صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

عقوبت در انتظار متهمان غائله 22 بهمن قم

کد خبر: 10854

خانه ملت/ مطلبي که مي خوانيد در خبرگزاري خانه ملت منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

---------------------------------------------------
حادثه قم و هتک حرمت به رييس مجلس شوراي اسلامي وارد دومين سال خود شد. نه زمان اين حادثه که مصادف بود با سالروز انقلاب اسلامي و نه مکان آن که در حرم مقدس حضرت معصومه(س) رخ داد، با هيچ حساب و کتابي، سنخيتي با تندروي و هتاکي نداشت آن هم از نوع رفتاري که حلقه پرتو داشت و آن هم در قبال شخصي که رييس يکي از قواي سه گانه کشور است.
تقبيح علماي قم و مراجع تقليد نسبت به اين حادثه و سخنان تند و انتقادي رهبر معظم انقلاب در کنار اظهارنظرهاي مجلسي ها در ذم اين رفتار، باعث شد کميته تحقيق حادثه قم در مجلس شکل بگيرد چرا که مقام معظم رهبري در پي آن حادثه تصريح کردند: اينکه عده اي برخي را ضدولايت و ضد بصيرت بنامند و شعار بدهند نظير آنچه اخيراً در قم روي داد، اقدامي غلط است و بنده کاملاً مخالف اين کارها هستم که قبلاً هم نظير آن در مرقد مطهر حضرت امام (ره) اتفاق افتاد و به مسئولان تذکر دادم جلوي اين کارها را بگيرند.
عليرغم اين تاکيد رهبر انقلاب و با وجود انتظار مردم براي شناسايي و مجازات عاملان اين حادثه، اما دو سال گذشت و برخوردي با عاملان آن صورت نگرفت.
کميته تحقيق مجلس، گزارش حادثه قم را در صحن علني قرائت و مراتب را براي پيگيري به قوه قضاييه ارسال کرد. گزارش مکتوب 800صفحه اي که شامل مصاحبه و عکس و سند بود ولي گويا دستگاههاي ذي ربط به جاي رسيدگي، آن را آرشيو و بايگاني کرده اند.
نمايندگان مردم در مجلس در گفت و گو با خانه ملت بر ضرورت برخورد جدي و قاطع با عاملان اين حادثه تاکيد کردند و از دستگاههاي ذي ربط خواستند با دقت و جديت به اين مورد رسيدگي کنند.

سبحاني‌نيا:رفتار تندروانه عليه شخصيتهاي ترازاول کشور مورد تقبيح است
عضو هيئت رئيسه مجلس با بيان اينکه اگر با عاملان حوادث تندروانه برخورد شود، خواهند فهميد حساب و کتابي در کشور وجود دارد؛ از دستگاه هاي مسئول خواست موضوعات اين چنيني را به دقت رصد و شناسايي و نتيجه آن را به مردم گزارش کنند.
حسين سبحاني‌نيا در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري خانه ملت با اشاره به حادثه 22بهمن قم و اهانت عده‌اي به رييس مجلس در جريان سخنراني او در حرم حضرت معصومه(س) گفت: اين نوع حرکتهاي سازمان‌يافته و هدايت‌شده به منظور وهن شخصيت‌هاي موثر کشور کاملا ناپسند است چراکه در کشور حساب و کتاب و نظم و قانوني وجود دارد و هرکس صاحب جايگاهي است که بايد حرمتها حفظ شود و اگر حرکتي خلاف مجاري قانوني صورت گيرد، بايد با آن برخورد جدي صورت گيرد.
نماينده مردم نيشابور در مجلس شوراي اسلامي افزود: پيش از حادثه قم و سخنراني دکتر لاريجاني، چند مورد ديگر نيز در همين راستا تکرار شده بود؛ اين نوع رفتار و اعمال مورد تقبيح است و همه نيروهاي دلسوز انقلاب اين نوع حرکات و رفتار ناپسند را محکوم مي‌کنند و زيرا چهره بدي از نظام در ذهن مردم تصوير مي‌کند.
وي بيان کرد: بايد با اين گونه پديده‌هاي نادرست برخورد جدي صورت گيرد؛ همچنانکه در اين ارتباط گزارشهايي هم تهيه و به مراجع مختلف اعلام شد ولي متاسفانه پي از گذشت دو سال هنوز برخورد جدي با آنها که ريشه اينگونه حرکتهاي افراطي را بخشکاند، صورت نگرفته است.
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: پس از 36سالي که از انقلاب اسلامي مي‌گذرد، قطعا بايد اين ناخالصي‌ها و پديده‌هاي نادرست و ناهمگون با اصل انقلاب اسلامي پاک و زمينه بروز و ظهور چنين پديده‌هايي خشکانده شود و اگر در چند مورد با عاملان و مسببان چنين حوادثي برخورد شود، خواهند فهميد حساب و کتابي در کشور وجود دارد.
سبحاني نيا هتک حرمت شخصيتهاي تراز اول کشور را نادرست خواند و با بيان اينکه چنين رويکردي مورد پذيرش ملت ما نخواهد بود، گفت: بايد دستگاه هاي مسئول اعم از امنيتي سياسي و قضايي با بررسي همه جانبه، موضوعات اين چنيني را رصد و شناسايي و نتيجه آن را به مردم گزارش کنند تا شاهد تکرار اين گونه حرکات در آينده نباشيم.
عضو هيئت رئيسه مجلس با انتقاد از برخي گروهها و جريانها که در آن زمان نسبت به تقبيح اين مساله واکنش نداشتند، افزود: افراط و تفريط در همه دوره ها وجود دارد ولي گروههاي سياسي بايد اينگونه عناصر افراطي را از خود طرد کنند تا زمينه براي تکرار اين رفتار ناهمگون با حرکت اصيل انقلاب زمينه ها را به وجود نياورند؛ ضمن آنکه چنين رفتاري خلاف شرع و قانون است و به مصلحت اينگونه جريانات سياسي نيز نمي تواند باشد.

حقيقت پور: افکار عمومي منتظر اقدام دستگاههاي قضايي است
منصور حقيقت پور در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري خانه ملت گفت: آنها که به رييس مجلس در روز 22 بهمن سال 91 در قم توهين و جسارت کردند، قوانين نظام جمهوري اسلامي ايران را زير پا گذارند و اين رفتار آنها محصول تفکري تندرو بود که پيش از اين نيز در حرم حضرت معصومه(س) و حرم حضرت امام (ره) رخ داده بود و رهبر معظم انقلاب اين اتفاقات مورد نقد قرار داده بودند.
نماينده مردم اردبيل، نمين و نير در مجلس شوراي اسلامي افزود: عده اي با حمايت و پشتيباني گروهها و حلقه هاي خاص به خود اجازه ميدهند تا هرآنچه را صلاح دانستند، اجرايي کنند؛ حال اين صلاحديد پرتاب کفش و مهر باشد يا سردادن شعار و توهين، دريغ ندارند.
وي با اشاره به اينکه برخي رفتارها موجب تحميل هزينه هاي گزاف به نظام جمهوري اسلامي ايران شده است، به بيانات رهبري در مذموم دانستن اين برخوردها و واکنشها اشاره کرد و گفت: براي جلوگيري از تداوم چنين رفتارهايي بايد دستگاههاي مسئول وارد عرصه شوند و با عاملان اين وقايع برخورد جدي داشته باشند.
نايب رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: مجلس اراده خوبي براي پيگيري اين حادثه داشت و گزارش به صورت حرفه‌اي و عادلانه تدوين و پس از آن با اعلام نظر اکثر نمايندگان اين گزارش براي پيگيري قضايي به قوه قضائيه ارسال شد.
حقيقت پور ادامه داد: من اطلاعات دارم که بر اساس آن اقداماتي از سوي قوه قضائيه براي پيگيري پرونده حادثه 22 بهمن قم انجام شده، اما اين دستگاه قضا بايد گزارشي را درباره اقدامات صورت گرفته به مردم ارائه شود، زيرا حدود دو سال از اين حادثه گذشته ولي تاکنون هيچ اعلام عمومي درباره اين پرونده نشده است.

حرکت افراطي حلقه پرتو به چهره نظام لطمه زد/برخورد قضايي با افراطيون مطالبه نمايندگان مجلس
کمال الدين پيرموذن در گفت وگو با خبرنگار سياسي خانه ملت ضمن انتقاد از مشخص نشدن نتيجه قضايي پرونده قائله 22بهمن قم ، گفت: واپس گرايان و افراطيون که تنها خود را نيروهاي انقلابي و وفادار به نظام مي دانند ، آثار زيانباري براي چهره نوراني انقلاب اسلامي ايران داشته اند.
نماينده مردم اردبيل،نير،نمين و سرعين در مجلس شوراي اسلامي گفت: يکي از جلوه‌هاي اقدامات افراطي‌گري با حرکت توهين‌آميز،فراقانوني و خودسرانه نيروهاي افراطي در جريان سخنراني دوسال قبل دکترعلي لاريجاني در قم و در روز22بهمن دوسال پيش رقم خورد. آنها نه تنها به رئيس مجلس شوراي اسلامي بلکه به کليت نظام جمهوري‌اسلامي ايران توهين کردند.
وي در ادامه گفت: تاسف بارترين نکته غائله 22بهمن قم اين بود که منجر به ناراحتي رهبري باسخاوت نظام شد و ايشان از اين حادثه ابراز تاسف کردند.
اين نماينده مجلس نهم گفت: از قوه محترم قضائيه به جد خواستاريم که در جهت تنويرافکار عمومي و مبارزه با تخلفات و رفتارفراقانوني در جهت افزايش سرمايه اجتماعي جمهوري اسلامي نتيجه بررسي قضايي غائله 22بهمن و توهين به رئيس مجلس اعلام شود.
پيرموذن گفت: بي ترديد برخورد قاطعانه قوه قضائيه با هر نوع تخلف اعم از پولشويي ، اختلاس ، خلاف سياسي ، حرکت خلاف قانون و افراطي گري مي تواند به قوام اجتماعي جمهوري اسلامي و جلوگيري از خدشه دار شدن چهره نظام کمک کند.
وي با تاکيد بر برخورد قضايي با «حرکت واپس‌گرايان حلقه پرتو» گفت: حرکت هاي افراطي انتحاري مي تواند لطمات جبران ناپذيري به جمهوري اسلامي وارد کند گفت: قاطعيت دستگاه قضايي مي تواند درس عبرت و نقطه پاياني بر افراطي گري واپس‌گرايان باشد که از سوي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در مورد پرونده غائله 22بهمن قم مطالبه مي شود.

جعفرزاده:تساهل و تسامح در غائله قم به ضرر نظام تمام مي شود
غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري خانه ملت، ضمن انتقاد از صادرنشدن حکم قضايي پرونده غائله 22بهمن قم گفت: تساهل و تسامح در مورد هر اقدام فراقانوني و قانون شکني به نوعي ترويج بداخلاقي است. ما در مورد غائله 22بهمن ، شاهديم رويکرد افراطي افراد دخيل در حمله به رئيس مجلش شوراي اسلامي ادامه پيدا کرد.
نماينده رشت در مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر هنجارشکني سياسي و اقدامات خلاف قانون ريشه‌کني نشود و برخورد با متخلفان نباشد ، تکرار حرکت هاي زشت وزننده دور از ذهن نيست. بر مسئولين قضايي واجب است که با هر نوع تخلف توسط هرکسي در هرجايگاهي برخورد شود.
وي با انتقاد از رويکرد برخي احزاب سياسي گفت: بايد در جامعه جمهوري اسلامي روحيه قانون گرايي حاکم شود. اين که يک عده خودشان را با استنباط هاي شخصي قانون بدانند و با رويکرد افراطي با چهره هاي نظام برخورد کنند به چهره نظام خدشه وارد شده و اعتماد مردم سلب مي شود.
اين نماينده مجلس نهم در ادامه افزود: ماجراهايي نظير غائله22بهمن قم ، قطع به يقين حيثيت نظام زير سوال مي برد و شخصيت هاي تابلو دار نظام آسيب مي بينند. افرادي نظير دکترلاريجاني متعلق به خودشان نيستند و نام و عنوان آنها کارنامه نظام جمهوري اسلامي است. مي توان به آنها نقد وارد کرد اما توهين ، پرتاب سنگ ، مهر و کفش موضوعي نيست که از کنار آن بتوان بي تفاوت عبور کرد.
وي ضمن طرح مطالبه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي مشخص شدن نتيجه قضايي هتک حرمت رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: اين که بشنويم درجايي ديگر و در روزي ديگر به شخصيتي که ما به آن علاقمنديم يا نقد داريم ، توهين صورت گرفته است ، نبايد تعجب کنيم. زيرا نرفتيم از ريشه افراط را بسوزانيم و زماني که خواستيم با مجرمين برخورد کنيم به دليل چند نام بزرگ که پشت آنها بود از کنار موضوع با بي تفاوتي عبور کرديم.
جعفرزاده ايمن آبادي با بيان اين که ملاحظه کاري به هيچ وجه به صلاح مملکت نيست ،گفت: در مورد کشور ايتاليا شاهد اين بوديم که سيلويوبرلوسکني به دليل ارتکاب جرم به رفتگري محکوم شد و در نهايت اعمال قانون گرديد يا رئيس جمهوري آلمان به خاطر چند يورو از مقام خود عزل شد.
نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي در انتها تاکيد کرد: قانون نبايد با کسي تعارف داشته باشد و تا زماني که تعارف در اجراي قانون وجود داشته باشد ، مسببان غائله 22بهمن به حرکت هاي افراطي خود ادامه مي دهند.

دواتگري: اگر با تندروها برخورد نشود، رفتار خود را تکرار ميکنند
مهدي دواتگري نيز در گفت و گو با خبرنگار سياسي خبرگزاري خانه ملت گفت: افراطيون در کشور همواره مترصد موقعيتي هستند تا بتوانند جامعه را از مسير اعتدال و ميانه روي خارج کنند و تا زماني که برخوردي با آنها صورت نگيرد، رفتارهاي خود را ادامه خواهند داد.
نماينده مردم مراغه و عجب شير در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه لازم است برخورد جدي با اين اقدامات خارج از چارچوب منطق و خرد صورت گيرد، افزود: بايد پرونده اي در دستگاه قضايي براي بررسي اتهامات مسببان، عاملان و آمران واقعه سخنراني رئيس مجلس در حرم حضرت معصومه (س) تشکيل و با جديت بررسي شود چراکه کميته حقيقت ياب مجلس، گزارش مفصل و جامعي از حواشي و متن آن غائله براي دستگاه قضايي ارسال کرده است.

جهانگيرزاده: مردم نشان دادند موافق تندروي بي منطق عليه مسئولان کشور نيستند
جواد جهانگيرزاده در گفت و گو با خبرنگار سياسي خبرگزاري خانه ملت گفت: اتفاقي که دوسال پيش در سالروز انقلاب اسلامي که نماد وحدت در نظام اسلامي است، در هتک حرمت به رييس مجلس رخ داد، چنان تحيرآور بود که فقط توانست کشور را در شوک ببرد و رسانه هاي خارجي را تغذيه و خشنود کند.
نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي افزود: تمامي کساني که در حادثه 22 بهمن قم شرکت داشتند بايد مورد برخورد قاطع دستگاههاي امنيتي و قضايي قرار گيرند زيرا مردم منتظر هستند تا ريشه اين تندروي ها با اقدام عاجل و فوري خشکانده شود.
وي بيان کرد: اتفاقي که رهبر انقلاب اسلامي، مراجع تقليد، علماي بزرگوار و بسياري از نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي آن را ناشايست شمردند، از چنان حساسيتي برخوردار است که تمامي دستگاههاي ذي ربط و رسيدگي کننده بايد بااولويت ويژه آن را مورد بررسي قرار ميداند.
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: مردم در سالهاي بعد و با استقبال از سخنراني هاي رييس مجلس نشان دادند که هيچگاه همراه و موافق چنين تندروي هايي نيستند و مسئولاني را که در خط رهبري و ولايت حرکت مي کنند، مورد حمايت و پشتيباني خود قرار ميدهند./

نظرات بینندگان

ارسال نظر