صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سردار سرتيپ " يدالله جواني "

\به نامه هاي گذشته اوباما پاسخ محترمانه ، معقول و منطقي داده شده

مشاور نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت که به نامه هايي که در گذشته توسط رئيس جمهوري آمريکا براي مقام هاي جمهوري اسلامي ايران و بخصوص مقام معظم رهبري نوشته شده ، پاسخ محترمانه ، معقول و منطقي داده شده است.

کد خبر: 10847

مشاور نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت که به نامه هايي که در گذشته توسط رئيس جمهوري آمريکا براي مقام هاي جمهوري اسلامي ايران و بخصوص مقام معظم رهبري نوشته شده ، پاسخ محترمانه ، معقول و منطقي داده شده است.

سردار سرتيپ " يدالله جواني " در گفت و گو با برنامه من طهران شبکه العالم ، در پاسخ به اين موضوع که نشريه وال استريت ژورنال درباره نامه رهبري به اوباما نوشته است که مقام معظم رهبري اين نامه را با احترام پاسخ داده اما هيچ گونه تعهدي براي همکاري با آمريکا را نپذيرفته و ضمنا از سياست واشنگتن در برابر ايران در 6 دهه گذشته انتقاد کرده است ، يادآور شد: همانگونه که در گذشته در رسانه ها مطرح شد و خصوصا مقام معظم رهبري هم در مقاطعي به اين موضوع اشاره کرده اند، رئيس جمهوري آمريکا مکاتباتي را با جمهوري اسلامي ايران و بخصوص مقام معظم رهبري داشته است.

وي افزود : به اين مکاتبات پاسخ داده شده و همانگونه که اشاره شده اين پاسخ ها محترمانه و معقول و منطقي است، اما نکته مهمي که وجود دارد اين است که آمريکايي ها بر خلاف برخي ادعاها و شعارهايي که مي دهند، درعمل دچار مشکلاتي شده اند که رهايي از آن را در همکاري و تعامل با جمهوري اسلامي ايران مي دانند.

"مقام معظم رهبري هم در زماني که بيمارستان بودند موقع ترخيص به اين موضوع اشاره اي کردند و ممکن است که بعدا در قالب نامه هم آن را به نگارش در آورده باشند."

جواني يادآور شد: آقاي ديويد کوهن (معاون وزارت خزانه داري آمريکا) چند روز قبل گفت ايراني ها گير افتاده اند و با دست هاي بسته پاي ميز مذاکره آمده اند؛ اما مقام معظم رهبري در فرمايشات خودشان در 19 بهمن ماه در جمع کارکنان و فرماندهان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي فرمودند کسي که گير افتاده فعلا آمريکايي ها هستند و ملت ايران دستش باز است و موقعيت برتر و عالي در منطقه دارد.

وي تاکيد کرد : آمريکايي ها در منطقه مشکلات زيادي دارند که يکي از آنها همين گروههاي خودساخته تروريستي است که از يک طرف مي خواهند با ناآرام کردن منطقه بهانه حضور در آن را داشته باشند و بر روند بيداري اسلامي و جمهوري اسلامي اعمال فشار کند و هم از طرفي مي خواهند که تروريست ها تحت کنترل خودشان باشند و وقتي که برخي از تهديدهاي اين گروهها آشکار شد بحث ائتلاف ضد داعش را مطرح کردند و خواستند با جمهوري اسلامي همکاري کنند و در همين زمينه هم درخواست ارسال کردند.

وي افزود : مقام معظم رهبري همچنين ضمن اشاره به درخواست سفير آمريکا در عراق از مسوولان جمهوري اسلامي براي مذاکره به منظور مقابله با داعش نکته اي را برجسته کردند و آن اين که اساسا پشت فتنه اي که در عراق شکل گرفته، خود آمريکايي ها هستند و آنها از جمله کساني هستند که نقش اصلي را در شکل دهي به اين گروههاي تروريستي داشته اند و در سوريه و عراق بحران آفريدند در نتيجه مبارزه با داعش از روي صداقت نيست.

"آمريکايي ها بايد بپذيرند که کدخداي جهان نيستند و بايد حقوق ملت ها مخصوصا در غرب آسيا را به رسميت بشناسند."
جواني گفت: ايران نيز وارد چنين همکاري نخواهد شد گرچه کشور ما مواضعش در باره گروههاي تروريستي مشخص است زيرا اين گروهها ساخته و پرداخته کشورهاي بيگانه و مرتجعين در منطقه با هدف ناامن کردن منطقه هستند و در نتيجه ما به همکاري با ملت، ارتش و دولت سوريه و عراق ادامه مي دهيم و بيشترين ضربه ها هم ما با کمکي که کرده ايم به تروريست ها وارد آمده است.

سردار جواني تاکيد کرد : آمريکايي ها تا به امروز مسير اشتباهي رفته اند و اگر اصرار بر ادامه آن داشته باشند روز به روز به مشکلاتشان اضافه مي شود کساني که 4 سال قبل بحران سوريه را به وجود آورده اند تصور مي کردند که 3-4 ماهه بشار اسد را سرنگون کرده و سوريه را مانند برخي کشورهاي سرسپرده در اختيار خودشان خواهند گرفت اما ديديم با اين همه هزينه و تلفاتي که به ملت سوريه تحميل کردند آنها مقاومت کردند و اين موضوع ثابت شد که در سوريه حکومت مشروع و مردمي برقرار است و در انتخابات هم اين موضوع بيشتر مشخص شد.

مشاور نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با تاکيد براينکه آمريکايي ها بايد بپذيرند که کدخداي جهان نيستند و بايد حقوق ملت ها مخصوصا در غرب آسيا را به رسميت بشناسند، يادآور شد : همين امروز آنها ادعاي مبارزه با داعش را دارند اما هربار تروريست ها در محاصره قرار گرفته اند آمريکايي ها محموله سلاح و غذا براي آنها فرو فرستاده اند براي همين به نظر نمي آيد به اين زودي در مواضع آمريکايي ها چرخش و تغييري مشاهده شود. آنان نيز احتمالا مانند ساير ابرقدرت ها تا جايي پيش خواهند رفت که به فروپاشي برسند.

وي گفت : آنچه مقام هاي رسمي ايران تاکيد کرده اند مذاکرات با آمريکا فقط در موضوع هسته اي است و لا غير. اگرچه آمريکايي ها تلاش مي کنند ساير مسايل مانند برنامه موشکي يا همکاري براي مبارزه با داعش را مطرح کنند؛ اما جمهوري اسلامي ايران نپذيرفته است. آنها چون مشکلات فراواني در منطقه دارند وعده مي دهند که اگر ايران در منطقه براي برخي پرونده ها همکاري کند آنها نيز در پرونده هسته اي بيشتر همکاري مي کنند که اين يک دروغ بيش نيست.سردار جواني بيان کرد : سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران بر اساس ياوري مظلومان و دشمني با ظالمان استوار است و براي حل مشکلات اقتصادي خود معامله نمي کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر