صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

يهترين هاي دنياي پزشکي در سال 2014

امسال سال بزرگي براي ابتکارات بهداشتي بود و انسان‌ها به مدت بيشتر و سالمتر از گذشته به زندگي خود ادامه مي‌دهند. در اينجا به تشريح برخي از دستاوردهاي پزشکي از نگاه مجله Medical Daily در سال ۲۰۱۴ پرداخته شده است.

کد خبر: 843

ساعت 24/ امسال سال بزرگي براي ابتکارات بهداشتي بود و انسان‌ها به مدت بيشتر و سالمتر از گذشته به زندگي خود ادامه مي‌دهند. در اينجا به تشريح برخي از دستاوردهاي پزشکي از نگاه مجله Medical Daily در سال ۲۰۱۴ پرداخته شده است.

پيوند قلب از يک اهداکننده مرده
وقتي صحبت پيوند عضو به ميان مي‌آيد؛ زنده بودن اهداکننده يکي از ضروريات مي‌شود اما دستاورد محققان امسال اين قانون را شکست. در ماه اکتبر، تيمي از دانشمندان استراليايي توانستند با احياي قلب‌ اهداکنندگان مرده و پيوند موفق آن‌ها به بيماران در فهرست انتظار تاريخ‌ساز شوند.
حدود ۲۰ دقيقه پس از آنکه قلب از تپش بازايستاد، پزشکان آن را درون دستگاهي موسوم به «قلب در جعبه» قرار دادند که اکسيژن لازم براي اين اندام را تامين مي‌کرد. پس از برداشتن قلب از درون دستگاه، محققان توسط دستگاهي موسوم به OCS-HEART به آن محلول نگهدارنده تزريق کردند تا عضو را تازه نگه دارند.
جراحان بيمارستان سنت وينسنت براي نخستين بار در جهان موفق به پيوند قلبي شدند که از تپش باز ايستاده بود.

درمان کامل سرطان با واکسن سرخک
سال ۲۰۱۴ ابتکارات زيادي را در درمان سرطان ديد اما يکي از چشمگيرترين‌هاي آن‌ها در ماه مه بود که طي آن، بيماري يک زن مبتلا به سرطان خون با دريافت دوز بالايي از واکسن سرخک بطور کامل بهبود يافت.

اجراي اولين پيوند جمجمه جهان با استفاده از چاپ سه‌بعدي
سال ۲۰۱۴ سال بسيار بزرگي براي چاپ سه‌بعدي محسوب مي‌شود. در ماه مه گروهي از جراحان هلندي توانستند اولين پيوند جمجمه کامل جهان را با استفاده از يک تکه پلاستيک چاپ سه‌بعدي انجام دهند.

گيرنده اين جمجمه سه‌بعدي يک زن ۲۲ ساله مبتلا به نوعي بيماري بود که ساختار استخواني جمجمه‌اش را ضخيم مي‌کرد. اين امر باعث افزايش فشار بر روي مغز و در نتيجه بروز عوارض جديد در توانايي عملکرد وي مي‌شد.
دکتر بون ورويج، رهبر تيم مرکز پزشکي دانشگاه اوترخت در بيانيه‌اي اعلام کرد: ما هميشه کاشتها را بطور دستي در اتاق عمل و با استفاده از نوعي سيمان درست مي‌کرديم اما اين کاشتها از تناسب خوبي برخوردار نبودند. اکنون با استفاده از چاپ سه‌بعدي توانستيم اين اجزا را با تناسب دقيق بسازيم. اين دستاورد نه تنها در حوزه زيبايي بلکه در حوزه پزشکي براي بيماران به منظور دستيابي به عملکرد بهتر مغزي کاربري دارد.
پس از اين جراحي، بيمار اعلام کرد که بينايي خود را بدست آورده و توانسته به کار خود بازگردد.

پروتزي که سيگنال‌هاي عضلاني را به حرکت تبديل مي‌کند
از ديگر دستاوردهاي ۲۰۱۴ مي‌توان به بروزرساني فناوري پيچيده پروتز اشار کرد. در ماه مه سازمان غذا و داروي آمريکا، تجاري‌سازي اولين بازوي پروتزي جهان را تاييد کرد که سيگنال‌هاي الکتريکي عضلات را به منظور کمک به انجام دقيق کارها با دست به حرکت ترجمه مي‌کرد.

سيستم بازوي DEKA از طريق الکترودهاي الکتروميوگرام به کنترل حرکات مي‌پردازد. اين کار به فرد معلول اجازه مي‌دهد تا از يک گزينه پروتز جديد برخوردار شود. کاربران با استفاده از اين بازو توانستند کارهايي مانند روي هم ريختن مخروطها، حرکت دادن اجسام، تکان دادن دستها و خوردن غذا را انجام دهند.

يک فرد کاملا نابينا با چشم بيونيکي بينايي خود را بازيافت
چشم بيونيک بطور چشمگيري در سال ۲۰۱۴ پيشرفت کرد و به نابينايان اجازه داد تا در نهايت بتوانند جهان را تماشا کنند. لاري هستر يکي از کساني بود که در سال ۲۰۱۴ زندگيش بطور چشمگيري با چشم بيونيکي تغيير کرد و پس از ۳۳ سال مجددا توانست ببيند.
چشم بيونيکي موسوم به سيستم پروتز شبکيه Argus II در سال ۲۰۱۳ توسط سازمان غذا و داروي آمريکا تاييد شد اما مهندسان امسال سيستم بصري آن را ارتقا دادند. اين اولين دستگاه کاشتي جهان براي درمان مبتلايان به رتينيت پيگمانتر (رنگدانه‌اي شدن شبکيه چشم) است که يکي از دلايل اصلي نابينايي محسوب مي‌شود.

چشم بيونيک از دستگاه کاشته شده‌اي در درون چشم، يک دوربين ويديو بر روي عينک و يک واحد پردازش ويديو به همراه بيمار تشکيل مي‌شود. در حال حاضر هستر تنها قادر به مشاهده نور است اما انتظار دارد در آينده با پيشرفت‌هاي بيشتر دستگاه بتواند به راحتي جهان اطرافش را ببيند.

طولاني‌ترين زمان نگهداري ريه در خارج از بدن
متخصصان پيوند بيمارستان دانشگاهي لوون در بلژيک توانستند ريه‌هاي يک اهداکننده را براي ۱۱ ساعت در خارج از بدن نگهداري کنند که طولاني‌ترين زمان ممکن در تاريخ پزشکي است. اين دستاورد با يک دستگاه مبتني بر تزريق موسوم به OCS LUNG ممکن شد که بطور مستمر به عرضه اکسيژن تازه به ريه‌هاي قرنطينه شده مي‌پرداخت.
دستگاه مذکور اکنون در اروپا و استراليا در دسترس بوده و کارآزمايي‌هاي باليني آن در آمريکا بزودي آغاز خواهد شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر