صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

واکنش ها به سخنرانی نتانیاهو/ اوباما: حرف جدیدی نزد

اوباما : نتانیاهو هیچ پیشنهاد جایگزینی نداد در واقع پیشنهاد جایگزین نتانیاهو به جای توافق با ایران ، عدم توافق است.

کد خبر: 14628

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا ساعتی پس از پایان سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در کنگره آمریکا، در واکنش به سخنرانی طولانی نخست وزیر اسراییل گفت : این سخنان حرف تازه ای نبود.به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس  اوباما در واکنش به سخنان نتانیاهو در جمع خبرنگاران در کاخ سفید ضمن اشاره به این مطلب گفت که نتانیاهو با وجود مخالفت با توافق نهایی هسته ای با ایران، هیچ راه جایگزینی را در سخنان خود پیشنهاد نکرد.اوباما در حالی که در کنار اشتون کارتر وزیر دفاع جدید آمریکا در اتاق کار خود در کاخ سفید نشسته بود ،با اشاره به اینکه متن سخنرانی نتانیاهو در کنگره را خوانده است افزود:" هیچ چیز جدیدی در این سخنرانی نبود." اوباما افزود به واقع پیشنهاد نتانیاهو به جای توافق با ایران عدم توافق است.این سخنان اوباما در کنار تحریم 50 سناتور و نماینده کنگره آمریکا از حزب دموکرات، پاسخی به تلاش های نتانیاهو برای تاثیر گذاری مخرب در فرایند مذاکرات هسته ای با ایران است.

رییس جمهور آمریکا افزود که سخنان نتانیاهو مشابه سخنان گذشته او به هنگام توافق اولیه ژنو با ایران در نوامبر 2013 میلادی بود.

اوباما در مصاحبه روز گذشته خود با شبکه رویترز نیز با اشاره به ادعاهای نتانیاهو به هنگام توافق هسته ای اولیه ژنو در نوامبر 2013 با ایران، گفت تمامی پیش بینی های نتانیاهو در آن هنگام غلط از آب درآمد و ایران به رغم ادعاهای نتانیاهو به قرار داد و توافق اولیه ژنو پای بند ماند و فعالیت های هسته ای خود را در چارچوب توافق ژنو محدود کرد.

گفتنی است نانسی پلوسی یکی از چهره های اصلی رهبری دموکرات ها در کنگره و رییس سابق مجلس نمایندگان آمریکا نیز در واکنش به سخنرانی روز گذشته نتانیاهو در گردهمایی اجلاس ایپک ، این سخنرانی را توهین به شعور آمریکایی ها دانسته است.

نتانیاهو در آن سخنرانی  گفت که آمریکا دغدغه ها و نگرانی های اسراییل را از " تهدید موجودیت " خود درک نمی کند، چون یک ابرقدرت بزرگ است که در گوشه ای امن از دنیا جای دارد؛ در حالی که به ادعای نتانیاهو اسراییل یک کشور کوچک است که در منطقه ای ناامن از دنیا با خطر بقا روبرو است.

 انتقاد اتحادیه اروپا از نتانیاهو: نباید درباره توافق با ایران ایجاد نگرانی کرد

 
فدریکا موگرینی مسئول بلند پایه سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه ضمن هشدار به کسانی که تلاش می کنند در رابطه با انعقاد توافق نامه هسته ای با ایران نگرانی ایجاد کنند، تاکید کرد ما به نتیجه نزدیک می شویم.
 
به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه از ژنو، ، فدریکا موگرینی در جمع روزنامه نگاران با اشاره به انتقادهای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اما بدون ذکر نام وی، تصریح کرد ترویج نگرانی درباره توافق نامه هسته ای با ایران در این مرحله و به ویژه در شرایطی که ما به نتیجه نزدیک می شویم، هیچ کمکی نخواهد کرد. 

نظرات بینندگان

ارسال نظر