صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل از افتتاح سفارتخانه در تهران سخن گفت

خیال‌پردازی صهیونیستی فازجدید ایران‌هراسی

رصد، محمود هرندی

هرچند صهیونیست‌ها امیدوارند با طرح خیالات خود درباره افتتاح سفارتشان در تهران، افکارعمومی منطقه را فریب داده و فضایی غیرواقعی در ارتباط با مناسبات دولت‌ها شکل دهند، ولی تردید نباید داشت که رژیم صهیونیستی که در ماه‌های گذشته بارها تسلیم راهبردهای تهران برای دفاع از محور مقاومت در منطقه شده، امروز بیش از هر کشور دیگری آگاه است که بدون صلاحدید تهران، تحولات منطقه رقم نخورده و همین امر، آن ها را ناچار به طرح ایده‌هایی کرده که نوعی فرار روبه‌جلو برای طراحی روابط کشورهای منطقه است.

کد خبر: 1278

چنانکه یکی از روزنامه‌های صهیونیستی فاش کرده، تل‌آویو اهداف سال ۲۰۱۵ خود در حوزه رابطه با کشورمان را اینگونه طراحی کرده است: «ناکام گذاشتن برنامه هسته‌ای»، «افزایش فشارهای دیپلماتیک بر تهران»، «تداوم تحریم‌ها»، «ایجاد اتحاد منطقه‌ای علیه ایران» و «برجسته کردن نقش ایران در حمایت از گروه‌های مقاومت». با این همه به‌نظر می‌رسد در کنار همه این اهداف نه‌چندان نامحسوس، یک تاکتیک دیگر نیز مدنظر صهیونیست‌هاست که کمتر از آن سخن می‌گویند.

تاکتیک پنهان رژیم صهیونیستی در قبال ایران، تلاش برای ایجاد یک ذهنیت مصنوعی، تحریف‌شده و غیرواقعی درباره امکان نزدیک شدن به تهران است. راهبردی که هرچند در توئیت اخیر سخنگوی وزارت خارجه این رژیم به‌گونه‌ای کنایه‌آمیز مورد اشاره قرار گرفته، اما شاید نشان دهنده یک استراتژی بلندمدت باشد که تل‌آویو از هم‌اکنون به‌دنبال اجرا یا دست‌کم بررسی واکنش‌های افکارعمومی نسبت به آن است.

ماجرای توئیت جنجالی «پائول هرشسون» از این قرار است که سخنگوی وزارت خارجه رژیم‌صهیونیستی پنج‌شنبه گذشته پس از انتشار خبر برنامه وزارت خارجه این رژیم برای آموزش زبان فارسی به کارکنان خود، به خیال‌پردازی پرداخت و گفت اسرائیل روزی سفارت خود در تهران را بازگشایی می‌کند. روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» گزارش داده بود که وزارت خارجه اسرائیل قصد دارد با هدف تقویت نیروهای خود در رویارویی با پرونده ایران، دوره‌های آموزش زبان فارسی برای آن‌ها برگزار کند. «پائول هرشسون» در واکنش به این خبر، در توئیتر نوشت: «روزی سفارتمان در تهران را بازگشایی می‌کنیم. برای انجام این کار، دعا می‌کنم.» وی همچنین در توئیت دیگری، با انتشار خبر آموزش زبان فارسی به دیپلمات‌های صهیونیست، نوشت: «شاید برای آنکه قرار است روزی آنجا در سفارتمان کار کنند.»

 

رژیم صهیونیستی آموزش زبان فارسی به دیپلمات‌هایش را نه به‌منظور آنچه «دعا برای بازگشایی سفارت در تهران» بلکه به دلیل اذعان به قدرت منطقه‌ای کشورمان آغاز کرده است

 

این خیال‌پردازی هرچند با واکنش رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران مواجه شد که گفت «این خواب و خیال نه فقط هیچ‌گاه تعبیر نخواهد شد، بلکه انشاءالله جمهوری اسلامی ایران روزی سفارت خودش را در کشور فلسطین و در این سرزمین مقدس که بدون حضور صهیونیست‌ها شکل خواهد گرفت، افتتاح خواهد کرد»، ولی افزون بر داستان‌پردازی این دیپلمات صهیونیستی، این توئیت جنجالی شاید حکایت از آن داشته باشد که صهیونیست‌ها می‌خواهند در دوره‌ای که انزوای بین‌المللی‌شان اوج گرفته و شاهد حقارت خود در برابر رزمندگان مقاومت هستند، به‌دنبال یک راه فرار تازه بوده و با طرح پیشنهادی درباره عادی‌سازی رابطه با تهران، دیپلماسی ایران را درگیر یک فشار تازه در راستای پروژه ایران‌هراسی کنند.

صهیونیست‌ها که در جریان فشار بر سر پرونده هسته‌ای ایران و نیز برنامه موشکی کشورمان تمام تلاش خود را برای اثبات این اتهام به کار بردند که هدف از این برنامه‌ها، حمله به اسرائیل و کمک به گروه‌های مقاومت – گروه‌هایی که تل‌آویو آنها را تروریستی می‌داند – است، حالا شاید درصدد است تا به دیپلمات‌های غربی فشار بیاورد که از تهران بخواهند برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای و نظامی‌اش باید به فکر سطحی از نزدیکی به تل‌آویو باشد. هرچند صهیونیست‌ها می‌دانند که مذاکرات هسته‌ای حتی به بهبود رابطه ایران و آمریکا در زمینه‌های غیرهسته‌ای نیز نینجامیده و بنابراین ممکن نیست به گشایشی در مناسبات تهران با کشوری که مشروعیت سیاسی‌اش زیرسوال است منتهی شود، اما از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی می‌توان دریافت که ممکن است تل‌آویو به‌دنبال آن باشد تا در قبال کاستن از فشار بر مذاکرات ایران و ۱+۵، تضمین‌هایی امنیتی دریافت کرده و ایران را برای به‌رسمیت شناختن سیاسی خود یا دست‌کم مذاکرات صلح، در منگنه قرار دهد.

هرچند روشن است این تلاش‌ها که در سال‌های گذشته نیز صورت گرفته و به نتیجه نرسیده است، بازهم نافرجام خواهد ماند، ولی گزارش‌های تازه رسانه‌های صهیونیستی در رابطه با آموزش زبان فارسی دیپلمات‌های این رژیم حکایت از آن دارد که این رژیم شاید در پی آغاز دور تازه‌ای از فشارها در این راستاست.

یک توئیت جنجالی و اعتراف به قدرت منطقه‌ای ایران

با این همه، ورای سناریوسازی‌های یادشده که روشن نیست چقدر احتمال وقوع دارد، واقعیت این است که رژیم صهیونیستی آموزش زبان فارسی به دیپلمات‌هایش را نه به‌منظور آنچه «دعا برای بازگشایی سفارت در تهران» بلکه به دلیل اذعان به قدرت منطقه‌ای کشورمان آغاز کرده و این نوع آموزش‌ها نشان می‌دهد که قدرت ایران، دیپلمات‌های صهیونیست را ناچار به سخن گفتن به زبانی کرده که کم‌کم به زبان اول منطقه تبدیل خواهد شد.

هرچند صهیونیست‌ها امیدوارند با طرح خیالات خود درباره افتتاح سفارتشان در تهران، افکارعمومی منطقه را فریب داده و فضایی غیرواقعی در ارتباط با مناسبات دولت‌ها شکل دهند، ولی تردید نباید داشت که رژیم صهیونیستی که در ماه‌های گذشته بارها تسلیم راهبردهای تهران برای دفاع از محور مقاومت در منطقه شده، امروز بیش از هر کشور دیگری آگاه است که بدون صلاحدید تهران، تحولات منطقه رقم نخورده و همین امر، آن ها را ناچار به طرح ایده‌هایی کرده که نوعی فرار روبه‌جلو برای طراحی روابط کشورهای منطقه است. البته با توجه به موضع‌گیری‌های آشکار تل‌آویو علیه ایران و تهدیدات پیاپی کشورمان از سوی صهیونیست‌ها، احتمالا سناریوهای تبلیغاتی جایگزین، نمی‌تواند هدف واقعی فاز جدید پروژه ایران‌هراسی را پنهان سازد، ولی همین تلاش‌های حداقلی هم نشان می‌دهد که صهیونیست‌ها اکنون بیش از هر زمان با درک قدرت نرم ایران و اهمیت فرهنگ و زبان ایرانی در منطقه، در تکاپو افتاده‌اند تا فرضیات تازه‌ای در ارتباط با نسبت خود با قدرت اول منطقه طرح کنند. فرضیاتی که البته نسبتی با واقعیات نداشته و راهبرد تهران در قبال مساله فلسطین آنقدر روشن است که نیازی به شرح و بسط ندارد و متکی بر آرای فلسطینیان برای حکومت بر سرنوشت خویش است. راهبردی اصولی که با حمایت گروه‌های مقاومت اسلامی، انزوای بیش از پیش رژیم صهیونیستی را در جهان موجب شده و بعید است تغییر تاکتیک تل‌آویو هم بتواند این وضعیت را تغییر دهد.

تل‌آویو در سال‌های اخیر، افزون بر شکست نظامی از گروه‌های مقاومت، عرصه نبرد تبلیغاتی با تهران را نیز واگذار کرده و دیگر حتی متحدان غربی‌اش نیز اهمیتی به ادعاهای این رژیم در قبال کشورمان نمی‌دهند. همین وضعیت، حالا شاید استراتژیست‌های صهیونیست را وادار به تغییر راهبرد داده و اما از هم‌اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد که این راهبرد نیز با توجه به قاطعیت سیاست خارجی کشورمان در مقابل رژیم نامشروع صهیونیست، راه به‌جایی نخواهد برد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر