صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

نقش شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان

شوراي مشورتي يک جمع اصلاح‌طلب متشکل از همه احزاب و جريان‌هاي اصلاح‌طلب است که داراي دلمشغولي‌هايي نسبت به سرنوشت کشور هستند.

کد خبر: 10789

ايلنا/ شوراي مشورتي يک جمع اصلاح‌طلب متشکل از همه احزاب و جريان‌هاي اصلاح‌طلب است که داراي دلمشغولي‌هايي نسبت به سرنوشت کشور هستند.

نقش شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان و کارکرد آن براي انتخابات آينده موضوعي بود که حجت‌الاسلام موسوي لاري از جزئيات آن با ايلنا صحبت کرد؛ موضوعي که به قول خود او٬ اولين بار است که رسانه‌اي مي‌شود. با اين حساب جزئياتي که در اين گفت‌و‌گو با وزير کشور دولت اصلاحات خواهيم خواند٬ جديدترين تغييرات و ديدگاه‌هاي شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان است٬ که بيان مي‌شود.

عضو شوراي مشورتي خاتمي تاکيد دارد٬ آقاي خاتمي از احزاب نخواسته براي حضور در شوراي مشورتي يک نفر را معرفي کنند٬ در عين حال از افرادي دعوت شده که ممکن است در احزاب نيز عضويت داشته باشند.

اعضاي شوراي مشورتي معرف گرايش‌هاي مختلف درون جبهه اصلاحات‌اند
حجت‌الاسلام موسوي‌لاري در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايلنا٬ در مورد شوراي مشورتي و اقدامات انجام شده براي انتخابات آينده مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: وقتي مي‌گوييم شوراي مشورتي٬ يعني جمعي هستند که آقاي خاتمي دعوت کرده و با آنها مشورت مي‌کند. اين شورا مشورتي است و حزبي نيست. در اين شورا از چهره‌ها و شخصيت‌هايي دعوت شده که در عين حال که به صفت شخصي شناخته مي‌شوند٬ معرف گرايش‌هاي مختلف درون جبهه اصلاحات نيز هستند. يعني آقاي خاتمي حدود 60 نفر نيرو را دعوت مي‌کند و با آنها مشورت مي‌کند.

وزير کشور دولت اصلاحات ادامه داد: چينش اين افراد به گونه‌اي شده که تقريبا همه سلايق و ديدگاه‌هاي جريان اصلاح‌طلب در اين جمع وجود داشته باشند. برآيند نهايي اين شورا٬ اجماع نظر اصلاح‌طلبان است. آقاي خاتمي از احزاب نخواسته که براي حضور در شوراي مشورتي يک نفر را معرفي کنند ولي از افرادي دعوت شده که ممکن است در احزاب نيز عضويت داشته باشند.

شوراي مشورتي کارگروه‌هاي مختلفي دارد که گزارش‌هاي آن در شورا مطرح مي‌شود
حجت‌الاسلام موسوي لاري با اشاره به اين نکته که اين افراد اگرچه به لحاظ شخصيت خودشان در اين شورا دعوت شده‌اند، افزود: اما به هر حال تابلو جرياني که در آن عضو هستند را نيز با خود دارند. بعداز شکل‌گيري اين جمع٬ که شخصيت‌هاي سياسي هستند که هر کدام ممکن است به حزبي وابستگي داشته يا نداشته باشند و در واقع دعوت‌کننده آنها آقاي خاتمي بود٬ روي مسائل مختلف نظردهي شد و تبادل‌نظر صورت گرفت در همين رابطه چند کارگروه شکل گرفت؛ که در مسائل و موضوعات مختلف بحث و تبادل نظر مي‌کنند و گزارش آن را در شورا مطرح مي‌نمايند.

بحث انتخابات مجلس در شورا مطرح شده است
عضو ارشد مجمع روحانيون مبارز با بيان اينکه يکي از موضوعات مورد نظر اين کارگروه‌ها که به شکل جدي پيگيري شد، بحث انتخابات سال ‌آينده مجلس شوراي اسلامي از منظر جريان اصلاحات بود٬ اضافه کرد: در اين جلسات بررسي شد که اصلاح‌طلبان در انتخابات سال آينده چگونه بايد حضور داشته باشند، با چه شعاري وارد شوند، چه مکانيسم‌هايي براي حضورشان است و چه مشکلاتي در پيش رو دارند.

مي خواهيم خروجي سلايق اصلاح‌طلبان به سمت انتخابات يکي باشد
وي ادامه داد: اين دو کارگروه در نهايت به يک جمع‌بندي رسيدند که در آن اولين مسئله‌ اين بود که اگر اصلاح‌طلبان بخواهند در انتخابات نقش فعالي داشته باشند، شرط اول و ضروري اين است که خودشان با هم تعارض نداشته باشند و در اردوگاه اصلاح‌طلبان يک سخن و يک نظريه راجع‌ به انتخابات وجود داشته باشد. در حقيقت خروجي سلايق اصلاح‌طلبان به سمت انتخابات يکي باشد.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب تاکيد کرد: در شوراي مشورتي٬ جمعي به عنوان شوراي راهبردي تعيين شد که اين کار را دنبال کند، اين شورا جلسات فراواني برگزار کرد و به مکانيسمي رسيدند. در اين مکانيسم حرف اصلي اين بود که ما سه سطح تهران، استان‌ها و حوزه‌هاي انتخابيه را داريم که بايد ساختاري براي هريک از اين سه بخش تعريف کنيم تا جمعي که در هر سه سطح حضور دارند، مسائل مربوط به انتخابات را تدبير کنند و براي اين کار بايد شرح وظايفي براي آنها در نظر گرفته مي‌شد.

امور اجرايي و تعيين نامزدها در حوزه‌هاي انتخابيه٬ توسط اصلاح‌طلبان هر حوزه انجام مي‌پذيرد
وزير کشور دولت خاتمي ادامه داد: بحث‌هاي فراواني شد در نهايت به اين جمع‌بندي رسيديم که نقش اصلي در تهران بايد تعيين راهبردهاي کلي انتخابات باشد و مشخص کند اصلاح‌طلبان بايد در انتخابات به چه شکلي حضور داشته باشند. اما تصميم‌گيري در امور اجرايي انتخابات و تعيين نامزدهاي انتخاباتي در حوزه‌هاي انتخابيه٬ توسط اصلاح‌طلبان هر حوزه انجام مي‌پذيرد.

وي ادامه داد: نقش دوم تهران٬ تماس و ارتباط با همه جريان‌ها براي ساماندهي يا هماهنگ کردن جريان‌هاي دروني اصلاحات از يک طرف٬ و حتي تماس و ارتباط با جريان رقيب از طرف ديگر است.

ارتباط با مقامات مسئول و مذاکره با جريان رقيب در دستور کار ماست
عضو ارشد مجمع روحانيون مبارز با بيان اين موضوع که ما مي‌خواهيم باب مذاکره را با جريان رقيب باز کنيم تا انتخابات از چارچوب قانوني خارج نشود٬ توضيح داد: به جز اين موارد٬ تماس و ارتباط با مقامات مسئول اعم از اجرايي و نظارتي در دستور کار ماست؛ چراکه معتقديم اگر بناست جريان اصلاحات در انتخابات فعال شود، انتظار اين جريان از متوليان امر انتخابات اين است که قوانين موضوعه کشور کاملا مورد توجه قرار گيرد.

جمعي در تهران يا از اعضاي شوراي راهبردي نقش داوري را ايفا مي‌کنند
وي ادامه داد: آخرين نقشي که مي‌شد براي تهران در نظر گرفت، اين بود که در صورت بروز اختلاف و نياز به داوري ميان نيروهايي که در سطح استان فعال هستند، جمعي در تهران يا از اعضاي شوراي راهبردي نقش داوري را ايفا کنند.

موسوي لاري تصريح کرد: در سطح استان نيز دو وظيفه اصلي مطرح است؛ اول ايجاد انسجام ميان همه گرايش‌هاي اصلاح‌طلب و دوم اينکه اگر چهره‌هاي حاضر در حوزه انتخابيه نتوانستند به تفاهم برسند، استان در مرحله اول قدم بردارد و اين اختلافات را برطرف کند.

مي‌خواهيم نقش اصلي انتخابات بر عهده فعالان هر حوزه باشد
وزير کشور دولت اصلاحات ادامه داد: اصلاح‌طلبان معتقدند که نقش اصلي در انتخابات بايد بر عهده فعالان و کنشگران هر حوزه انتخابيه باشد؛ يعني مجمعي از همه تاثيرگذاران حوزه‌هاي انتخابيه بگويند چه کسي بيايد و کانديدا شود. برخلاف ادوار گذشته که معمولا مرکزنشينان تصميم نهايي را مي گرفتند که براي مثال در فلان حوزه انتخابيه چه کسي کانديدا شود، اين بار تصميم بر اين است که حوزه‌هاي انتخابيه مرکب از همه نيروهاي فعال اصلاح‌طلب از طريق يک مجمع عمومي فرد يا افرادي را براي رقابت در عرصه انتخابات مشخص کنند.

فرآيند داوري مجمع در حوزه٬ استان و تهران
وي بيان داشت: اگر مجمع به چند نفر رسيد٬ در اين صورت حق داوري با مجمع است که تصميم‌ بگيرد چه کساني در انتخابات مي‌توانند موثرتر باشند. اگر هم به توافق نرسيدند به سطح استان مراجعه مي‌کنند و باز هم اگر توافق حاصل نشد، داوري به تهران منتقل مي‌شود تا اين مشکل حل شود.

موسوي لاري تاکيد کرد: در مورد انتخاب فعالان و کنشگران سياسي يک نظريه اين بود که شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات٬ محور باشد و اين شورا در استان‌ها و مراکز حوزه انتخابيه نيز فعال باشد، نظر ديگر اين بود که شوراي هماهنگي 18 يا 20 حزب اصلاح‌طلب را شامل مي‌شود در حاليکه حتي در خود تهران همه احزاب اصلاح‌طلب، عضو شوراي هماهنگي نيستند.

وي در در توضيح ديدگاه‌هاي ديگر افزود: ثانيا همين‌ها که در تهران عضو هستند٬ بعضا دفاتري در همه استان‌ها ندارند. بحث اين بود که اگر بخواهيم چتر را باز کنيم تا همه فعالان سياسي اصلاح‌طلب را پوشش بدهيم٬ بايد بگوييم همه تشکل‌هاي مردم‌نهاد و همه‌ گرايش‌هاي اصلاحات و احزاب اصلاح‌طلب بايد در اين اجماع حضور داشته باشند. از سوي ديگر نمايندگان اصلاح‌طلب ادوار مختلف مجلس که جزو فعالان هر حوزه انتخابيه هستند را نمي‌توان ناديده گرفت.

وزير کشور دولت اصلاحات در ادامه اظهار داشت: گروه سوم مديران و کارگزاران اجرايي اصلاح‌طلب در هر استان هستند٬ به هر حال مديران اجرايي که در دوره اصلاحات سمتي داشتند٬ معمولا انسان‌هاي موجهي در حوزه انتخابيه خودشان هستند. براي مثال برخي استانداران يا فرمانداران باسابقه از سال‌هاي گذشته هنوز در شهر خود از مقبوليت بالايي برخوردارند.

وي ادامه داد: گروه چهارم چهره‌هاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي هستند، مثلا يک روحاني، معلم، صنعتگر و حتي يک فرد بازاري که مي‌تواند در مردم تاثيرگذار باشد. نمي‌توان گفت چون اين افراد به حزب خاصي وابستگي ندارند، بايد آنها را از چتر اصلاحات خارج کرد. پس بايد چتر اصلاحات به گونه‌اي باز باشد که اعضاي احزاب اصلاح‌طلب، کارگزاران و مديران اجرايي دوره اصلاحات، نمايندگان ادوار و شخصيت‌ها و چهره‌هاي اجتماعي هم در آن باشد.

شناسايي فعالان سياسي استان در چهار گروه
وزير کشور دولت اصلاحات خاطرنشان کرد: تحقق اين امر با توجه به اينکه تعدادي نيروي سرشناس ملي از هر استان در تهران هستند که بين مردم و فعالان هر استان فرد صاحب‌نفوذ هستند. قرار بر اين شد که از آن چهره‌هاي اصلاح‌طلب دعوت شود تا با هم مشورت کنند و به استان‌ها بروند و فعالان سياسي استان را که در چهار گروه ذکرشده٬ قرار دارند را شناسايي و دعوت کنند و جمع اصلاح‌طلب را با اهدافي که وجود دارد، تشکيل دهند. لذا اين کار انجام گرفته و آن نيروها نيز کار خود را شروع کرده‌اند و ان‌شا‌الله هر چه زودتر شاهد شکل‌گيري انسجام و وحدت بيش‌تر در بين اصلاح‌طلبان در استان‌ها و حوزه‌هاي انتخابيه باشيم.

نگاه مثبت نيروهاي فعال اصلاح طلب به ساز و کار شوراي مشورتي
موسوي لاري در پايان با تاکيد مجدد بر اينکه شوراي مشورتي خاتمي يک تشکيلات يا حزب سياسي نيست٬ گفت: اين شورا يک جمع اصلاح‌طلب متشکل از همه احزاب و جريان‌هاي اصلاح‌طلب است که داراي دلمشغولي‌هايي نسبت به سرنوشت کشور است. اين جمع با يکديگر همفکري مي‌کنند که چطور مي‌شود اصلاح‌طلبان را در راستاي وحدت و هماهنگي براي تحقق و پيشبرد مصالح عمومي و منافع ملي فعال‌تر کرد. خوشبختانه همه نيروهاي فعال اصلاح طلب به اين ساز و کار علاقه‌ نشان داده و از آن استقبال کرده‌اند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر