صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

وکيل رحيمي: هيچ تماسي براي اجراي حکم موکلم با ما گرفته نشده است

کد خبر: 10688

تسنيم/ دادستان کل کشور ۲۰ بهمن‌ماه از آغاز تشريفات اجراي حکم پرونده محمدرضا رحيمي در دادسراي تهران خبر داد اما وکيل مدافع رحيمي مي‌گويد تاکنون هيچ تماسي با وي يا موکلش در راستاي اجراي حکم گرفته نشده است.

محمدرضا نادري وکيل مدافع محمدرضا رحيمي در گفت‌وگو با تسنيم، درباره اينکه اخيرا دادستان کل کشور از آغاز تشريفات اجراي حکم رحيمي در دادسراي تهران خبر داده و آيا در اين راستا تماس يا احضاريه‌اي ارسال شده است يا خير؟ گفت: هنوز هيچ تماسي از دادسرا در اين ارتباط با من به عنوان وکيل آقاي رحيمي نگرفتند و فکر نمي‌کنم با آقاي رحيمي نيز تماس گرفته باشند، زيرا در اين صورت مطلع مي‌شدم.

وکيل مدافع رحيمي اظهار داشت: منتظر پاسخ ديوان به درخواست اعاده دادرسي موکلم هستيم و که اخيرا به ديوان عالي کشور تقديم شده است.

نادري در پاسخ به اين سئوال که موکلش در اعاده دادرسي تقديمي به ديوان عالي کشور به چه موضوعي اعتراض کرده است گفت: اعتراض ما به نحوه تعيين جرم و مجازات است. در واقع يکي از موجبات اعاده دادرسي اشکال در تشخيص يا اعتراض محکوم به جرم تشخيص داده شد و مجازات است.

وکيل مدافع رحيمي در پاسخ به اين سئوال که نتيجه پذيرفته شدن يا نشدن درخواست اعاده دادرسي موکلش چه زماني مشخص مي‌شود گفت: زمان مشخصي ندارد زيرا پرونده‌هاي متعددي در خصوص اعاده دادرسي بين شعب ديوان عالي کشور توزيع مي‌شود و بررسي آنها زمان مي‌برد.

پرونده محمدرضا رحيمي معاون اول دولت دهم اواخر اسفند سال گذشته با صدور کيفرخواست به دادگاه کيفري استان تهران ارسال شد و براي رسيدگي در اختيار شعبه 76 دادگاه به‌رياست قاضي سيامک مدير خراساني قرار گرفت.

شعبه 76 دادگاه کيفري استان تهران در دو جلسه و به‌صورت غيرعلني به اتهامات متهم اين پرونده رسيدگي کرد که جلسه نخست سوم خرداد ماه با حضور «د.س.ش.» و «ج.الف.» دو تن از متهمان پرونده اختلاس از شرکت بيمه ايران و جلسه دوم 17 خرداد ماه برگزار شد و دادگاه ختم رسيدگي را اعلام کرد.

سخنگوي قوه قضاييه شهريور ماه امسال در نشست خبري خود از صدور حکم پرونده محمدرضا رحيمي معاون اول دولت دهم خبر داد و گفت، وي به حبس و جزاي نقدي محکوم شده است. 12 مهر سال جاري، رحيمي با ارائه لايحه اعتراضي به حکم دادگاه ارسال کرد و پرونده براي رسيدگي در مرجع تجديد نظر به ديوان عالي کشور ارسال شد.

به گزارش تسنيم، 24 دي ماه امسال محسن افتخاري سرپرست دادگاه‌هاي کيفري استان تهران از تأييد بخشي از حکم پرونده رحيمي در ديوان عالي کشور خبر داد تا اينکه حجت الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني اژه‌اي هشتم بهمن ماه جزئيات حکم صادره از سوي ديوان عالي کشور را اعلام کرد.

پرونده رحيمي از زبان اژه‌اي

اژه‌اي گفت: اين پرونده مهرماه سال 88 تشکيل شد. البته آن زمان اين پرونده در خصوص فساد مطرح در شرکت بيمه ايران بود و فردي که در آن فساد نقش اصلي و عمده داشت فردي به نام جابر ابدالي بود. در زمان رسيدگي مشخص شد پرونده ديگري وجود دارد که باز همين فرد در آن نقش داشته و آن پرداخت رشوه توسط يکي از افراد تقريبا ثروتمند بود که در بانک مشکل داشت. اين فرد حدود 60 ميليارد تومان بدهي و معوقه بانکي داشت و براي رفع و رجوع اين مساله، اقدام به پرداخت رشوه کرده بود.

معاون اول قوه‌قضائيه افزود: در تحقيقاتي که انجام گرفت پاي آقاي رحيمي به ميان کشيده شد و براساس اظهارات متهمين، اسناد و مدارک به دست آمده، بررسي تعدادي از حساب‌هاي بانکي، رديابي وجوهي که ردوبدل شده بود و اسناد موجود در پرونده فساد بيمه ايران، اتهاماتي متوجه آقاي محمدرضا رحيمي شد. به طور طبيعي در اينگونه پرونده‌ها در اجرا و مقام تحقيقات انسان با مشکلاتي مواجه مي‌شود و پيچيدگي‌هاي خاص خود را دارد که اين پرونده نيز از اين قضيه مستثني نبود.

اژه‌اي اضافه کرد: در بررسي برخي از اسناد و مدارک در مقام تحقيق يک مقداري با مشکل مواجه بوديم و همين امر گاهي اوقات موجب کندي روند رسيدگي مي‌شد. در هر صورت وقتي اين اتهام متوجه آقاي رحيمي شد، طبيعي بود همه دقت‌هاي لازم صورت بگيرد زيرا وي در مقام معاون اول رئيس‌جمهور قرار داشت و نمي‌شد حرفي را بدون اسناد و مدارک و اقدام کاملا محکم و قانوني انجام داد و حرفي که بازپرس قرار بود در جلسه بازپرسي بزند و به آن استناد کند بايد بسيار محکم و مستدل مي‌بود. براين اساس اقدامات شروع و پرونده وي در سال 89 به صورت رسمي ثبت کيفري شد.

معاون اول قوه قضائيه توضيح داد: اصل پرونده در سال88 شروع شده بود اما وقتي تحقيقات به جايي رسيد که کاملا اتهامات متوجه آقاي رحيمي شد در سال 90 اسم وي نيز ضميمه پرونده شد و ثبت کيفري گرديد و بعد از ثبت کيفري نيز تحقيقات ادامه داشت و بازپرس تحقيقات را ادامه داد و مجددا از متهميني که قبلا از آنها تحقيق شده بود تحقيقاتي به عمل آورد و حساب‌ها و وجوهاتي که ردوبدل شده بود را مورد بازبيني قرار داد. پس از آن از آقاي رحيمي در نيمه اول سال 90 به صورت رسمي تحقيقات به عمل آمد و بازپرس طي 11 جلسه با حضور آقاي محمدرضا رحيمي و وکلاي وي جلسات چند ساعته تحقيقات برگزار کرد و نهايتاً با صدور قرار مجرميت و کيفرخواست براي محمدرضا رحيمي و ساير متهمين، پرونده به دادگاه ارسال شد و دادگاه حکم خود را صادر کرد.

اژه‌اي يادآور شد: وکلاي متهمين به حکم صادره اعتراض کردند و پرونده به ديوان عالي کشور رفت. ديوان عالي کشور نيز آقاي رحيمي را به جرم ارتشا به 5 سال حبس قطعي و انفصال دائم از خدمات دولتي و رد مال و از بابت تحصيل مال نامشروع نيز به 3 ماه و يک روز حبس و رد مالي که از طريق راه نامشروع تحصيل شده بود محکوم کرد. در اين پرونده آقاي رحيمي جمعا به 3 ميليارد و 850 ميليون تومان جزاي نقدي از بابت رشوه و تحصيل مال نامشروع و انفصال دائم از خدمات دولتي و 5 سال و 91 روز حبس قطعي محکوم شده است.

وزير دادگستري: دستگاه قضايي براي اجراي حکم رحيمي هيچ حريمي نخواهد داشت

14بهمن‌ماه امسال وکيل مدافع رحيمي، درخواست اعاده دادرسي موکلش نسبت به حکم صادره را تقديم ديوان عالي کشور کرد.

به گفته محسن افتخاري سرپرست دادگاه‌هاي کيفري استان تهران نيز پرونده رحيمي براي اجراي حکم به اجراي احکام دادسراي تهران ارسال شده است.

حجت‌الاسلام مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري نيز 23 بهمن ماه در حاشيه جلسه شوراي اداري استان هرمزگان به خبرنگاران گفته نظام و دستگاه قضايي نشان داده در صدور و اجراي حکم محمدرضا رحيمي هيچ حريم، حاشيه امن و مانعي وجود ندارد و نخواهد داشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر