صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ناگفته‌هايي از موسوي و کروبي در حصر / سفرهاي شمال و... در ايام حصر

مهدي کروبي همکاري کاملي با مأموران امنيتي داشت و بيشتر دوست داشت در منزل قيطريه تنها باشد و حتي تمايلي به حضور همسرش فاطمه کروبي در منزل نداشت.

کد خبر: 10808

مشرق/ مهدي کروبي همکاري کاملي با مأموران امنيتي داشت و بيشتر دوست داشت در منزل قيطريه تنها باشد و حتي تمايلي به حضور همسرش فاطمه کروبي در منزل نداشت.

شامگاه 25 بهمن 1389، هنوز خيابان‌هاي مرکزي شهر تهران در التهاب بيانيه اغتشاش‌آفرين ميرحسين موسوي و مهدي کروبي است که مأموران امنيتي به منزل موسوي در خيابان پاستور و منزل مهدي کروبي در شمال تهران، آن‌ها را در حلقه محافظت خود قراردادند. يک روز بعد به تيم محافظان موسوي و کروبي ابلاغ مي‌شود که مسؤوليت حفاظت را به مأموران امنيتي بسپارند.در همين روز موسوي و کروبي در دو بيانيه جداگانه، به‌شدت به آنچه سرکوبي راهپيمايي 25 بهمن مي‌خواندند، اعتراض کردند. همزمان شوراي عالي امنيت ملي به رياست محمود احمدي‌نژاد و با حضور حسن روحاني به‌اتفاق آرا تصويب مي‌کنند که سران فتنه در منازل‌شان در حصر باشند و ارتباطات سياسي آن‌ها قطع گردد.چند روز بعد يک مقام قضايي که معاون دادستان تهران بود، به منزل موسوي مراجعه مي‌کند و حکم قانوني مبني بر حصر را به او ابلاغ مي‌کند؛ همزمان اين ابلاغ براي کروبي نيز اتفاق مي‌افتد. اين مقام قضايي به آن‌ها گفته بود که از وسايل ارتباطي مانند ماهواره، اينترنت و... نمي‌توانند استفاده کنند.

مأموران امنيتي که منزل ميرحسين موسوي را بازرسي مي‌کنند، با ده‌ها دستگاه گوشي همراه، تلفن ماهواره‌اي ثريا، سيم‌کارت‌هاي ويژه و لپ‌تاپ مواجه مي‌شوند، با آنکه قرار بود ميرحسين موسوي به دستگاه‌هاي ارتباطي دسترسي نداشته باشد، او يک راديو براي خود نگه مي‌دارد و درحالي‌که مأموران امنيتي اطلاع داشتند که او راديو در اختيار دارد، از اين مسئله مي‌گذرند. اين راديو پيشرفته، موجب مي‌شد که موسوي بتواند هر شب به رسانه‌هاي خارجي دسترسي داشته باشد و از اخبار و تحليل‌هاي بي‌بي‌سي و صداي امريکا بهره‌مند گردد.سرويس‌هاي اطلاعاتي دشمن بلافاصله پس از حصر خبر از دستگيري موسوي و کروبي و انتقال آن‌ها به زندان حشمتيه دادند و مي‌خواستند هزينه بازداشت سران فتنه را به‌پاي نظام بنويسند اما چند روز بعد خود سايت‌هاي رسمي کروبي و موسوي که در فرانسه اداره مي‌شدند، اعتراف کردند که موسوي و کروبي در منازل مجلل‌شان هستند.همچنين به موسوي و کروبي ابلاغ شد که نزديکان آن‌ها اگر تمايل داشته باشند، مي‌توانند با آن‌ها ملاقات کنند. همسر کروبي با تمايل خودش نزد مهدي کروبي مي‌ماند و دختران موسوي در همان هفته به ديدار موسوي و رهنورد مي‌روند.

سفرهاي کروبي به شمال، کاشان، قم و کرج در ايام حصر/ ديدارهايي که به درخواست موسوي انجام مي‌شود
روزها بر موسوي و کروبي در منازل مجلل و بزرگ‌شان مي‌گذشت. کروبي روزهاي خوش‌تري داشت، دوستان قديمي‌اش هر ازگاهي به او سر مي‌زدند و گعده مي‌کردند. آن‌ها به کروبي مي‌گفتند که کوتاه بيايد و غائله را تمام کند. شيخ قدرت عليخاني هم‌بارها درخواست ديدار کروبي را داشت اما مأموران اطلاعاتي ديدار با کروبي را منوط به موافقت کتبي مهدي کروبي کرده بودند، چراکه مي‌خواستند از اتهام "تواب‌سازي " دوري کنند، مهدي کروبي هم با ملاقات شيخ قدرت عليخاني موافقت نکرده بود.اتهام "تواب‌سازي" پس از ديدار يک مقام مياني امنيتي با مهدي کروبي در برخي رسانه‌هاي غربي مطرح‌شده بود. اين مقام امنيتي مي‌گويد که پس از ديدار با کروبي تعجب کردم که شخصي با اين درجه افکار و رفتار، چگونه سال‌ها در جمهوري اسلامي صاحب‌مقامات ارشد مانند رياست مجلس بوده است.

عدم انسجام فکري و تحليلي مهدي کروبي و مباحث پراکنده وي در مسائل مختلف موجب شد که اظهارات مهدي کروبي شبيه داستان حسين‌کرد شبستري شود. کروبي در اين ديدار انتقادات بسيار تند و شديد به مواضع هاشمي رفسنجاني و محمد خاتمي داشت و به قول خودش از نامردي‌ها و نامهرباني‌هاي هاشمي و خاتمي به خود از سال‌هاي ابتداي پيروزي انقلاب تاکنون به‌ويژه در سال‌هاي ماقبل حصر سخن مي‌گفت.کروبي مرتباً به استخر انقلاب مي‌رفت، به‌گونه‌اي که در برخي هفته‌ها تا سه نوبت استخر براي حضور او قرق مي‌شد. مأموران امنيتي کروبي را براي سفر به هر نقطه از ايران آزاد گذاشته بودند. کاشان، قم، کرج، چند سفر شمال تنها بخشي از سفرهاي مهدي کروبي و محافظانش بود. او در قم به منزل خواهر مرحومش رفت و يکي از افراد فاميل کروبي به محافظان گفته بود که اين براي اولين بار پس از انقلاب است که مهدي کروبي به منزل آن‌ها مي‌رود.بعضي سفرها البته براي کروبي تلخ مي‌شد، هرجايي که مردم عادي او را مي‌ديدند، با کنايه و گاهي" مرگ بر سران فتنه" از او پذيرايي مي‌کردند، مانند ماجرايي که در رستوراني در کرج رخ داد و نزديک بود به جاهاي باريک کشيده شود.

مهدي کروبي همکاري کاملي با مأموران امنيتي داشت و بيشتر دوست داشت در منزل قيطريه تنها باشد و حتي تمايلي به حضور همسرش فاطمه کروبي در منزل نداشت .با وجود اصرار خانواده و عدم منع مأموران امنيتي براي حضور در منزل جماران، نزديک يک سال طول کشيد تا مهدي کروبي سرانجام تحت‌فشار خانواده و عوامل سياسي بيروني رضايتش را براي انتقال به منزل جماران اعلام کند.در سوي ديگر اما ميرحسين موسوي از ابتداي حصر تاکنون بيشتر وقتش را به نقاشي، مطالعه و گوش دادن به راديوهاي خارجي مي‌گذراند. او در پاسخ به اين مسئله که آزاد است که به هر نقطه از ايران که بخواهد سفر کند، اظهار داشت که ذاتاً گوشه‌گير است و تمايلي به سفر ندارد و حتي در سال‌هاي قبل از حصر نيز اين رويه را داشته و تعداد سفرهايش بسيار معدود بوده است؛ بااين‌حال يک‌بار موسوي در عيد نوروز به همراه دخترانش به ويلاي يکي از آشنايانش در شمال کشور سفرکرده بود.موسوي تردد با ماشين‌هاي عادي در شهر براي حضور در منزل اقوام و آشنايان را نمي‌پذيرفت چرا که مي‌دانست اين‌گونه تردد موجب مي‌شود تا افسانه‌سرايي‌هايي که پيرامون سختگيري‌ها در حصر وجود دارد، نقش بر آب شود.هم‌اکنون نيز ميرحسين موسوي و مهدي کروبي هم به تلويزيون و روزنامه‌ها دسترسي دارند.

تمهيدات خاص
يکي از جالب‌ترين موارد که در دوره حصر ميرحسين موسوي پيش‌آمده بود، جدال براي خريد نان تازه و انجام کارهاي روزمره مانند مراجعه به بانک و ... بود ؛ موسوي از محافظان مي‌خواست که هر سه وعده براي او نان تازه تهيه کنند که اين مسئله با مخالفت آن‌ها روبه‌رو شد و به او گفته شد که مي‌تواند خود شخصاً به نانوايي مراجعه کند.موسوي پس از آنکه به او گفته شد خريدهاي روزمره‌اش مانند خريد نان را بايد خود يا همسرش انجام دهد و محافظان از انجام کارهاي شخصي اين خانواده معذورند، چند روزي اعتصاب کرد و سپس مجبور شد که بپذيرد يکي از نزديکانش خريدهاي منزل را انجام دهد؛ يا حضور زهرا رهنورد در بانک براي دريافت حقوقش که تصاويرش در رسانه‌ها منتشر شد.ميرحسن حبيبي موسوي، شوهر خواهر ميرحسين موسوي که به‌صورت مرتب با او ديدار دارد، دراين‌باره مي‌گويد: آن‌ها همچنان در خانه خودشان در حصر هستند و مايحتاج‌شان را هم خود ما تأمين مي‌کنيم. خورد و خوراک، هيچ‌چيزي از طرف زندانبانان تأمين نمي‌شود و همه را خانواده تأمين مي‌کند.

مأموران امنيتي از همان روز اول هرگونه رفت‌وآمد به منزل نزديکان و ديدار با اقوام و آشنايان را بدون ارتباطات سياسي بلامانع دانسته بودند؛ در اين رابطه زهرا رهنورد بارها به ديدار پدر و مادرش رفت اما موسوي بيشتر مواقع تمايلي به همراهي رهنورد نداشت. همچنين بارها موسوي بر سر مزار پدرش در بهشت‌زهرا(س) رفت بدون آنکه محدوديت خاصي داشته باشد. ديدار و تماس تلفني دختران موسوي با منزل خيابان پاستور هم در چهار سال گذشته به‌صورت دائم برقرار بوده اما اين ديدارها و تماس‌ها دو ضابطه مهم داشته است، يکي اينکه پيام‌هاي سياسي نبايد رد وبدل شود، کما اينکه روز هفتم دي‌ماه 1393 موسوي روند بيانيه دادنش را به‌واسطه يکي از دخترانش از سر گرفته است؛ پيش‌ازاين هم موسوي به‌واسطه دخترانش انتخابات مجلس نهم را تحريم کرده بود، ثانيا بايد اين ديدارها با درخواست موسوي باشد، همچنان که موسوي در برخي مواقع تمايلي به ديدار يکي از دخترانش نداشت. اين دختر موسوي ارتباط گسترده‌اي با اردشير امير ارجمند، به‌اصطلاح مشاور حقوقي ميرحسين موسوي که وابسته به سرويس اطلاعاتي فرانسه و برادر يکي از عناصر اطلاعاتي سازمان منافقين است، داشت، البته دلايل ديگري ازجمله برخي روابط خانوادگي و ... نيز در اين عدم تمايل مؤثر بود.يکي ديگر از موارد خاص، مراقبت کامل پزشکي از موسوي و کروبي در دوران حصر است، به‌گونه‌اي که در اين چند گوش‌به‌زنگ مرتب در حال کنترل‌هاي پزشکي و سلامت و چکاپ شدن بوده‌اند و به گفته يکي از آن‌ها، در سال‌هاي قبل از حصر آن‌ها از چنين امکانات پزشکي استفاده نکرده بودند.هر پزشک معتمد خانواده آن‌ها در هر زماني که اراده مي‌کرد، مي‌توانست به معاينه و طبابت موسوي و کروبي بپردازد و در اين سال‌ها چند بار عمل‌هاي موضعي پزشکي توسط متخصص‌ترين پزشکان روي موسوي و کروبي صورت گرفته است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر