صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ترک ديوار تحريم ها نمايان مي شود

چند روز پيش نيز خبرگزاري رويترز به نقل از منابع دولتي چين گزارش کرد که واردات نفت خام آن کشور از ايران در ماه نوامبر نسبت به ماه قبل از آن ٥٣ درصد افزايش يافته و به حدود ٥١٨ هزار بشکه در روز رسيده است.

کد خبر: 1215

مطلبي که مي خوانيد در خبرگزاري آريا منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
فروش نفت ايران به مشتريان عمده آسيايي افزايش يافته است و مسولان ايراني نيز از رشد مثبت اقتصادي خبر داده‌اند.
 روز جمعه، ٥ دي (٢٦ دسامبر)، وزارت اقتصاد، تجارت و صنايع ژاپن گزارش کرد که در ماه گذشته ميلادي (نوامبر)، ميزان خريد نفت ژاپن از ايران به روزانه بيش از ١٦٣ هزار بشکه افزايش يافته است. آمار منتشر شده توسط اين وزارتخانه نشان مي‌دهد که اين ميزان نسبت به زمان مشابه سال گذشته ميلادي بيش از ٩٨ درصد افزايش داشته است.
چند روز پيش نيز خبرگزاري رويترز به نقل از منابع دولتي چين گزارش کرد که واردات نفت خام آن کشور از ايران در ماه نوامبر نسبت به ماه قبل از آن ٥٣ درصد افزايش يافته و به حدود ٥١٨ هزار بشکه در روز رسيده است.
اگرچه اين مزان کمي کمتر از واردات نفتي چين از ايران در ماه نوامبر سال گذشته بود، اما در طول يازده ماه اول سال جاري ميلادي متوسط واردات چين از ايران به بالاي ٥٤٤ بشکه در روز رسيد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ٢٩ درصد بيشتر بود. اين ميزان خريد نفت از ايران از سال ٢٠١١ به بعد، يعني از زمان تشديد تحريم‌هاي خارجي عليه جمهوري اسلامي، سابقه نداشته است.
براساس اين گزارش، تحليلگران نفتي پيش‌بيني کرده‌اند که واردات نفتي چين از ايران در ماه جاري هم نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش نشان دهد. همچنين، شرکت نفتي دولتي چين اخيرا قرارداد خود با شرکت ملي نفت ايران را تجديد کرد که طبق آن، خريد نفتي اين شرکت از ايران طي سال آينده ميلادي، دست کم معادل خريد آن در سال جاري خواهد بود.
چين، هند، کره جنوبي و ژاپن خريداران اصلي نفت خام ايران هستند و آمار حاکي از آن است که واردات نفتي خريداران آسيايي از ايران طي سال جاري در مجموع بيش از ٣٠ درصد نسبت به سال گذشته افزايش يافته است. البته در طول سال، نوسانات فصلي تغييراتي را در ميزان خريد پديد آورد و از جمله در ماه نوامبر سال جاري، گزارش شد که فروش نفت ايران به کشورهاي آسيايي نسبت به ماه اکتبر کاهش يافته اما اين کاهش موقتي بوده است.
همچنين، اين احتمال نيز وجود دارد که ژاپن با استفاده از موقعيت بازار نفت و پيش‌بيني‌ افزايش نسبي بهاي نفت خام در آينده نزديک، به ذخيره‌سازي نفت مبادرت کرده باشد.
خبر افزايش فروش نفت ايران به کشورهاي آسيايي در حالي انتشار مي‌يابد که مقامات ايران اخيرا از تحقق رشد اقتصادي مثبت پس از يک دوره رکود عميق و رشد منفي خبر داده‌اند.
پيشتر، بانک مرکزي ايران آماري را حاکي از تبديل رشد منفي اقتصادي سال گذشته به رشد مثبت منتشر کرده بود .وزير اقتصاد نيز گفته بود : رشد اقتصادي در بهار 93 مثبت شد.

نهاونديان نيز اظهارات حسن روحاني، رئيس جمهوري را بازگو کرد که در سخناني در خراسان جنوبي گفته است که در شش ماه اول سال ١٣٩٣، نرخ رشد اقتصادي مثبت بوده است.گفتني است رييس‌جمهور با بيان اينکه دولت از ابتدا با دو معضل تورم بالاي 40 درصد و رکود مواجه بود، اظهار کرد: امروز تورم از 40 درصد به 17 درصد کاهش يافته است.
روحاني اظهار داشت: ما در سال گذشته رشد منفي داشته‌ايم اما در سه ماه اول سال 93 با محاسبات بانک مرکزي توانستيم نسبت به سه ماه اول سال 92 رشد داشته باشيم. در اين سه ماه رشد بالاي 4 درصد داشتيم در حاليکه در سال‌هاي 91 و 92 رشد ما منفي بوده است در واقع در اين سه ماه ما از رکود خارج شده‌ايم.
وي همچنين افزود: امروز افتخار دارم که به ملت ايران اعلام کنم طبق آماري که ديشب بانک مرکزي اعلام کرده در سه ماه دوم سال جاري نيز کشور رشد مثبت داشته است. در مجموع در شش ماهه اول سال جاري کشور شاهد رشد چهار درصد بوده اين در حالي است که در سال 91 ما رشد منفي 6.8 درصد داشتيم و در سال 92 هم رشد منفي داشتيم. هنگامي که کشور در شش ماه اول سال جاري رشد داشته يعني رونق اقتصادي آغاز شده است.
روحاني در ادامه با بيان اينکه تمام پيشرفت‌هاي کشور در شانزده ماه گذشته به دست توانمند مردم ايران انجام شده، اظهار کرد: دولت خادم مردم بوده و دنبال آن است که مطالبات و اهداف مردم را با کمک مردم برآورده سازد.
رييس‌جمهور همچنين با بيان اينکه کشور طبق آمار بانک مرکزي در حوزه‌هاي نفت و گاز، معادن، خدمات و مسکن پيشرفت قابل ملاحظه‌اي داشته، افزود: رونق در زمينه ساخت و ساز نيز آغاز شده است. اکنون 94 درصد بودجه عمراني استان‌ها معادل 22 هزار ميليارد تومان پرداخت شده که اين رقم نسبت به سال‌هاي گذشته بي‌سابقه است.
وي همچنين افزود: ما در زمينه نفت و گاز نيز رشد بسيار خوبي داشتيم. تا پايان سال رشد توليد گاز روزانه 100 ميليون متر مکعب اضافه مي‌شود. گرچه شرايط جهاني و به ويژه توطئه برخي کشورها قيمت نفت را کاهش داده اما ما از اين مشکلات با همت مردم عبور مي‌کنيم. قيمت نفت نيز به اين صورت باقي نمي‌ماند و هر چه توطئه انجام شود افق آينده ما روشن است.
هر چه هست به نظر مي رسد ديوار تحريم ها ترک برداشته و برخلاف آنچه دلواپسان مي گويند روزهاي خوب در پيش است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر