق نوري بخشي از گفتمان هر روزه آنها بود، در مورد « شيخ نور» سکوت کردند. ديگر هيچکدام از اين جريان‌ها از حضور، مديريت و يا رياست ناطق نوري سخن به ميان نياورده‌اند. براي پيدا کردن علت اين سکوت مي‌شود دو فرضيه احتمال را مطرح کرد. فرضيه اول را مي‌شود اينگونه مطرح کرد که ناطق نوري، پيام جدي خود را به گروه هاي سياسي مخابره کرده است و به طور رسمي اعلام کرده است که حاضر نيست در زير لواي اصلاح طلبي و يا اصول گرايي وارد کارزار انتخابات شود. به نظر مي‌رسد ناطق نوري به آنها گفته است که دوست ندارد نام او هر روز به عنوان ليدر و سر ليست يک جريان برده شود.

فرضيه دوم اما حکايت ديگري است و آنهم اينکه يکي از اين دو جريان سياسي با ناطق نوري و توافق رسيده‌اند و سعي مي‌کنند در يک زمان مناسب در سال آينده شمسي با اعلام اين موضوع شوک بزرگي را به رقيب خود در انتخابات وارد کنند. توافق سياسي بزرگ ناطق با اصلاح طلبان و يا اصول گرايان مي‌تواند سونامي بزرگي را در انتخابات مجلس دهم رقم بزند. شيخ نور مقبوليت چشم گيري ميان جريان‌هاي سياسي دارد. به طور مثال حضور او در ليست اصلاح طلبان و طيف نزديک به دولت مي‌تواند بسياري از اصول گرايان را نيز به اين سمت سوق دهد. ناطق نوري هنوز پدر معنوي بخشي از جريان راست ايران از جمله علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي است.

سال 94 براي ناطق نوري دو حکايت گوناگون مي‌تواند داشته باشد. او مي‌تواند سکوت خود و ماندن در پشت پرده سياست را حفظ کند و هم مي‌تواند تبديل به بمب سياسي سال 94 و انتخابات مجلس شود. قضاوت در اين مورد کمي زود است و بايد ديد شيخ نور در سال پيش رو با درخواست‌هايي که به سوي او روانه مي‌شود چگونه برخورد خواهد کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر