صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

رهبر خطرناک‌ سلفي‌هاي پاکستان آزاد مي‌شود؟/ "ملک اسحاق" کيست؟

کد خبر: 1226

متن پيش رو در فردا منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

هرچند سپاه صحابه ارتباط خود را با لشکر جنگوي پنهان مي‌کرد، سرانجام دولت پاکستان در سال ۲۰۰۲ اين حزب را به دليل مشارکت در اقدامات نظامي، غيرقانوني اعلام کرد. اسحاق پس از تحمل چهارده سال زندان، در سال ۲۰۱۱ آزاد شد و مجددا دوسال پيش از فاجعه کشتار شيعيان کويته بازداشت شد.
انتشار اخباري متناقض و نگران کنده از پاکستان مبني بر آزادي قاتل شيعيان پاکستان و ليدر لشکر جهنگوي موجي از تعجب و نگراني را در اين کشور به همراه داشته است. . خبري که موجب شد نهادهاي اطلاعاتي پاکستان به دولت اين کشور هشدار دهند که آزادي رهبر گروه تروريستي لشکر جهنگوي از زندان موجب ايجاد موج جديدي از تروريسم در اين کشور خواهد بود.

برخي از نهادهاي امنيتي و اطلاعاتي به وزارت کشور پاکستان هشدار داده‌اند که آزادي «ملک اسحاق» رهبر گروه تروريستي لشکر جهنگوي موجب افزايش ناامني‌ها در منطقه خواهد بود، بنابراين وي نبايد از زندان آزاد شود.

ملک اسحاق رهبر گروه تروريستي لشکر جهنگوي قرار بود ديروز پس از زندان آزاد شود اما به‌دليل موارد جديد در پرونده قتل که وي نيز به همين اتهام در بازداشت است تا 2 هفته ديگر در زندان به سر خواهد برد.

وهابيت پاکستان را بشناسيد

گروه تروريستي لشکر جهنگوي تاکنون مسئوليت تعداد زيادي از حملات مرگبار از جمله 2 بمب‌گذاري عليه شيعيان در سال 2013 ميلادي در شهر «کويته» در جنوب غرب پاکستان را که به شهادت رسيدن حدود 200 نفر منجر شد، به‌عهده گرفته است.
لشکر جهنگوي، يک گروه شبه نظامي فرقه‌اي و ضد شيعه است که در سال ۱۹۹۶ به دست گروهي از اعضاي سازمان فرقه‌اي «سپاه صحابه پاکستان» ايجاد شد. خود سپاه صحابه در سال ۱۹۸۵ و در واکنش به تهاجم شوروي به افغانستان و نيز انقلاب اسلامي ايران تشکيل شده بود. هرچند لشکر جنگوي ساختار رهبري خود را پنهان نگه مي‌دارد،

ملک اسحاق کيست؟
 

يکي از رهبران ارشد اين گروه، فردي به نام «ملک اسحاق» است. ملک اسحاق به شدت تحت تأثير افکار «مولانا حق نواز جنگوي»، روحاني تندرو و پايه‌گذار سپاه صحابه بوده است. اسحاق پس از ديدار با مولانا جنگوي در سال ۱۹۸۹، رسما به سپاه صحابه پيوست و در‌‌ همان سال فعاليت‌هاي ضد شيعه خود را آغاز کرد. مولانا جنگوي در سال ۱۹۹۰ ترور شد و لشگر جهنگوي در سال ۱۹۹۶ تاسيس شد. با وجود اختلافات، اين دو گروه با يکديگر مرتبط باقي ماندند.

در حقيقت، لشکر جنگوي به عنوان بازوي نظامي سپاه صحابه نيز در نظر گرفته مي‌شود که در مقابل «سپاه محمد»، شاخه نظامي حزب شيعي «تحريک نفاذ فقه جعفريه» قرار مي‌گرفت. در اين ميان، هرچند سپاه صحابه ارتباط خود را با لشکر جنگوي پنهان مي‌کرد، سرانجام دولت پاکستان در سال ۲۰۰۲ اين حزب را به دليل مشارکت در اقدامات نظامي، غيرقانوني اعلام کرد. اسحاق پس از تحمل چهارده سال زندان، در سال ۲۰۱۱ آزاد شد و مجددا دوسال پيش از فاجعه کشتار شيعيان کويته بازداشت شد.
بازداشتي که به نظر مي رسد اين روزها به انتهاي خود نزديک مي شود تا در کنار نام "داعش" نام وهابي هاي پاکستاني را بيشتر بشنويم...

نظرات بینندگان

ارسال نظر