صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سيدمحمداسلامي

به جاي اشتون، موگريني را جدي بگيريم

اطلاعات رسيده از منابع ديپلماتيک اروپايي حاکي از اين است که تمديد حضور "بارونس تحريم ها" (کاترين اشتون) در مذاکرات هسته اي، با فشار و اعمال نفوذ انگليس و فرانسه بوده است. ممکن است خانم موگريني به دلايل متعدد نتوانسته باشد که در برابر اين اعمال نفوذ مقاومت کند.

کد خبر: 1037

با تمديد مذاکرات هسته اي، تحريم هاي اروپايي نيز عليه ايران تمديد شد.

کشورهاي اروپايي بار ديگر با انتشار اعلاميه هاي گسترده اعلام کردند که محدوديت ها در حوزه بيمه اي، بيمه نفت خام، واردات محصولات پتروشيمي ايران، بيمه کردن نقل و انتقال پتروشيمي ايران، نقل و انتقال طلا و فلزهاي گران بها، مشارکت در نقل و انتقال نفت خام ايران، تامين منابع مالي براي پروژه هاي ايران و ... تا 30 ژوئن 2015 ادامه خواهد يافت.

همزمان با اين تصميم، اتحاديه اروپا اعلام کرد که خانم کاترين اشتون به نمايندگي از خانم فدريکا موگريني، نماينده عالي اتحاديه اروپا در سياست خارجي مذاکرات پرونده هسته اي ايران را ادامه خواهد داد.

بارونسِ تحريم ها

از اولين روزي که خانم بارونس کاترين اشتون با پرونده ايران روبرو شد، کمي بيشتر از 5 سال مي گذرد.

خانم کاترين اشتون در آذرماه 1388 هنگامي که به عنوان دومين نماينده عالي سياست خارجي و امور امنيتي اين سمت را از خاوير سولانا تحويل گرفت، براي تشريح سياست هايش يادداشتي را در روزنامه تايمز چاپ لندن منتشر کرد.

او در اين يادداشت تاکيد کرد که اتحاديه اروپا خود را به فشار بر ايران براي کنترل برنامه هاي هسته اي اش ملزم مي داند.

خانم اشتون در 5 سال ماموريت خود سياست اعمال تحريم هاي ظالمانه عليه مردم ايران را ادامه داد. تا جايي که شدت، حجم و اهميت تحريم هاي اتحاديه اروپا عليه ايران در تاريخ اين اتحاديه بي سابقه بوده است. اتحاديه اروپا از ابتداي تاسيس تاکنون عليه هيچ کشور يا گروهي، تحريم هاي اين چنيني اعمال نکرده است.

براساس گزارش هاي شوراي روابط خارجي اتحاديه اروپا(ECFR)، تنها موفقيت خانم اشتون در طول ماموريت خود ايجاد اشتراک نظر در کشورهاي عضو اتحاديه براي فشار بر ايران است.

3 سال پيش در سال 2012 و در ميانه ماموريت خانم اشتون، اتحاديه اروپا بر بخش انرژي ايران متمرکز شد و به طور خاص، واردات نفت از ايران را ممنوع ساخت. صادرات گاز طبيعي، فرآورده هاي پتروشيمي و تجهيزات و فناوري هاي کليدي بخش نفت، گاز و پتروشيمي نيز تحريم شدند.

اتحاديه اروپا تبادلات مالي ميان موسسات مالي اروپايي و بانک هاي ايراني را نيز محدود کرد. شدت تحريم هاي اتحاديه اروپا در دوره ماموريت خانم اشتون به حدي است که برخي معتقدند اين تحريم ها حتي سختگيرانه تر از تحريم هاي دولت آمريکا است و از حد تحريم هاي اعمال شده در شوراي امنيت سازمان ملل نيز فراتر رفته است. به عبارت ديگر ادامه ماموريت خانم کاترين اشتون با ادامه تحريم ها عليه مردم ايران کاملا متناسب است.

اشتون روي ديگر سکه موگريني نيست

اتحاديه اروپا اعلام کرده است که خانم فدريکا موگريني به اين دليل ماموريت خانم اشتون را تمديد کرده، که پرونده هسته اي ايران نيازمند وقت گذاري کامل است. با اين حال به نظر مي رسد که اين تصميم ابعاد ديگري هم داشته باشد.

براي توضيح بايد يادآوري کنيم که کشورهاي عضو اتحاديه اروپا و احزاب مختلف عضو پارلمان اروپايي، در ماه هاي گذشته رقابت فشرده اي را براي انتخاب جانشين کاترين اشتون پشت سر گذاشتند.

نماينده عالي اتحاديه اروپا در سياست خارجي، هرکس و از هر کشوري که باشد، مامور ايجاد هماهنگي در سياست خارجي کل اتحاديه است. با اين حال مليت اين

نماينده عالي، تاثير مستقيم در نوع هماهنگ کردن او دارد.

همچنان که در ماه هاي گذشته متيو رنزي، نخست وزير ايتاليا و ماريو دراگي، رئيس ايتاليايي بانک مرکزي اروپا براي پيروزي خانم موگريني بسيار تلاش کردند.

موگريني را به پرونده ايران دعوت کنيم

در 10 سال عمر مذاکرات هسته اي ايران تروئيکاي اروپايي (انگليس، فرانسه و آلمان) نقش اساسي داشته اند. اين کشورها البته هريک به نوعي از به نتيجه نرسيدن پرونده هسته اي ايران سود مي برند.

فرانسه با پرونده ايران در حال تجارت و بهره بردن از پترودلار هاي عربي است. انگليس همچنان به خصومت با ايران ادامه مي دهد.

آلمان نيز اگرچه از لغو تحريم ها بهره مي برد، اما قدر مهم ترين پرونده ديپلماتيک جهاني که اين کشور را در کنار اعضاي دائم شوراي امنيت قرار داده است را به خوبي مي داند. در اين ميان کشورهاي ديگر اروپايي از جمله ايتاليا، اسپانيا، يونان و ... نيازمندتر از همه به رفع تحريم ها، همچنان از اين پرونده دور نگه داشته مي شوند.

اطلاعات رسيده از منابع ديپلماتيک اروپايي حاکي از اين است که تمديد حضور "بارونس تحريم ها" (کاترين اشتون) در مذاکرات هسته اي، با فشار و اعمال نفوذ انگليس و فرانسه بوده است. ممکن است خانم موگريني به دلايل متعدد نتوانسته باشد که در برابر اين اعمال نفوذ مقاومت کند.

اما ما مجبور نيستيم با نقشه تروئيکاي اروپايي جلو برويم. براساس پروتکل هاي متعارف ديپلماتيک، شأن خانم اشتون از اين پس هم تراز با شأن ديپلماتيک دکتر ظريف، وزير خارجه کشورمان نيست. سطح کنوني خانم اشتون حداکثر در سطح معاونان وزير خارجه کشورمان است.

با توجه به اين که رفتار کشورهاي ۱+۵، آينده روشني را پيش روي مذاکرات هسته اي قرار نداده است، حضور خانم موگريني در مذاکرات هسته اي مي تواند انگيزه هاي اتحاديه اروپا براي دستيابي به توافق را افزايش دهد.

حتي در صورت عدم توافق نيز مي تواند مانع ايجاد اجماع عليه ايران با سوء استفاده از بي اطلاعي کشورهاي ديگر از جزئيات مذاکرات هسته اي ايران باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر