صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

محمدرضا باهنر

باهنر/ ما و جبهه پايداري نياز دستيابي به وحدت را احساس مي‌کنيم

ما و جبهه پايداري اين نياز را احساس مي‌کنيم، البته يکسري اختلاف نظر و اختلاف موازين با هم داريم. شايد برخي از اين اختلاف‌نظرها به رقابت‌هاي دوره قبل انتخابات بر مي‌گردد که در اذهان و حافظه‌ها مانده است اما اکنون چون رقيب مشترک داريم و به اين حس هم رسيده‌ايم، چاره‌اي نداريم ، بايد با هم ائتلاف کرده و نزديک‌تر شويم.

کد خبر: 10792

دبير کل جبهه پيروان خط امام(ره) و رهبري با اين پيش بيني که احتمال اصولگرا بودن مجلس دهم خيلي زياد است، گفت که وحدت مي‌کنيم و رقابت جدي با اصلاح طلبان خواهيم داشت.

محمدرضا باهنر، نايب رييس مجلس شوراي اسلامي همچنين با يادآوري شرايط انتخابات رياست جمهوري در سه دوره اخير،‌ پيروزي خاتمي، احمدي‌نژاد و روحاني را يک اتفاق سونامي‌وار نزديک به انتخابات دانست و گفت که هيچ کسي غير از احمدي‌نژاد، باورش نمي‌شد که او رييس‌جمهور شود.

متن گفت و گوي خبرنگار ايسنا با باهنر،‌ دبير کل جامعه اسلامي مهندسين را در زير مي خوانيد:

سوال: با توجه به وحدت نرسيدن اصولگرايان در انتخابات رياست‌جمهوري و اتفاقات بعد از آن به نظر شما آيا اين جريان مي‌تواند در انتخابات مجلس دهم به وحدت برسد؟

رسيدن به وحدت در انتخابات مجلس بسيار راحت‌تر از انتخابات رياست‌جمهوري است
اصولا رسيدن به وحدت در انتخابات مجلس بسيار راحت‌تر از انتخابات رياست‌جمهوري است چون در انتخابات رياست‌جمهوري يک نفر انتخاب مي‌شود اما در انتخابات مجلس 290 نفر انتخاب مي‌شوند؛ بنابراين در انتخابات مجلس گروه‌هاي مختلف سياسي مي‌توانند موفقيت نسبي کسب کنند اما در انتخابات رياست‌جمهور يک نفر پيروز شده و بقيه عقب مي‌مانند.

با اين استدلال، عموما اصلاح‌طلبان ، اصولگرايان و ساير فعالان سياسي سخت‌تر در انتخابات رياست‌جمهوري به وحدت مي‌رسند و دستيابي به وحدت در جريان انتخابات مجلس ساده‌تر است؛ بر همين اساس اصولگرايان در سه دوره اخير مجلس پيروز شدند البته طيف اصولگرايان در مجالس هفتم، هشتم و نهم با يکديگر تفاوت داشتند.

پيروزي خاتمي، احمدي‌نژاد و روحاني يک اتفاق سونامي‌وار نزديک به انتخابات بود
در مقابل وضعيت پيروزي در انتخابات رياست‌جمهوري مثل سه دوره اخير به گونه اي ديگر است ؛ پيروزي خاتمي، احمدي‌نژاد و روحاني يک اتفاق سونامي‌وار نزديک به انتخابات بود، بنده مدعي هستم که آقايان احمدي‌نژاد، روحاني و خاتمي تا سه ماه مانده به انتخابات، انتخاب‌شان خيلي غيرعادي به نظر مي‌رسيد.

بعد از پيروزي آقاي خاتمي براي تبريک پيش ايشان رفتم و برنامه شان را براي اداره دولت جويا شدم؟ ايشان خنديد و گفت فکر نمي‌کرده رييس‌جمهور شود، فکر مي‌کرده تنها پنج، شش ميليون راي بياورد و با تفکرش براي تبديل معاند به مخالف، مخالف به بي‌تفاوت و بي‌تفاوت به موافق تلاش مي کند، ايشان ايده‌هاي خوبي داشت اما فکر نمي‌کرد که رييس‌جمهور شود و بعد ازآن دولتي با تشکيل دولتي ، سياست اقتصادي داشته باشد.

غير از احمدي‌نژاد هيچ کسي باورش نمي‌شد که او رييس‌جمهور شود
در مورد آقاي احمدي‌نژاد هم اينطور است، غير از خود ايشان هيچ کسي باورش نمي‌شد که احمدي‌نژاد رييس‌جمهور شود، البته آقاي احمدي‌نژاد مي‌گويد که دو سال قبل از برگزاري انتخابات مي‌دانسته که پيروز مي‌شود اما اعتقاد ما اين است که هيچ کس غير از احمدي‌نژاد باورش نمي‌شده که او پيروز انتخابات است.

البته ما در زمان انتخابات از آقاي احمدي‌نژاد حمايت نکرديم، کانديداي مشخص ما در دوره نهم آقاي لاريجاني بود و احمدي‌نژاد کانديداي ما نبود، البته انتخابات به مرحله دوم کشيد و رقابت بين احمدي‌نژاد و هاشمي رفسجاني کشيد، يک عده از هاشمي و عده ديگري از احمدي‌نژاد حمايت کردند.

در مورد آقاي روحاني نيز همين اتفاق افتاد، درست است که ما بعد از پيروزي، از انتخاب ايشان استقبال کرديم و خوشحال شديم اما تا سه چهار ماه قبل از پيروزي آقاي روحاني کسي باورش نمي‌شد که او رييس‌جمهور شود، در زمان اين انتخابات نيز مسائلي پيش آمد، آقاي هاشمي رفسنجاني صلاحيتش تاييد نشد و آقاي عارف با خواهش و تمنا و زور و دعوا کنار کشيد، خيلي عوامل با هم جمع شد و در نهايت روحاني پيروز انتخابات شد.

احتمال اينکه مجلس دهم در اختيار اصولگرايان باشد خيلي بالاست
اين نمونه‌ها نشان مي‌دهد که رسيدن به وحدت در انتخابات رياست‌جمهوري سخت‌تر از انتخابات مجلس است، ما مدعي هستيم در مواردي که احتياج به انسجام، کار و پيشرفت است موفق بوديم به همين دليل است که احتمال آنکه مجلس دهم نيز در اختيار اصولگرايان باشد خيلي بالاست.

سوال : شما اين صحبت را در حالي مطرح مي‌کنيد که اصلاح‌طلبان ر اين دوره فعال شدند و با توجه به عملکرد دولت، ميزان راي خود را بالا مي‌دانند، آيا فکر نمي کنيد که در اين دوره اصلاح‌طلبان به عنوان رقيب جدي اصولگرايان وارد صحنه مي شوند؟

به جز برخي از استثناها، اينطور نيست که مردم در زمان انتخابات به طرفداران دولت راي دهند، اين مهم است که دولت تا زمان انتخابات چه ميزان توفيق در رسيدن به شعارها و برنامه‌هايشان داشته باشد و چقدر مردم به اين باور برسند که دولت توانسته به وظايفش عمل کند، اما اينکه دولت به ماهوي دولت بتواند مجلس تشکيل دهد، شدني نيست.

احمدي‌نژاد تلاش کرد که مجالس هفتم و هشتم را تحت مديريت خود تشکيل دهد
نمونه آن در دولت آقاي احمدي‌نژاد بود، ايشان با تمامي امکانات يعني قدرت، پول و حزب تلاش ‌کرد که مجالس هفتم و هشتم را تحت مديريت خود تشکيل دهد که در نهايت اين اتفاق رخ نداد.

ما نيز قبول داريم که اصلاح‌طلبان در اين دوره از انتخابات فعال شدند، بنده استقبال مي‌کنم که اصلاح‌طلبان بيايند و با جديت کار کنند.

حتي ممکن است که آنها تعدادي از کرسي‌ها را به دست آورند اما شرط اساسي براي اصلاح‌طلبان، اصولگرايان و تمامي علاقه‌مندان ورود به انتخابات قبول داشتن چارچوب قوانين موضوعه کشور، قانون اساسي، قانون انتخابات و شوراي نگهبان است والا اين نمي‌شود که کسي وارد مسابقه‌اي شود ولي داور را قبول نداشته باشد.

اصلاح‌طلبان در صحنه انتخابات فعالانه حضور پيدا کنند
توصيه‌ام اين است که اصلاح‌طلبان حتما در صحنه انتخابات فعالانه حضور پيدا کنند و بانشاط‌ تر شوند اما تاکيدم بر اين است که قوانين موضوعه کشور را نيز رعايت کنند.

سوال: با توجه به تجربه انتخابات مجلس نهم و ارائه چند ليست از سوي اصولگرايان، آيا اين امکان وجود دارد که اصولگرايان در انتخابات دوره دهم، با يک ليست واحد وارد عرصه رقابت شوند؟

در انتخابات مجلس نهم اصولگرايان به وحدت رسيدند اما از آنجا که اصلاح‌طلبان کم‌رمق بودند طبيعتا رقابت بين خانواده اصولگرايي شکل گرفت، اگر قرار بود اصلاح‌طلبان کم‌رنگ باشند و اصولگرايان نيز هيچ رقابتي با هم نداشته باشند هيجاني در انتخابات وجود نداشت.

وحدت مي‌کنيم و رقابت جدي با اصلاح طلبان خواهيم داشت
رقابت در زمان انتخابات همواره وجود دارد اما تفاوت اين دوره از انتخابات در اين است که اگر اصلاح‌طلبان با قدرت و در چارچوب قانون اساسي حضور پيدا کنند و به وحدت برسند، ما هم ان‌شاءالله وحدت مي‌کنيم و رقابت جدي با هم خواهيم داشت.

سوال: با اين توضيحات و طبق صحبت‌هاي قبلي شما مبني بر اينکه با جبهه پايداري به وحدت مي‌رسيد، آيا اين وحدت دست يافتني است؟

ما و جبهه پايداري نياز دستيابي به وحدت را احساس مي‌کنيم
ما و جبهه پايداري اين نياز را احساس مي‌کنيم، البته يکسري اختلاف نظر و اختلاف موازين با هم داريم. شايد برخي از اين اختلاف‌نظرها به رقابت‌هاي دوره قبل انتخابات بر مي‌گردد که در اذهان و حافظه‌ها مانده است اما اکنون چون رقيب مشترک داريم و به اين حس هم رسيده‌ايم، چاره‌اي نداريم ، بايد با هم ائتلاف کرده و نزديک‌تر شويم.

سوال: آيا ممکن است برخي نارضايتي‌ها از عملکرد برخي نمايندگان در مواجهه با دولت باعث شکستن راي اصولگرايان و پيروزي رقيب‌شان شود؟

مردم بر اساس پارامترهايي به کانديداهاي مورد نظرش راي مي‌دهند، برخي طبق مواضع نماينده در مورد رفاه، اصلاح امور، دولت و مسائل فرهنگي به آنها راي مي‌دهند، عده‌اي هم به دليل مقابله يک نماينده با دولت راي نداده و در مقابل عده‌اي ديگر به دليل همين مواضع و مقابله با دولت به او راي مي‌دهند.

ميزان موفقيت دولت در پاسخ دادن به مشکلات مردم ، مذاکرات خارجي و شکستن بيکاري و يا ادامه توفيقاتش در کاهش تورم در زمان انتخابات مجلس تاثيرگذار است؛ اينکه آيا خداي نکرده طبق تحليل برخي، اقتصاد ما در سال آينده با مشکلاتي مواجه مي‌شود و تورم دوباره سراغ کشور مي‌آيد يا خير؟ تمامي اين موارد روي آراي مردم تاثير مي گذارد، البته اکنون براي تحليل اين موضوع زود است

نظرات بینندگان

ارسال نظر