صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

روحاني براي "دلجويي" به قم مي‌رود؟

مساله ديگري که معمولا براي دولت مشکل ساز مي‌شود، وارد شدن اختلاف نظر فقها به جريان تصميم گيري‌هاي دولت است. نمونه اين اختلافات را در مورد موضوع تک خواني خانم‌ها شاهد بوديم. به هر حال وقتي يک نفر اشعار مناسبي را با رعايت مسايل شرعي بخواند از نظر برخي مراجع پذيرفته شده و امام هم در اين خصوص فتوا دارد اما عده اي ديگر با آن مخالف هستند، مشکل وقتي است که اين‌ها بخواهند به دولت امر و نهي کنند زيرا روشن نيست که بالاخره دولت – وزارت ارشاد- بايد به کدام فتوا عمل کند.

کد خبر: 11261

مطلبي که مي خوانيد در فرارو منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

------------------------------
رييس جمهور در سفر بعدي سفر استاني خود نه خراسان شمالي بلکه به قم سفر مي کند. مقصد جديد بر پايه يک تغيير از پيش اعلام نشده انتخاب شد. هنوز توضيحي درباره علت تغيير در برنامه سفر رييس جمهور عنوان نشده است اما چالش‌هاي موجود ميان مراجع تقليد با وزارت ارشاد اين احتمال را تقويت مي‌کند که اين سفر نوعي دلجويي دولت از علما است.
حسن روحاني هفته آينده به قم خواهد رفت در حالي که قرار بود خراسان شمالي مقصد اين سفر باشد. اهميت سفر به قم به عنوان پايتخت مذهبي کشور وقتي بيشتر مي‌شود که در هفته هاي اخير انتقادات مراجع تقليد از سياست‌هاي فرهنگي دولت به اوج خود رسيده است.

روحاني به قم مي رود تا پاسخ دهد
حسين کنعاني مقدم، فعال سياسي اصولگرا با اعتقاد به اينکه روحاني به قم مي‌رود تا پاسخگوي مراجع تقليد باشد، در گفت و گو با فرارو گفت: دولت يازدهم از ابتداي کار گفته بود که دولت پاسخگو است لذا اکنون که علامت سوال‌هاي جدي در حوزه عملکرد وزارت ارشاد وجود دارد وقت آن رسيده که در جهت اين پاسخگويي اقدام کند.
وي افزود: البته سفرهاي استاني به صورت دوره اي انجام مي‌شود و حتما برنامه سفر به قم نيز وجود داشته است اما مسايل پيش آمده سبب شد که زمان آن جلو بيفتد.
دبيرکل حزب سبز در پاسخ به اين پرسش که آيا اين سفر را مي‌توان دلجويي دولت از علما ارزيابي کرد، گفت: بيشتر جنبه پاسخگويي دارد زيرا مراجع به دنبال دلجويي نيستند و تنها مي‌خواهند که کسي ار خطوط اسلام پا فرا‌تر نگذارد.
وي همچنين در خصوص اهميت سفر به قم براي دولت‌هاي مختلف گفت: اين فرصت خوبي است که رييس جمهور از حمايت روحانيون نيز بهره گيرد و مشکلات موجود را حل و فصل کند البته بهتر است که استفاده از پتانسيل‌هاي اين بخش به طور کلي در سياست‌هاي دولت وجود داشته باشد و به مواقع بحراني محدود نشود.
در عين حال گروهي نيز اعتقاد دارند که اين سفر در راستاي برنامه هاي دولت انجام مي‎شود و مشکل جدي ميان مراجع و دولت وجود ندارد.

تشکيل شوراي مرجعيت براي جلوگيري از اختلافات
محمد تقي فاضل ميبدي عضو مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم در گفت‌و‌گو با فرارو درباره دلايل اهميت اين سفر گفت: سفر به اين استان به خاطر مشکلات عمراني ضروريست اما اثرگذاري قم در تصميمات دولت به خصوص در بخش فرهنگي موضوع مهم تري است.
وي افزود: قم جايگاهي غير قابل کتمان در عرصه سياسي و فرهنگي دارد و به نوعي کنترل مذهبي و ديني کشور از اين شهر و به واسطه امر و نهي به دولت‌ها انجام مي‎گيرد. به همين خاطر ارتباط دولت‌ها با اين استان مساله قابل تاملي است.
عضو مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه با تاکيد بر اينکه امر و نهي به دولت، ايرادات و محاسني دارد، گفت: تلاش علما در قم اين است که نحوه اداره امور کشور با دين و مذهب مغايرت نداشته باشد. اين درحالي است که به اعتقاد من حد و مرز اين مغايرت به صورت روشن در قانون اساسي مشخص شده است.
فاضل ميبدي افزود: مساله ديگري که معمولا براي دولت مشکل ساز مي‌شود، وارد شدن اختلاف نظر فقها به جريان تصميم گيري‌هاي دولت است. نمونه اين اختلافات را در مورد موضوع تک خواني خانم‌ها شاهد بوديم. به هر حال وقتي يک نفر اشعار مناسبي را با رعايت مسايل شرعي بخواند از نظر برخي مراجع پذيرفته شده و امام هم در اين خصوص فتوا دارد اما عده اي ديگر با آن مخالف هستند، مشکل وقتي است که اين‌ها بخواهند به دولت امر و نهي کنند زيرا روشن نيست که بالاخره دولت – وزارت ارشاد- بايد به کدام فتوا عمل کند.
وي ادامه داد: اين وضعيت سبب مي‌شود هر از چندگاهي عده اي با اظهار نظر‌ها، تحليل و تفسيرهاي خود ذهن مراجع را نسبت به موضوعات حساس کرده و از اين حساسيت‌ها در جهت مخالف با دولت استفاده کنند.
عضو مجمع محققين با طرح پيشنهادي مبني بر شکل دادن شوراي مرجعيت گفت: بهتر از شوراي متشکل از کار‌شناسان، متخصصان و علما تشکيل شود تا ديگر شاهد اين اختلافات نباشيم.
فاضل ميبدي همچنين گفت: با وجود اهميت اين سفر نبايد نتيجه گرفت که دولت با مرجعيت اختلاف دارد. من در قم مي‌بينيم که با وجود تلاش‌هاي عده اي در آستانه انتخابات، بولتن سازي‌ها به جايي نرسيده و چالشي ميان دولت و مراجع وجود ندارد.
وي در ادامه گفت: برخي از مخالفت‌هاي فقها که البته با نيت حفاظت از ارزش‌ها صورت مي‌گيرد، صحيح نيست و بايد با همفکري دولت و علما حل شود. نمونه اين موضوع سخت گيري‌هاي مربوط به حجاب توريست‌ها است، در حالي که ضرر و زيان حاصل از اين امر – به واسطه کاسته شدن درآمد گردشگري – در شرايط اقتصادي فعلي مهم‌ترين ضد ارزش است.
اين عضو مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم ابراز اميدواري کرد که دولت و مراجع تقليد در اين سفر براي مشکلاتي از اين دست چاره انديشي کنند و فرصت اختلاف افکني را از مخالفان سلب کنند.
به هر ترتيب اين سفر نسبت به ديگر سفرهاي استاني دولت اهميت ويژه اي دارد زيرا دولت روحاني که بعد از چند سال تيرگي روابط دولت (دولت احمدي نژاد) و قم توانسته است رابطه بهتري با مراجع ايجاد کند اکنون به خاطر اختلاف نظر‌ها در حوزه فرهنگي در تنگنا قرار گرفته است. اما اينکه زمان سفر روحاني به اين استان به خاطر رفع تنگنا جلو افتاد باشد يا خير تاثيري در استفاده دولت از ظرفيت‌هاي موجود در قم ندارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر