صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

جلوي تشويش کلان اذهان عمومي از سوي مسئولان را بگيرد

از قوه قضاييه نيز انتظار مي رود همانگونه که با رسانه‌ها به جرم تشويش اذهان عمومي در مواردي به مراتب کوچکتر از اين برخورد مي‌کند، جلوي تشويش کلان اذهان عمومي از سوي مسئولان را بگيرد.

کد خبر: 10686

«تشويش اذهان عمومي ممنوع!» عنوان يادداشت روز روزنامه جام جم به قلم مهدي فضائلي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

جشن سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را بتازگي با حضور چشمگير مردم در سراسر کشور شاهد بوديم، انقلابي که آموزه‌هاي اسلام زيربناي آن است و در اين آموزه‌ها، اخلاق جايگاهي ويژه دارد. اخلاق و شرع، دينداران را خصوصا وقتي رداي مسئوليت بر تن مي‌کنند، مکلف مي‌کند هر سخني را بر زبان نرانند و اسباب سوءظن به ديگران را فراهم نسازند.

اما مع‌الأسف برخي دولتمردان دولت يازدهم مانند برخي دولتمردان پيش از خود، به اين توقع پاسخي شايسته نداده و هر از چندگاه دولت قبل را بدون سند متهم به مفاسدي مي‌کنند يا مورد سوءظن‌هايي قرار مي‌دهند که در هيچ دادگاهي حتي مطرح نشده، چه برسد به اثبات!

برخي از اين اتهامات و سوءظن‌ها آنقدر بزرگ است که دامنه آن کل نظام را در بر مي‌گيردچرا که از يک پلشتي و بي‌حساب و کتابي حکايت مي‌کند که دولت بتنهايي نمي‌تواند عامل آن باشد.

در ميان دولتمردان دولت يازدهم، معاون اول محترم رئيس‌جمهور گوي سبقت را از ديگران ربوده و هر روز برگ نويي از مفاسد ثابت نشده دولت قبل را رو مي‌کند.

«درآمد نفت در سال ۱۳۹۰، ۱۱۸ ميليارد دلار بوده و ما نفهميديم در اين پنج سال گذشته پول نفت کجا رفت.» اين جديدترين شبهه‌افکني آقاي مهندس جهانگيري است که به‌صورت ضمني و تلويحي دولت قبل را در معرض سوءظن و اتهامي بزرگ قرار مي‌دهد. وي چند روز قبل از اين هم به ماجراي خروج بي‌سر و صداي ٢٢ ميليارد دلار ارز از کشور در اواخر دولت قبل اشاره کرده بود. جهانگيري همچنين اخيرا در يک اظهارنظر ژورناليستي ادعا کرد بزرگ‌ترين فساد قرن در دولت گذشته اتفاق افتاده تا در آستانه سالگرد انقلاب اسلامي، پادشاهان و درباريان فاسد تاريخ سياه کشورمان و خصوصا رژيم فاسد و منحوس پهلوي را روسفيد کرده باشد!

اين يادداشت نه درصدد تبرئه دولت قبل از اتهاماتي است که متوجه اوست و نه صلاحيت چنين کاري را دارد فقط مي‌خواهد بگويد مردم مشابه اين رفتار ناپسند يعني زير سؤال بردن غيرمنصفانه و تقريبا نفي کامل عملکرد دولت‌هاي قبل را اتفاقا از رئيس دولت قبل در ذهن دارند که از اشکالات عمده احمدي‌نژاد هم محسوب مي‌شد لذا دولتمردان يازدهم که بنايشان نفي کامل هر آن چيزي است که احمدي‌نژاد انجام مي‌داده است سعي کنند اولا پا جاي پاي او نگذارند و تجربه تلخ برخي رفتارهاي او را تکرار نکنند. ثانيا مبارزه با فساد که يکي از ارزشمندترين و مهم‌ترين تکاليف آنهاست را در عمل نشان دهند و با اهداف تبليغاتي و انتخاباتي مخلوط نکنند و با نيت خالص پا به ميدان اين مبارزه مقدس بگذارند. و ثالثا مستندسخن گفتن را پيشه خود قرار دهند و تا جرمي آن هم در چنين سطوحي ثابت نشده، ذهن مردم را مشوش نکنند و بهانه دست بيگانگان و دشمنان نظام ندهند.

از قوه قضاييه نيز انتظار مي رود همانگونه که با رسانه‌ها به جرم تشويش اذهان عمومي در مواردي به مراتب کوچکتر از اين برخورد مي‌کند، جلوي تشويش کلان اذهان عمومي از سوي مسئولان را بگيرد.

و سخن پاياني ياد آوري ششمين توصيه رهبر فرزانه انقلاب به دولتمردان دولت يازدهم است. ايشان در ديدار مورخ پنجم شهريورماه 1393 که به مناسبت هفته دولت انجام شد، چنين فرمودند: همواره دولت‌ها نسبت به دوره‌هاي گذشته خود منتقد بوده‌اند که ايرادي هم ندارد، اما اين انتقاد نبايد حالت اغراق‌آميز و تخريب پيدا کند، زيرا در روحيه مردم تأثير بد مي‌گذارد و آنان را نسبت به آينده نيز نامطمئن مي‌کند.

ايشان با اشاره به برخي اظهارنظرهاي مبالغه‌آميز و غير منصفانه در خصوص دولت‌هاي گذشته، افزودند: اگر در اين اظهار نظرها بي‌انصافي شود، قطعاً در آينده نيز نسبت به عملکرد ما هم بي‌انصافي خواهد شد. اگر برخي سياست‌ها يا عملکردهاي دوره گذشته را قبول نداريم، بهترين شيوه اصلاح آن در عمل است و اين روش بهتر از اظهار نظر است.»

نظرات بینندگان

ارسال نظر