صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

درمان خانگي دندان درد

کد خبر: 8369

همشهري آنلاين/ مسلما مراجعه به دندانپزشک و درمان قطعي راه‌حل نهايي‌است اما مي‌توان با استفاده از طبيعت و مواد طبيعي و تا زمان مراجعه به دندانپزشک نيز موقتا درد را بدون مصرف مسکن آرام کرد.
دکتر سمانه موهبتي-متخصص طب سنتي، گفت: دندان دردهاي شديد و ناگهاني يکي از ناراحتي‌هايي است که معمولا همه افراد حداقل يک‌بار آن را تجربه کرده‌اند.
هنگام دندان درد، فرد نمي‌تواند غذا بخورد و صحبت کند و سعي مي‌کند هرطور شده درد را تسکين دهد. مسلما مراجعه به دندانپزشک و درمان قطعي راه‌حل نهايي‌است اما مي‌توان با استفاده از طبيعت و مواد طبيعي و تا زمان مراجعه به دندانپزشک نيز موقتا درد را بدون مصرف مسکن آرام کرد.
روغن ميخک را روي دندان‌ها و يا لثه‌هاي خود بماليد. ميخک نه‌تنها مي‌تواند درد را آرام ‌کند بلکه خاصيت ضدعفوني‌کنندگي هم دارد و مي‌تواند از عفونت دندان جلوگيري کند.
روزانه 3 بار سير بجويد. سير سبب قطع شدن درد دندان مي‌شود و علاوه بر آن باکتري‌ها را از بين مي‌برد.
مي‌توانيد سير له شده را با مقداري نمک و کره بادام‌زميني مخلوط کنيد و آن را روي دندان‌ها فشار دهيد. اين مخلوط را حداقل 30دقيقه روي دندان‌هاي خود قرار دهيد.
چند قطره عصاره وانيل را روي قسمت‌هاي دردناک دندان بچکانيد. اگرچه وانيل عفونت دندان را از بين نمي‌برد ولي اين فرصت را به شما مي‌دهد تا درد ناگهاني دندان‌تان را کنترل کنيد.
مقداري يخ روي قسمت‌هاي دردناک دندان‌هاي خود بگذاريد. البته کاهش درد به وسيله يخ به منشأ بروز دندان درد بستگي دارد. يخ ممکن است با بي‌حس کردن قسمتي از دندان، درد و ورم آن را کاهش دهد.
30قطره اسانس نعناع را با يک چهارم ليوان آب مخلوط کرده و از آن به‌عنوان دهانشويه استفاده کنيد. 3 بار در روز و هردفعه حداقل 30ثانيه دهانتان را با آن بشوييد. نعناع خاصيت ضد‌تورم و ضدعفوني‌کنندگي دارد و براي تسکين درد بسيار مناسب است.
روش طبيعي ديگر براي خلاصي از دندان درد، استفاده از ليموترش است. ليموترش حاوي ويتامين «ث» است و مي‌تواند عفونت را کنترل کند. مقداري آب ليموترش را روي دندان بريزيد تا درد آن ساکت شود.
از مصرف هر نوع ماده غذايي که سبب تحريک دندان درد مي‌شود پرهيز کنيد. گير کردن غذا بين دندان‌ها باعث بروز درد در دندان خراب مي‌شود. لذا بعد از خوردن غذا، بين دندان‌ها را با نخ دندان پاک کنيد و بعد از آن، با آب نمک، دهان را شست‌وشو دهيد.
مقداري پياز خرد شده را روي دندان خود بگذاريد و منتظر شويد تا درد آن تسکين پيدا کند، سپس قطعه ديگري از پياز خرد شده را روي دندان خود بگذاريد و قطعه قبلي را دور بيندازيد. پياز يک آنتي‌بيوتيک طبيعي محسوب مي‌شود.
زنجفيل گياهي است که مانند آسپرين عمل مي‌کند و يک مسکن فعال محسوب مي‌شود. اگر پودر زنجفيل را با آب مخلوط کنيد براي تسکين درد دندان بسيار مؤثر است. پنبه‌اي را به اين خمير آغشته کنيد، آن را فشار دهيد تا آب اضافي خارج شود و سپس آن را روي دندان دردناک و نه لثه بگذاريد. عملکرد آن به اين نحو است که زنجفيل، پوست آن قسمت را تحريک کرده و خون را به سمت پوست مي‌کشاند و التهاب را کم مي‌کند.
بيشتر از 1600سال است که کنجد براي تسکين درد دندان در چين کاربرد دارد. کنجد حاوي ترکيباتي است که درد را بهبود مي‌بخشد. خواص کنجد شبيه آسپرين است و مانند مسکن عمل مي‌کند. اين دانه‌ها براي تسکين درد دندان بسيار مؤثر هستند.
تهيه مرهم آن بسيار ساده است و نياز به مواد زيادي ندارد. ظرف آبي را روي حرارت بگذاريد تا جوش بيايد و سپس دانه‌هاي کنجد را در آن بريزيد. براي هر مقدار کنجد 2برابر آب لازم هست. براي اينکه ترکيب تأثير بهتري داشته باشد، بايد منتظر شد تا نيمي از آب تبخير شود. مرهم را مستقيما روي قسمت دردناک بگذاريد.
استفاده از مرهم خاک رس نيز براي درمان دندان درد مفيد است. براي تهيه اين مرهم، ظرفي انتخاب کنيد که فلزي يا پلاستيکي نباشد. خاک رس را همراه با آب در آن بريزيد. با يک قاشق چوبي آن را به هم بزنيد تا خمير نرمي درست شود. مرهم آماده است و مي‌توانيد آن را روي گونه، جايي که احساس درد داريد به‌مدت حدود يک ساعت بگذاريد. زماني که خاک رس خشک شد، نگهداري طولاني‌مدت آن بي‌فايده است. طي روز، گذاشتن مرهم روي موضع را با فاصله انجام دهيد. اگر در قسمت‌هاي مختلف احساس درد داريد، ‌نبايد مرهم را در يک زمان روي همه بگذاريد. اين مرهم درد را موقتا تسکين مي‌دهد اما ممکن است دوباره عود کند، به همين دليل بايد چندبار اين کار را تکرار کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر