صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

محسن صفايي‌فراهاني

صفايي‌فراهاني/ من مديرعامل توانير بودم اما هيچ‌چيزي نتوانستند پيدا کنند

من مديرعامل توانير بودم. بعد از اينکه از آنجا رفتم، نزديک به يک‌سال‌ونيم بازرسي کل کشور، به خواست اصولگرايان در آنجا مستقر شد. اما هيچ‌چيزي نتوانستند پيدا کنند. بعد از اينکه از فدراسيون فوتبال رفتم، نزديک به يک‌سال هم در آنجا مستقر شدند. اما بازهم چيزي پيدا نکردند. بعد از اينکه مپنا رفتم، ‌تيم بازرسي نزديک به دوسال هم درآنجا مستقر شدند. تنها مدرکي که پيدا کردند، فيش حقوق من بود. در نهايت هم تماس گرفتند و از خودم پرسيدند که غيراز آن حقوق، از کجا حقوق مي‌گرفتي؟! براي اينکه حقوق من در شرکت مپنا، از زيردستان خودم پايين‌تر بود، يعني ٤٠درصد زير حقوق آنها دريافت مي‌کردم. آنها تعجب کرده و مي‌گفتند از چندجاي ديگر هم حقوق دريافت کرده‌ام!؟ گفتم، بگرديد ببينيد اگر از جاي ديگري هم حقوق مي‌گرفتم، آن هم براي شما! من خيالم راحت است، در مدتي که چه در دولت و چه غيراز آن کار کردم، هيچ‌وقت تلاش نکردم از طريق فساد بخواهم کاري کنم و اگر امروز هم اينقدر راحت درباره فساد صحبت مي‌کنم فقط، به‌خاطر اين است که خيالم راحت است چرا که خودم اصلا دنبال فساد نمي‌روم.

کد خبر: 10791

شرق/ متن پيش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
-----------------------------------


مي‌گويد: «اگر امروز اينقدر راحت درباره فساد صحبت مي‌کنم، فقط به‌خاطر اين است که خيالم راحت است چرا که خودم اصلا دنبال فساد نمي‌روم.» با محسن صفايي‌فراهاني، فعال سياسي اصلاح‌طلب در اتاقي به گفت‌وگو نشستيم که به نظر مي‌آمد بخشي از منزل شخصي‌اش باشد. اما حالا به دفتر کاري او و محلي براي ملاقات‌هايش تبديل شده است؛ اتاق کوچکي که کتاب، حجم زيادي از آن را اشغال کرده است. دفتر کوچکي هم روي ميز او قرار داشت که گويا براي تنظيم يادداشت‌ها و قرارها مورد استفاده قرار مي‌گرفت. «چرا ملت‌ها شکست مي‌خورند» و «مشروطه ايراني» دو جلد کتابي بود که او مشغول خواندن همزمان آنها بود و ضمن خط‌کشيدن زير نکات مهم کتاب، نظرات خود را هم در حاشيه هر صفحه مي‌نوشت. مي‌گويد همين اتاق براي او کافي است، چه فرقي مي‌کند، در اين اتاق باشد يا در دفتري ٥٠٠متري. صفايي‌فراهاني معتقد است که فساد در ايران، ساختاري است و نه فردي. معتقد است: «نبايد دنبال نفرات باشيم. اگر با افراد مبارزه کنيم، نفر بعدي جايش را مي‌گيرد. سيستم را بايد اصلاح کرد. بهانه گفت‌وگويمان درباره ريشه‌هاي فساد در کشور، موضوع محمدرضا رحيمي، معاون‌اول دولت دهم بود. او درباره اين پرونده مي‌گويد: «ايشان در موقعيت و مقام رييس ديوان محاسبات، آيا عضو هيات‌رييسه مجلس بوده؟ آيا يک‌مقام سياسي برجسته پارلمان بوده که بخواهد در شکل پارلمان يعني در ايجاد يک‌فراکسيون قوي در پارلمان نقش داشته باشد؟ يا نبوده؟ اگر نبوده پس ايشان اصلا براي چه ‌منابعي را - ولو با فساد - تهيه کرده و به‌دنبال اين بوده است که مثلا يک تشکيلات قوي در پارلمان شکل بگيرد؟ آن‌هم از طريق ناسالم. بنابراين ايشان تنها نبوده، پس کساني که با ايشان هماهنگ و دنبال ايجاد گروهي قوي براي خودشان در مجلس بودند، آنها امروز کجا هستند؟ آنها چرا مطرح نمي‌شوند؟ چرا فقط به مساله گرفتن مقداري پول و توزيعش بين تعدادي نفرات توجه مي‌کنند؟ همه دنبال اسامي گيرندگان پول هستند! هيچ‌کس دنبال سر‌شاخه‌ها نيست!»

آقاي فراهاني! بحث فساد در ايران فردي است يا به ساختار مربوط مي‌شود؟ يعني اين ساختار است که باعث مي‌شود افراد تخلف انجام داده و مفسد شوند؟
ريشه فساد در ايران به هيچ‌وجه فردي نيست، بلکه به سيستم اقتصادي مربوط است. سيستم اقتصادي به دودليل فساد را در ايران نهادينه کرده است؛ اولين دليل آن، اقتصاد گسترده دولتي است. تقريبا بيش از ٨٥درصد اقتصاد ايران يا در اختيار قوه‌مجريه يا در اختيار نهادهاي وابسته به دولت به معناي عام است. بنابراين در چنين فضايي به دليل عدم وجود رقابت سالم بين ساختارها و نهادهاي اقتصادي، خودبه‌خود فساد در کل سيستم ايجاد مي‌شود. در حقيقت اين عامل اصلي است. دليل دوم اين است که به دليل وجود چنين تشکيلات گسترده‌اي که اقتصاد دولتي عامل به‌وجودآورنده آن است، جلو رشد طبقه متوسط گرفته مي‌شود. بنابراين به دليل اينکه طبقه متوسط رشد نمي‌کند، امکان شکل‌گيري نهادهاي اقتصادي-سياسي در جامعه وجود ندارد. به همين دليل در چنين فضايي کساني که به منابع قدرت نزديک‌تر هستند، مي‌توانند زودتر فاسد شده و نام اين افراد زودتر مطرح شود. اما نبايد تصور شود فساد تنها به همين نام‌ها محدود مي‌شود. در حقيقت دايره فساد، گسترده‌تر از نام‌هايي است که مطرح مي‌شود. دليل آن هم، شکل اقتصاد در ايران است و حجم منابعي که در اختيار اين ارگان‌هاي دولتي و شبه دولتي قرار مي‌گيرد.
بزرگ‌ترين توليدکننده منابع ارزي، همچنين بزرگ‌ترين کارفرما (اگرچه الان وضع دولت از اين جهت خوب نيست) علاوه بر اين بزرگ‌ترين توليدکننده و خريدار، همواره دولت بوده است. وقتي دولت به‌تنهايي در همه فعاليت‌هاي اقتصادي عنوان بزرگ‌ترين را داشته باشد، بنابراين عواملي که درون دولت قرار دارند، در معرض ابتلا به فساد هستند. در اين ميان، شدت و ضعف اين فسادها يا ارتباط آن با جريان‌هاي سياسي است که باعث مي‌شود هرازگاهي يکي از اين فسادهاي محدود برملا شود و آن‌دسته هم که برملا نمي‌شود، در حقيقت به‌نوعي قسر درمي‌روند.
بنابراين اين‌طور نيست که تصور شود عوامل فساد تنها يکي، دونفر هستند که مشکل و فساد ايجاد مي‌کنند. تا زماني که اقتصاد ايران در چارچوب اقتصاد دولتي و شبه‌دولتي اداره مي‌شود، اين مشکل وجود دارد؛ به‌خصوص از زماني که حجم اقتصاد شبه‌دولتي رونق گرفت. به طوري که در طول ١٠سال گذشته نزديک به بيش از ٥٠درصد توليد ناخالص ملي ايران در اختيار بخش شبه‌دولتي قرار گرفته است.
‌شما هم به اقتصاد دولتي و شبه‌دولتي اشاره کرديد و هم به طبقه متوسطي که رشد نداشته است. عده‌اي معتقدند اتفاقا طبقه متوسطي که از حداقل رفاه برخوردار است، در ايران رشد قابل‌توجهي داشته و به خاطر همين رفاه حداقلي در قبال خيلي از مواردي که اتفاق مي‌افتد، تقريبا حالت خنثي دارند. شما مخالف اين موضوع هستيد؟ بعد به بحث اقتصاد بازمي‌گرديم.
من نمي‌دانم چه کساني اين طبقه‌بندي را تعريف مي‌کنند. منظور از طبقه متوسط، طبقه متوسط اقتصادي است. طبقه متوسط اقتصادي؛ يعني کساني که در محيط کسب‌وکار امکان رشد و فعاليت اقتصادي و سهم قابل‌توجهي در اقتصاد داشته باشند. در اقتصاد ايران هيچ‌گاه طبقه متوسط شکل نگرفته که حالا بخواهد سهم قابل‌توجهي را هم داشته باشد. هرگاه که اين طبقه شکل بگيرد؛ يعني طبقه متوسط در جامعه‌اي حضور جدي داشته باشد، به دنبال آن انجمن‌ها و نهادهاي صنفي واقعي ايجاد مي‌شود. در نتيجه چنين اقدامي، آن نهادها به‌تدريج به دنبال اين موضوع مي‌خواهند که حضور خودشان را در سيستم‌هاي تصميم‌سازي يا تصميم‌گيري نهادينه کنند. در چنين شرايطي است که به تدريج فرصت براي حضور اين نهادها در سيستم قانونگذاري و مجلس فراهم مي‌شود. اين در حالي است که در همين دوره مجلس شوراي اسلامي يا ادوار قبلي آن، هيچ‌گاه نمايندگان مردم از طريق اين نهادها و تشکل‌ها وارد نهاد قانونگذاري نشدند تا بتوانند حقوق نهادهاي صنفي، صنعتي و بازرگاني و در يک کلام محيط کسب و کار را پيگيري کنند. بنابراين شايد مقصود کساني که معتقدند طبقه متوسط رشد کرده، منظورشان طبقه نورسيده باشد. آن طبقه متوسط با اين طبقه نورسيده متفاوت است.
مقصود شما از طبقه نورسيده چيست؟
طبقه نورسيده طبقه‌اي است که با بهره‌مندي از توانايي اقتصادي خود رشد نکرده است. اين طبقه با استفاده از امکانات رانت يا شبه‌رانت توانسته‌اند به ثروت دست پيدا کنند. بنابراين بديهي است اين طبقه سراغ اين مي‌روند که جامعه را بيشتر به‌هم بريزند و امکان هرگونه نظم و انضباط مالي و کنترل را از بين ببرند و اجازه امکان تشکيل و رشد طبقه متوسط را ندهد. اين در حالي است که اگر طبقه متوسط شکل بگيرد و در راستاي آن انجمن‌ها، اتحاديه‌ها و سازمان‌هاي اقتصادي شکل بگيرند، عملا فضا به سمتي مي‌رود که اين سازمان‌ها بتوانند با يکديگر رقابت سالم داشته باشند!! در چنين شرايطي است که رقابت سالم تاثير خود را در ساير ارکان جامعه هم مي‌گذارد. اين چالش‌ها و در نتيجه چنين عملکردي به قانونگرايي و حاکميت قانون منتهي مي‌شود. بنابراين در چنين شرايطي ديگر فساد نمي‌تواند خيلي جايي داشته باشد. دقت کنيد! نمي‌گويم در آن شرايط ديگر فساد اصلا وجود نخواهد داشت، درصد و حجم فساد نسبت به توليد ناخالص ملي هميشه نشان‌دهنده ميزان فساد در يک جامعه است. در شرايط حاضر بين ١٦٠کشور از نظر فساد اداري رتبه ايران بالاي١٤٠ است! ‌معني اين است که آن يکي از پرفسادترين کشورهاي دنياست.
با توجه به اينکه اقتصاد ايران همواره به شکل دولتي اداره و تقريبا به يک عامل ثابت تبديل شده است، فکر ‌مي‌کنيد سهم طبقه نورسيده در ايجاد اين فساد چقدر و سهم اقتصاد دولتي چه ميزان است؟ اين روند را به‌ويژه در هشت‌سال گذشته چگونه بررسي مي‌کنيد. چرا ما در دولت‌هاي گذشته با اين حجم از فساد روبه‌رو نبوديم؛ آن‌هم با در نظرگرفتن عامل ثابت اقتصاد دولتي.
اصل فساد مربوط به اقتصاد دولتي است. ولي بديهي است که سهم رانت‌خواران چندده برابر عوامل دولتي است. اينکه شما مثال مي‌زنيد که ما قبل از انقلاب و بعد از انقلاب، با اين شرايط روبه‌رو بوديم، درست است، اما حجم اقتصادي‌اي که در ادوار مختلف در اختيار دولت‌ها قرار مي‌گيرد، خيلي مهم است. ما در بهترين سال‌هاي قبل از انقلاب هيچ‌وقت بيشتر از ٢٥ميليارددلار درآمد نفتي نداشتيم که آن‌هم مربوط به سه‌سال آخر بوده است. بعد از انقلاب هم بالاترين درآمدهاي نفتي ايران به حدود ٣٠ميليارددلار در سال رسيده است. هيچ‌گاه درآمدي معادل ١١٨ميليارددلاري را که در سال ٩٠ عايد ايران شد، شاهد نبوده‌ايم. طبق گزارش‌هاي بانک مرکزي، حجم فروش نفت‌خام در طول اين هشت‌سال، معادل با تمام صدسال گذشته‌ بوده است. شما اين درآمد را تقسيم بر ١٠٠ کرده و ميزان فسادي که از آن ناحيه در اقتصاد دولتي ايجاد مي‌شود را بررسي کنيد. بنابراين ريشه اصلي فساد به حجم اقتصاد دولتي و منابعي که در اختيار دولت قرار مي‌گيرد، برمي‌گردد. در هشت‌سال گذشته به دليل اينکه دولتي کاردان و باتدبير نبود و رفتار پوپوليستي داشت، همين روش‌هاي پوپوليستي عملا شرايطي را به وجود آورد که از اين پول و سرمايه ملي امروزه چيزي ديده نمي‌شود. حتي قبل از اينکه همان دولت دوره‌اش تمام شود، يک تورم ٤٠درصدي شديد به وجود آمد، ارزش پول ملي به يک‌سوم کاهش پيدا کرد و حتي رشد اقتصادي ايران به بدترين شرايط ٥٠سال گذشته خود رسيد، در حالي که اصلا نبايد با چنين درآمدهايي؛ اقتصاد به چنين شرايطي مي‌رسيد! از اين گزاره‌ها به اين نتيجه مي‌رسيم آن حجم گسترده اقتصاد دولتي و بي‌تدبيري دولتمردان بود که توانست رانت‌خوارهاي بيشتري را به دور دولت جمع کند. من تصور مي‌کنم اگر درآمدهاي ملي را با مصوبه‌هاي مجلس در مورد اجازه برداشت از ارزهاي نفتي مقايسه کنيم، مابه‌التفاوتي وجود دارد که ما بگوييم که چه اتفاقي براي آن رخ داده است. به‌هرحال درآمدهاي کشور در اختيار خزانه قرار گرفته و اجازه برداشت از خزانه را هم فقط قانون داده است، اگر قوانين بودجه آن هشت‌سال را جمع کنند، درآمدها را هم جمع بزنند و ببينيم مابه‌التفاوت پول کجا رفته است؟
‌يعني فکر مي‌کنيد عامل نظارت اينجا ضعيف عمل کرده است؟
همه‌چيز دست‌به‌دست هم داده بودند.
‌به‌دليل اينکه قانون لازم را در اين زمينه نداريم... .
ببينيد، بحثي که در افکار عمومي اين روزها سعي مي‌شود جا بيفتد، مشکلي است که معاون‌اول دولت سابق داشته است. خيلي‌ مي‌پردازند به اينکه ايشان به فسادي که مرتکب شده، در چه تاريخي بوده است، آيا اين فساد براي انتفاع شخصي بوده يا براي گروهي اين کار را کرده است... اما اصلا نمي‌گويند چگونه ريشه‌هاي اين شرايط به وجود آمده است، يعني چگونه مي‌شود کسي که در بالاترين مسووليت نظارتي بودجه يعني در راس ديوان محاسبات قرار گرفته، خود عامل چنين حرکتي مي‌شود، اين يک پارامتر است.
پارامتر دوم اين است که ايشان در موقعيت و مقام رييس ديوان محاسبات، آيا عضو هيات‌رييسه مجلس بوده؟ آيا يک مقام سياسي برجسته پارلمان بوده که بخواهد در شکل پارلمان يعني در ايجاد يک فراکسيون قوي در پارلمان نقش داشته باشد؟ يا نبوده؟ اگر نبوده پس ايشان اصلا براي چه يک منابعي را ولو با فساد تهيه کرده و به دنبال اين بوده است که مثلا يک تشکيلات قوي در پارلمان شکل بگيرد؟ آن‌هم از طريق ناسالم. بنابراين ايشان تنها نبوده، پس کساني که با ايشان هماهنگ و دنبال ايجاد گروهي قوي براي خودشان در مجلس بودند، آنها امروز کجا هستند؟ آنها چرا مطرح نمي‌شوند؟ چرافقط به مساله گرفتن مقداري پول و توزيعش بين تعدادي نفرات توجه مي‌کنند؟ و همه دنبال اسامي گيرندگان پول هستند! هيچ‌کس دنبال سرشاخه‌ها نيست!
که تعداد زيادي هم است... .
اولا که از آن تعداد زياد چه کسي خواسته؟ زماني هست که اين پول در اختيار يک حزب قرار مي‌گيرد. حزب هم به دليل گسترش و وسعت فعاليت‌هاي سياسي‌اش در تمامي حوزه‌هاي انتخابيه کانديدا داشته و قصد آن پيروزي کانديداها در انتخابات بوده است. اما وقتي که در مجلس‌هاي هفتم، هشتم و نهم، هيچ‌حزبي به آن مفهوم که در رقابت نظام‌هاي پارلمانتاريستي مطرح است، وجود نداشته، پس توزيع اين پول در چه راستايي بوده است؟ ‌خب، معلوم است که اين حرکت براي تامين منافع گروهي خاص صورت گرفته است. بايد بررسي کرد که آن گروه خاص چه منافعي داشتند چرا که ايشان در واقع فقط يک مهره از آن گروه خاص محسوب مي‌شود، وگرنه آقاي رحيمي نه خودشان معاون پارلمان و نه رييس پارلمان ونه رييس فراکسيون بودند. پس چگونه است که ايشان بين ١٧٠کانديدا پول توزيع مي‌کنند؟ اما کسي اين موضوع را به نظر من اصلا موشکافي نمي‌کند. در واقع اين بحث به انحراف کشيده شده است چرا که ما تنها اين بحث را مطرح مي‌کنيم که چرا ايشان اين کار را کرده است؟ درصورتي که اول بايد اين بحث را مطرح کنيم که آن کساني که مي‌خواستند در پارلمان اين نقش را داشته باشند و دنبال اين بودند که ١٧٠نماينده را به‌نوعي به خودشان وصل کنند، چه کساني هستند؟ براي چه مي‌خواستند اين کار را بکنند؟ آن‌هم پارلماني که اکثريت آن را اصولگرايان تشکيل مي‌دادند و در اختيار گروه خاصي بوده، پاي چه منفعتي در کار بوده است که مي‌خواستند چنين کاري را بکنند!
هم مجلس هفتم و هم مجلس هشتم اصولگرا بود. پس دراختيارداشتن اين تعداد نماينده براي چه کساني ايجاد منفعت مي‌کرده است؟ اما امروز اين موضوع مطرح نيست. يا حتي شما بايد فراتر از اين موضوع را هم ببينيد. به‌هرحال در ابتداي دوره دوم آقاي احمدي‌نژاد اين موضوع مطرح شد که ايشان درگير چنين فسادي بوده است. اين موضوع در روزنامه‌ها هم منعکس شد و سخنگوي قوه‌قضاييه هم به‌نوعي آن را مطرح کرد. پس چطور است بازهم ايشان به عنوان مسوول ستاد مبارزه با فساد بودند؟! سران سه قوه که مي‌دانستند بالاخره ايشان يک پرونده دارد؛ اصلا در آن پرونده هم هيچ‌ جرمي نباشد و صرفا اتهام مطرح باشد همين که در افکار عمومي از آقاي رحيمي به عنوان يک عامل مساله‌دار ياد مي‌شود، چرا به اين نکته توجه نمي‌شود؟ اين رفتار نشان مي‌دهد که در بالاترين سطوح به مسايل ملي چقدر توجه دارند؛ واقعا قبح اين‌گونه مسايل از بين رفته است. يا شخص رييس‌جمهور وقتي که مي‌دانسته چنين کسي داراي چنين پرونده‌اي است، چرا بايد ايشان را معاون‌اول خود قرار دهد؟ او بايست بجاي طرح خط قرمز کابينه است اجازه مي‌داد پرونده رحيمي روشن شود! سوال مهم‌تر اينکه اصلا چرا شخص آقاي رحيمي خود، اين سمت را مي‌پذيرد؟ همه اينها نشان مي‌دهد اين بحث اصلا بحث يک‌بعدي و يک‌نفره نيست.
منظور شما دقيقا چيست؟ آيا اين گروهي که بيان مي‌کنيد، به آقاي احمدي‌نژاد و حلقه‌اي که نزديک ايشان بوده، برمي‌گردد يا نه! مساله فراتر از آن حلقه و گروه آقاي احمدي‌نژاد است؟
ببينيد! مطمئنا مجلس هشتم براي دولت آقاي احمدي‌نژاد آنقدر مهم بوده که عناصري در آن باشند که مورد تاييد دولت باشند. همچنين براي کساني هم که پارلمان را در دست داشتند، مهم بوده است که مجلس حامي کامل اعمال دولت باشد! اگر به هشت‌سال پيش (اوايل دوره آقاي احمدي‌نژاد) بازگرديم، مي‌بينيد بين پارلمان و دولت هماهنگي کاملا نزديکي وجود داشت. در هيچ‌دوره‌اي نمي‌بينيد در طول يک‌سال بيش از پنج‌بار قانون بودجه اصلاح شده باشد. فقط بين مجلس اصولگرا و آقاي احمدي‌نژاد اين اتفاق افتاده است. پس هماهنگي کاملا تنگاتنگي بوده و اين‌طور نبوده که ما بگوييم فقط يک‌گروه و يک‌حلقه محدودي بوده است. اين حلقه خيلي بازتر از اين است. آقاي احمدي‌نژاد زماني که مسوول مي‌شود، قانون برنامه چهارم به وسيله مجلس هفتم تصويب شده بود و به دولت ابلاغ شد. قانون برنامه چهارم براي اينکه ذهن خوانندگاني که روزنامه را مي‌خوانند روشن شود، تقريبا از معدود قوانين برنامه است که در انتهاي آن هشت جدول دارد که آن هشت جدول، نحوه و ميزان هزينه‌کردن، درآمد، ميزان ارز مصرفي و همه اينها به عنوان پيوست‌هاي آن به تصويب رسيده بود. به اين‌ترتيب معلوم بود دولت در سال چقدر اجازه دارد که از منابع نفتي برداشت و چقدر هزينه کند. خب! حالا امروز به مجلس هفتم و قانون بودجه آن سال‌ها برگرديد، ببينيد چقدر آن قانون بودجه که در قالب برنامه است، رعايت شده؟ به طوري که حجمي که رعايت نشده وحشتناک است، آن‌هم بدون اينکه اصلا برنامه اصلاح شود. در واقع زماني که هيچ‌گونه نهاد سياسي نيست که نظارتي داشته باشد و هيچ‌رسانه‌اي هم امکان اين را ندارد که اين مسايل را باز کند، چنين مسايلي رخ مي‌دهد. ببينيد، قوانيني که در مجلس تصويب مي‌شود اگر با قانون برنامه مغاير باشد، اجازه تصويب ندارند. يا بايد قانون برنامه اصلاح شود يا قانوني که در حال تصويب است! اما قوانين بودجه‌اي که آن سال‌ها تصويب شده، هيچ‌کدام در قالب برنامه چهارم نيست و همه آنها خارج از برنامه است. اما هيچ‌کجا ايراد نگرفته‌اند.
پس اينکه شما سوال کرديد که آيا محدود به گروه خاصي بوده؟ بايد بگويم، خير. سفره‌اي پهن بوده و در اختيار همه قرار گرفته است. منفعت همه اين بوده که دست همه را باز نگه دارند. اگر به آرشيو روزنامه‌ها بازگرديد، مي‌بينيد به‌کرار سر قانون بودجه سالانه، بحث مي‌شود چرا که دولت حتي در رديف‌هاي بودجه اختلال به وجود مي‌آورد. اصلا تعداد رديف‌ها را کاهش مي‌دهد. با اين حال به همان رديف‌هايي که تغيير داده، پايبند نيست. اينها چه معني‌اي مي‌دهد؟ اگر صحبت‌هاي سال دوم شروع کار آقاي احمدي‌نژاد را در گردهمايي مديران ديوان محاسبات مرور کنيد، مي‌بينيد آقاي رييس ديوان محاسبات (رحيمي) چه مي‌گويند! مي‌گويد اين دولت آنقدر پاک است که ما امسال اصلا گزارشي راجع‌به تخلف دولت ارايه نمي‌دهيم. اما رييس همان ديوان بعد از تغيير اعلام مي‌کنند بيش از ٦٠درصد تخلفات اتفاق‌افتاده در قانون بودجه‌اي است که خود دولت متقاضي‌ آن بوده است. اين نشان مي‌دهد که... .
اين ماجرا از سال ٨٧ به بعد رخ مي‌دهد.
اما چه اتفاقي افتاد؟ من مکرر گفتم گزارش‌هاي ديوان محاسبات که منتشر شده...
‌فقط در حد قرائت در صحن علني بود. اتفاق ديگري نيفتاد و...
ديوان محاسبات اعلام مي‌کند بيش از ٦٠ درصد تخلف اتفاق افتاده. پس اصلا ديوان محاسبات را براي چه ضرورتي ايجاد کردند؟ براي اينکه تخلف اتفاق نيفتد و اگر افتاد، با خاطي برخورد کنند. ولي مي‌بينيم اصلا اين موضوع مطرح نيست.
علاوه بر ضعف نظارت، چه ايراد ديگري مطرح است؟
اين موضوع به دليل ضعف کل سيستم است. سيستم مديريتي به نظر من معيوب است، يعني ما در مديريت قانونگذاري‌، مديريت نظارتي و مديريت اجرايي ضعف داريم. هيچ‌کدام در جايگاه خودشان قرار نگرفتند که بتوانند کار لازم را انجام دهند. نتيجه اين مي‌شود هرکسي هر فرصتي که پيدا مي‌کند، از آن استفاده مي‌کند. حالا ممکن است فعاليت سالم انجام دهد يا ممکن است فساد کند. عمدتا به دليل اينکه منافع شخصي‌شان ايجاب مي‌کند، فساد مي‌کنند.
علاوه‌بر بحث آقاي رحيمي، ما پديده‌اي به نام بابک زنجاني داريم و سعيد مرتضوي را شاهد هستيم؛ افرادي که جزو حاميان حلقه آقاي احمدي‌نژاد بودند. اين نوع فساد هم به همان بحث ساختار مربوط مي‌شود؟
بله. وقتي که دولت آقاي احمدي‌نژاد اعلام کرد ما داريم تحريم‌ها را دور مي‌زنيم، بايد بگوييم دورزدن تحريم يعني چه؟ يعني اينکه براي فرار از فشار تحريم سيستم بانکي ارز کشور را از طريق افراد نقل‌وانتقال مي‌دهند يا نفت خام کشور را از طريق آنها منتقل کنند!! چون اين موارد هستند که در اقتصاد ما مي‌توانستند تاثير‌گذار باشند. الان چگونه مي‌توانند کساني که نفت را قاچاق کردند و وجه آن را ندادند تحت پيگيري‌ قرار دهند؟ اصلا مي‌توانند به پليس بين‌الملل بگويند اينها نفت را قاچاق کردند و حالا ما مي‌خواهيم شما با آنها برخورد کنيد و عوامل قاچاق را به کشور ما بازگردانيد؟ معاون‌اول رييس‌جمهور (روحاني) طي جلسه‌اي در اتاق بازرگاني در اواخر دي‌ماه اعلام مي‌کند ٢٢ميليارددلار را به سه‌صراف دادند و اين پول بازنگشته است. با اين افراد مي‌خواهند چه‌کار کنند؟ مگر يک‌بابک زنجاني وجود دارد؟ يا مگر تنها يک‌ مرتضوي وجود دارد؟ همين پديده شانديز را در نظر بگيريد، بلافاصله صدايش کم شد!
‌به نظر مي‌رسد يکي از اشکالات، خلأ قانون است. به عنوان نمونه قانوني وجود ندارد که نامزدها را ملزم کند هزينه‌هاي تبليغاتي خود را به مراجع رسمي اعلام کنند. اين موضوع باعث مي‌شود هم شفاف‌سازي شود و هم ارتباط با حلقه‌هاي فساد کمتر شود. ما با اين خلأ قانوني مواجه هستيم.
ببينيد! خلأ قانوني!
* ‌مي‌خواهم بدانم چقدر مهم است و چقدر تاثير دارد؟
درحال‌حاضر هيچي!
يعني ما حتي اگر اين قانون را هم داشتيم، بازهم اين فساد اتفاق مي‌افتاد؟
بله. به اين دليل که قوانين در کشور وقتي به‌خوبي اجرا مي‌شوند که اجراي آنها از ناحيه نهادهاي سياسي و رسانه‌‌اي امکان پيگيري داشته باشد. شرکت استاندارداويل بزرگ‌ترين شرکت نفتي آمريکا بود، چرا منحل شد؟ به اين دليل که رسانه‌ها تقلب آن را برملا کردند. مثلا در آرژانتين هم مشابه آمريکا قوانين لازم وجود داشت، ولي چون نهادهاي سياسي لازم را نداشت، به‌راحتي هرکاري که دلشان خواست انجام دادند.
منظور شما از نهاد سياسي، نهادي است که از پايين شکل گرفته باشد؟
نهادهاي سياسي به‌مثابه انجمن‌هاي صنفي، اتحاديه‌هاي صنفي و احزاب و... است. سوئد را در نظر بگيريد حزب سوسيال‌دموکرات فعاليتش را از حدود ١١٠سال پيش با سنديکاهاي کوچک کارگري و کشاورزي شروع و به‌تدريج حزب را پايه‌گذاري کرد. بعد نماينده‌هاي خود را وارد پارلمان کردند و چون مدافع منافع دهقانان و کارگران بودند، به‌تدريج اکثريت مجلس را به دست گرفتند و بعد هم دولت به دست آنها افتاد. ولي وقتي نهادهاي سياسي در جامعه وجود ندارد و به موازات آن، رسانه‌ها هم آنچنان که بايد آزاد نيستند، طبيعي است حتي اگر قانون هم وجود داشته باشد، ‌هيچ‌اتفاقي نمي‌افتد. مگر ما الان قانون‌اساسي در کشور نداريم؟!
در واقع مي‌شود گفت اگر همين قانوني هم که وجود دارد، ...
همين قانون هم اگر نهادهاي سياسي در جامعه حضور داشتند، بهتر اجرايي مي‌شد. وقتي رقابت سالمي در انتخابات مجلس و رياست‌جمهوري وجود داشته باشد و احزاب بتوانند حضوري جدي در انتخابات داشته و مطبوعات اجازه فعاليت آزاد داشته باشند، مطمئن باشيد اگر هرتخلفي باشد، به‌راحتي بيان مي‌شود. حتي فرد يا گروهي که تخلف کرده هم مي‌داند احزاب و مطبوعات آن فساد را مطرح مي‌کنند. دراين صورت، ديگر امکانات آهنيني براي مفسدان وجود نخواهد داشت. همين موضوع معاون‌اول سابق، کاملا قابل مهار بود. درست است ايشان به‌ظاهر محکوم شده، اما اصالت موضوع مهار نشده است!
اصلا ايشان وقتي که تخلفاتش در استانداري کردستان مشخص بود، چرا رييس قوه‌قضاييه وقت ايشان را به عنوان مشاور گذاشت؟ ايشان سال٧٦ بلافاصله زماني که از استانداري رفت، مشاور رييس قوه‌قضاييه شد که رييس آن آقاي محمد يزدي بود.
‌در هشت‌سال گذشته چرا احزاب اصلاح‌طلب فعاليت دولت را رصد نکردند. چرا يک دولت سايه تشکيل ندادند و همه انتقادهاي مخالفان به چندمصاحبه در رسانه‌هاي همسو محدود شد.
بله. به دليل اينکه در آن سال‌ها حجم منابعي که در اختيار دولت قرار گرفت، اينقدر گسترش پيدا نکرده بود ضمن اينکه توجه داشته باشيد که تحريم‌هاي ايران از آخر سال٨٩ شروع مي‌شود. پس قبل از ٨٨ تحريم‌هاي بانک و نفتي به اين گستردگي وضع نشده بود که دست عوامل مفسد را بازنگه دارد.
ولي آقاي احمدي‌نژاد و دولتش، فرار از قانون را تقريبا شروع کرده بودند.
فرار از قانون را مثلا در بيانيه سال٨٧ حزب گوشزد کرديم. مشارکت در آن زمان روزنامه نداشت، بقيه احزاب هم همين شرايط را داشتند. پس فضا آنقدر هم مساعد نبود، يعني احزاب فقط مي‌توانستند درون خود مدام نجوا کنند، يعني با خودشان صحبت کنند و بگويند فضا فضاي مناسبي نيست و اقتصاد، اقتصاد ناسالمي است ضمن اينکه يادتان نرود اقتصاددان‌هاي کشور شرايط اقتصادي و مشکلات اقتصادي را به‌طور مکرر در جرايد و هم به‌طور رسمي به دولت گوشزد کردند. اين دولت بود که اصلا برايش مهم نبود چه کسي چه چيزي مي‌گويد.
خب! اين ايراد است به کارکرد حزب، يعني...
نه. ببينيد! احزاب در يک محيط...
شما بهتر از من مي‌دانيد که فلسفه حزب، نقد قدرت است، شما از سال٨٤ به اين‌سو دچار نوعي سرخوردگي شديد... .
بعد از ٨٨...
چرا بعد از ٨٤ کانديداي شما...
اگر ما دچار سرخوردگي شده بوديم، در انتخابات مجلس هشتم و در انتخابات رياست‌جمهوري سال٨٨ شرکت نمي‌کرديم. ما دچار سرخوردگي نشده بوديم.
يک سال منتهي به ٨٨ را بايد جداگانه بحث کرد. اين يک‌سال، يک شرايطي بود که...
خير. مجلس هشتم چه بود؟ احزاب در آن شرکت کردند. اما ردصلاحيت‌ کانديداهاي اصلاح‌طلب در دستور کار بود، ردصلاحيت‌ها مثل مجلس هفتم کماکان ادامه پيدا کرد! چه کاري مي‌شد انجام داد. موقعي مي‌توانستيم بگوييم احزاب به حاشيه رفتند که اصلا فعاليت انجام ندهند. خانه احزاب را در نظر بگيريد. اين احزاب اصلاح‌طلب بودند که سعي کردند خانه را در سال ٨٨ حفظ کنند. اين موارد نشان مي‌دهد اين‌گونه نبوده است که احزاب اصلاح‌طلب به حاشيه رفته و خانه‌نشين شده باشند، يعني کاملا تلاش مي‌کردند...
‌تلاش، بيشتر براي اين بود که خودشان را حفظ کنند. وقتي آقاي خاتمي در کنگره سال٨٤ مي‌گويند ما در اين وضعيت، همين که بتوانيم چراغ حزب را روشن نگه داريم...
خب، طبيعي است. من دارم همين را عرض مي‌کنم. شما مي‌گوييد که...
‌من مي‌گويم انگار يک‌جور عقب‌نشيني صورت مي‌گيرد...
شما به روزنامه‌هاي خود بازگرديد. خود من شخصا چندبار در زمان مجلس هفتم، تذکر روزنامه‌اي دادم که دارد تخلف مي‌شود. آنچه که شما داريد تصويب مي‌کنيد، خارج از برنامه چهارم است! ولي چه کسي توجه کرد؟ کسي گوش نمي‌داد! ! درست است در کشورهاي در حال توسعه، احزابي که در اقليت قرار مي‌گيرند، احزاب مخالف انتقاد و مدارک را مشخصا اعلام مي‌کنند و به دليل اصل تفکيک قوا و استقلال آنها با متخلفان برخورد مي‌کنند. از ٨٨ تا ٩٢ با آقاي رحيمي چه‌کار کردند؟
هيچ اتفاقي نيفتاد، به غيراز تذکرهايي که دو، سه‌نفر از نمايندگان مجلس دادند
تمام شد و رفت. حالا فکر کنيد در اين سال‌ها احزاب با هيچ‌مشکلي روبه‌رو نمي‌شدند، تذکر هم مي‌دادند، چه اتفاقي مي‌افتاد؟ اين براي فضايي است که مديريت... .
يعني حتي اگر احزاب هم ريشه‌دار و قوي بودند...
اصلا جامعه آن‌موقع به اين سمت نمي‌رفت. وقتي که محيط سلامت باشد و نهادهاي سياسي شکل بگيرند، فضا را به سمت فضاي سالم و رقابتي مي‌برند. نتيجه چنين فضايي اقتصاد سالم است. اين‌دو لازم و ملزوم هم هستند. اگر نهادهاي ريشه‌دار سياسي در ايران شکل گرفته بود، مطمئن باشيد اصلا ما دچار چنين مشکلاتي نمي‌شديم، يعني به اين سمت حرکت مي‌کرديم که نهادهاي اقتصادي کاملا سالمي در جامعه شکل بگيرند و اقتصاد دولتي نشود.
کشورهاي حوزه شرق را در نظر بگيريد! چرا به فروپاشي رسيدند؟ موشک کم داشتند؟ بمب اتمي نداشتند؟ تنها فساد دولتي باعث شد...! بعد از فروپاشي چقدر مولتي‌ميلياردر از داخل آن دولت‌ها بيرون آمدند! آنها از کجا به اين ثروت رسيده بودند؟ داخل همان سيستم اقتصاد دولتي بودند. چرا اقتصاد ما مجبور شد از دولتي به اقتصاد نيمه‌دولتي برود؟ براي اينکه بازهم کنترل‌ها کمتر شود! و امکان رانت خواري بيشتر. ببينيد! تمام تلاش‌هايي که در کشور انجام مي‌شود، براي اين است که سهام شرکتي را به زير ٥٠درصد برسانند که دولتي محسوب نشود! يعني اينکه کنترل‌ها هم از بين برود، حتي در اقتصاد دولتي. وقتي خصوصي‌سازي انجام مي‌شود، يعني بايد بستر کسب‌وکار به‌نوعي فراهم شود تا فعالان اقتصادي بتوانند رشد کنند. اين در حالي است که همه ابزارها فعلا براي ايجاد موانع براي فعاليت اقتصادي آنهاست! الان ببينيد نهادهاي مختلف چه تعداد شرکت‌هاي مختلف در اختيار دارند. به چه دليل؟ مي‌خواهند اينها را چه کار کنند؟ مگر بخش خصوصي نمي‌تواند همه اينها را فراهم کند؟ بهانه گرفته مي‌شود که اينها به خاطر بخش‌هايي است که دولت در آن عاجز است؟ مگر قبلا راه‌ها، اتوبان‌ها، پل‌ها، تونل‌ها و سدهاي ايران را چه کسي ساخته بود؟
همين نقد را حتي آقاي لاريجاني هم مطرح کردند و جالب است که آقاي احمدي‌نژاد هم يک زماني خودشان اين نقد را مطرح کرده و يک اصطلاحي هم به کار بردند، يعني بحث رايجي است ولي به آن رسيدگي نمي‌شود.
وقتي اقتصاد غيررقابتي شود، يعني اقتصاد ناسالم است. جرايد در سال گذشته نوشتند که حدود ٢٥ميليارددلار قاچاق وارد کشور شده است. وقتي کل واردات کشور نزديک به ٥٠ميليارددلار است و ٢٥ميليارددلار کالاي قاچاق وارد مي‌شود يعني معادل ٥٠درصد کالاهاي وارداتي مجاز، به صورت قاچاق وارد کشور شده است. اين قاچاق را چه کسي وارد مي‌کند؟ آدم‌هاي فقير وارد مي‌کنند؟ کارگران وارد مي‌کنند؟ کشاورزان وارد مي‌کنند؟ منابعش را دارند که اصلا چنين کاري را کنند؟ اصلا مي‌فهمند ٢٥ميليارددلار يعني چقدر؟ اصلا مي‌فهمند که يک‌ميليون‌دلار يعني چقدر تا اينکه بفهمند يک‌ميليارد دلار چه ميزان است؟
وقتي آن بحث سه‌هزارميلياردتومان مطرح شد، من به يکي از معاونان بانک‌ها گفتم فکر مي‌کني جمع‌کردن سه‌هزارميلياردتومان خيلي راحت است؟ اگر ماهي صدميليون‌تومان بتوان پس‌انداز کرد، مي‌توان واقعا به اين پول رسيد. حالا اين صد ميليون تومان را ضربدر ١٢ کنيد ببينيد چقدر مي‌شود. مي‌شود يک‌ميلياردو٢٠٠ميليون‌تومان. صد‌سال‌آن مي‌شود يک‌صدو بيست ميليارد. يعني دوهزارو٥٠٠ سال طول مي‌کشد که ماهي صدميليون‌تومان جمع شده و سه‌هزارميلياردتومان را پس‌انداز کند. يعني از زمان کوروش تا الان بايد عمر مي‌کرديد تا بتوانيد سه‌هزارميلياردتومان جمع بکنيد. مي‌خواهم بگويم حجم اين پول‌ها و اين مقدار واردات قاچاق در حد آدم‌هاي متوسط اين جامعه نيست. بلکه در حد افرادي است که بايد به منابع خيلي بالا دسترسي داشته باشند.
اين همان طبقه نورسيده است...؟
نورسيده‌اي که به جايي خيلي محکم وصل است. اگرهمين الان به شما يک کاميون سيگار بدهند، نمي‌توانيد دو باکس آن را توزيع کنيد. همه فکر مي‌کنند اينها کارهاي آساني است. الان پنج‌ميليون‌دلار کالا وارد کنيد اصلا مي‌توانيد پنج‌ عدد از آن کالا را بفروشيد. شما به يک شبکه احتياج داريد. آن شبکه را چه کسي دارد اداره مي‌کند که نمي‌توان آن را کنترل کرد؟ چطور اين حجم عظيم قاچاق وارد کشور مي‌شود، هيچ‌کس نمي‌فهمد؟!
چرا يک چنين اتفاقاتي در دوره اصلاحات نيفتاد. آيا مديرانش ذاتا پاک دست بودند، يا کنترل‌ها بر آنها شديد بوده است؟ چه اتفاقي مي‌افتد که دست‌کم اين شکل از فساد در آن دوره وجود ندارد؟
دو عامل طي ١٠ سال گذشته در فساد اثرگذار بوده است. اول حجم منابعي بود که طي هشت‌سال گذشته نصيب کشور شد. در دوره هيچ رييس‌دولتي يک چنين حجم منابعي وجود نداشت. مورد دوم ضعف مديريت گسترده بود. رييس دولت نهم بر مسند امور قرار مي‌گيرد، مي‌گويد که من با مافياي نفت مي‌خواهم مبارزه کنم. اما ضعيف‌ترين عملکرد دولت نهم و دهم در وزارت نفت بوده است. پنج يا شش وزير در اين وزارتخانه عوض شدند، چرا؟ آيا مافيا را مطرح کردند که عملا يک مافياي قوي‌تر را ايجاد کنند و مافياي واقعي راه بيندازند؟ ببينيد، در طول اين مدت چندرييس کل بانک مرکزي عوض شد؟ چرا؟ چرا قوانين بودجه‌ در طول پنج‌سال، پنج‌، شش‌بار متمم مي‌خورد! وقتي يک دولت نمي‌تواند براي يک‌سال بودجه خود را پيش‌بيني کرده و هر دوماه يک‌بار مجبور مي‌شود متمم دهد، اين نشان مي‌دهد واقعا دولت چقدر ضعيف بوده است. پس اين دوعامل در دولت‌هاي قبل کمتر بوده، علاوه‌بر اينکه منابع هم بسيار محدودتر بوده است.
يعني اگر همين منابع در اختيار دولت اصلاحات قرار مي‌گرفت... .
اگر همين حجم منابع در اختيار دولت اصلاحات قرار مي‌گرفت، حجم فساد به دليل مديريت کمتر از اين مي‌شد. کل درآمد دوره هشت‌ساله آقاي هاشمي چيزي حدود ١٣٠ميليارددلار بوده است. کل درآمد هشت‌ساله آقاي خاتمي نزديک ١٦٠ميليارددلار و کل درآمد دوره هشت‌ساله آقاي احمدي‌نژاد ٧٥٠ميليارددلار بوده است، يعني کل درآمد ١٦سال دولت‌هاي هاشمي و خاتمي به اندازه درآمد نصف دوره آقاي احمدي‌نژاد هم نبود. پس آن دولت‌ها حجم منابع کمتري داشتند، علاوه‌بر اينکه مديريت بهتري هم در دولت‌هاي آنها وجود داشته است. همچنين اعتقادشان به قانون و نظم هم بيشتر بوده است. پس مي‌بينيم وقتي دولت از نظر مديريتي سالم‌تر عمل مي‌کند، مي‌تواند در همين اقتصاد دولتي هم مقداري از فساد را مهار کند، اما نمي‌تواند همه آن را مهار کند. من اعتقاد دارم هم در دولت آقاي موسوي هم در دولت آقاي هاشمي، هم در دولت آقاي خاتمي فساد بوده، اما حجم فساد خيلي کمتر از دولت آقاي احمدي‌نژاد بود.
در مناظره‌هاي سال٨٨ آقاي احمدي‌نژاد بي‌پروا نام برخي از بزرگان را به عنوان مفسد مطرح کرد. درباره شما هم اين‌گونه گفت که «با يک‌امتياز دلار هفت‌توماني با واردات و صادرات؛ شما ميلياردر شديد. » اين صحبت با واکنش شما روبه‌رو شد. اما لطفا توضيح بيشتري درباره آن ارايه دهيد. وقتي اسم خودتان را شنيديد چه احساسي داشتيد.
من فرداي آن‌روز بلافاصله با روزنامه‌ها مصاحبه کردم. همين‌جا بزرگ‌ترين ايراد به دولت نهم وارد بود. سوابق من در دولت هشتم کاملا معلوم بود، يا مجلس بودم يا وزارت اقتصاد. پس براي رييس دولت خيلي راحت بود که دستور دهد که سازمان بازرسي، تمامي پرونده‌هايي که مربوط به کار من بود را بررسي کند و اگر من فسادي انجام داده بودم در اختيار قوه‌قضاييه بگذارد. احتياج نبود که به آن شيوه در مناظره انتخاباتي بحث را مطرح کند. من خيالم راحت است. من تنها افتخارم همين بوده که ٤٣سال است که مهندس هستم و به عنوان يک مهندس زندگي کردم و هرآنچه درآمد کسب کردم، از کار مهندسي بوده، نه اينکه از رانت دولت استفاده کرده باشم.
من مديرعامل توانير بودم. بعد از اينکه از آنجا رفتم، نزديک به يک‌سال‌ونيم بازرسي کل کشور، به خواست اصولگرايان در آنجا مستقر شد. اما هيچ‌چيزي نتوانستند پيدا کنند. بعد از اينکه از فدراسيون فوتبال رفتم، نزديک به يک‌سال هم در آنجا مستقر شدند. اما بازهم چيزي پيدا نکردند. بعد از اينکه مپنا رفتم، ‌تيم بازرسي نزديک به دوسال هم درآنجا مستقر شدند. تنها مدرکي که پيدا کردند، فيش حقوق من بود. در نهايت هم تماس گرفتند و از خودم پرسيدند که غيراز آن حقوق، از کجا حقوق مي‌گرفتي؟! براي اينکه حقوق من در شرکت مپنا، از زيردستان خودم پايين‌تر بود، يعني ٤٠درصد زير حقوق آنها دريافت مي‌کردم. آنها تعجب کرده و مي‌گفتند از چندجاي ديگر هم حقوق دريافت کرده‌ام!؟ گفتم، بگرديد ببينيد اگر از جاي ديگري هم حقوق مي‌گرفتم، آن هم براي شما! من خيالم راحت است، در مدتي که چه در دولت و چه غيراز آن کار کردم، هيچ‌وقت تلاش نکردم از طريق فساد بخواهم کاري کنم و اگر امروز هم اينقدر راحت درباره فساد صحبت مي‌کنم فقط، به‌خاطر اين است که خيالم راحت است چرا که خودم اصلا دنبال فساد نمي‌روم.
اين روزها براي فرار از پرونده رحيمي بر پرونده آقاي مهدي هاشمي مانور مي‌دهند...
به نظر من اينها بيشتر رد گم‌کردن است تا اينکه بخواهند واقعا به دنبال اين باشند که مساله حل شود. اگر واقعا در ايران مبارزه با فساد مطرح است، راهکار آن، خروج از اقتصاد دولتي به نيمه‌دولتي و ايجاد نهادهاي سياسي و اقتصادي است.
منظور از نيمه‌دولتي، شبه‌دولتي است ديگر...
بله. بايد اين نهادها را قانونمند کنند و در چارچوب قانون بر آن‌ها نظارت شود. قانون مناقصات ايران در مجلس ششم اصلاح شد. شرکت‌هاي دولتي‌اي که تا مجلس ششم نبايد در مناقصات شرکت مي‌کردند و به‌راحتي مي‌توانستند کارها را در دست بگيرند، به وسيله آن اصلاحيه،بنا شد تا با شرکت‌هاي دولتي هم مشابه بخش خصوصي رفتار شود، يعني شرکت‌هاي دولتي هم در مناقصه شرکت کنند و هيچ‌مزيتي بر بخش خصوصي نداشته باشند. چرا؟ براي اينکه بتوانند رقابت سالمي را به وجود بياورند. اما همين را در دوره بعد از بين بردند. آن قانون وجود دارد، ‌اما به آن عمل نمي‌کنند.
اگر واقعا کسي به دنبال اين باشد که بخواهد با فساد مبارزه کند، نبايد دنبال نفرات باشد. اگر با افراد مبارزه کنيم، نفر بعدي جايش را مي‌گيرد. سيستم را بايد اصلاح کرد و راهکار، اين نيست که برويم سيستم را قلع‌وقمع کنيم. همه نهادهاي اقتصادي فعلي را قانونمند کنند، همه اين نهادها بايد حسابرسي شوند، معلوم شود چقدر سرمايه‌دارند، چه درآمدي دارند، درآمدشان واقعا از راه سالم باشد و ماليات بدهند. چرا بايد از حقوق يک کارمندي که مثلا دوميليون‌تومان مي‌گيرد، ماليات گرفته شود، ولي از يک دستگاهي که در سال بيش از پنج‌‌هزارميلياردتومان قرارداد مي‌بندد، ماليات گرفته نشود؟! به چه دليل؟! به نظر من اصلا اين خيلي زيبنده نيست که ما بگوييم رييس تشخيص مصلحت که قبلا رييس‌جمهور بوده، قبلا رييس مجلس بوده، اين فرد متهم به فساد است. نخست‌وزير آن حکومت متهم به فساد است، وزرايش متهم به فساد هستند. اين اصلا عقلاني نيست. اين نشان مي‌دهد بايد ريشه اين قضيه را حل کرد. وگرنه اگر بخواهيم اين‌گونه نگاه کنيم، چگونه توقع داريم که کل مردم جامعه به کل نظام نگاه سالم داشته باشند. اگر بخواهيم نگاه سالم داشته باشند، بايد شرايط براي زيست سالم فراهم شود، با توصيه و اين قبيل امور اين آفت‌ها از بين نمي‌رود و بلکه بيشتر رشد مي‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر