صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

احمد شيرزاد ادعاهايش را پس گرفت

شيرزاد که هفته گذشته در يک نشست در دانشگاه تهران گفته بود اصلا نمي تواند بفهمد چرا ايران پاي در وادي دستيابي به فناوري هسته اي گذاشته، اکنون به ايرنا گفته است: «ما توانسته ايم به دانش هسته اي احاطه پيدا کنيم. البته در ابعاد و اهميت...

کد خبر: 1250

متن پيش رو در ايران هسته اي منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

احمد شيرزاد در مصاحبه اي با خبرگزاري رسمي دولت اظهارات خود درباره بي ارزش بودن فناوري هسته اي در ايران را پس گرفت.

شيرزاد که هفته گذشته در يک نشست در دانشگاه تهران گفته بود اصلا نمي تواند بفهمد چرا ايران پاي در وادي دستيابي به فناوري هسته اي گذاشته، اکنون به ايرنا گفته است: «ما توانسته ايم به دانش هسته اي احاطه پيدا کنيم. البته در ابعاد و اهميت آن مي توان ريزبيني کرد اما دانش هسته اي به عنوان دانش نرم افزاري در ايران بومي شده است وبه لحاظ سخت افزاري نمي شود چيزي را عوض کرد».

اين در حالي است که وي در سخنان پيشين خود اين موضوع را که اساسا ايران به لحاظ علمي در حوزه هسته اي دستاوردي به دست آورده باشد را زير سوال برده بود.

وي در اين مصاحبه با بيان اينکه «دست تيم مذاکره کننده ايران را مي بوسد» از آنها خواسته هر چه زودتر به يک توافق در موضوع هسته اي برسند.

پس از سخنان هفته گذشته شيرزاد رسانه هاي اصولگرا از دولت خواستند موضع خود را درباره اين سخنان روشن کند.

همچنين از دولت خواسته بود معين کند آيا اينگونه سخنان، موضع تيم مذاکره کننده هسته اي را تضعيف نمي کند؟

ظاهرا فعال شدن ايرنا و مصاحبه هاي پي در پي با ايرنا پاسخي به اين درخواست هاست.

دولت تاکنون انتقادات کارشناسي منتقدان اصولگراي تيم مذاکره کننده هسته اي را يکسره بي پاسخ گذاشته و در عوض آنها را با بدترين تعابير خطاب قرار داده است.

اما تا امروز، هيچ مقام دولتي و از جمله هيچ يک از اعضاي تيم مذاکره کننده درباره سخنان احمد شيرزاد موضع صريح و روشني نگرفته اند.

برخي تحليلگران اندکي بدبين تر عقيده دارند اين سخنان هم چيزي از جنس پوستر سفارسي وزارت خارجه به هنرمندان با هدف کم ارزش نشان دادن فناوري هسته اي و تحميل يک «معامله بد» به کشور بوده است.

جالب است که در همين اظهارات توضيحي هم شيرزاد عمق کم دانشي خود در زمينه مهندسي هسته اي را نشان داده است.

وي گفته است: «در بحت سخت افزاري مذاکره کنندگان بايد روي 200 هزار تا يک ميليون سانتريفيوژ چانه بزنند. آنجا است که توليد درابعاد کلان صنعتي انجام مي شد که ما به لحاظ فني با آن فاصله داريم».

جالب است که اين پاراگراف در متن اصلي خبر که روي تلکس ويژه خبرگزاري ايرنا وجود دارد اما از متن منتشر شده روي وب سايت ايرنا حذف شده است.

شيرزاد در همين يک پاراگراف نشان مي دهد برخلاف ادعاهايش چيزي از مهندسي هسته اي نمي داند چرا که براي توليد در ابعاد صنعتي و تامين سوخت يک نيروگاه 1000 مگاواتي مانند نيروگاه بوشهر، صرفا وجود حضور 50 هزار سانتريفيوژ نوع اول در نطنز کفايت مي کند.

«ايران هسته اي» پيش از اين گزارش داده بود احمد شيرزاد بر خلاف ادعايش يک متخصص فيزيک هسته اي است نه يک متخصص مهندسي هسته اي.

ضمن اينکه اظهارات وي آشکارا ريشه سياسي دارد نه مباني فني.

نظرات بینندگان

ارسال نظر