صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مناسبات پارلماني زير سايه چهره‌ها

چه كساني سياست را در بهارستان مديريت مي‌كنند؟

نه حزبي در كار است و نه ائتلاف ماندگاري؛ مجلس ايران گردهمايي چهره‌هاست. ياركشي آنها خط و ربط مناسبات سياسي پارلمان را مشخص مي‌كند؛ خط و ربط‌هايي كه خيلي زود به زود اين طرف و آن طرف مي‌شوند. زمان اگر زمان احمدي‌نژاد باشد اوضاع يك جور است و اگر زمان روحاني باشد جور ديگري.

کد خبر: 10643

مطلبي که مي خوانيد در اعتماد منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

----------------------------------------

گروه سياسي | نه حزبي در كار است و نه ائتلاف ماندگاري؛ مجلس ايران گردهمايي چهره‌هاست. ياركشي آنها خط و ربط مناسبات سياسي پارلمان را مشخص مي‌كند؛ خط و ربط‌هايي كه خيلي زود به زود اين طرف و آن طرف مي‌شوند. زمان اگر زمان احمدي‌نژاد باشد اوضاع يك جور است و اگر زمان روحاني باشد جور ديگري. مجلس نهم زماني كه روي كار آمد ديگر اختلافات اصولگرايان و محمود احمدي‌نژاد به اوج خود رسيده بود.

براي تشكيل اين مجلس رقابتي تمام و كمال بين اصولگرايان شكل گرفت. از روز ٧ خرداد سال ٩١ مجلس نهم محملي شد تا اصولگرايان خود را به اقليت و اكثريت تقسيم كنند؛ اقليتي كه زير سايه حدادعادل و با مشاركت گروه‌هايي چون جبهه پايداري و رهپويان و ايثارگران تشكيل شد و اكثريتي كه گرد علي لاريجاني شكل گرفت. شايد آن روز اصولگرايان فكر مي‌كردند همين دسته‌بندي است كه سرنوشت خيلي از رقابت‌هاي سياسي بعدي را تعيين خواهد كرد. اصولگرايان، چه از نوع اكثريت و چه اقليت كمتر فضايي پيش روي رقباي اصلاح‌طلب و اعتدالي خود براي بازگشت به مركز قدرت متصور بودند. چيزي حدود يك سال بعد از تشكيل مجلس نهم اما با انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم مشخص شد كه تمام آن تصور تنها يك خيال باطل بوده است. اعتداليون و اصلاح‌طلبان در يك ائتلاف انتخاباتي بازگشتند.

 

اين آغاز مسيري شد براي به هم ريختن تمام مناسبات سياسي شكل گرفته در مجلس نهم. حالا ١٨ ماه بعد از آغاز كار دولت حسن روحاني، مناسبات سياسي مجلس هيچ شباهتي به روزهاي آغازين ندارد. بهارستان خيلي زود شاهد شكل‌گيري ائتلاف‌ها و خطوط سياسي جديد بود. اول كار چند نفري از فراكسيون رهروان به بهانه هواداري از دولت سوداي تشكيل فراكسيوني جديد را در سر مي‌پروراندند؛ فراكسيوني كه درست ١٨ ماه درباره تشكيل آن و انشعابش از رهروان بحث مي‌شود اما هيچگاه به نتيجه نرسيده است. وقتي حزبي در كار نيست اين چهره‌ها هستند كه بايد جور كارهاي تشكيلاتي را بكشند. در ميان چهره‌هاي اصلاح‌طلب و اعتدالي مجلس همچنين چهره‌اي وجود ندارد كه بتواند انشعابي با اين وضعيت را كليد بزند. بازي چهره‌ها در بهارستان در جاي ديگري است؛ در ميان خود اصولگرايان؛ جايي كه منطق ياركشي‌ها به كلي عوض شده و دستجات سياسي پارلمان كه معمولا ياد گرفته‌اند زير سايه فرد يا افرادي عمل كنند، دنبال اين هستند كه كدام سايه بر سر آنها ماندگارتر خواهد بود.

------------------------------------------------------

 

 

اردوي لاريجاني معلق بين اعتدال و اصولگرايي
 

روز ٧ خرداد ٩١، وقتي مجلس نهم افتتاح مي‌شد علي لاريجاني رهبري برندگان بلامنازع رقابت پيشين را بر عهده داشت. تشكيل فراكسيوني ١٨٠ نفري در روزهاي پيش از آغاز به كار مجلس نهم پيشاپيش تكليف تقسيم پست‌هاي رهبري بهارستان را بين گروه‌هاي سياسي مشخص كرده بود. بعد از ٧ خرداد اين تقسيم‌بندي تنها وجهي رسمي به خود گرفت. پست‌هاي كليدي هيات رييسه و مراكز مجلس و همينطور مديريت كميسيون‌هاي راهبردي مجلس، همه و همه به اطرافيان لاريجاني رسيد. آن هم در شرايطي كه اصلاح‌طلبان و طيف‌هاي رقيب اصولگرايي هيچ طرفي از اين رقابت نبودند. مجلس نهم در دوقطبي اصولگرايان سنتي و اصولگرايان راديكال‌تر تشكيل شد؛ دوقطبي كه خروجي آن دو فراكسيون رهروان و اصولگرايان بود. دولت احمدي‌نژاد تنها پايگاهي متزلزل در گروه دوم داشت.

 

اصولگرايان سنتي در آن زمان جبهه‌اي سخت مقابل رييس دولت دهم تشكيل داده بودند و در وضعيتي سير مي‌كردند كه از نظرشان آينده براي كسي جز آنها نبود. اصولگرايان سنتي در آن روزها باور داشتند كه تندروها به دليل نزديكي‌هايي با دولت مغضوب دهم محكوم به حذف هستند و ديگر رقبا هم راهي به قدرت رسمي نخواهند يافت. چند روزي بعد از جشن يك سالگي مجلس نهم اما اين تصور به هم ريخت. احمدي‌نژاد تمام شده بود اما پايان او آغازي براي رقباي ديگر «سنتي»ها بود؛ رقيبي كه با احيايش در ميدان قدرت خيلي سريع‌تر از آنچه تصور مي‌شد زمينه شكاف در جريان نزديك به علي لاريجاني را در مجلس فراهم كرد. انتخابات هيات رييسه مجلس در ٧ خرداد ٩٣ نخستين بروز اين شكاف بود؛ طيف اكثريت نه تنها بر تعداد كرسي‌هاي خود نيفزود بلكه يك كرسي ديگر را هم از دست داد. تقريبا دو ماه بعد در جريان استيضاح رضا فرجي‌دانا، وزير علوم سابق دولت يازدهم مشخص شد كه ائتلاف نزديكان علي لاريجاني كه با تابلوي «رهروان» حركت مي‌كردند ديگر وضعيت سابق را ندارد. حالا اقليت به جاي اكثريت تكيه زده بود. مشخصا گروهي كه مي‌توان تا حدي محمدرضا باهنر را رهبر ضمني آنها دانست، به سمت فراكسيون رقيب تمايل پيدا كرده بودند.


علي لاريجاني از اينجا به بعد ديگر آن سيطره سابق را بر مناسبات سياسي مجلس نداشت. توازن قواي سياسي به روشني هر چه تمام‌تر به نفع جريان منتقد و مخالف دولت تغيير كرده بود. اينجا همان نقطه‌اي بود كه لاريجاني و باقيمانده هوادارانش در مجلس سوداي تشكيل حزبي به زعامت او را علني كردند. علي لاريجاني و همفكرانش هرچند در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم راي خود را به نفع رقباي روحاني به صندوق ريخته بودند اما بعد از ٢٤ خرداد دولت او را فرصتي براي كشور و البته طيف‌هاي معتدل مي‌دانستند. اين چيزي نبود كه لاريجاني آن را پنهان كند. از نزديكان و همفكران او عبدالرضا رحماني فضلي وزير كشور همين دولت شده بود و بعد از آن هم حسن روحاني هيچگاه به سمتي نرفت كه حالت تهاجمي درباره جايگاه علي لاريجاني و مجموعه تحت امر او بگيرد. اما از جمع ١٨٠ نفره فراكسيون رهروان كه سال ٩١ حول محور لاريجاني شكل گرفته بودند، خيلي‌ها مانند روحاني نمي‌انديشند؛ همان طيف‌هايي كه به «نمايندگان خاكستري» معروف هستند. آنها قبل از تشكيل مجلس نهم و در جريان عضوگيري دو فراكسيون اصلي، با هر دو طرف وارد مذاكره شده بودند و تنها موقعيت پايدارتر لاريجاني در آن روزها بود كه آنها را مجاب به عضويت در فراكسيون رهروان كرد؛ موقعيت پايداري كه با از بين رفتنش تمايل آنها هم به اين محوريت كاهش پيدا كرد. از طيف متمايل به علي لاريجاني در مجلس نهم در اين روزها تنها همان هواداران «خاص» براي او مانده‌اند؛ كساني كه هويت سياسي‌شان تا حدود زيادي در ائتلاف با لاريجاني و منشي از اين دست تعريف مي‌شود.


 امثال كاظم جلالي، جواد جهانگيرزاده و بهروز نعمتي كه حالا يا در هيات رييسه مجلس هستند يا در مركز پژوهش‌ها. طيف علي لاريجاني به روشني در اين جابه‌جايي قدرت، توان مانور در كميسيون‌هاي تخصصي مجلس را از دست داده‌اند. در چنين شرايطي است كه تنها رييس اصلاح‌طلب فراكسيون‌هاي تخصصي مجلس، يعني غلامرضا تاجگردون بيش از بقيه به طيف لاريجاني و ياران اصولگراي او نزديك مي‌شود. علي لاريجاني حالا در بهترين شرايط چيزي حدود يك سوم مجلسي‌ها را به معناي واقعي در اردوگاه خود مي‌بيند. داشتن اين يك سوم هم در حالي است كه نمايندگان متمايل به جريان اصلاحات و اعتدال هم لاجرم در پيوند موقت سياسي با او قرار دارند كه البته فقط در مناسبات سياسي مجلس معنا پيدا مي‌كند. علي لاريجاني كه تا اينجاي كار در سپهر سياسي ايران با تكيه بر پيشينه شخصي و حمايت‌هاي بالادستي چهره‌هاي متنفذ جريان اصولگرا، پيش آمده است براي ادامه كار نياز به عقبه‌اي تشكيلاتي دارد كه فعلا چنين ابزاري در دست او نيست.

 

آن پيشينه‌هاي شخصي از اينجاي كار به بعد آينده او را بيمه نخواهد كرد. علي لاريجاني براي آينده سياسي خود در اردوگاه اصولگرايي دو نگراني جدي دارد؛ اول اينكه او هيچگاه حادثه ٢٢ بهمن قم را به عنوان سمبل موضع واقعي جبهه پايداري در برابر خودش از ياد نخواهد برد و مي‌داند هيچ آينده‌اي در نزديكي بين او و پايداري‌ها وجود ندارد. نكته دوم اما جدي‌تر است؛ طيف قابل ملاحظه‌اي از اصولگرايان سنتي نه تنها به سمت جبهه پايداري رفته‌اند كه در مقابل مشغول فاصله گرفتن از علي لاريجاني هم هستند. همايش وحدت اصولگرايان با محوريت جبهه پايداري كه سه ماه پيش برگزار شد را اگر به ياد بياوريم دو نكته قابل توجه در آن خواهيم يافت؛ يكي حضور پر رنگ جبهه پيروان و نزديكان باهنر و ديگري هم عدم دعوت از علي لاريجاني. بعيد نيست با اين وضعيت لاريجاني دريافته باشد كه ديگر جاي چنداني در پروژه اتحاد اصولگرايان نخواهد داشت.

----------------------------------------------------------------

 

باهنر
آغاز جدايي، اتحاد دوباره اصولگرايان
 

چهارشنبه، ٢٩ مرداد همان روزي بود كه مشخص شد ديگر نمي‌توان فراكسيون رهروان ولايت را در مجلس يك گروه منسجم دانست. صبح اين روز و قبل از ساعت ٨ تلاش‌هاي گسترده رهرواني‌ها براي رسيدن به موضعي منسجم در قبال استيضاح رضا فرجي‌دانا بدون نتيجه پايان يافت و ساعاتي بعد وزير علوم روحاني با راي درصد زيادي از همين رهرواني‌ها بركنار شد؛ وزيري كه تا آخرين لحظات علي لاريجاني از تلاش براي نگه داشتنش در دولت باز نايستاد اما ١٤٠ راي موافق به استيضاح او نشان داد كه رهرواني‌ها ديگر صرفا از رييس مجلس خط نمي‌گيرند. آن ٢٩ مرداد ظهور عملي شكاف در رهروان بود؛ جايي كه نيمي از اين فراكسيون با رقباي پارلماني در فراكسيون اصولگرايان همراه شدند.

 

جايي كه دو نفر از چهره‌هاي اين فراكسيون در قامت ناطقان موافق استيضاح رضا فرجي‌دانا، همان حرفي را زدند كه جبهه پايداري مي‌زد؛ سيد حسين نقوي حسيني و موسي غضنفرآبادي كه از قضا تندترين نطق‌ها را عليه وزير علوم دولت يازدهم انجام دادند. از اينجاي داستان به بعد، اين محمدرضا باهنر بود كه در مجموعه رهروان راه خود را از علي لاريجاني جدا كرد، باهنري كه به توان بالا در رايزني و لابي‌گري شهره است. به همراه او طيف «نمايندگان خاكستري» هم ترجيحا تغيير مسير دادند تا نيمي از فراكسيون رهروان به يكباره گرايشي سخت به سمت جبهه پايداري و فراكسيون اصولگرايان پيدا كند.

كاملا روشن بود كه در اين مسيرعلي لاريجاني هيچگاه با باهنر همراه نخواهد شد.


باهنر از روز استيضاح فرجي دانا به سمت كساني متمايل شد كه دو ماه بعد لاريجاني را علنا در صحن مجلس «ديكتاتور» خطاب كردند. محمدرضا باهنر براي اينكه نشان دهد
در ادامه مسيرش كه با شكاف فراكسيون اكثريت آغاز شده، چقدر جدي است چندي بعد از استيضاح فرجي‌دانا در گفت‌وگويي با روزنامه «اعتماد» تاييد كرد كه روز ٢٩ مرداد نه تنهابه نفع استيضاح راي داده بلكه توان لابي‌گري خود را نيز صرف بركناري وزير علوم روحاني كرده است.

 

همانجا بود كه او تاييد كرد در سوداي ائتلاف با جبهه پايداري است و در مقابل ذره‌اي هم به ائتلاف با اصلاح‌طلبان معتدل و دادن ليست مشترك انتخاباتي با آنها فكر نمي‌كند. حال آنكه نزديكان علي لاريجاني كه بايد آنها را سخنگويان غيررسمي او دانست كم و بيش از تمايل خود براي ائتلاف با اصلاح‌طلبان و اعتداليون سخن مي‌گويند. در اين شرايط مي‌توان گفت كه محمدرضا باهنر اكنون ليدر طيف سومي در مجلس است كه‌گر چه از قبل هم وجود داشته اما چند ماهي است كه تصميم گرفته تا مستقل از علي لاريجاني بازي جديدي را پيش ببرد. مخصوصا اينكه باهنر در فضاي بيرون مجلس و در خلأ حضور چهره‌هايي چون مرحوم عسكراولادي و آيت‌الله مهدوي كني بر كرسي دبيركلي جبهه پيروان تكيه زده و خود به مرجعي تصميم‌گير در بين اصولگرايان تبديل شده است. چندي پيش صفر نعيمي رز، سخنگوي فراكسيون رهروان وضعيت شكاف در اين مجموعه پارلماني را اينگونه توضيح داده بود: «طرفداران آقاي لاريجاني همان اصولگرايان معتدل هستند كه الان به دنبال يك جبهه سياسي هستند.

 

اين مجموعه به احتمال زياد نتواند با مجموعه‌هايي چون جبهه پيروان وارد يك ائتلاف شود. چون آنها در پي ائتلاف با دولت هستند اما جبهه پيروان به عنوان اصولگرايان محض اصلا چنين قصدي ندارند و در حقيقت تلاش مي‌كنند تا با جريان‌هايي كه در انتخابات مجلس نهم ازجبهه متحد جدا شدند، دوباره ائتلاف كنند.» همين خط افتراق اردوگاه سوم بهارستان، يعني طيف‌هاي متمايل به اصولگرايان تندرو در فراكسيون رهروان را ايجاد كرده است.


 نزديكان محمدرضا باهنر و جبهه پيروان در مجلس بر اين باورند كه رفتن به سمت دولت سهم آنها را از فهرست‌هاي انتخاباتي سال ٩٤ كاهش خواهد داد. مهم‌تر اما تفاوت بنيادين نگرش اين دسته از اصولگرايان با نگرش اعتداليون و اصولگرايان معتدل است. محمدرضا باهنر بر خلاف علي لاريجاني داراي عقبه‌اي تشكيلاتي و سابقه‌اي سازماني است. نزديكي به دولت تنها زماني مي‌تواند براي او و نزديكانش موثر باشد كه در انتخابات مجلس دهم جايي در ليست هواداران دولت پيدا كنند. دولتي كه طيف‌هاي همسو با او در اين انتخابات يك سر دارند و هزار سودا؛ يك طرف اصلاح‌طلبان هستند، يك سو اعتداليون و سوي ديگر هم اصولگرايان معتدل. مشخص است كه باهنر و نزديكانش به راحتي نمي‌توانند در اين فهرست براي خود صندلي خالي پيدا كنند.

 

ضمن اينكه او نخواهد توانست عقبه تشكيلاتي و سابقه اصولگرايي‌اش را تنها به بهاي يك انتخابات خرج رقباي ديروز كند، هر چه باشد او سال‌ها از سران جريان اصولگرا بوده و حالا هم كه بعد از مرحوم عسگراولادي بايد ميراث او، يعني همان كرسي دبيركلي جبهه پيروان را نگهباني كند. علي لاريجاني اما هيچگاه نه با اعتداليون و نه با اصلاح‌طلبان در چنين رقابتي نبوده كه اكنون براي نزديكي با آنها اكراهي داشته باشد. با اين وضعيت به نظر نمي‌رسد كه همنشيني نزديكان لاريجاني و باهنر بيش از عمر مجلس نهم دوام پيدا كند.

 

فراكسيون رهروان تا پايان اين مجلس حيات گلخانه‌اي خود را حفظ خواهد كرد اما تنها در حد و اندازه‌هاي يك اسم خواهد بود، نه چيزي بيشتر. اين شرايط اگر ادامه پيدا كند تابستان سال آينده، يعني همان زماني كه حيات موقت ليست‌هاي انتخاباتي آغاز مي‌شود علنا جريان نزديك به محمدرضا باهنر و هواداران علي لاريجاني مقابل يكديگر قرار خواهند گرفت. اتفاقي كه در جريان انتخابات مجلس نهم براي فراكسيون اصولگرايان مجلس هشتم هم افتاد و آنها به دو دسته جبهه متحد اصولگرايان و جبهه پايداري تقسيم شدند و برابر هم صف كشيدند. به عبارتي همان طور كه لاريجاني در ائتلاف با پايداري‌ها هيچ آينده‌اي براي خود متصور نيست، باهنر و همفكران او هم در نزديكي به دولت كه هم‌اكنون نزديكي‌هايي با علي لاريجاني هم دارد، هيچ سودي به نفع خود نمي‌بينند.

------------------------------------------------------------

 

زاكاني، توكلي، نادران مثلثي براي اداره منتقدان دولت
 

«پايداري»ها؛ اين نامي است كه پيوندي عميق با مخالفت عليه دولت يازدهم دارد. هر‌جا صداي اعتراضي عليه دولت بلند است، نام جبهه پايداري هم شنيده مي‌شود. در مجلس هم همين طور. طرح‌هاي مخالف برنامه‌هاي دولت، انتقادها عليه دولت و صحبت‌هاي تند در قبال اصلاح‌طلبان و چهره‌هاي معتدل همه با نام پايداري‌ها انجام مي‌شود. اما در اين ميان، مثلثي تاثيرگذار زير سايه نام پايداري ديده نمي‌شود. مثلثي كه مي‌توان گفت در مناسبات سياسي مجلس، نزديكان جبهه پايداري تنها پياده‌نظام‌هاي آنها براي پيشبرد برخي سياست‌ها هستند؛ احمد توكلي، عليرضا زاكاني و الياس نادران.

 

شايد در ظاهر امر به نظر برسد كه عنان اداره فراكسيون اصولگرايان به عنوان طيف اصلي مخالف دولت در مجلس با چهره‌هايي چون غلامعلي حداد عادل، مرتضي آقاتهراني يا حتي روح‌الله حسينيان باشد. شايد به نظر برسد آنها هستند كه افرادي چون رسايي، كوچك‌زاده يا كريمي قدوسي را قبل از ورود به ميدان نزاع با دولت و رقباي سياسي تجهيز مي‌كنند. اما واقعيت اين است كه مغز متفكر اين جريان كساني ديگر هستند، كساني كه پشتوانه و عقبه تشكيلاتي قوي‌تر و باسابقه‌تري دارند. مثلث نادران، زاكاني و توكلي وجوه اشتراك پر رنگي با دو فراكسيون اصلي مجلس دارند. اين سه در دوره‌هاي
هشتم و نهم مجلس هم در صف اول منتقدين دولت احمدي‌نژاد بودند و هم منتقدان دولت روحاني. در دوره احمدي‌نژاد همين سه نفر پيشقراولي بر كشيدن «جريان انحرافي» از دل دولت را بر عهده داشتند و جدي‌ترين نقدها و حملات را عليه كارگزاران اجرايي انجام مي‌دادند. با اين وجود به رغم موضع يكسان نسبت به دولت دهم هيچگاه آنها در رديف اصولگرايان سنتي قرار نگرفتند. چرا در ابعاد ديگري با طيف سنتي اصولگرايان زاويه اساسي داشتند؛ تقابل با رقبا. اينجاست كه وجه مشترك آنها با گروه‌هايي چون جبهه پايداري هويدا مي‌شود. يعني همان جايي كه قسمتي از اصولگرايان را در زمره «ساكتين فتنه» بر مي‌شمرند و نسبت به وقايع سال ٨٨ يا حتي اتفاقات دوران اصلاحات و سازندگي نظري يكسان با هواداران احمدي‌نژاد دارند. بعد از روي كار آمدن دولت روحاني قسمت عمده چالش بهارستان و پاستور توسط همين مثلث مديريت شده است.


هر چند در حوزه سياست خارجي و مذاكرات هسته‌اي چهره‌هايي چون زاكاني، توكلي و نادران خيلي از منتقدان ديپلماسي دولت پيشي نگرفته‌اند اما در حوزه اقتصاد و سياست داخلي آنها به وضوح پرچمدار و مدير صحنه تقابل با دولت بوده‌اند. بهترين شاهد اين مدعا جريان استيضاح وزير علوم و ايجاد پرونده تخلف براي دولت در مجلس است. هنوز خيلي‌ها از خاطر نبرده‌اند كه در جريان استيضاح فرجي‌دانا اين عليرضا زاكاني و الياس نادران بودند كه بيشترين فشار را براي اعلام وصول طرح استيضاح و بركناري وزير انجام دادند. همين دو نهايتا در جلسه استيضاح هم در نطق‌هايي بسيار تند به دولت و وزير علوم تاختند تا نهايتا فرجي‌دانا روز ٢٩ مرداد از كابينه جدا شود.

 

در جريان ادعاي رانت ٦٥٠ ميليون يورويي و برداشت ٤ ميليارد دلاري از صندوق ذخيره ارزي كه مهم‌ترين حملات اقتصادي مجلس عليه دولت در ١٨ ماه گذشته بوده است هم دو چهره اقتصاددان اين مثلث، يعني توكلي و نادران نقشي محوري و اساسي بازي كردند. دو جرياني كه هفته‌ها دولت را آماج حملات سنگين رقباي سياسي كرد و به مجادله لفظي اما شديد دو طرف نيز انجاميد. به عبارتي مي‌توان گفت كه جبهه پايداري تنها صداي سياست‌هاي اين گروه در مجلس است، گروهي كه در فضاي بيرون پارلمان با پشتوانه جمعيت ايثارگران و جمعيت رهپويان كه نفوذي به مراتب بيشتر از تمام گروه‌هاي تندروي اصولگرا دارند، حمايت مي‌شوند. نه نقش ريش سفيدي حداد عادل و نه تعداد بيشتر نيروهاي منسوب به جبهه پايداري باعث نشده تا اين مثلث كارويژه خود را از دست بدهد. حدادعادل رييس فراكسيوني است كه چيزي حدود ٤٠ نفر از اعضاي اصلي آن در انتخابات رياست‌جمهوري عملا سعيد جليلي را بر او ترجيح دادند. بگذريم از برخي اعضاي همين فراكسيون كه در ستادهاي قاليباف يا علي اكبر ولايتي مشغول فعاليت شده بودند.


رياست حداد عادل بر فراكسيون اصولگرايان بيشتر از آنكه وجهي كاربردي داشته باشد يك تعارف سياسي و احترامي ضمني به ريش سفيدي كسي است كه پيش از لاريجاني رييس مجلس بوده است. به همين اعتبار هم قطعا طيف‌هاي تندروي اصولگرا نگذاشتند تا حداد عادل بيش از اينها به يك نماينده عادي در مجلس تبديل شود. نحوه حضور و كناره‌گيري او از انتخابات رياست‌جمهوري هم نشان داد كه به لحاظ عقبه سياسي و تشكيلاتي هم چيز قابل عرضه‌اي ندارد. در كنار او اعضاي پر شمارتر جبهه پايداري هم هر چند صدايي بلند و شهرتي عمومي دارند اما حتي اصولگرايان هم آنها را افرادي تازه به ميدان آمده مي‌دانند. افرادي كه هنوز در مناسبات سياسي و روابط عمده حرف چنداني براي گفتن ندارند و فقط صداي بلند آنها به كار قسمتي از اصولگرايان خواهد آمد. در چنين وضعيتي بايد نقش
سه نفره زاكاني، نادران و توكلي را در مناسبات اين طيف جدي‌تر گرفت. تصويري كه آخرين بار بعد از اعلام حكم رحيمي و در جلسه‌اي كه اين سه نفر براي تقدير از خودشان برگزار كردند، تكرار شد.

---------------------------------------------------------------------------

 

تغيير جناح بندي‌هاي مجلس نهم در گفت‌وگوي «اعتماد» با داريوش قنبري
مجلس نهم در نوع خود بي‌نظير است
 

گروه سياسي|دور نهم مجلس شوراي اسلامي با اتفاقات جالبي همراه بوده است. اتفاقاتي كه البته با تغيير جناح بندي‌هاي حاكم بر اين مجلس از آغاز زمان فعاليت خود، تكميل‌تر هم شد. تغيير جناح بندي‌ها و ساختار سياسي مجلس گوياي اختلاف در يك طيف واحد سياسي هست كه تنها عنواني مستقل را به همراه خود دارد. داريوش قنبري نماينده ادوار مجلس شوراي اسلامي معتقد است كه شرايط حاكم بر اين دور از مجلس آنچنان خاص است كه همان تعداد اندك از اصلاح‌طلبان حاضر در آن، ترجيح دادند كه خود را اصلاح‌طلب ننامند. اين چهره اصلاح‌طلب، با بي‌نظير خواندن اين مجلس از لحاظ تقسيم‌بندي طيف‌هاي سياسي اما به يك مساله مهمي هم اشاره دارد، مساله‌‌اي كه حكايت از موفقيت هرچند كوچك يك جريان افراطي مجلس و غلبه بر برخي افراد در بدنه دولت دارد. قنبري مهم‌ترين نقش اين جريان را مرعوب كردن تعدادي از اعضاي كابينه مي‌داند. به گفته وي خيلي از وزرا هستند كه بيش از آنچه با جريان فكري حاكم بر دولت همراهي داشته باشند در عمل با افراطيون مجلس همراهي مي‌كنند.

  ارزيابي شما از تغيير جناح بندي‌هايي كه در طول كمتر از سه سال از عمر مجلس نهم، در ميان نمايندگان يك طيف سياسي خاص صورت گرفته، چيست؟

مي‌توان گفت مجلس نهم در مقايسه با مجالس ماقبل خود، مجلسي است كه در آن تنوع سلايق سياسي كمتر است. به اين معنا كه اصلاح‌طلبان و اصولگرايان به نسبت تشكيل‌دهنده اصلي اعضاي آن هستند و همين مساله تنوع سليقه‌هاي سياسي در آن را كمتر كرده است. در واقع يك جريان خاص اصولگرا است كه در اين مجلس حضور دارد و تعداد معدودي اصلاح‌طلب كه
به اندازه انگشتان دست هم نمي‌رسند و جالب اينجاست كه همين تعداد اندك هم ترجيح مي‌دهند كه خود را اصلاح‌طلب خطاب نكنند. همان‌طور كه مي‌بينيم در اين مجلس فراكسيون اصلاح‌طلبان نداريم. هرچند در دوره‌هاي قبل اين فراكسيون وجود داشت اما در اين دوره به دليل تعداد كم اصلاح‌طلبان اين فراكسيون شكل نگرفت. گرچه افراد مستقلي در مجلس نهم هستند كه گرايشي به سمت اصلاح‌طلبان داشته‌اند اما اينها هم به دليل فشاري كه از سوي ديگران به آنها وارد مي‌شود خيلي تمايلي ندارند كه گرايش سياسي خود را مشخص كنند. البته اين ظاهر قضيه است كه بگوييم تعداد اصولگرايان در مجلس نهم غالب است. اصولگراياني كه در مجلس حضور دارند در ميان خود با اختلافات و چند‌دستگي‌هاي جدي و اساسي روبه‌رو هستند و شايد بتوان گفت تنها عامل پيوند‌دهنده آنها تنها «عنوان اصولگرايي» است كه آنها را به عنوان يك هويت واحد مشخص كرده است. آنها جداي از عنوان اصولگرايي، هويت‌هاي مختلفي دارند. به‌طور مثال جريان جبهه پايداري با جريان رهروان ولايت دو تفكر جدا و تا حدودي متفاوت از هم دارند و تا آنجا اختلافات عميقي بين آنها بوده كه در بعضي از مقاطع شاهد بوده‌ايم كه افرادي افراطي از جبهه پايداري به دنبال اين بودند كه معتدلين طيف اصولگرا را حذف كنند. اينها درصدد بودند كه افرادي مثل علي لاريجاني و افرادي معتدل‌تر را كنار بگذارند. اين نشان از اختلاف در ميان جبهه اصولگرايي دارد، به رغم اينكه با يك نام واحد شناخته شده‌اند. در كنار اين دو جريان، جريان بندي‌هاي كوچك‌تري هم هستند كه در درون مجلس فعاليت دارند اما اختلاف بين دو جريان اصلي جبهه پايداري و رهروان ولايت بسيار برجسته‌تر از ساير دسته‌بندي‌ها هست. با اين تفاسير مي‌توان گفت مجلس فعلي به لحاظ اختلاف بين افرادي كه همه از يك جناح هستند اما درمقام عمل به طيف‌هاي مختلفي تقسيم مي‌شوند، در نوع خود بي‌نظير است.

  اين تغيير ساختار در مجلس نهم را مي‌توان گفت كه با روي كار آمدن دولت يازدهم شكل گرفته است؟

معتقدم كه روي كار آمدن دولت روحاني اين تاثير را بر مجلس گذاشت كه آنهايي كه تفكر خاكستري داشتند و جرات نمي‌كردند كه خود را جزو منتقدان نشان دهند الان با صراحت بيشتري خود را نشان مي‌دهند. آنهايي كه گرايش به سمت اصلاح‌طلبي داشتند يك مقداري منسجم‌تر شدند و آن افراد مستقلي هم كه گرايش آنها به غير از اصولگرايي بود تا حدود زيادي توانستند عرض‌اندام بيشتري داشته باشند حتي اينها بعد از انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم درصدد اين بودند كه فراكسيون مستقلي را هم در مجلس تحت عنوان فراكسيون حاميان دولت تاسيس كنند كه البته موفق به اين كار نشدند. همين كارها نشان مي‌دهد كه انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم تاثير خاصي در تغيير ساختار مجلس نهم داشته است. اما در مورد جريان افراطي بايد بگويم كه با انتخاب حسن روحاني تا حد بسياري تضعيف شد و اقتداري كه تا قبل از روي كار آمدن دولت يازدهم، در مجلس را داشت ديگر ندارد.

 اين تغيير ساختارها و جناح بندي‌ها در مجلس، چه تاثيري در روابط ميان دو قوه مقننه و مجريه داشته است؟

به هر حال از ابتداي شكل‌گيري دولت يازدهم رابطه چنان مناسبي بين افراطيون و دولت وجود نداشته است. افراطيون از ابتداي شكل‌گيري دولت يازدهم در تلاش براي زمينگير كردن دولت بودند و حتي قبل از استقرار دولت به انتقاد از شخص حسن روحاني پرداختند. اينقدر عجله كردند كه صبر نكردند دولت روحاني مستقر شود. اينها همان روند را همچنان ادامه دادند اما جريان معتدل در برخي مقاطع همراهي با جريان افراطي داشته و در برخي مقاطع هم سعي داشته تا از آنها فاصله بگيرد. از اين رو است كه به زحمت مي‌شود رفتار نمايندگان اين دور از مجلس را شناسايي كرد تا بگوييم كه اين تغيير ساختار در تغيير رفتار با دولت هم ايجاد شده يا خير. به نظر مي‌رسد با توجه به فضاسازي‌هاي خاصي كه مي‌شود، رفتار نمايندگان بيشتر تحت تاثير فضاهاي مقطعي است كه در مجلس شكل گرفته تا اينكه بخواهيم يك روند ثابت و خاصي را براي بررسي و تحليل رفتار آنها ترسيم كنيم. اين كار خيلي دشوار است. در برخي مقاطع مثلا در مورد استيضاح فرجي دانا و راي اعتماد به وزرا معتدلين همراه با افراطيون بودند و در برخي موارد مثل حمايت از ديپلماسي دولت يازدهم سعي كردند كه از آنها فاصله بگيرند.

 ‌ اين طيف تندرو تا چه اندازه توانسته‌اند در مخالفت با دولت يازدهم موفق عمل كنند؟

هرچند مخالفان در مجموع ناكام شدند و نتوانستند به آن اهدافي كه مد‌نظرشان بوده برسند اما نمي‌توانيم بگوييم خيلي هم اقدامات آنها بي‌نتيجه بوده است. به هرحال آنها سنگ‌اندازي‌هاي زيادي كردند. استيضاح و سوالات بي‌اندازه از وزرا و به نوعي مرعوب شدن وزرا از افراطيون تا حدودي نتيجه اقدامات اين افراطيون است. اكنون خيلي از وزرا هستند كه بيش از آنچه با جريان فكري حاكم بر دولت همراهي داشته باشند در عمل با افراطيون مجلس همراهي مي‌كنند. اين در كل نشان مي‌دهد كه تلاش‌هاي آنها بي‌تاثير هم نبوده است.

 ‌ با وجود حاكميت اين ساختار در مجلس شوراي اسلامي، انتخابات آينده مجلس را چگونه پيش‌بيني مي‌كنيد؟ آيا با وضعيت موجود امكان دارد كه همين ساختار نيز در فرصت يك ساله و نيم باقيمانده از عمر مجلس تغيير شكل يابد؟

به نظر مي‌رسد همين ساختار تا پايان عمر مجلس نهم ادامه پيدا كند، البته شايد گرايش به سمت اعتدال در آستانه انتخابات بيشتر شود و خيلي از افراطيون با توجه به اينكه هرچه به زمان انتخابات نزديك‌تر مي‌شويم به اصطلاح فتيله را پايين‌تر مي‌كشند. به نظر مي‌رسد از تندروي‌ها كاسته خواهد شد. البته جريان افراطي كه اميدي به مجلس آينده ندارند، سعي مي‌كنند همچنان انتحاري حركت كنند و به نظرم اين گروه دامنه انتقادات و اعتراضات خود را همچنان گسترش خواهند داد. اما اكثريت مجلس به سمت اعتدال بيشتر حركت خواهد كرد.

 

منبع : اعتماد

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر