صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مايکل مارون

FP / کاهش قيمت نفت عربستان به منزله حمله مستقيم عربستان به ايران و روسيه است

در کشوري مانند آمريکا که خود را " مهد نوآوري" مي داند، نوآوري که باعث رونق توليد نفت از بسترهاي رسي اين کشور شده و قدرتمندترين کارتل جهان يعني سازمان کشورهاي صادرکننده نفت خام(اوپک) را وادار به تلاش براي بيرون کردن اين کشور از ميدان کرده است، بسيار جذاب است.

کد خبر: 1053

پايگاه اينترنتي فارن پالسي در گزارشي نوشت که تصميم عربستان مبني بر حفظ سقف توليد نفت، در واقع به منزله حمله مستقيم عربستان به ايران و روسيه است.

پايگاه اينترنتي فارن پالسي در گزارشي به قلم "مايکل مارون "نوشت: در کشوري مانند آمريکا که خود را " مهد نوآوري" مي داند، نوآوري که باعث رونق توليد نفت از بسترهاي رسي اين کشور شده و قدرتمندترين کارتل جهان يعني سازمان کشورهاي صادرکننده نفت خام(اوپک) را وادار به تلاش براي بيرون کردن اين کشور از ميدان کرده است، بسيار جذاب است.

تصميم اوپک که عربستان در راس آن قرار دارد، مبني بر حفظ سقف توليد اين سازمان، در واقع به منزله حمله مستقيم عربستان به دو رقيب ژئوپليتيکي خود يعني ايران و روسيه است. چرا که رياض حمايت ايران و روسيه از دولت سوريه و ديگر طرح هاي ژئواستراتژيک را تهديدي به مراتب جدي تر از مشکلات ناشي از رقابت با توليدکنندگان آمريکايي در رقابت براي کسب سهم در بازار نفت، براي خود مي داند.

فارن پاليسي ادامه داد: در ميان کشورهاي توليدکننده نفت خام در جهان، تقريباً هيچ کشوري بيشتر از ايران و روسيه از اقدام عربستان ضرر نکرده است.درست زماني که دو کشور با مشکلات ناشي از تحريم هاي اقتصادي دست و پنجه نرم مي کنند- روسيه به خاطر اقدامات خود در قبال اوکراين، و ايران به خاطر تلاش براي دستيابي به فناوري توليد تسليحات هسته اي- سقوط بهاي نفت دو کشور را تحت فشار بي سابقه اي قرار داده است. سقوط بهاي نفت در روسيه بحران شديدي ايجاد کرده است، به طوري که ارزش روبل در برابر دلار از ماه اکتبر تاکنون 40 درصد کاهش يافته است. بويژه با توجه به اينکه شرکت هاي نفت دولتي روسيه در سال هاي اخير دلار زيادي استقراض کرده اند، کاهش بهاي نفت و ارزش روبل براي اين کشور به شدت دردسر ساز شده است. چشم انداز بازپرداخت اين بدهي ها بسيار تيره به نظر مي رسد.

"علي النعيمي"، وزير نفت عربستان سعودي ماه پيش اعلام کرد هدف از اقدام اوپک در حفظ سقف توليد خود، رقابت با توليدکنندگان آمريکايي است که نفت شل به بازار عرضه مي کنند. اما اين فقط يک حرف بود.

واقعيت اين است که عربستان دليلي براي نگراني از عرضه نفت از ميادين نفت رسي آمريکا به بازار ندارد. ذخاير نفت متعارف عربستان به قدري عظيم است که اين کشور شايد تا دهه ها بتواند با هزينه هاي کمتر نفت استخراج کند. در حالي که هزينه استخراج نفت غيرمتعارف از بسترهاي رسي آمريکا بالاست و بر اساس برآورد سازمان اطلاع رساني انرژي آمريکا ممکن است اين ذخاير نفت رسي آمريکا تا سال 2050 تمام شود.

اين آمار و ارقام نشان مي دهد پيامدهاي منفي ناشي از رونق بخش توليد نفت از ميادين نفت رسي آمريکا بر عربستان کاملاً جزئي بوده است. فکر کنيد کاهش بهاي اخير بهاي نفت ناشي از ظهور منابع جديد عرضه نفت به بازار جهاني و کاهش رشد اقتصادي ( و در نتيجه کاهش تقاضاي نفت) در چين، اتحاديه اروپا و شماري از کشورهاي متوسط اقتصادي است. افزايش توليد نفت سنگين در آمريکا، ميزان توليد اين کشور را به بيش از نه ميليارد بشکه در روز رسانده است و اين در حالي است که عربستان نه ميليارد و 800 ميليون بشکه نفت در روز توليد مي کند.

برخي مي گويند آمريکا نفت کمتري وارد مي کند و عربستان از اين موضوع خرسند نيست. اما شايد اين موضوع چندان هم به ضرر سعودي ها نيست. با توجه به اينکه پالايشگاه هاي نفت آمريکا براي پالايش و فرآوري انواع بسيار خاص نفت طراحي و احداث شده اند، ظهور ناگهاني ميزان زيادي "نفت سبک" داخلي به اين معناست که تقريباً همه سهم " از دست رفته" در بازار، در اختيار توليدکنندگان نفت آفريقايي قرار مي گيرد، يعني نيجريه، آنگولا و الجزاير که نفت صادر شده از ميادين نفت رسي ايگل فورد، باکن و مارسلوس آمريکا جايگزين آنها شده است.

حال جنبه ژئوپليتيکي را در نظر بگيريد . پس از جنگ عراق عربستان روي کار آمدن يک دولت تحت حمايت ايران را در عراق به جاي صدام را فاجعه اي راهبردي مي دانست. بروز جنگ داخلي در سوريه و حمايت هاي علني ايران و روسيه از دولت بشار اسد، رئيس جمهور سوريه، به منزله تير خلاص بود. پس از آن حمايت ايران از قبيله حوثي يمن که دولت اين کشور را سرنگون کرد، بر خشم عربستان افزود.

تصميم عربستان مبني بر خودداري از تلاش براي جلوگيري از روند نزولي قيمت نفت، مانع از بروز يک فاجعه راهبردي بزرگتر براي عربستان نيز شد. اگر عربستان چنين تلاشي مي کرد و موفق نمي شد، جايگاه اين کشور با توجه به ادعاي خود مبني بر اينکه مهم ترين بازيگر در بازارهاي انرژي جهان است، تضعيف مي شد.

فارن پاليسي در ادامه نوشت: احتمالاً سعودي ها به علت نگراني از نزديک تر شدن روابط ايران و واشنگتن در صورت دستيابي به توافق هسته اي نهايي، اين اقدام خود را به منزله القاء پيامي مهم به هر دو کشور مي دانند. اما اين ايده که دستيابي به توافق هسته اي با ايران به 40 سال روابط سياسي عملگرايانه واشنگتن و رياض پايان خواهد داد، توهمي بيش نيست.

در انتهاي اين گزارش آمده است: نگراني هاي عربستان چه بجا باشد و چه نابجا، اين گونه موضوعات ژئوپليتيکي مربوط به ايران و روسيه است که مايه اصلي نگراني عربستان است، نه رونق توليد نفت از ميادين نفتي رسي آمريکا. انگيزه فعلي عربستان - مانند دهه هاي قبل- اين است که بر اهميت خود به عنوان متحد آمريکا بيفزايد، و ادعاي خود براي رهبري جهان عرب را تقويت کند. تلاش هاي عربستان ممکن است مؤثر واقع شود. چرا که چيزي به اندازه تعضيف روس ها ، هم اکنون واشنگتن را خرسند نمي کند. اين کار در مورد افغانستان مؤثر بود، و بار ديگر نيز تاثير خود را خواهد گذاشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر