صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

دکترامير محبيان

محبيان: جبهه پايداري وزن چنداني ندارد

جبهه پايداري خودش وزن چنداني ندارد ولي مي‌کوشد با فرياد زدن شعارهاي انقلاب و بزرگنمايي اشتباهات دولت روحاني نسل جديد اصولگرايان را جذب خود کند، متاسفانه انفعال عجيب اصولگرايان و اشتباهات دولت روحاني در توجيه بعضي از اقداماتش به رفتارهاي پايداري امکان نفوذ مي‌بخشد.

کد خبر: 10841

جبهه پايداري مي‌کوشد با فرياد زدن شعارهاي انقلاب و بزرگنمايي اشتباهات دولت روحاني نسل جديد اصولگرايان را جذب خود کند.

به گزارش زمان دکترامير محبيان، استاد فلسفه غرب در دانشگاه آزاد اسلامي و نظريه‌پرداز اصولگرا تلاش محمدرضا باهنر، دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري براي جلب‌نظر جبهه پايداري را اقدامي محافظه‌کارانه براي حفظ خود در برابر «تهاجمات آنان» مي‌داند و مي‌گويد: «باهنر باهوش است و مي‌داند که تندروها بدون ملاحظه حمله مي‌کنند و مخالفان خود را تخريب مي‌کنند؛ در همين حال مي‌داند که عمر جريان‌هاي تندرو کوتاه است؛ او قصد ندارد در برابر آتش آنها قرار گيرد، حرکت او در واقع اقدامي محافظه‌کارانه براي حفظ خويش در برابر تهاجمات آنهاست. اين تز معتقد است طرف مست است، به او دست نزنيد، خودش مي‌افتد؛ بنابراين خود را با تندروها درگير نمي‌کنند تا عمر آنها به سر برسد.» موسس حزب نوانديشان و مديرعامل خبرگزاري آريا در حالي که تلاش براي کنترل تندروها را کاري معقول مي‌‌داند، معتقد است وحدت با اين طيف به ضرر معتدلان خواهد بود؛ چون به گفته وي تندروها ثبات ندارند و نزديکي به آنها فقط تعادل جريان معتدل را به هم خواهد زد.

*اصولگرايان براي رسيدن به وحدت با چه آسيب‌هايي روبه‌رو هستند؟
تصور من آن است که در جريان اصولگرا نيز که طبعا بايد جرياني معنويت‌گرا باشد، خطوط دنياطلب حضور دارند. نشانه اينها آن است که خود را معيار حق مي‌بينند و اتحاد آنها، همه با من است و نه همه با هم در مسير حق. از اين رو بزرگ‌ترين مانع وحدت و همگرايي، روحيه انحصارگرايي و تماميت‌طلبي است. اگر اصولگرايان به اهميت هدفي که آنها را به هم پيوند داده است فکر کنند طبعا بايد به سوي وحدت بروند، ولي متاسفانه غفلت هميشه وجود دارد.

*شما در جايي گفتيد اختلاف و معضلات اصولگرايان ريشه‌دارتر از اين است که با چند عکس يادگاري و برگزاري همايش از بين برود، چرا اصولگرايان با اين وضع روبه‌رو شده‌اند؟
ما در وضعيتي هستيم که ابهام گسترش يافته و از تعريف مفهوم اصولگرايي تا تعيين حدود و دربرگيرندگي اصولگرايي دچار اين ابهام شده است و البته اصلاح‌طلبان هم گرفتار چنين وضعيتي هستند. واقعا نمي‌دانم اين وضع يک آسيب جدي است يا نشانه‌هاي دوران گذر؛ در هر حال تا اين ابهامات برطرف نشود، ثبات واقعي به‌دست نمي‌آيد.

*اصلاح‌طلبان اعلام کرده‌اند که آماده ائتلاف با جريان ميانه‌رو اصولگرا هستند؛ آيا جرياني ميانه‌رو در اصولگرايان وجود دارد که ائتلاف با اصلاح‌طلبان را به ائتلاف با ديگر جريان‌هاي اصولگرا ترجيح دهد؟
ممکن است اعتدالگرايان و ميانه‌روان دو جريان اصلاح‌طلب و اصولگرا در مخالفت با افراطيون با هم وحدت نظر داشته باشند اما به گمان من ايجاد ابهام در مرز جناح‌ها که هرکدام مطالبات مخاطبان خاص خود را بيان و بخشي از نظرات جامعه را منعکس مي‌کنند، صحيح نيست. اصولگرا، اصولگراست و اصلاح‌طلب، اصلاح‌طلب. البته به واقع معتقدم هر اصولگراي واقعي اصلاح‌طلب نيز هست و اصلاح‌طلب واقعي هم اصولگراست. اما در هر حال فعلا مرزي تشکيلاتي وجود دارد که رعايت آن بهتر از ايجاد آشفتگي است. اکنون اتحاد معتدلان اصلاح‌طلب و اصولگرا بيشتر يک فانتزي است تا واقعيت؛ به جاي اين کار، اصولگرايان و اصلاح‌طلبان معتدل بايد فضاي سياسي کشور را به سويي ببرند و به‌گونه‌اي عقلاني سازند که اساسا تندروهاي دو جناح امکان نقش‌آفريني موثر نداشته باشند.

*آيا امکان ندارد اتفاقي که در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم به وقوع پيوست و بخشي از اصولگرايان معتدل با اصلاح‌طلبان معتدل با هم ائتلاف کردند، براي انتخابات مجلس شوراي اسلامي به وقوع بپيوندد، آيا همين طيف در انتخابات مجلس با هم متحد نخواهند شد؟
آنچه در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم و گزينش آقاي روحاني رخ داد وحدت تشکيلاتي اصلاح‌طلبان و اصولگرايان نبود، زيرا نخست آنکه روحاني اصلاح‌طلب به مفهوم مصطلح محسوب نمي‌شد، دوم اينکه رسما ائتلافي اعلام نشد و سوم اينکه اين همگرايي ميان معتدلان بيشتر سلبي و حاصل نگراني آنها از ظهور مجدد تندروي بود.

*اظهارنظرها و مواضع اخير اصولگرايان سنتي، به‌ويژه تلاش محمدرضا باهنر حاکي از اين است که اين طيف اصولگرايان در تلاشند جبهه پايداري را به خود جذب کنند. چرا جبهه پيروان حاضر شده است در برابر جبهه پايداري کوتاه بيايد و با مواضع تند آنان کنار بيايد؟
تلاش براي کنترل تندروها کاري معقول است، ولي اگر تصور کنيم که بايد براي جذب تندروها، تندرو شد؛ تصوري نادرست است. وحدت با تندروها هميشه به ضرر معتدلان خواهد بود، تندروها ثبات ندارند و نزديکي به آنها فقط تعادل جريان معتدل را به هم خواهد زد.

*با توجه به اينکه جبهه پايداري تاکنون در چند انتخابات سازوکار وحدت اصولگرايان را به هم ريخته است، تلاش اصولگرايان سنتي براي جذب پايداري‌ها چه مقدار موثر واقع خواهد شد؟
زمان نشان خواهد که تب تند زود عرق مي‌کند و جريان‌هاي تندرو نخواهند توانست محوريت دائم و موثر و مفيدي پيدا کنند؛ جريان‌هاي تندرو روي موج هيجانات بالا مي‌آيند، از خشم و نفرت تغذيه و آتش آن را برافروخته مي‌کنند، کساني را در آن مي‌سوزانند و نهايتا خود نيز يا در آن آتش مي‌سوزند يا رسوا مي‌‌شوند و کنار مي‌روند.
باهنر باهوش است و مي‌داند که تندروها بدون ملاحظه حمله و مخالفان خود را تخريب مي‌کنند؛ در همين حال مي‌داند که عمر جريان‌هاي تندرو کوتاه است؛ او قصد ندارد در برابر آتش آنها قرار گيرد، حرکت او در واقع اقدامي محافظه‌کارانه براي حفظ خويش در برابر تهاجمات آنهاست. اين تز معتقد است طرف مست است، به او دست نزنيد، خودش مي‌افتد؛ بنابراين خود را با تندروها درگير نمي‌کنند تا عمر آنها به سر برسد.

اما باهنر از لزوم تند شدن مواضع اصولگرايان معتدل سخن مي‌گويد و حاضر به ائتلاف با اصلاح‌طلبان معتدل نيست.
البته من هم معتقد به ائتلاف با اصلاح‌طلبان معتدل نيستم و اين به معناي آن نيست که خواهان حذف اصلاح‌طلبان هستيم يا آنکه با تندروها هم‌موضع هستيم. شرکت در جلسات پايداري يا دعوت از آنها، طبعا کار غلطي نيست. هدف غايي ما هدايت آنها در مسيري است که به عقلانيت سياسي و وحدت نهايي اصولگرايان بينجامد. به عبارتي هدف ما حذف يک جريان سياسي نيست زيرا وقتي به حذف اصلاح‌طلبان معتقد نيستيم به طريق اولي به حذف پايداري هم معتقد نيستيم. اما به رويکرد و روش‌ها و حتي بعضا به مباني آنها انتقادات جدي داريم ولي دليلي در دست نداريم که در نيت آنها براي خدمت به کشور و اسلام شک کنيم. باور ما اين است که روش آنها به اين هدف نمي‌انجامد، يا حداقل هزينه آن بيش از سود آن خواهد بود؛ بنابراين برخورد ما با پايداري يا هر جريان ديگر مدعي خدمت به‌ويژه اصولگرا برخوردي پرستارانه و از موضع آگاهي‌بخشي خواهد بود و براي آگاهي‌بخشي، باز بودن کانال‌هاي ارتباطي يک ضرورت است.

همراهي اکثريت پارلمان در مواقع حساس با اقليت پايداري در مجلس مانند عدم راي اعتماد به وزراي دولت و استيضاح وزرا و فشار به وزير امور خارجه و... را مي‌توان به نوعي تلاش باهنر براي نزديک شدن به پايداري‌ها و جلب نظر مثبت آنان تحليل کرد.
موافق نيستم؛ علت انفعال اکثريت مجلس بي‌برنامگي و فقدان مديريت صحيح فراکسيون رهروان ولايت است؛ وگرنه اقليت پايداري قادر نيست منطق مناسبي را براي هدايت اکثريت مجلس ارائه کند.

وزن جبهه پايداري در جريان اصولگرايي و همچنين ميزان نفوذ آنان در بين مردم چقدر است که اصولگرايان سنتي درصدد نزديک شدن به آنان هستند؟
جبهه پايداري خودش وزن چنداني ندارد ولي مي‌کوشد با فرياد زدن شعارهاي انقلاب و بزرگنمايي اشتباهات دولت روحاني نسل جديد اصولگرايان را جذب خود کند، متاسفانه انفعال عجيب اصولگرايان و اشتباهات دولت روحاني در توجيه بعضي از اقداماتش به رفتارهاي پايداري امکان نفوذ مي‌بخشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر