صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

توضيح حدادعادل درباره تبريک شهاب مرادي

در پي انتشار اين تبريک، موجي از اظهارنظرهاي مخالف و موافق در فضاي مجازي برخاست و دست کم به يکي از روزنامه‌ها نيز سرايت کرد. شمار اين اظهارنظرها در «اينستاگرام» آقاي شهاب مرادي، کمتر از بيست و چهار ساعت پس از انتشار تبريک از هزار عدد گذشت.

کد خبر: 10870

مهر/ در پي درج آگهي تبريک شهاب مرادي در يک روزنامه به دکتر حدادعادل به مناسبت تولد نوه اش با نام خديجه، موجي از بحثهاي مثبت و منفي در اين باره در رسانه ها و شبکه هاي مجازي شکل گرفت که دکتر حداد عادل روز گذشته در سايت شخصي خود به آنها پاسخ داد که در ادامه مي خوانيد:

در پي انتشار اين تبريک، موجي از اظهارنظرهاي مخالف و موافق در فضاي مجازي برخاست و دست کم به يکي از روزنامه‌ها نيز سرايت کرد. شمار اين اظهارنظرها در «اينستاگرام» آقاي شهاب مرادي، کمتر از بيست و چهار ساعت پس از انتشار تبريک از هزار عدد گذشت. مخالفان، آقاي مرادي را به خودشيريني براي حداد عادل و نسبت‌هاي ديگري که از گفتن آن پرهيز مي‌کنم، متهم کرده بودند و درج اين آگهي را، آن هم در صفحۀ اول روزنامه‌اي مثل همشهري، در شرايط سخت اقتصادي مردم، اسراف دانسته بودند. بعضي هم تبريک گفتن به مسئولان را به مناسبت تولد نوه آنها بدعتي زشت تلقي کرده بودند.

من، از آن جهت که يک طرف اين ماجرا هستم لازم مي‌دانم اکنون که با گذشت چند روز، موج رسانه‌اي اين خبر از اوج افتاده و فروکش کرده است دربارۀ آن توضيح دهم. حقيقت اين است که از سالها پيش همواره از خود مي‌پرسيدم چرا حضرت خديجه کبري سلام الله عليها در جامعۀ امروز ايران که به برکت انقلاب با اسلام تجديد عهد کرده اين اندازه غريب و گمنام است؟ براي اين سؤال پاسخي موجه پيدا نمي‌کردم. با خود مي‌گفتم مگر نه اين است که آن بانوي ارجمند مال و ثروت خود را در اختيار پيامبر نهاد تا در راه اسلام هزينه شود. مگر نه آنکه آن بانو مادر مسلمانان محسوب مي‌شود زيرا نخستين زني بود که در آغاز بعثت به پيامبر ايمان آورد و در کنار حضرت علي عليه السلام در مسجد الحرام در يک نماز جماعت سه نفره شرکت مي‌کرد و همچون همسري دلسوز، با مهرباني و عطوفت در همۀ سختي‌ها در کنار پيامبر بود و به او در اين وظيفۀ دشوار رسالت مدد مي‌رساند؟ مگر نه اينکه بانوي بزرگوار، با همۀ تمکن مالي که داشت، سرانجام در شعب ابوطالب محاصرۀ اقتصادي را در کنار پيامبر تجربه و تحمل کرد و اندکي بعد از پايان محاصره درگذشت؟ و بالاخره مگر نه اينکه او همسر پيامبر و مادر فاطمۀ زهرا سلام الله عليها است که مردم کشورمان اين همه به او عشق مي‌ورزند و نام فاطمه پرشمارترين نام دختران در ايران امروز است؟

در جلد پانزدهم دانشنامۀ جهان اسلام ذيل عنوان «خديجه»، از جمله آمده است:

مهر و محبت خديجه به فرزندانش چنان بود که خاطرۀ او تا نسلها در خاندان پيامبر اسلام بر جاي مانده بود و همواره از او به نيکي ياد مي‌شد. امام حسين عليه السلام در واقعۀ عاشورا در کربلا در مقابل سپاه شام به مادربزرگش خديجه فخر مي‌ورزيد که اولين زن مسلمان بود (مجلسي، جلد ۴۴ بحارالانوار، ص ۳۱۸)؛ امام سجاد عليه السلام در خطبه‌اش در مجلس يزيد در دمشق بعد از واقعۀ عاشورا، خود را فرزند بانوي بزرگ اسلام، خديجه سلام الله عليها مي‌دانست (همان، جلد ۴۵، ص ۱۷۴) ... نيز گفته شده که خداوند به واسطۀ امين وحي، جبرئيل، بر او سلام فرستاده و او را گرامي داشته است. (همان، جلد ۱۸، ص ۳۸۵).

من براي اين سؤال که چرا مردم ايران، نام دختران خود را خديجه نمي‌گذارند پاسخي نداشتم. به ياد مي‌آوردم که وقتي نوجوان بودم معمولاً کسي نام زينب را براي دختر خود انتخاب نمي‌کرد؛ حتي همان مادراني که در روضه‌هاي محرم با ذکر مصائب امام حسين (ع) و حضرت زينب (س) اشک مي‌ريختند و بر سر و سينه مي‌زدند، اين نام را انتخاب نمي‌کردند. اما با تحولي که در نيم قرن اخير در بينش مردم نسبت به قيام عاشورا و قهرمانان آن، به ويژه حضرت زينب و امام سجاد سلام الله عليها به وجود آمد اين نامها، خصوصاٌ نام زينب امروزه در ايران به فراواني رواج يافته است. در کلاس درس من در سال سوم دبيرستان پسرانۀ فرهنگ، از چهل دانش‌آموز، سيزده نفر، در جواب سؤال من، اعلام کردند که در خانه زينب دارند!

من فکر مي‌کنم که چنين اتفاقي براي نام خديجه هم در ايران قابل تصور و قابل تحقق است. آروزمند بودم خداوند به خانۀ ما، که در آن زهرا و زينب و نرگس و سه فاطمه داريم دختري عنايت کند تا او را خديجه بناميم. چنين اتفاقي خوشبختانه روي داد و پدر و مادر دختر که نامهاي «روح الله» و «بنت الهدي» خود را از انقلاب اسلامي گرفته بودند، خودشان، مستقل از تمايل پدربزرگ‌ها و مادربزرگها، اين نام را قبل از تولد براي دختر خود انتخاب کرده بودند. آنها تصميم داشتند اگر فرزند پسري پيدا کنند نامش را «چمران» بگذارند!

آنچه گفتم، البته همۀ داستان نبود، بخش ديگري از اين داستان به آقاي شهاب مرادي مربوط مي‌شود. تير ماه نود و سه من و همسر و داماد و دخترم به عمره مشرف شديم. در کارواني که آقاي شهاب مرادي هم در آن بودند. من قبل از آن شنيده بودم که ايشان نسبت به اين موضوع که چرا مردم ايران نام خديجه را براي دختران خود انتخاب نمي‌کنند حساسيت دارند و در واقع شنيده بودم که هم عقيده و همدرد من هستند. اتفاقاً در مکه"، ايشان در جمع زائران کاروان دربارۀ حضرت خديجه به تفصيل صحبت و از گمنام ماندن آن بانو اظهار تأسف و تعجب کردند. نوبت صحبت من بعد از ايشان بود. در ضمن صحبت، براي آنکه آقاي شهاب مرادي بداند که براي گله‌مندي‌ها و تذکرات چند سالۀ او گوش شنوايي پيدا شده، گفتم آقاي مرادي در همين کاروان شما پدر و مادري هستند که منتظر فرزندند و تصميم گرفته‌اند اگر خداوند به آنها دختري بدهد نامش را خديجه بگذارند.

روز بعد به زيارت قبر حضرت خديجه رفتيم. آقاي شهاب مرادي آنجا بود و براي عده‌اي دربارۀ فضايل آن حضرت صحبت مي‌کرد و توصيه مي‌کرد که نام دختران خود را خديجه بگذارند. در ضمن صحبت چشمش به من افتاد که در انتهاي آن جماعت ده پانزده نفري ايستاده بودم و با اشاره به من گفت که فلاني هم که يکي از بستگانش منتظر فرزند است نذر کرده است نام او را، اگر دختر باشد خديجه بگذارد. فيلم صحبت آقاي مرادي را که من هم در آن ديده مي‌شوم کسي که نخواسته نام خود را ذکر کند در اينترنت به نمايش گذاشته و من آن را ديده‌ام و ديگران هم مي‌توانند ببينند. او با عرضۀ اين فيلم خواسته است ثابت کند که ماجراي اين تبريک، يک ريشۀ اعتقادي دارد و سابقۀ آن به ماه‌ها قبل برميگردد.

اين صحبت‌ها و آن سفر گذشت تا آنکه فرداي روز تولد خديجه خودمان، آقاي مرادي را بعد از خروج از يک مجلس ختم که من هم در آن شرکت کرده بودم در پياده‌رو خيابان ديدم و از ماشين پياده شدم و با خوشحالي به او خبر دادم که آن خديجه که در مکه ذکر خيرش رفته بود ديشب به دنيا آمده است! پس از آن بود که آن آگهي با امضاي شهاب مرادي خطاب به من در روزنامۀ همشهري چاپ شد. اکنون من از خوانندۀ اين نوشته تقاضا مي‌کنم يک بار ديگر آن آگهي را بخواند. آگهي کمتر از ۹ سطر دارد و کمتر از سه سطر آن مربوط به تولد نوۀ من است (به عنوان مقدمۀ واجب) و در حدود شش سطر آن به تبليغ نام حضرت خديجه اختصاص يافته است. هر کسي اين آگهي را بخواند مي‌فهمد که مقصود آقاي مرادي، کمک به ترويج اين سنت و شکستن اين سد ذهني بوده و او مي‌خواسته با معرفي يک نمونۀ واقعي، الگوسازي و فرهنگ‌سازي کند. البته اين کار براي او خرج هم داشته و با رضايت کامل هزينۀ درج آگهي را خود پرداخته است و معتقد است اگر مي‌خواست فقط يک شب براي حضرت خديجه (س) مجلسي برپا کند، در همين حد و شايد هم بيشتر هزينه داشته است، حال آنکه تأثير اين آگهي در جامعه، از برپايي آن مجلس به مراتب بيشتر است. جالب توجه اينکه در همان شماره و همان صفحه از روزنامۀ همشهري، در کنار آگهي تبريک تولد خديجه، شش آگهي ديگر، در تسليت فوت بانوي ديگري به نام «خديجه»، که من همسر مرحوم او و فرزندانش را به ديانت مي‌شناسم، درج شده است. تقارن اين دو نوع آگهي، اين پيام را در خود دارد که خديجه تنها نام زنان سالخورده‌اي که از دنيا مي‌روند نيست، بلکه نام دختراني که به دنيا مي‌آيند نيز هست و اين سنت نيکو، در ايران، از بين نمي‌رود بلکه احيا مي‌شود.

نکته مهم اين است که سالهاست دنياي غرب، از سلمان رشدي گرفته تا روزنامۀ فرانسوي شارلي ابدو، براي مقابله با مسلمانان، شخص پيامبر اسلام را نشانه گرفته و آن بزرگوار را آماج تيرهاي تهمت خود ساخته‌ است. آيا در دنياي اسلام که امروز در واکنش به اين اهانت‌ها فرياد «لبيک يا رسول الله» از همه جا شنيده مي‌شود، تبليغ و ترويج نامگذاري يک نوزاد دختر به نام همسر با وفاي پيامبر، حضرت خديجه (س)، جز اداي وظيفه، آن هم در کمترين حد، معناي ديگري مي‌تواند داشته باشد؟ آيا احترام به حضرت خديجه، احترام به پيامبر (ص) و واکنشي در برابر بي‌احترامي‌ها نيست؟

عموم مردم و خصوصاٌ کساني که مرا مي‌شناسند مي‌دانند که اهل تبريک گفتن و تبريک دريافت کردن، آن هم در روزنامه‌هاي کثيرالانتشار، نيستم. حتي وقتي رئيس مجلس شدم هم اجازه ندادم تبريکي نسبت به من در روزنامه‌ها درج شود. آقاي شهاب مرادي هم خوشبختانه نه کاري با من دارد نه احتياجي که بخواهد با درج آگهي تبريک در تولد نوۀ من، براي خودش منفعتي احتمالي دست و پا کند. حال بايد پرسيد وقتي فلسفۀ اين تبريک گفتن به صراحت و روشني تمام در متن آن بيان شده، به راستي علت اينکه بعضي‌ها اصل مطلب را ناديده گرفته و کنار نهاده‌اند چيست؟ اين همه مخالفت و تهمت و توهين و سر و صدا در فضاي مجازي چه معنايي دارد؟ من به سهم خود وظيفه مي‌دانم از همۀ کساني که در همين فضاي مجازي با درک درست از کار آقاي شهاب مرادي به دفاع از انگيزه و انديشۀ ايشان همت کرده‌اند سپاسگزاري کنم. خودم هم از ايشان درست به همين دليل تشکر مي‌کنم.

تصميم دارم نسخه‌اي از همۀ اين اظهارنظرهاي موافق و مخالف تهيه کنم و آن را در دفتري محفوظ بدارم و اين بيت از حافظ را نيز با آن همراه کنم که « روي تو کس نديد و هزارت رقيب هست/در غنچه‌اي هنوز و صدت عندليب هست!» تا اگر ان‌شاء الله خديجۀ ما عمرش به دنيا بود بعدها اين مجموعه را به عنوان سندي حاکي از واقعيات جامعۀ امروز ما بخواند و ارزيابي کند که آيا اين فضاي پرشور و پرغوغا، در ترويج نام حضرت خديجه کبري در ايران مؤثر واقع شده يا نه. اميدوارم چنان شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر