صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

عارف: قرار نيست خطرناک باشیم

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه قرار نيست اصلاح‌طلب خطرناک باشد گفت: در طول سه دهه گذشته، هميشه يک خطوط قرمزي داشته‌ام و به اصولي وفادار بودم و تا آنجايي که به اين خطوط قرمز و اصولم آسيب وارد نشده کوتاه آمده‌ام.

کد خبر: 10696

باشگاه خبرنگاران/ عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه قرار نيست اصلاح‌طلب خطرناک باشد گفت: در طول سه دهه گذشته، هميشه يک خطوط قرمزي داشته‌ام و به اصولي وفادار بودم و تا آنجايي که به اين خطوط قرمز و اصولم آسيب وارد نشده کوتاه آمده‌ام.

"محمدرضا عارف" عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و رئيس بنياد اميد ايرانيان گفتگوي مشروحي را با يکي از روزنامه‌هاي اصلاحات ترتيب داده است که در ادامه به گزيده‌اي از آن اشاره خواهيم کرد.

* هيچ تشکلي نبايد به خودش اجازه دهد در مورد ديگران تصميم بگيرد و بگويد چه کسي بايد از قطار اصلاحات پياده شود و چه کسي بماند. معياري براي اصلاح‌طلبي سنجي نداريم که بياييم بگوييم فلان فرد اصلاح‌طلب واقعي است فلاني اصلاح‌طلب واقعي نيست هيچ تشکلي نبايد به خودش اجازه دهد در مورد ديگران تصميم‌گيري کند. اگر مي‌تواند، هم‌سو شود و همکاري کند اگر نتوانست نبايد وارد مسائل حاشيه‌اي شود. به ويژه وقتي اين گونه رفتارها در فضاي سياسي کشورمان بروز پيدا مي‌کند متوجه افراد خاص و برخي بزرگان يک جبهه مي‌شود که اين جفا در حق آن افراد است.

* موضع‌گيري‌هاي من معمولا محرمانه و خصوصي بوده است، با هدف اصلاح و حل مشکل‌! من بر اين عقيده‌ام که به جاي «من»، «ما» را در نظر بگيريم؛ من هميشه سعي کرده‌ام مواضع خودم را رسانه‌اي نکنم؛ يعني در اين راستا عارف 93 با عارف 63 هيچ فرقي ندارد.

* مردم از تندروي‌ و دعواهاي رسانه‌اي که هيچ چيزي از درونش در نمي‌آيد خسته‌ شده‌اند مشکل و اختلاف نظر داريم اما بايد بنشينيم با هم آن‌ها را حل کنيم و حتي‌الامکان به سطح جامعه نکشانيم.

* در طول سه دهه گذشته، هميشه يک خطوط قرمزي داشته‌ام و به اصولي وفادار بودم و تا آنجايي که به اين خطوط قرمز و اصولم آسيب وارد نشده کوتاه آمده‌ام.

* قرار نيست اصلاح‌طلب خطرناک باشد. اصلاح‌طلب واقعي منافع ملي را در نظر مي‌گيرد. اين بي‌خطر بودن يعني عدم ايجاد هزينه براي مردم و کشور. بنابراين معتقدم نبايد هزينه مردم را بالا ببريم و دلشان را خالي کنيم. مردم خسته مي‌شوند از دعواهاي بيهوده ما نمي‌خواهيم براي رقيب خود در داخل نظام خطري ايجاد کنيم. خطر ما بايد متوجه دشمن باشد بايد متوجه کساني باشد که مي‌خواهند تيشه به ريشه انقلاب بزنند.

* آفت فعاليت و حرکت سياسي انحصارطلبي است. در داخل يک حزب انحصارطلبي اين است که از قبل مشخص باشد در کنگره چه کسي دبيرکل مي‌شود و چه کساني در دفتر سياسي حضور پيدا خواهند کرد؛ يعني فعاليت‌هاي حزبي که نمودش فعاليت‌هاي جمعي است همه در يک نفر يا يک گروه محدود جمع شود. انحصار در داخل جبهه هم اين است که يک تشکل و حزب بخواهد حرف‌هاي خود را به کرسي بنشاند.

* خوشبختانه اصلاح‌طلبان با رقباي خود روي اصول اختلافي ندارند؛ يعني همه ما چه اصلاح‌طلب چه اصولگرا ارزش‌ها و قانون اساسي را قبول داريم. اما مهمترين مسئله امروز، توجه به ارزش‌ها و منافع ملي در همه تصميمات و امور است.

* مهمترين مسئله‌اي که بايد محور همکاري‌مان قرار گيرد منافع ملي است اگر اين را مبنا قرار دهيم شايد بتوان راحت با رقيب تعامل و همکاري و همفکري کنيم.

* انقلاب ما انقلاب فرهنگي بود و اين فرهنگي بودن انقلاب را فقط نبايد در حکومت ببينيم‌ بلکه در نهادهاي عمومي و مردمي و مهم‌تر از همه رسانه‌ها بايد ببينيم.

* در مورد ضرورت تشکيل حزب بنده هيچ ترديدي ندارم، اما يک سؤال هميشه براي من مطرح بوده است آيا تشکيل حزب قبل از انتخابات 94 به انسجام اصلاح‌طلبان کمک مي‌کند يا خير؟ من در مورد اين سؤال‌ به نتيجه‌ نرسيدم، بنابراين تشکيل حزب را مسکوت گذاشتيم‌ تا بعد از انتخابات 94 در مورد آن تصميم‌گيري‌ کنيم.

* بايد بپذيريم رئيس‌جمهور کشور حق دارد در همه امور اظهارنظر کند و پيشنهاد دهد منتهي با ساز و کارهاي قانوني برخي اوقات بعضي افراد اجازه نمي‌دهند حتي بالاترين مقام اجرايي کشور ديدگاه و نظرش را مطرح کند ايشان مطمئنا به سازوکارهايي که در قانون اساسي ديده شده اشراف کامل دارد انقلاب و نظام ما بر اساس رفراندوم و نظر مردم به وجود آمده و پشتوانه‌ و صاحب انقلاب، نظام و حکومت ما مردم هستند قطعا توجه به نظر مردم در ايجاد آرامش بيشتر در دولت و ارائه جدي‌‌تر کار مي‌تواند موثر باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر