صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

محسن صابر

5 امتیاز راهبردی افزایش نفوذ تهران در صنعا

از طرفی هم آمریکا و دیگر کشورهای غربی با استقرار ناوگان دریایی خود در دریای سرخ به‌دنبال این هستند که عرضه بدون وقفه نفت به طرف کشورهای غربی و بازماندن تنگه باب‌المندب برای حرکت کشتیرانی بین‌المللی بدون سیطره هیچ گروه یا سازمان مسلح حفظ شود.

کد خبر: 1008

در حالی که نیروهای انصارالله توانسته‌ اکثر استان‌های یمن را در سیطره خود درآورد، اما برنامه مستقیمی برای اداره حاکمیت یمن ارائه نمی‌کند. البته این گروه می‌تواند دستگاه‌های دولتی را در اختیار بگیرد و در این باره مشکلی پیش روی آن ها وجود ندارد، ولی چون قصد دارد امور انقلاب به‌صورت مشارکتی جلو رود، دست به این اقدام نمی‌زند. از طرفی هم آن‌قدر اوضاع اقتصادی این کشور خراب هست که هر کسی هم بخواهد جایگزین دولت شود، کار سختی را در پیش خواهد داشت.

در واقع نیروهای حوثی، تعقیب اعضای القاعده و جلوگیری از شکل‌گیری سناریوی ناامن کردن یمن را به‌عنوان مهم‌ترین استراتژی خود تعریف کرده‌اند. لذا تعقیب و گریز و درگیری با گروه‌های بنیادگرا و به حاشیه راندن آنان تا استان‌های جنوبی، مهم‌ترین مشغله الحوثی می‌باشد. هرچند که یمن با توجه به بافت شیعه خود توانسته به‌راحتی گروه‌های متعصب وهابی را مهار نماید. واقعیت این است نیروهای الحوثی در تقابل با گروهک‌های بنیادگرا، دستاوردهایی داشته که برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد که تبیین می‌شود.

۱- با توجه به این‌که بیشتر مناطق مرزی یمن با عربستان هم‌اکنون در تسلط انصارالله است، از جهاتی باعث نگرانی ریاض شده است. چرا که بیش از دو میلیون شیعه یمنی که در عربستان اقامت دارند برای تردد خود از گذرگاه‌های مرزی استفاده می‌کنند و سعودی‌ها این مسئله را بالقوه تهدیدی برای امنیت خود می‌دانند.

۲- پیشرفت‌های اخیر حوثی‌ها در یمن به‌مثابه موجی فزاینده است که می‌تواند تلنگری جدی برای مخالفان ایران باشد. چرا که موقعیت ژئواستراتژیک یمن و تسلط کامل بر بندر الحدیده و تنگه باب‌المندب باعث نفوذ گروه‌های شیعی تا دهانه دریای سرخ محسوب می‌شود. لذا این یک دستاورد مهم برای رقیب ایدئولوژیک ریاض محسوب می‌گردد تا از طریق مرزهای طولانی واکنش دلخواه نشان دهد. از جهاتی با تصرف بندر حدیده توسط حوثی‌ها کنترل دو تنگه مهم و حیاتی در اختیار شیعیان قرار دارد که می‌تواند نقش به سزایی در معادلات سیاسی و نظامی منطقه ایفا کند.

اهمیت تنگه باب‌المندب که بین خلیج عدن و دریای سرخ و کانال سوئز واقع شده، در این نهفته است که کانال سوئز و این تنگه، مسیر تجارت بین غرب و شرق است و از این مسیر بزرگ‌ترین حرکت تجاری بین اروپا، آسیا و شمال آفریقا انجام می‌شود. از این کانال، سالانه بیست‌ویک هزار کشتی عبور می‌کند برای نمونه تنها روزانه حدود سه میلیون بشکه در روز از این مسیر عبور داده می شود.

۳- از طرفی هم آمریکا و دیگر کشورهای غربی با استقرار ناوگان دریایی خود در دریای سرخ به‌دنبال این هستند که عرضه بدون وقفه نفت به طرف کشورهای غربی و بازماندن تنگه باب‌المندب برای حرکت کشتیرانی بین‌المللی بدون سیطره هیچ گروه یا سازمان مسلح حفظ شود. اما واقعیت این است که در صورت رسیدن گروه حوثی به تنگه باب‌المندب معدلات تغییر خواهد کرد. این مسئله تنها به ایران که تنگه هرمز را در دست دارد، اجازه می‌دهد که هم پیمان او تسلط بر تنگه مهم و حیاتی در منطقه را دارا باشد که این مسئله بر آینده حمل‌ونقل انرژی در منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

۴- با فراگیری موج اسلامی و انقلابی شیعیان یمن و تأسی گرفتن از مکتب حضرت امام و حرکت استکبار ستیزی انقلاب اسلامی، ایران به‌عنوان ام‌القری جهان اسلام به‌عنوان الگویی پیش روی انقلابیون این کشور قرار دارد. به‌طوری که در صنعا، پایتخت این کشور، با بنرها و پوسترهایی در تأیید حزب‌الله و تصاویری از امام خمینی ره، همراه با شعارهایی نظیر «مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، لعنت بر یهودیان و پیروز باد اسلام»، تزئین شده است. لذا این موضوع می‌تواند دست برتر ایران را در معادلات منطقه به همراه داشته باشد.

۵- حوثی‌ها پس از تسلط بر یمن توانسته‌اند نفوذ بالایی در کرسی‌های وزارتی و حاکمیتی در دولت جدید داشته باشند. لذا این مسئله به‌شدت جایگاه گروه‌های مقاومت را به‌عنوان هم‌پیمان ایدئولوژیک و بازیگر منطقه‌ای تقویت نموده است. چرا که دسترسی گروه‌های انقلابی به آب‌های آزاد، باعث تغییر معادلات دریایی و تأثیر بر ناوگان آمریکایی مستقر در بحرین و منطقه خلیج‌فارس خواهد داشت.

به این ترتیب، تسلط شیعیان بر یمن باعث شده تا عربستان از نظر سیاسی در محاصره قرار گیرد، زیرا مجبور خواهد شد واقعیت جدید این کشور را بپذیرد. از طرفی هم تغییر جغرافیای سیاسی منطقه راه را برای متحد ایرانی هموار کرده تا جای پایی در یمن به دست آورد و برگ‌های برنده‌ای برای تأثیر در منطقه داشته باشد

نظرات بینندگان

ارسال نظر